پنج نقطه عطف فناوری 5G

 وعده‌های فناوری 5G برای تغییر شیوه زندگی ما بسیار زیاد است و برخی از آن‌ها حتی افسانه‌ای به نظر می‌رسند. بااین‌حال این فناوری نه‌تنها سرعت دانلود بسیار سریع را برای کاربران به ارمغان می‌آورد بلکه می‌تواند روی خودروهای خودران، فرایند جراحی از راه دور، اینترنت خانگی و... ما نیز تاثیر داشته باشد. در ادامه به پنج نقطه عطف فناوری 5G اشاره می‌کنیم که می‌توانند زندگی شما را با تحولی چشم‌گیر روبرو کنند.

تجهیز تلفن‌های همراه پرچم‌دار 2020 به 5G
کوالکام پیش‌ازاین اعلام کرده است که تمامی تلفن‌های رده‌بالا در سال آینده از 5G پشتیبانی می‌کند. بااین‌حال نقطه‌ضعف این مورد گرانی قیمت این دستگاه‌ها است که در گلکسی اس 10 5G نیز دیده شد و همین امر بسیاری را همچنان به خرید تلفن‌های 4G سوق می‌دهد. بااین‌حال با همه‌گیر شدن این فناوری تا سال 2021 می‌توان انتظار پایین آمدن قیمت‌ها را نیز داشت.
لپ تاپ های مجهز به 5G در 2020
کمپانی لنوو به‌تازگی اعلام کرده است که قصد ساخت لپ‌تاپ‌هایی را دارد که به فناوری 5G مجهز باشند. به‌این‌ترتیب می‌توان انتظار داشت که رخداد CES ماه ژانویه شاهد رونمایی از چندین لپ‌تاپ مجهز به 5G باشد. با این حالاین سری از لپ‌تاپ‌ها به این زودی به بازار روانه نخواهند شد اما برخی از سازندگان برای اولین بودن در این زمینه بسیار تلاش خواهند شد.
فناوری 5G جایگزین روتر وای‌فای شما می‌شود
هاب‌های 5G که مانند وای فای خانگی شما کار می‌کنند هم‌اکنون ساخته‌شده‌اند و یکی از آن‌ها هاب 5G اچ تی سی برای اپراتور آمریکایی اسپرینت است. این دستگاه به روتر شما متصل شده و پهنای باند 5G را به خانه شما می‌آورد. بااین‌حال این‌هاب ها در مقایسه با تلفن‌های همراه از بخش‌های متفاوت شبکه 5G استفاده می‌کنند اما سرعت ارائه شده توسط آن‌ها تغییری نمی‌کند.
خودروهای خودرانی که با هم صحبت می‌کنند
خودروی متصل به 5G یکی از قانع‌کننده‌ترین سناریوهای آینده است. دموی کوالکام در این رابطه خودروی مجهز به سنسورهای 5G را نشان می‌دهد که دقیقا در مسیر یک خودروی عادی حرکت می‌کند. این سنسورها داده‌ها را از خودروی متصل دیگر دریافت می‌کنند و وجود اشیا یا عابران پیاده در جاده را بررسی می‌کند. در پایان این پیش‌نمایش، خودروی متصل به 5G با سرعت بیشتری به مقصد می‌رسد.
فناوری 5G ارزان‌تر و ضعیف‌تر روی ساعت هوشمند
قیمت اتصال 5G زیاد است و تجهیز ساعت‌های هوشمند به این فناوری موجب افزایش قیمت بیشتر و عدم موفقیت در بازار رقابتی می‌شود. اما 5G کمی ضعیف‌تر احتمالا بتواند قیمت را کاهش داده و درعین‌حال کاربری خوبی داشته باشد. بااین‌حال نباید زودتر از 2023 شاهد ورود این فناوری به ساعت‌های هوشمند و گجت های پوشیدنی دیگر باشیم.

منبع:ایتنا به نقل از  cnet

  نظرات

  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22
  انحصاری که باید شکسته شود
  شرکت ها و برندها
  انحصاری که باید شکسته شود
  خرابی سرویس گوگل و از دسترس خارج شدن بسیاری از اطلاعات ابری کاربران موجب شد که زنگ هشدار برای کاهش انحصار غول‌های فناوری بلند تر از هر زمان دیگری به صدا در بیاید.
    2020-12-22 09:48:23
  ابرقهرمانان خاموش
  تازه های کسب و کار
  ابرقهرمانان خاموش
  سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های بزرگ فناوری در دوره کرونا به سمت فناوری ابری و جمع‌آوری بازخورد سیستماتیک از تجارب کارمندان تغییر کرده است.
    2020-12-20 09:19:14