50 فروند "بوئينگ"در خطوط داخلي استفاده خواهند شد؛ساخت قطعات "اير باس"در داخل كشور.

اصغر فخریه کاشان ، درباره پیش بینی های انجام شده برای کاهش ریسک‌ها در مفاد قرارداد خرید هواپیما از بویینگ و ایرباس در شرایط احتمالی ، اظهار داشت : اگر حادثه و رویدادی رخ دهد که در آن جریان، طرف ایران مقصر نباشد، تمام پیش پرداخت ها را می توانیم پس بگیریم.

وی افزود: اگر هواپیمایی تا آن تاریخ ساخته شده باشد، تحویل خواهیم گرفت. برای هواپیماهایی هم در خط تولید است و هنوز تحویل داده نشده هم باید راهکاری را بیندیشیم. بنابراین طرفین در شرایط احتمالی برای تحویل هواپیمایی که در خط تولید قرار دارند، راهکاری خواهند یافت.

قائم مقام وزیر راه وشهرسازی تاکید کرد: تمام ریسک‌های این قرار داد و تمام احتمالاتی که ممکن است رخ دهد را پیش بینی کرده‌ایم و تمام جوانب در شرایط احتمالی سنجیده شده است.

وی درباره این که گفته می‌شود مدت زمان تحویل هواپیماهای بویینگ طولانی است، گفت: ساخت هر فروند هواپیما بسته به مدل و تایپ آن یک فرایند ۹ الی ۱۸ ماهه است. نکته ای که وجود دارد این است که خط تولید بویینگ و ایرباس که منتظر سفارش های ایران ایر نبوده است. باید بگویم که در حال حاضر از یک مدل از بویینگ ۱۰ هزار سفارش از قبل وجود دارد.

فخریه کاشان ادامه داد: بنابراین وقتی گفته می شود سال ۲۰۱۸ سری اول هواپیماها به ایران تحویل داده می‌شود به این معنا است که لا به لای زمان بندی‌های تولید سفارش‌هایی که از قبل به بویینگ داده شده، هواپیماهای سفارش ایران را هم می سازند.

این مقام مسئول افزود: وقتی گفته می شود تحویل هواپیماها از ۱۴ ماه آینده شروع می شود به معنای آن نیست که ساخت یک فروند هواپیما ۱۴ ماه زمان می برد بلکه به این معنا است که بویینگ موظف است سفارش‌های سایر ایرلاین هایی که زودتر از ایران ایر داده شده را باید تحویل دهد و بعد سفارش‌های ایران ایر وارد خط تولید می شود.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ضمن این که تحویل گرفتن هواپیماها و تدارک و آموزش نیروی انسانی مشغول به کار در آن هواپیما و طی مسیرهای بازرگانی آن هواپیما زمان بر است. در سال‌های اول تحویل هواپیما از ۸ فروند شروع می شود البته سال هایی است که از بویینگ ۱۰ فروند هواپیما خواهیم گرفت.

وی از تحویل ۱۲ فروند هواپیما در سال ۲۰۱۷ خبر داد و گفت: در سال ۲۰۱۷ چیزی حدود ۱۰ الی ۱۲ فروند هواپیما از ایرباس و ATR تحویل خواهیم گرفت.

فخریه کاشان با اشاره به تامین فاینانس ۶ فروند هواپیما از سوی بویینگ با توجه به اینکه شرکت های آمریکایی قادر به تامین مالی قراردادهای ایرانی نیستند، اظهار داشت: قرار نیست که شرکت ها و موسسات آمریکایی تامین فاینانس هواپیماها را انجام دهند. قرار بر این است که به مسئولیت بویینگ تجهیز منابع مالی انجام شود. یعنی بویینگ خط مالی ۶ فروند هواپیما را فراهم می کند حال این که از چه شرکت و از کدام کشور این خط اعتباری را تامین می کند، مساله مربوط به بویینگ است. تامین فاینانس می تواند از شرکت غیر آمریکایی یا آمریکایی مقیم یک کشور دیگر باشد.

وی با بیان این که در حال حاضر تامین مالی چند فروند هواپیمای بویینگ و ایرباس آماده شده است، گفت: از مجموع ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس ۴۲ فروند و از مجموع ۸۰ فروند هواپیمای بویینگ ۵ فروند تامین مالی را خودمان انجام داده ایم. البته تامین مالی ۱۹ فروند را خود ایرباس بر عهده گرفته است و خط اعتباری ۶ فروند هواپیما را هم بویینگ تامین می کند.

فخریه کاشان با بیان اینکه تمام ۸۰ فروند هواپیما برای مسیرهای خارجی نیست و ۵۰ فروند از بویینگ ها در مسیرهای داخلی استفاده خواهد شد، اظهار داشت: از هواپیماهای بویینگ ۷۳۷ هم در مسیر های داخلی و مسیرهای منطقه‌ای استفاده خواهد شد.

وی با اشاره به انتقال دانش و تکنولوژی ساخت قطعات هواپیما به ایران در قراردادهای بویینگ و ایرباس گفت: کارگروهی را تشکیل داده ایم که در این کارگروه معاون علمی رییس جمهوری و رییس مرکز ملی فضایی ایران و نمایندگان شرکت‌های سازنده هواپیما حضور دارند. در این کارگروه توانایی‌های داخل برای ساخت قطعات هواپیما ارزیابی می شود.

وی افزود: قرار بر این است که شرکت های دانش بنیان در ذخیره ساخت قطعات هواپیما حضور یابند و قطعات در ایران ساخته می شود و به شرکت ایرباس داده می شود تا در هواپیماها و محصولات خود از آن قطعات استفاده کند. البته این همکاری تنها در بخش سخت افزاری نیست و شرکت های ایرانی می توانند در بخش نرم افزاری هم با شرکت های سازنده هواپیما مشارکت داشته باشند.

منبع:ایلنا

  نظرات

  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38
  هنر در قاب دیجیتال
  فرهنگ و هنر
  هنر در قاب دیجیتال
  علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا اول خردادماه سال جاری در پایگاه اطلاعاتی جشنواره به نشانیwww.digitalartfestival.ir بارگذاری کنند.
    2019-05-17 19:19:38
  داستان فیوژا
  تازه های فناوری
  داستان فیوژا
  اگر قصد آزمایش این سیستم‌عامل را دارید، می‌توانید با استفاده از شبیه‌‌ساز‌های اندرویدی، کار با این سیستم‌عامل را تجربه کنید.
    2019-05-14 09:57:08