ICT از نگاه نهادهای بین المللی

شانزدهمین نشست کرسی یونسکو در فرهنگ و فضای مجازی: دوفضایی شدن جهان با سخنرانی دکتر یونس شکرخواه روز سه شنبه ۷ آذرماه ۱۳۹۶ در محل تالار ایران دانشکده مطالعات جهان، دانشگاه تهران برگزار شد.

دکتر یونس شکرخواه رئیس گروه اروپای دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در این نشست روندی را از گزارشاجلاس سران درباره جامعه اطلاعاتی به تصویر کشید که خود شخصا از سال 2003 تا کنون به عنوان عضو گروه وسیس ایران در آن حضور داشته است.

وی در ابتدا به دو اجلاس سران جهان درباره جامعه اطلاعاتی (وسیس) و مصوبات آن‌ها و همچنین ضمیمه موسوم به 11 خط عمل جامعه اطلاعاتی اشاره کرد و گفت: اجلاس اول 10 تا 11 دسامبر 2003 در ژنو برگزار شد که اعلامیه اصول، ایجاد و ساخت جامعه اطلاعاتی: چالش جهانی هزاره جدید (67 ماده) و سند طرح اقدام (29 ماده) به همراه 11 خط عمل را شامل می‌شد، و اجلاس دوم 16 تا 18 نوامبر 2005 در تونس برگزار شد که دو سند به نام‌های تعهد تونس با 40ماده و سند دستور جلسه تونس برای جامعه اطلاعاتی با 122 ماده صادر کرد.

دستور جلسه تونس برای جامعه اطلاعاتی متشکل از یک مقدمه و سه بخش مشتمل بر مکانیزم های مالی برای مواجهه با چالش های ICT در توسعه؛ حاکمیت اینترنت و و همچنین بخش اجرا و تعقیب می‌باشد.

رئیس انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی سپس به 11 خط عمل جامعه اطلاعاتی اشاره و آنها را به ترتیب زیر تشریح کرد:

1-نقش مسئولان دولتی عمومی و تمامی ذینفعان در تقویت تکنولوژی های ارتباطی و اطلاع رسان (ICT) برای توسعه
2- زیر ساخت اطلاعات و ارتباطات
3- دسترسی به اطلاعات و دانش
4- ظرفیت سازی
5- ایجاد اعتماد و امنیت در به کارگیری تکنولوژی های ارتباطی و اطلاع رسان
6- فعال سازی محیط
7- کاربردهای تکنولوژی های ارتباطی و اطلاع رسان: منافع در تمامی جوانب زندگی
8- تنوع فرهنگی و هویت ، تنوع زبانی و محتوای محلی
9- رسانه ها
10- جوانب اخلاقی جامعه اطلاعاتی
11- همکاری منطقه ای و بین المللی

رئیس گروه اروپای دانشکده مطالعات جهان در ادامه سخنان خود به مسائل عمده پس از نشست تونس 2005 و به نقش یونسکو نیز اشاره کرد او سپس به نقش و جایگاه کميسيون علم و فناوری برای توسعه (CSTD) پرداخت و گفت: این کمیسیون وابسته به اکوسوک (شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل) است که هدف آن رسیدگی به مسائل مربوط به علم و فناوری و کاربردهای آن در توسعه، بهبود درک سیاست های مربوط به علم و فناوری به خصوص در رابطه با کشورهای در حال توسعه و فرموله کردن توصیه های مربوط به موضوعات علم و فناوری در سازمان ملل است.

عضو کرسی یونسکو همچنین درباره مأموریت گروه سازمان ملل درباره جامعه اطلاعاتي (UNGIS) خاطر نشان کرد: این گروه مأموریت داشت با فراخواندن اعضای هیأت اجرایی کل سازمان ملل، به ارتقای برنامه‌ریزی‌ها و سیاست گذاری‌های مربوط به جامعه اطلاعاتی بپردازد و راهبر سازمان ملل در زمینه موضوع جامعه اطلاعاتی باشد.

دکتر شکرخواه در پایان سخنرانی خود به موضوع مهم حاكميت اينترنت و نقش آیکان (ICANN) و نیز به بحث جاری روند انتقالی حاكميت آیکان و نقش آیانا (IANA) اشاره کرد،ودر ادامه معرفی روندهای بزرگ پس از دو نشست سران جهان درباره جامعه اطلاعاتی به شباهت‌های فراوان تاکیدهای اسناد اجلاس‌های سران جهان درباره جامعه اطلاعاتی با تاکیدهای گزارش حلقه گمشده سردونالد میتلند و روندهای اصلی؛ فراسوی وسیس + 10 و نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره مصوبات جامعه اطلاعاتی و نیز فروم 2018پرداخت.

در خاتمه دکتر سعید رضا عاملی رئیس کرسی یونسکو، در ارتباط با موضوع نشست بیان داشت: کشورها، سازمان های بین المللی را نباید دست کم بگیرند چرا که آنها رویه هایی را به تصویب می رسانند و در سازمان ملل نهایی می کنند که بعد از آن دیگر رهایی از الزامات آنها وجود ندارد.

ایشان افزود:امروزه این نهادهای بین المللی هستند که با تصمیمات خود به نوعی دنیا را اداره می کنند و نیز استقلال و ائتلاف دو امر مهم هستند که در نشست های بین المللی به چشم می خورد. حضور و مشارکت تأثیر گذار در این نشست های بین المللی یک امر مثبت است.

 تأکید پایانی دکتر عاملی بر این موضوع استوار بود که: ما باید سعی کنیم خود یک مرجع تصمیم گیری اولیه باشیم نه اینکه دنباله رو تصمیمات کشورهای دیگر باشیم. جمهوری اسلامی ایران از یک استقلال معنادار و موثر برخوردار است که باید بتواند حول ایده های اساسی خود ائتلاف جهانی ایجاد کند. مدیریت اینترنت مدعیان سلطه گری مثل آمریکا را دارد که مسیر زورگویی در جهان اول را به جهان دوم نیز سرایت داده اند.

جلسه با پرسش و پاسخ شرکت کنندگان و اهداء لوح تقدیری از طرف رئیس کرسی یونسکو به آقای دکتر یونس شکرخواه به پایان رسید.

منبع:همشهری

  نظرات

  بازیگر چهار وجهی در صنعت ICT کشور
  شرکت ها و برندها
  بازیگر چهار وجهی در صنعت ICT کشور
  دریافت طیف گسترده‌ای از خدمات ارتباطی ثابت، سیار و محتوایی از یک اپراتور به صورت متمرکز، صرفه‌جویی در هزینه و زمان و مدیریت اثربخش نیازمندی‌های ارتباطی و محتوایی را برای کاربران به همراه خواهد داشت.
    2018-02-18 12:41:00
  آینده ال‌جی در حوزه AI رقم می‌خورد
  نوآوری
  آینده ال‌جی در حوزه AI رقم می‌خورد
  آقای Ha Jeung-uk، مدیرعامل شرکت ارتباطات موبایلی ال‌جی می‌گوید: ما مطمئن هستیم که مشتریان ما از داشتن تجربه کاربری پیشرفته‌تر در گوشی V30 که منتظرش بوده‌اند، لذت خواهند برد.
    2018-02-15 12:27:00
  چه مشخصه هائی 5Gرا متمایز می کند
  اینترنت
  چه مشخصه هائی 5Gرا متمایز می کند
  تاخیر پایین‌تر و ظرفیت بالاتر به این معنی است که ماشین‌ها می‌توانند به قدری سریع با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند که خودمختاری کامل آن‌ها میسر می‌شود.
    2018-02-13 12:01:00
  صبرتوییتر به ثمر نشست
  رسانه های اجتماعی
  صبرتوییتر به ثمر نشست
  فیس بوک به‌عنوان بزرگترین رقیب توییتر، از سال ۲۰۱۲ تاکنون تعداد کاربران فعال ماهیانه خود را از ۸۴۵ میلیون به بیش از ۲ میلیارد و ۱۳ میلیون کاربر افزایش داده است.
    2018-02-13 07:41:00