دریافت امواج از آن سوی خورشید

ستاره‌شناسان در هلند و در تحقیق جدید خود با استفاده از یک تلسکوپ رادیویی، سه ستاره مختلف فراخورشیدی را مورد بررسی قرار دادند.
 جیک ترنر (ستاره‌شناس دانشگاه کرنل و نویسنده اصلی این تحقیق)، در بیانیه‌ای گفته است: «قدرت و قطبش سیگنال رادیویی و میدان مغناطیسی این سیاره، با پیش‌بینی‌های نظری سازگار است».
با این حال، ترنر و همکارانش هنوز مطمئن نیستند که سیگنالی را که تشخیص داده‌اند واقعاً از این سیاره (با نام Tau Boötes b) باشد. این پژوهشگران خواستار مشاهدات بیشتری در مورد این سامانه ستاره‌ای شدند که نزدیک به ۵۱ سال نوری با زمین فاصله دارد.
گفتنی است تحقیقات جدید با مشاهده مشتری آغاز شد. پژوهشگران قبلاً انتشارات رادیویی این سیاره را بررسی کرده و سپس اندازه‌گیری‌های انجام شده را دستکاری کردند تا ببینند که نزدیک بودن سیاره فراخورشیدی به ستاره میزبان و فاصله آن از زمین، چه تأثیری بر مشاهدات‌شان از یک سیاره فراخورشیدی می‌تواند داشته باشد.
آنها سپس به بررسی مشاهدات انجام شده در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ توسط آرایه فرکانس پایین (LOFAR) در هلند پرداختند. پژوهشگران علاوه بر سیگنال بالقوه Tau Boötes b، همچنین گزارش دادند که ممکن است سیگنالی از ستاره Upsilon Andromedae یا سیاره آن دریافت کرده باشند؛ اما این تشخیص حتی از سیگنال Tau Boötes b هم ضعیف‌تر بود.

محققان علاقمند به شناسایی انتشار رادیویی حاصل از سیارات هستند؛ زیرا ممکن است این اطلاعات به دانشمندان کمک کند تا آنچه را که در میدان‌های مغناطیسی آنها اتفاق می‌افتد، کشف کنند. این میدان‌های مغناطیسی هم به نوبه خود، بر شرایط سطح سیاره تأثیر می‌گذارند؛ به‌عنوان مثال، میدان مغناطیسی زمین از جوّ محافظت می‌کند که البته باعث می‌شود زنده بمانیم. این میدان‌های مغناطیسی همچنین می‌توانند بازگوکننده سایر اسرار جهان همچون ساختار و تاریخچه آن باشند.
علیرغم این واقعیت که تقریباً هر سیاره در منظومه شمسی در برهه‌ای از تاریخ، صاحب یک میدان مغناطیسی هم بوده، اما تاکنون، مطالعه مستقیم این میدانهای مغناطیسی برای دانشمندان دشوار بوده است. از این رو، انتشارات رادیویی می‌توانند به‌عنوان یک واسطه یا سرنخ عمل کنند.
ترنر می‌گوید: «ما از مشتری یاد گرفتیم كه چطور چنین امواجی را تشخیص بدهیم؛ سپس به جست‌وجو پرداختیم و آن را یافتیم».

منبع: ایتنا به نقل از Space

  نظرات

  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22