رفع اختلال درعضلات قطع شده انسان

 

 

محققان دانشگاه ام آی تی فناوری تازه ای ابداع کرده‌اند که باعث می‌شود قطعات پروتزی با اجزای باقیمانده از بخش‌های قطع شده بدن و مغز سازگاری و هماهنگی بیشتری پیدا کنند.

بخش اعظم حرکات دست و پای انسان مبتنی بر دو عضله به هم پیوسته است که به طور مرتب منقبض و منبسط می‌شوند.

به عنوان مثال، وقتی فرد آرنج خود را خم می‌کند، با کشش عضله سه سر، عضله دوسر منقبض می‌شود. این حرکت کششی اطلاعات مربوط به بازخورد حسی را به مغز منتقل می‌کند و به آن کمک می‌کند تا وضعیت بازو را ردیابی کند.

در اکثر موارد قطع عضو، انتهای پیوسته عضلات متناظر با یکدیگر بریده می‌شود و این باعث می‌شود آنها ارتباط صحیحی با یکدیگر نداشته باشند. در نتیجه، سیگنال‌های عضلانی ارسال شده به مغز پیام‌های درستی را منتقل نمی‌کنند. این بدان معناست که بسیاری از افراد قطع عضو شده باید برای مدیریت حرکت پروتزهای خود به آنها نگاه کنند و نمی‌توانند چنین کاری را به مغزشان واگذار کنند.

محققان دانشگاه ام آی تی برای حل این مشکل یک رابط کاربری به نام «اِی ام آی» طراحی کرده‌اند که با اتصال سیم‌های دارای گیرنده آن به عضلات پا یا دست می‌توان محل دقیق برقراری ارتباط میان این عضلات و مغز را شناسایی کرد و از این طریق محل دقیقی را برای قطع این عضلات شناسایی کرد تا ارتباط شبکه عصبی مغز با دست و پا مختل نشود.

در نتیجه سیستم ارتباطی بدن انسان مختل نمی‌شود و مغز می‌تواند کماکان با اندام قطع شده ارتباط برقرار کرده و آنها را هدایت کند.

فناوری یادشده بر روی ۱۵ داوطلب آزمایش شده و نتایج به دست آمده از آن مناسب بوده است. انتظار می‌رود در آینده با آزمایش‌های بیشتر بر روی این رابط فناورانه زمینه استفاده عمومی از آن فراهم شود.

منبع:خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس

  نظرات

  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  خلاقیت
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  داوطلبان باید دارای ایده‌ای خلاقانه بوده و به فناوری‌های تأثیرگذار در رابطه با حل چالش‌های افراد مسن و ایجاد تأثیرات مثبت اجتماعی و اقتصادی برای جوامع، علاقه‌مند باشند.
    2021-02-25 06:42:00
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  تازه های فناوری
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  گزارشات نشان می دهد، این سیستم‌ها توانسته‌اند تا وظایفی که پیش از این در طول بازه زمانی چند هفته‌ای انجام می‌دادند ، در بازه زمانی کوتاه چند ساعته به پایان ببرند.
    2021-02-23 10:18:00
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  فناوریهای برتر
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  ام‌ای تی شمار زیادی از کاربری‌های این سیستم را برشمرده است که می‌توان از میان آنها به توانایی ساخت سریع پهپاد‌های بیشتر برای عملیات جستجو و نجات یا تحویل کالا اشاره کرد.
    2021-02-16 10:00:02
  هدیه‌ای به جهانیان
  گوناگون
  هدیه‌ای به جهانیان
  دیدن زمین از فضا تجربه‌ای فوق‌العاده‌ است. تجربه‌ای به نام "اثر نگاه اجمالی"(overview effect) وجود دارد که به معنای واقعی کلمه می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند و بیشتر کسانی که به مدار زمین می‌روند آن را تجربه می‌کنند. من هم آن را تجربه کردم.
    2021-02-14 10:48:08
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  فناوریهای برتر
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  یافته‌های شرکت تِرا کوانتوم تصوری که از غیرقابل شکسته شدن رمزنگاری وجود دارد را بهم می‌ریزد و می تواند پیامدهای بزرگی برای شرکت‌های فناوری مطرح دنیا نظیر گوگل، مایکروسافت و آی.بی.ام داشته باشد.
    2021-02-11 09:32:35
  ارزآوری با ضایعات میوه
  تجربه های موفق
  ارزآوری با ضایعات میوه
  یک گروه از متخصصان جوان و باانگیزه در این مجموعه جمع شده‌اند و مواد دورریز و کم اهمیت مانند ضایعات و هسته میوه را به محصولات ارزشمند صادراتی تبدیل می‌کنند.
    2021-02-10 11:07:43