11 حقیقت جالب توجه درباره سیاره مریخ

 تصاویر زیبایی از این سیاره در اینترنت منتشر می شوند، فیلم های سینمایی بر اساس حضور انسان در آن ساخته می شوند و ایلان ماسک، مالک شرکت های تسلا و اسپیس اکس، در حال برنامه ریزی سفر انسان به سیاره سرخ در آینده ای نه چندان دور است.

 اما به واقع درباره همسایه کناری سیاره زمین چه میزان اطلاعات دارید؟

در اينجا قصد داریم برخی حقایق جالب توجه درباره مریخ را ارائه کنیم.

 • همانند سیاره زمین، مریخ نیز دارای پوشش یخی در قطب های خود است. پوشش یخی شمالی تا دو مایل (3.2 کیلومتر) عمق دارد و ناحیه ای به وسعت اندکی بزرگتر از تگزاس را پوشش می دهد.
 • کوه المپوس در مریخ تقریبا دو برابر بلندتر از کوه مائونا لوا در هاوایی است.
 • دره والس مارینریس در مریخ چهار برابر عمیق‌تر و شش برابر طولانی‌تر از دره گرند کنیون است.
 • سطح خشکی های مریخ تقریبا برابر با سیاره زمین است اما این مقایسه 71 درصد از سطح سیاره زمین که با آب پوشیده شده است را شامل نمی شود.
 • مریخ در گذشته دارای اقیانوس بوده است اما با اضافه کردن آنها نیز تنها 1.5 درصد از کل آبی که روی سیاره زمین وجود دارد را در اختیار خواهید داشت.
 • اقیانوس های مریخی نیز همانند نمونه های سیاره زمین دارای سونامی بوده اند. بلندترین ارتفاعی که سونامی های مریخ به آن دست یافته اند ممکن است 400 فوت (122 متر) باشد که اندکی کوتاه‌تر از ارتفاع چرخ و فلک چشم لندن است.
 • میانگین دمای سطحی در مریخ منفی 81 درجه فارنهایت (27.2 درجه سانتیگراد) است که 138 درجه سردتر از سیاره زمین محسوب می شود.
 • اتمسفر مریخ 61 برابر نازک‌تر از اتمسفر سیاره زمین است و تقریبا به طور کامل از دی اکسید کربن تشکیل شده که این ماده تنها 0.04 درصد از اتمسفر سیاره زمین را تشکیل می دهد.
 • دسترسی به مریخ دشوار است. تاکنون حدود یک سوم از ماموریت هایی که با هدف سفر به این سیاره انجام شده با شکست مواجه شده اند.
 • تعداد ماموریت ها به مریخ کاهش چشمگیری داشته اند. پس از 23 پرتاب در سال های دهه 1960 و 1970، طی هزاره جدید تنها 10 پرتاب به سوی مریخ صورت گرفته است.
 • سال نو مریخی برابر با پنجم ماه مه 2017 خواهد بود

عصرایران؛ محمد مهدی حیدرپور

 

  نظرات

  تجارت آنلاین در بستر جدید مایکروسافت
  تازه های کسب و کار
  تجارت آنلاین در بستر جدید مایکروسافت
  نرم‌افزار Teams قابلیت‌های بسیار زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که یکی از آنها ویژگی‌ جدیدی به نام 'Dynamic 911' است که تماس‌های شمارا به نزدیک‌ترین اپراتور جهت‌دهی می‌کند و به‌ این‌ ترتیب می‌توانید با اطمینان خاطر این نرم‌افزار را به سرویس تلفن اصلی‌تان تبدیل کنید.
    2019-08-06 15:49:55
  روایتی از آینده
  دانش روز
  روایتی از آینده
  اگر تنها 40 درصد خودروهای شهر منهتن از نوع خودروی خودران باشند، هکرها با دست‌کاری نیمی از آن‌ها می‌توانند به‌طورکلی شهر را مختل کنند.
    2019-08-02 15:34:00
  حذف کاغذ در الکامپ
  تازه های فناوری
  حذف کاغذ در الکامپ
  بیست و پنجمین دوره نمایشگاه الکامپ از 27 تا 30 تیرماه امسال، برای پنجمین سال متوالی به تولیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار خواهد شد.
    2019-07-15 14:59:35
  سیری در دنیای رمز ارزها
  اقتصاد
  سیری در دنیای رمز ارزها
  بیش از دو هزار ارز مختلف در دنیا وجود دارد که البته تعداد آن‌هایی که مورد معامله قرار می‌گیرند بسیار کم‌تر بوده و مشهورهای این بازار پایین‌تر از 100 عدد هستند.
    2019-07-04 06:19:34
  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48