ارتباط مستقیم مغز و ماشین

 

دو مخترع اهل کشور کنیا یک بازوی رباتیک آیندهنگرانه اختراع کرده‌اند که می‌توان آن را با امواج مغز کنترل کرد. شاید یکی از بخش‌های داستان‌های علمی-تخیلی به نظر برسد، اما این دو مخترع آن را به دنیای واقعی آورده‌اند. "دیوید گاتو" و "موسی کیونا" یک بازوی رباتیک اختراع کرده‌اند که می‌تواند توسط امواج مغز کنترل شود. اختراعی که می‌تواند سبب یک انقلاب در نحوه تعامل افراد دارای معلولیت با جهان شود.

 از "گاتو" و "کیونا"  در مورد منبع الهام خود برای چنین اختراعی پرسیده شده است :

"کیونا" می‌گوید: من از دوران کودکی یک مبتکر کنجکاو و پرشور بودم. ایده بازوی رباتیک هنگامی که در دبستان بودم و مادر یکی از دوستانم را دیدم که دستش از زیر آرنج قطع شده بود، در ذهنم کاشته شد. همکلاسی‌های من به خاطر این معلولیت تمایل نداشتند با او ارتباط داشته باشند و این همان زمانی بود که به فکر ساخت این دستگاه افتادم.وی افزود که همچنین از افرادی الهام گرفته است که از بیماری "اسکلروز جانبی آمیوتروفیک"(ALS)، نقص مادرزادی و سکته مغزی رنج می‌برند و می‌خواهد برای آنها تفاوت ایجاد کند.

از طرف دیگر، "گاتو" می‌گوید که الهام او برای ساخت این بازوی رباتیک از یک فیلم سینمایی گرفته شده است. وی گفت: من از یک مجموعه فیلم تلویزیونی به نام "پلیس ربات" الهام گرفتم. من مدام در مورد این فیلم و اینکه چگونه یک واحد ماشین رباتیک می‌تواند با یک انسان در سطح سلولی ارتباط برقرار کند، فکر می‌کردم.

وی همچنین افزود که این بازوی رباتیک برای استقلال هرچه بیشتر افراد دارای معلولیت ساخته شده است.

"گاتو" ادامه داد: هدف این رابط مغز به ماشین، ایجاد ارتباط مستقیم بین مغز و ماشین بدون استفاده از عضلات یا اعصاب محیطی است. من معتقدم که طی ۱۰ سال آینده می‌توانیم به تولید کنندگان پیشرو آفریقایی رباتیک زیستی/بیونیک تبدیل شویم.

وی همچنین گفت که معتقد است توانایی تحول جامعه خود را از طریق این پروژه دارد و کارشناسان معتقدند که اختراع وی می‌تواند جهان را متحول کند.

منبع:ایسنا به نقل از آی‌ای

  نظرات

  بهره وری درمزرعه هوشمند
  نوآوری
  بهره وری درمزرعه هوشمند
  این تیم اکنون در حال بررسی روش‌های مقیاس‌پذیری این فناوری برای کاربردهای بزرگ است که به طور بالقوه می‌تواند شامل استقرار روی پشت بام‌های شهری باشد.
    2021-04-20 12:33:00
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  نوآوری
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  در حال حاضر آنچه در بازار داخلی با کاربرد عایق حرارتی موجود است محصولات سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و فوم‌ها هستند که پایه ترکیبی کاملاً متفاوتی دارند و محصولی مشابه و منطبق با محصول این شرکت در بازار داخلی موجود نیست.
    2021-04-19 11:57:00
  امپراطوری مایکروسافت
  شرکت ها و برندها
  امپراطوری مایکروسافت
  لایحه جدیدجاش هاولی،تمامی ادغامها و خریدهای هر شرکتی که ارزش بازار بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را دارد، ممنوع می کند. پیشنهاد این سناتور هر گونه قرارداد خرید را برای شرکتهای اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیس بوک ممنوع خواهد کرد.
    2021-04-18 09:43:00
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  نوآوری
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  محققان با استخراج پروتئین و فیبر موجود در این دانه‌های باقی مانده می‌توانند انواع جدیدی از منابع پروتئینی، سوخت‌های زیستی و غیره تولید کنند.
    2021-04-15 09:44:00
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  فناوریهای برتر
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  "کریسپر آف" سرانجام همانطور که در داستان‌های علمی-تخیلی پیش‌بینی شده است، عمل می‌کند. دیدن اینکه این روش در عمل به خوبی کار می‌کند، هیجان انگیز است.
    2021-04-14 10:12:00
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  شخصیت ها
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  همه ما به سمت یک انقلاب صنعتی جدید در حرکتیم، برای کسانی که امیدوارند به یک مدیر موفق در فناوری تبدیل شوند،میانبری بهتر از آشنایی با دیدگاه مدیران موفق در این عرصه نیست.
    2021-03-27 21:22:08