اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن

 شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، از جهان خواست که جهت تدوین یک خط مشی درست در زمینه حاکمیت داده، اقدام کنند و یک جریان آزاد و مطمئن برای داده‌ها ایجاد نمایند.

در حال حاضر وقتی صحبت از حریم خصوصی داده و تجارت باز به میان می‌آید، شاهد یک اوضاع جالبی در جهان نیستیم. چین و روسیه خودشان را محصور کرده‌اند و به دلیل امنیتی، موانعی در برابر تعامل با دنیا و تجارت آنلاین در کشور خود قرار داده‌اند. به نظر می‌رسد کشورهایی مانند ویتنام که در حال توسعه هستند هم خود را به این الگو اضافه می‌کنند.
  در سه دهه اخیر، داده دیجیتال، از نظر آزادی به بالاترین حد خود رسید و اخیراً چارچوب‌های قانونی مانند GDPR برای آن در نظر گرفته شده است و به همین خاطر محدودیت‌ها و حد و مرزهایی برای آن در نظر گرفته شده است. البته هنوز استانداردهای جهانی برای حاکمیت داده در نظر گرفته نشده است که این خط و مرزها، اصولی شود.
 
شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، در نشست داووس از ابتکارکشور خود برای وضع قوانین جدید در زمینه اقتصاد دیجیتال جهانی خبر داد. وی اذعان داشت که به زودی نشست در زمینه حاکمیت داده برگزار خواهد شد. حاکمیت داده جهانی، کار آسانی نیست؛ چون کشورهای مختلف سیاست‌های گوناگونی در این زمینه دارند.
 
روزهای آزاد دهه 1990 و 2000 خیلی دور به نظر می‌رسد و کشورها به شکلی فزاینده به دنبال محدود کردن جریان داده بین کشورهای مختلف هستند. نمونه آن چین و روسیه است. هند نیز همین روند را برای ایجاد موانع محدودیتی برای نظام پرداخت‌ها و خط مشی تجارت الکترونیک در پیش گرفته است.
 
در راستای همین محدودسازی‌ها، ژاپن از سایر کشورها می‌خواهد که گرد هم آیند و یک چارچوب مدون و مشخص برای حاکمیت داده تدوین کنند تا در اثر این محدودسازی‌ها، آسیبی به حریم خصوصی، امنیت و توسعه وارد نشود و به همین خاطر رهبر حاکمیت داده در جهان به حساب می‌آید. آبه معتقد است که باید سامانه گردش آزاد و مطمئن داده موسوم به “DFFT” پیاده سازی شود.

منبع:ایتنا به نقل از ونچربیت

  نظرات

  حذف کاغذ در الکامپ
  تازه های فناوری
  حذف کاغذ در الکامپ
  بیست و پنجمین دوره نمایشگاه الکامپ از 27 تا 30 تیرماه امسال، برای پنجمین سال متوالی به تولیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار خواهد شد.
    2019-07-15 14:59:35
  سیری در دنیای رمز ارزها
  اقتصاد
  سیری در دنیای رمز ارزها
  بیش از دو هزار ارز مختلف در دنیا وجود دارد که البته تعداد آن‌هایی که مورد معامله قرار می‌گیرند بسیار کم‌تر بوده و مشهورهای این بازار پایین‌تر از 100 عدد هستند.
    2019-07-04 06:19:34
  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38