اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن

 شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، از جهان خواست که جهت تدوین یک خط مشی درست در زمینه حاکمیت داده، اقدام کنند و یک جریان آزاد و مطمئن برای داده‌ها ایجاد نمایند.

در حال حاضر وقتی صحبت از حریم خصوصی داده و تجارت باز به میان می‌آید، شاهد یک اوضاع جالبی در جهان نیستیم. چین و روسیه خودشان را محصور کرده‌اند و به دلیل امنیتی، موانعی در برابر تعامل با دنیا و تجارت آنلاین در کشور خود قرار داده‌اند. به نظر می‌رسد کشورهایی مانند ویتنام که در حال توسعه هستند هم خود را به این الگو اضافه می‌کنند.
  در سه دهه اخیر، داده دیجیتال، از نظر آزادی به بالاترین حد خود رسید و اخیراً چارچوب‌های قانونی مانند GDPR برای آن در نظر گرفته شده است و به همین خاطر محدودیت‌ها و حد و مرزهایی برای آن در نظر گرفته شده است. البته هنوز استانداردهای جهانی برای حاکمیت داده در نظر گرفته نشده است که این خط و مرزها، اصولی شود.
 
شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، در نشست داووس از ابتکارکشور خود برای وضع قوانین جدید در زمینه اقتصاد دیجیتال جهانی خبر داد. وی اذعان داشت که به زودی نشست در زمینه حاکمیت داده برگزار خواهد شد. حاکمیت داده جهانی، کار آسانی نیست؛ چون کشورهای مختلف سیاست‌های گوناگونی در این زمینه دارند.
 
روزهای آزاد دهه 1990 و 2000 خیلی دور به نظر می‌رسد و کشورها به شکلی فزاینده به دنبال محدود کردن جریان داده بین کشورهای مختلف هستند. نمونه آن چین و روسیه است. هند نیز همین روند را برای ایجاد موانع محدودیتی برای نظام پرداخت‌ها و خط مشی تجارت الکترونیک در پیش گرفته است.
 
در راستای همین محدودسازی‌ها، ژاپن از سایر کشورها می‌خواهد که گرد هم آیند و یک چارچوب مدون و مشخص برای حاکمیت داده تدوین کنند تا در اثر این محدودسازی‌ها، آسیبی به حریم خصوصی، امنیت و توسعه وارد نشود و به همین خاطر رهبر حاکمیت داده در جهان به حساب می‌آید. آبه معتقد است که باید سامانه گردش آزاد و مطمئن داده موسوم به “DFFT” پیاده سازی شود.

منبع:ایتنا به نقل از ونچربیت

  نظرات

  هنر در قاب دیجیتال
  فرهنگ و هنر
  هنر در قاب دیجیتال
  علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا اول خردادماه سال جاری در پایگاه اطلاعاتی جشنواره به نشانیwww.digitalartfestival.ir بارگذاری کنند.
    2019-05-17 19:19:38
  داستان فیوژا
  تازه های فناوری
  داستان فیوژا
  اگر قصد آزمایش این سیستم‌عامل را دارید، می‌توانید با استفاده از شبیه‌‌ساز‌های اندرویدی، کار با این سیستم‌عامل را تجربه کنید.
    2019-05-14 09:57:08
  ده شغل پردرآمد سال2019
  تازه های کسب و کار
  ده شغل پردرآمد سال2019
  کار در صنعت تکنولوژی به خاطر ماهیت به‌روز و پویای آن، اغلب برای بسیاری از کارجویان جذاب و جالب توجه است.از طرفی این مشاغل رو به پیشرفت و البته پردرآمدنیز می باشند.
    2019-05-11 22:40:00
  اقتصاد دیجیتال در ایران
  اقتصاد
  اقتصاد دیجیتال در ایران
  پروژه‌ای از سوی مرکز آمار و وزارت ارتباطات برای اندازه گیری حجم بازار فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال کشور در دست انجام است.
    2019-05-06 10:48:24
  مدیریت فضای مجازی را بدست می گیریم
  جامعه
  مدیریت فضای مجازی را بدست می گیریم
  حذف اپلیکیشن ها و کسب و کارهای ایرانی از بازارهای گوگل و اپل و نیز مسدودسازی صفحات کاربری ایرانیان در اینستاگرام و توئیتر نمونه بارزاقدامات آمریکا در مقابله با ایران در عرصه فضای مجازی است .
    2019-04-30 11:49:39
  فضای مجازی و چشم انداز آینده
  رسانه های اجتماعی
  فضای مجازی و چشم انداز آینده
  اگر چین را ببینیم و مقیاس شرکت‌هایی که در آن راه‌اندازی می‌شوند، خدماتی که آنجا ارائه می‌شود و سرمایه‌ای که آنجا وجود دارد را با دقت بررسی کنیم، خواهیم دید که مختصات لازم برای ایجاد یک پدیده را دارد.
    2019-04-24 07:04:31
  اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن
  اقتصاد
  اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن
  ژاپن از سایر کشورها می‌خواهد که گرد هم آیند و یک چارچوب مدون و مشخص برای حاکمیت داده تدوین کنند تا در اثر این محدودسازی‌ها، آسیبی به حریم خصوصی، امنیت و توسعه وارد نشود
    2019-04-23 06:51:13