عقب نشینی فیسبوک؛ امکان اجرای بازی های Oculus دوباره روی HTC Vive فراهم می شود

جنگ میان فیسبوک و LibreVR پیرامون اجرای بازی های آکیلس ریفت روی وایو سر دراز دارد. ReVive نرم افزاری است که توسط LibreVR ساخته شده و قابلیت انجام عناوین هدست واقعیت مجازی آکیلس را برای وایو فراهم می کند. در ابتدا که این نرم افزار به بازار منتشر شد، بازیکن ها مجبور بودند تا برای دسترسی به این قابلیت، بازی های آکیلس را خریداری کنند و خود ReVive هم تنها به عنوان یک لایه ارتباطی میان کدهای وایو و آکیلس عمل می کرد.

مدتی بعد کمپانی آکیلس که می بیند ممکن است این قابلیت به ضررش تمام شود، الگوریتمی طراحی می کند که به واسطه آن تنها دارندگان هدست واقعیت مجازی آن ها بتوانند از عناوین آکیلس ریفت استفاده نمایند. در همین گیر و داد سازندگان ReVive هم عقب ننشسته و آپدیتی برای نرم افزار خود منتشر می کنند که با آن، بازیکن ها می توانستند از قفل امنیتی که آکیلس برای اجرای بازی ها در هدست خود قرار داده بگذرند.

البته این تمام ماجرا نبود، چون به واسطه این بروز رسانی امکان اجرای بازی هایی که خریداری نشدند هم وجود داشت و اینجا بود که پایرسی یا دزدی نرم افزاری رخ می داد. تمام ماجرای بالا را تعریف کردیم تا بگوییم هم اکنون فیسبوک تصمیم گرفته عقب نشینی کرده و قفل DRM را حذف نماید.

کمپانی آکیلس در بیانیه ای پیرامون این اقدام گفت: «ما اعتقاد داریم حفاظت از محتوایی که توسعه دهنده می سازد، نقشی بنیادی در موفقیت صنعت نوپای واقعیت مجازی دارد و ما با قدم هایی که در این زمینه بر می داریم، می خواهیم این اطمینان را به سازندگان بدهیم تا به سرمایه گذاری خود برای واقعیت مجازی ادامه دهند. در آپدیت ماه ژوئن، قفلی که اجرای بازی ها را چک می کرد، حذف شده است.»

کمپانی والو، یکی از سازندگان اچ تی سی وایو، چند ماه پیش اعلام کرد روی ارائه سیستم نگهبان Chaperone برای آکیلس ریفت کار می کند. به واسطه این سیستم دارندگان ریفت می توانند از هدست خود هنگام حرکت هم استفاده نمایند.

طبیعتا این حرکت آکیلس شاید بتواند از دیدگاه انحصار طلبی بازی ها که در موفقیت هدست نقش مهمی دارد، به ضرر آن ها تمام شود ولی اگر از همین ابتدا شاهد حضور دزدی های نرم افزاری عظیم برای تکنولوژی واقعیت مجازی باشیم، آینده این صنعت تباه خواهد شد. یک روز پس از این بیانیه هم سازنده ReVive با انتشار پچی، نرم افزار خود را بروزرسانی نمود تا امکان پایرسی به حداقل برسد. LibreVR در بیانیه ای به این تصمیم آکیلس افتخار کرد و اذعان داشت:

من از ته قلبم خشنودم. امیدوارم این حرکت، اولین قدم برای دیدن بازی های انحصاری هر دو سخت افزار روی یکدیگر باشد. همچنین دوست دارم تا این اقدام به سود آکیلس هم تمام شود، چون آن ها لیاقت این که مصرف کنندگان بیشتری را به خود جذب کنند دارند. خیالم راحت شده که دیگر لازم نیست وقتم را صرف رد شدن از قفل DRM برای اجرای یک بازی مانند موش و گربه روی وایو کنم و هم اکنون می توانم از بازی ها پشتیبانی بیشتری نمایم.

LibreVR که خود را یکی از مدافعان توسعه دهندگان عناوین هدست های واقعیت مجازی می داند، می گوید که با این کار می خواهد تا مردم بیشتری به بازی های این تکنولوژی دسترسی پیدا کنند. به نظر می رسد که نبرد میان آکیلس و او به اتمام رسیده، ولی باید ببینیم در آینده چه اتفاقی می افتد. شاید آکیلس بتواند قفلی امنیتی طراحی کند که LibreVR نتواند از آن عبور نماید، چه کسی می داند؟ لازم است در پایان این نکته را اضافه کنیم LibreVR هیچ ارتباطاتی با اچ تی اسی نداشته و مستقل است.

منبع: Android Authority

  نظرات

  سرمایه‌گذاری جهانی در تکنولوژی بلاک چین به سرعت در حال افزایش است
  تازه های کسب و کار
  سرمایه‌گذاری جهانی در تکنولوژی بلاک چین به سرعت در حال افزایش است
  اشتیاق برای استفاده از بلاک چین همچنان در سال‌های آینده در مناطق مختلف جهان، بنگاه‌های تجاری و سازمان‌ها ادامه خواهد داشت تا به این ترتیب راهکارهای جدیدی در آن بررسی و کشف شود.
    2018-07-22 06:26:19
  چهره فردای جهان
  فناوریهای برتر
  چهره فردای جهان
  در یک دهه آینده پیشرفت‌های واقعیت دیجیتالی به راهکارهای شهودی و طبیعی تر برای تکنولوژی منجر می‌شود تا کیفیت زندگی ما را بالا ببرد.
    2018-07-21 06:57:16
  تغییرات آب‌وهوایی،آینده اینترنت جهان را به مخاطره انداخته است
  اینترنت
  تغییرات آب‌وهوایی،آینده اینترنت جهان را به مخاطره انداخته است
  کارشناسان هشدار دادند شهرهای ساحلی از جمله نیویورک، میامی و سیاتل احتمالا بیش از بقیه خسارت می‌بینند و البته تاثیرات تخریب زیربنای اینترنت، احتمالا سیستم ارتباطات جهانی را نیزمختل می کند.
    2018-07-18 08:22:51
  تجارت ژئوپلیتیکی،در عرصه فناوری های نوین
  اقتصاد
  تجارت ژئوپلیتیکی،در عرصه فناوری های نوین
  شرکت‌های تکنولوژی چینی که زمانی تنها می‌توانستند محصولات سیلیکون‌ولی از موتورهای جست‌وجو گرفته تا تجارت الکترونیک و شبکه‌های اجتماعی را کپی و الگوبرداری کنند، حالا خودشان به پیشتازان این عرصه تبدیل شده اند.
    2018-07-16 16:38:26
  "OCP"در مسیر توسعه
  تازه های فناوری
  "OCP"در مسیر توسعه
  فروش سخت‌افزار ساخته‌شده بر اساس طراحی‎های "OCP"در سال 2017 از مرز 1.2 میلیارد دلار گذشت که نسبت به سال قبل از آن افزایش دو برابری را نشان می‎داد و انتظار می‎رود تا سال 2021 این رقم به 6 میلیارد دلار برسد.
    2018-07-15 16:56:00
  مخاطرات اتصال به اینترنت شبکه ۴G
  دانش روز
  مخاطرات اتصال به اینترنت شبکه ۴G
  اگر شما جزو آن دسته از کاربرانی هستید که از اینترنت پرسرعت شبکه LTE موسوم به ۴G استفاده می‌کنید، باید مراقب مجرمان سایبری و هک دورادور دستگاه الکترونیکی متصل به اینترنت خود باشید.
    2018-07-15 06:46:22
  قدرت‌های خارق‌العاده خود را بشناسید
  گوناگون
  قدرت‌های خارق‌العاده خود را بشناسید
  گاهی اوقات، در جامعه سعی می‌کنیم برای رسیدن به موفقیت، کارهای را که دیگران انجام می‌دهند را انجام دهیم، اما حقیقت امر این است که باید به دنبال انجام کارهایی باشیم که برای خود ما موفقیت آمیز باشند.
    2018-07-14 08:11:00
  تکنولوژی نوین را آگاهانه به خدمت بگیرید
  جامعه
  تکنولوژی نوین را آگاهانه به خدمت بگیرید
  میلیون‌ها تلویزیون متصل به اینترنت می‌توانند گرایش‌ها و سلایق بینندگان را فهمیده و سپس پیشنهادات خاص خود شامل پیشنهادات تبلیغاتی را روی صفحه اسکرین شما نمایش دهند.
    2018-07-09 06:54:00