چرا اپل هیچگاه نگران فروش محصولاتش نبوده است؟

تصور کنید علاقه مندی تان به یک برند تا حدی است که حاضر هستید نه ساعت ها، بلکه روزها در صف خرید بایستید و از اولین افرادی باشید که دستگاه را به دست می گیرید و آن را تجربه می کنید. بیشترین بهای ممکن را می پردازید و شاید حتی موش آزمایشگاهی مشکلات اولیه آن محصول هم باشید.

سپس، تصور کنید 12 ساعت پیش از عرضه تلفن محبوب تان (که در این داستان، آیفون 7 پلاس است) به شما می گویند فروشگاه موجودی کافی برای آنچه شما می خواهید ندارد و همه به صورت آنلاین پیش خرید شده اند. در این حالت چه می کنید؟

برای اندرویدی ها که گزینه های متعددی برای خرید و تعویض دارند و خیلی زود به محصولات شرکتی دیگر علاقه نشان می دهند، تصور چنین سطحی از وفاداری به یک برند غیر قابل هضم و باور است.

1411089826465_wps_1_People_queue_outside_the_

در حالی که وفاداری اندرویدی ها به خود سیستم عامل بدون تغییر باقی می ماند، اما کافی است که شرکت سازنده موبایلی که در دست دارند، در پروسه ساخت تلفن بعدی یک اشتباه کوچک انجام دهد تا سریعا دل به یک شرکت دیگر ببندند که در آن سال موبایل بهتری ساخته.

فقط یک نگاه سرسری به ردیت (Reddit) داشته باشید، صفحه پشتیبانی یا فنی یکی از شرکت ها را ببینید تا متوجه شوید که کاربرها پس از یک خطای بزرگ یا شکست شرکت محبوب شان چگونه با آن ها برخورد می کنند. فقط کافی است انتظارات شان را برآورده نکنند تا کار تمام شود.

عمر باتری آن طور که گفته شد نیست؟ کل تیم توسعه دهندگان نرم افزار باید اخراج شوند تا مشتریان ناراضی دل شان خنک شود. اپلیکیشن دوربین مشکل دارد؟ دیگر تصورش را هم نکنید که از این شرکت موبایلی بخرند. اندروید دیر به دیر برایش عرضه می شود؟ کار تمام شد، قیامی خونین در راه است.

کاربران اندرویدی چندین و چند انتخاب دارند. اگر سونی آن ها را ناامید کند، خب سامسونگ است. اگر سامسونگ بیش از حد معمول خراب کند، بهتر است برای سال بعد HTC را امتحان کرد. بعضی وقت ها هم HTC فراموش می کند که چگونه باید یک تلفن خوب بسازد، پس شاید LG بداند دنیا دست کیست. شما هم از آن دسته افرادی هستید که ال جی را نمی پسندید، خب موتورولا را امتحان کنید.

Samsung-Galaxy-Note-7-vs-Apple-iPhone-6s-Plus-first-look-12-840x472-w600

این لیست همینطور پیش می رود و پیش می رود تا آنکه بعد از چندین ساعت فکر کردن، آخر به نتیجه برسید حالا کدام برند را می توان برای خرید اسمارت فون جدید معتبر دانست. اصلا بخشی از جذابیت پلتفرم اندروید همین مسئله است. بنابراین، وقتی که یک برند برای انتخاب دارید، چطور وقتی ناامید می شوید تحملش می کنید؟ ساده است: به آن توجه نمی کنید.

و بله، بی ارتباط با مسئله آیفون 7 صحبت نمی کنیم. نمونه های واضحی از این ماجرا را طی هفته ای که گذشت تجربه کردیم و دیدیم. استرالیایی ها به سبب منطقه زمانی که در آن قرار دارند، اولین افرادی هستند که جدیدترین محصولات را می خرند و تا خورشید به ایالات متحده آمریکا برسد، استرالیایی ها ساعت ها با آن دستگاه کار کرده اند.

وبسایت Tab Times برای پوششی خبری از عرضه آیفون 7 در استرالیا به این کشور رفته بود و در سیدنی صف های طویلی که برابر اپ استورها قرار گرفته بود را بررسی و با مردم گفتگو می کرد. آن ها می خواستند با دختران و پسرانی که تا این حد مشتاق خریدن آیفون 7 بودند آشنا شوند و نتیجه این اتفاق هم برخی مواقع عجیب بود. مثل این داستانی که قرار است برای تان تعریف کنیم.

اولین نفر در صف، بیشوی بِهمان، پسری 17 ساله بود که روزها در خیابان مانده بود تا اولین نفری باشد که آیفون 7 پلاس با رنگ Jet Black را خریداری می کند. به محض رسیدن تیم خبرنگارهای وبسایت Tab Times، بیشوی متوجه می شود که خبری از آیفون 7 پلاس و رنگ Jet Black در روز اول عرضه نیست.

apple-iphone-7-line-w600

حالا کمی از اپل و روز عرضه فاصله بگیرید. تصور کنید که این اتفاق برای یک طرفدار پلتفرم اندروید و در صف خرید یکی از همین برندهایی که پیشتر نام بردیم رخ داده (البته اگر صفی برای خرید این محصولات از چند روز قبل شکل بگیرد). احتمالا با همان شدت عصبانیتی که بالاتر بیان کردیم صف را ترک می کردند و دیگر از آن برند محصولی نمی خریدند، دست کم برای چند ماه یا سال، تا خاطره این اتفاق تلخ از یادشان برود.

اما بیشوی و دوستانش اینگونه نیستند.

یاس و دل شکستگی پدید آمده غیر قابل انکار است. این پسر و ده ها و شاید صدها نفر نظیر او، در خیابان، زیر باران، طوفان و سرمای زمستان خوابیدند و در نهایت وفاداری شان به برند اپل بی پاسخ ماند. پاسخی که آن ها گرفتند بسیار بی رحمانه و خارج از ادب بود: یک آیفون 7 معمولی بخرید یا به خانه تان بروید.

اما برای آن هایی که ماندند، مثل بهمان و آیفون 7 خریدند، عشق به برندی که روزها زمان برای آن هدر داده بودند بالاتر از ناراحتی و غصه بود. بهمان گفت که او باز هم می ماند و آیفون 7 می خرد چون: «من وفادارم.»

این مسئله ناراحت کننده آیا نگاه او به محصولات بعدی اپل را تغییر خواهد داد؟ احتمالا نه: «من احتمالا سال آینده هم صف ببندم. چون عاشق اپل هستم، مهم نیست چه می شود.»

70b879456f836f198331463bdba1afd7-w600

باز هم باید اشاره کنیم، آیا چنین جمله ای را از زبان یک اندرویدی شنیده اید؟ روزها صف بکشد و چند ساعت پیش از عرضه رسمی به او بگویند که محصول مورد نظرش در دسترس نیست و بهتر است به خانه برود. اما در عوض می ماند و یکی از موبایل های ساده تری که انتظارش را نداشت می خرد و بعد به خانه می رود.

با این حال، بعدها که تیم های روابط عمومی اپل متوجه این ماجرا شدند، به کسانی که در صف مانده بودند، 100 دلار هدیه دادند تا از فروشگاه اپل به رایگان خرید کنند. و اگرچه بسیاری معتقد بودند که اپل با این 100 دلار کار خاصی نکرده ولی بیشوی فوق العاده اپل را تحسین می کرد.

اصلا امکان ندارد که یک اندرویدی، پس از روزها انتظار در صف متوجه شود محصول مورد نظرش در فروشگاه موجود نیست و از گرفتن یک جایزه به جای آن خوشحال شود. همین حالا این ماجرا را با گلکسی نوت 7 تجربه کرده ایم و دیدیم که حتی سامسونگی ها هم چه واکنشی نسبت به این مسئله نشان داده اند.

AAEAAQAAAAAAAAMtAAAAJGNiN2RiODRjLWI1YjMtNDBkMi1hNDBhLWVkODZjMjIxN2I0MA-w600

در صف ایستادن یک ماجرا دارد ولی تاثیر کلی این اتفاق روی نگاه طرفداران اپل مسئله دیگری است. هیچ دلیلی روی این کره خاکی، آن ها را قانع نمی کرد که به دنبال گزینه دیگری باشند، هیچ دلیلی. مارکوس، یکی از دوستان بیشوی واضح و مستقیم گفت: «من هیچ وقت به سراغ سامسونگ نمی روم، حتی در شرایطی مثل این. هنوز هم یک مدل مشکی مات برای آیفون 7 هست که آن هم رنگ جدیدی است و می توان آن را خرید.»

مردم معمولا خیلی زود طرفداران اپل را قضاوت می کنند اما یک مسئله ای هست که شاید هیچ کس خارج از دایره طرفداران این برند آن را متوجه نمی شود: باور، در برابر دلیل و منطق کاملا مصون است. و این صرفا منحصر به اپل نیست. همه ما به چیزی باور داریم و از آن تا هر زمان که بتوانیم دفاع می کنیم.

اپل می داند که چگونه این باور را ایجاد و طرفداران وفاداری جذب خود کند ولی شاید برندهای دیگر تولیدکننده موبایل هنوز به این حد نرسیده اند.

نظر شما در مورد این شرایط و البته طرفداران اپل چیست؟ منطقی است یا کاملا احساسی؟

منبع: Android Headlines

  نظرات

  از کدام "اپلیکیشن ها"دوری کنیم؟
  نرم افزارها
  از کدام "اپلیکیشن ها"دوری کنیم؟
  کاربران گوشی‌های هوشمند هر روز بارها و بارها اپلیکیشن‌های مختلفی را کنترل می‌کنند و ساعت‌ها از آنها استفاده می‌کنند ولی به نظر می‌رسد حذف برخی از این اپلیکیشن‌ها کیفیت زندگی شخصی و حرفه‌ای را ارتقا دهد.
    2020-01-02 09:42:00
  فضای سایبری،بستر جنگ نرم
  معرفی کتاب
  فضای سایبری،بستر جنگ نرم
  در این کتاب عملکرد دستگاه سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا در جهت استفاده از فضای سایبری به منظور تأثیرگذاری بر افکار عمومی کاربران ایرانی اینترنت مورد بررسی قرار گرفته است.
    2020-01-02 09:08:36
  قابلیت های واتس آپ در 2020
  رسانه های اجتماعی
  قابلیت های واتس آپ در 2020
  تعداد کاربران واتس‌آپ در مقایسه با رقبایی نظیر فیس‌بوک مسنجر (1.3 میلیارد نفر کاربر فعال ماهانه)، وی‌چت (1.112 میلیارد نفر کاربر) و اینستاگرام (1 میلیارد کاربر) به‌مراتب بیش‌تر است.
    2020-01-01 10:17:54
  انگلیس و چالش هوآوی
  شرکت ها و برندها
  انگلیس و چالش هوآوی
  گزارش های مختلف از انگلیس نشان می دهد مقامات امنیتی به نخست وزیر کشور چراغ سبز داده اند تا از تجهیزات هواوی در شبکه۵G این کشور استفاده کند.
    2019-12-31 10:17:02
  چشمان شهر
  دانش روز
  چشمان شهر
  بسیاری از صاحب نظران و متخصصان امور سیاسی و اجتماعی که از تبعات خطرناک همه گیر شدن این فناوری نگران هستند، می‌گویند از اینکه دولت چین فرصتی برای بحث و تبادل نظر در این زمینه با استفاده از هنر به وجود آورده خرسند هستند. آورده خرسند هستند.
    2019-12-27 09:32:02
  بزرگترین اینترانت جهان
  اینترنت
  بزرگترین اینترانت جهان
  قرار است وزیر ارتباطات روسیه گزارشی درباره نتایج آزمایش ها جهت بررسی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، تهیه کند.
    2019-12-25 09:00:48
  ادعای سنگین اپل
  شرکت ها و برندها
  ادعای سنگین اپل
  برای شرکت در این طرح فرد ابتدا باید گزارشی مختصر و مفید از مشکلی که در سیستم پیدا کرده است، به همراه نمونه کار، بنویسد و برای شرکت ارسال کند.
    2019-12-24 09:50:52
  اینترنت دراستخدام چین
  اینترنت
  اینترنت دراستخدام چین
  قرار است این قوانین از یکم مارس اجرایی شوند. این درحالی است که براساس قوانین جدید مدیریت حساب های کاربری، فرایندهای ثبت نام، کنترل محتوا و شایعات نیز سختگیرانه تر می شود.
    2019-12-23 11:28:11
  پاشنه آشیل آمازون
  شرکت ها و برندها
  پاشنه آشیل آمازون
  این مجموعه که طی یک دهه اخیر به یکی از مهم‌ترین شرکت‌ها تبدیل شده، در ده سال آینده به مهم‌ترین شرکت جهان مبدل خواهد شد.
    2019-12-16 09:13:29
  قراردادی برای "وب"
  اینترنت
  قراردادی برای "وب"
  تیم برنرز لی مخترع "وب"از دولت ها، شرکت ها و مردم خواسته به این برنامه عمل کنند.اومی گوید: قدرت وب زندگی مردم را دگرگون می کند. اما اگر اکنون وارد عمل نشویم و از سواستفاده از وب جلوگیری نکنیم در معرض خطر قرار می گیریم.
    2019-11-26 09:04:56