چگونه از حالت منفعل به یک عنصر فعال تبدیل شويم؟

جشنواره‌ آینده‌پژوهی به همت معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد..

محمدرضا رشیدی در آیین افتتاحیه‌ جشنواره‌ اظهارداشت: آینده‌پژوهی در تغییر شکل استعمار نیز موثر واقع شده و کشورهای ابرقدرت را مجبور به ارتقای سطح تکنولوژی مورد استفاده‌ سایر کشورهای در حال توسعه خواهد کرد.

وی افزود: پیش‌نگری از ویژگی‌های بارز آینده‌پژوهی است و این نیز به انتظارات فرد از آینده و آمادگی به منظور رویارویی با امورات غیرمنتظره و حاد در آینده اشاره دارد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز تصریح کرد:شناخت روندهای حاکم در زمان‌های گذشته و حال و تعمیم آن به آینده نیز از دیگر مباحث مورد توجه در آینده‌پژوهشی است و از جمله‌ ابر روندها یا مگاترندها می‌توان به تاثیر افزایش جمعیت در مسایل مختلف در آینده و فناوری اطلاعات اشاره کرد.

رشیدی تاکید کرد: منظور از شناخت روند، آشنایی با علت و معلولی رویدادها و پاسخ به این سوال است که بر اساس منابع کوتاه مدت چه چیزی در حال وقوع در آینده است.

وی با اشاره به دیده‌بانی یا رصد آینده به عنوان دیگر رویکرد آینده‌پژوهی گفت: با استفاده از رصد کردن آینده، نقشه‌های تغییرات در آینده به عنوان خروجی اصلی آینده‌پژوهی به دست می‌آیند.

وی عنوان کرد: آینده‌پژوهی فرد را از حالت منفعل و رکود خارج کرده و به یک عنصر فعال تبدیل می‌کند و انسان به عنوان خلیفة‌الله نباید دست‌بسته و منفعل باشد.

رشیدی اظهار کرد: فرد هوشیار و خلاق از علایم و سیگنال‌های ضعیف در جهت پیش‌بینی و شناخت مشکلات در آینده بهره‌مند می‌شود و آینده را بر اساس سه محور تنظیم می‌کند که شامل آینده‌ ممکن، آینده‌ احتمالی و آینده‌ ترجیحی است . دو مورد اول بدون هیچ دخالتی و با حفظ هنجارها آینده پیش‌بینی می‌شود؛ ولی مورد سوم آینده‌ای است که خود ما در ساخت آن نقش داریم و بر اساس ترجیحات ما شکل گرفته است.

وی با اشاره به چهار رکن اصلی آینده‌پژوهی گفت: خلاقیت، پشتیبانی، جلوگیری از چالش‌ها و استفاده از روش‌های مدیریتی مالتی دیسیپلینی از ارکان اصلی این علم به شمار می‌روند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز یادآور شد: آینده‌پژوهی به عنوان یک علم هالستیک و کل‌نگر، همکاری و مشارکت تمامی رشته‌ها اعم از رشته‌های فنی، پزشکی و علوم انسانی را می‌طلبد.

وی در خصوص تفاوت آینده‌پژوهی با برنامه‌ریزی راهبردی گفت: برنامه‌ریزی راهبردی بسیار کوتاه‌مدت‌تر از آینده‌پژوهی است و در طول سه تا پنج سال انجام می‌شود و این در حالی است که مطالعات و پیش‌بینی‌های آینده‌پژوهی گاها تا پنجاه سال نیز صورت می‌گیرد.

پیمان کیهان‌ور، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این مراسم بر ضرورت جایگزینی برنامه‌ریزی سنتی با سناریو نویسی تاکید کرد.

کیهان‌ور گفت: منظور از سناریونویسی در نظر گرفتن یکسری مراحل برای به انجام رساندن یک طرح است که از صفر تا صد آن نوشته شده و به تدریج اجرا می‌شود و یک ذهن پویا و فعال همواره در حال سناریو نویسی است.

وی افزود: در مواجهه با آینده دو دیدگاه وجود دارد، اولی آینده را پرتوی از گذشته می‌داند که در آینه‌ آینده بازتاب و نمود پیدا می‌کند و دومین دیدگاه نیز آینده را غیرقابل پیش‌بینی می‌داند.

وی اظهار کرد: جهان در هر لحظه در حال تغییر است و آینده‌پژوهی است که ما را در مقابله با این سونامی تغییر یاری می‌رساند.

کیهان‌ور عنوان کرد: نگاه حاکم بر آینده‌پژوهی، نگاهی سیستمیک است و این سیستم علاوه بر بررسی تک‌تک اجزا، روابط بین اجزا را نیز پیش‌بینی کرده و در راستای هم‌افزایی و به صورت سینرژیکی عمل می‌کنند.

وی با اشاره به انواع آینده گفت: حال و آینده‌ نزدیک، آینده‌ قریب‌الوقوع، آینده‌ میان‌مدت، آینده‌ بلند مدت و آینده‌ دور از جمله‌ این تقسیم‌بندی‌ها هستند.

وی عنوان کرد: آینده‌پژوهی همه‌ عرصه‌ها اعم از اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و صنعتی را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و همچنین طراحی و مهندسی آینده باید در این طرح در راس اهداف قرار بگیرد.

عضو شورای راهبردی ستاد توسعه‌ سلول‌های بنیادی افزود: این علم به سخن گفتن از آنچه که از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل نشده است، اشاره دارد و طبق قواعد هستی و سنت‌های الهی صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: از رویکردهای اصلی آینده‌پژوهی می‌توان به آینده‌پژوهی اکتشافی، هنجاری و تصویرپردازی اشاره کرد.

کیهان‌ور تاکید کرد: مهم‌ترین خروجی‌های آینده‌پژوهی، پیش‌بینی، چشم‌انداز و آینده‌نگاری هستند و همچنین روش‌های طوفان فکری، دیده‌بانی، کشف و تحلیل روند با استفاده از روش‌های ریاضی و مدل‌سازی نیز از جمله‌ 43 تکنیک آینده‌پژوهی به شمار می‌روند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به فناوری همگرا و پزشکی گفت: با ظهور علم نانو وارد عرصه‌هایی شده‌ایم که بیش از یک فناوری در آن نقش‌آفرینی می‌کنند و تشخیص این که نقش کدام یک پررنگ‌تر است، جزو یکی از مشکل‌ترین مسائل در آینده‌ای نه چندان دور خواهد بود.

منبع: ایسنا

  نظرات

  زنگ ها به صدا در می آیند
  جامعه
  زنگ ها به صدا در می آیند
  بسیاری از کارشناسان و منتقدان در چین بر این باورند که توسعه این فناوری می‌تواند منجر به وقوع جنگ جهانی سوم شود.
    2019-02-14 09:09:00
  رمز گشایی از موفقیت نادلا
  شخصیت ها
  رمز گشایی از موفقیت نادلا
  در ایالت (Andhra Pradesh یکی از ۲۹ ایالت هند) و شهر Anantapur در هندوستان متولد شد. پدر او یک کارمند ساده در دولت و بخش خدمات اداری هند بود.
    2019-02-08 18:45:00
  چالش قیمت در اپل
  شرکت ها و برندها
  چالش قیمت در اپل
  تیم کوک اعلام کرده است که قیمت گوشی‌های آیفون در برخی از کشورها تحت‌تاثیر تقویت نرخ دلار بیشتر از سایر نقاط جهان شده است .
    2019-02-03 17:15:00
  آینده مبهم اپل در چین
  اقتصاد
  آینده مبهم اپل در چین
  تاثیر جنگ تجاری و همچنین تنش‌های سیاسی میان چین و ایالات متحده آمریکا بر اپل سنگین وچالش بر انگیز است.
    2019-01-30 08:09:00