مراحل بلوغ الکترونیکی دربازار بورس

 فناوری اطلاعات به عنوان یک توانمندساز، فراهم‌کننده بسترهای لازم برای شکل‌گیری و توسعه بخش‌های مختلف جامعه الکترونیکی است. ما امروزه با پدیده‌هایی مانند تجارت الکترونیکی، دولت الکترونیکی، آموزش الکترونیکی، بیمه الکترونیکی و بالاخره بورس الکترونیکی مواجه هستیم. توسعه کاربردهای این فناوری در حوزه‌های مالی باعث شده در حوزه بازار سرمایه با پارادایم‌های جدید ارائه خدمات مالی روبه‌رو شویم که برخی از شاخصه‌های این پارادایم در جدول آمده است.

نکته مهم دیگر اینکه الکترونیکی شدن یک نقطه نیست. مثلا این‌گونه نیست که اگر ما این سامانه را راه‌اندازی کردیم، دیگر کاملا الکترونیکی شده‌ایم. بلکه یک فرآیند است یا به عبارت دیگر دارای مراحل تکاملی است. چند سالی است بورس کشور الکترونیکی شده، منتها مهم این است که بدانیم در کدام مرحله از مراحل بلوغ و تکامل قرار داریم و چه اقداماتی را برای رسیدن به مراحل بالاتر باید انجام دهیم. مطالعه و بررسی وضعیت زیرساخت‌ها و کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در بازار سرمایه خود گویای این موضوع است که ما از مراحل پیدایش و اولیه گذشته و در حال عبور از مرحله تراکنش‌های برخط به مرحله یکپارچگی و تحول هستیم. طی چند سال اخیر حدود ۵۰ پروژه کلیدی در حوزه ICT بازار سرمایه انجام شده که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • تدوین برنامه راهبردی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات بازار سرمایه
 • راه‌اندازی و پشتیبانی سامانه جدید معاملاتی
 • راه‌اندازی معاملات برخط
 • طراحی و راه‌اندازی مراکز تماس کارگزاری‌ها
 • طراحی و راه‌اندازی مرکز داده سازمان
 • راه‌اندازی سامانه تسویه و پایاپای و گزارشگری غیرکاغذی چندارزی
 • طراحی و پیاده‌سازی سامانه تبادل اطلاعات نهادهای مالی (ستان)
 • سامانه تسویه الکترونیکی بین‌بانکی بورس کالا (ستاب)
 • طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های نظارتی هوشمند
 • طراحی و پیاده‌سازی سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران
 • به‌کارگیری و توسعه مکانیسم‌های امضای دیجیتال در بازار سرمایه
 • راه‌اندازی مرکز کنترل و نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه
 • پیاده‌سازی زبان گزارشگری توسعه‌پذیر (XBRL) در بازار سرمایه.

تمام اقدامات و برنامه‌های انجام‌شده در راستای کاهش و حذف محدودیت‌های زمانی و مکانی بوده است. امروزه این امکان به وجود آمده است که هر کسی، از هر نقطه‌ای و با هر مدیایی (کامپیوتر شخصی، تبلت، موبایل و تلفن ثابت) به راحتی به کلیه اطلاعات و آمارهای مهم بازار سرمایه دسترسی پیدا کرده و بتواند معاملات خود را انجام دهد و گزارش‌ها و مستندات لازم در خصوص تسویه را به صورت کاملا الکترونیکی دریافت کند. البته این مهم با کمک و همیاری همه فعالان IT بازار سرمایه و به ویژه شرکت‌های بخش خصوصی فراهم شده است.
با تمام این پیشرفت‌ها برای رفتن به مراحل بالاتر بلوغ بورس الکترونیکی، کارها و اقدامات زیادی در حال انجام است و پروژه‌های زیادی نیز بایستی تعریف و انجام شود؛ تقویت و ارتقای سطح امنیت سایبری در بازار سرمایه، راه‌اندازی سامانه پس از معاملات جدید و ایجاد یکپارچگی بیشتر بین سامانه معاملات و پس از معاملات، راه‌اندازی مرکز داده بازار سرمایه، طراحی و پیاده‌سازی نظام جامع آماری بازار سرمایه، ایجاد تعامل‌پذیری موثرتر بین سامانه‌های اطلاعاتی بازار سرمایه و بهینه‌سازی پروتکل‌های ارتباط مشترک و در نهایت هوشمندسازی سامانه‌ها از مهم ترین اقداماتی است که باید انجام شود تا ما را به بلوغ بورس الکترونیکی نزدیک تر کند.

منبع:http://peivast.com

69-2

نظر بگذاردددددد

  نظرات

  شنیدنی های 2020
  فناوریهای برتر
  شنیدنی های 2020
  فناوری‌های برتر سال ۲۰۲۰ را که انتظار می‌رود تأثیر به سزایی در حل مسائل و مشکلات مهم مربوط به کار و زندگی افراد داشته باشند معرفی شد.
    2020-04-04 09:26:59
  تفریحات کرونایی
  بازی و سرگرمی
  تفریحات کرونایی
  کاربرانی که گوشی هوشمندشان قابلیت پشتیبانی از واقعیت افزوده را دارد امکان بهره بردن از این امکان را خواهند داشت.
    2020-04-02 12:23:15
  دیدارهای کرونایی
  تازه های فناوری
  دیدارهای کرونایی
  این تغییر در زمانی به اجرا در می‌آید که تعداد زیادی از جمعیت اروپا و آمریکا به خاطر شیوع کرونا ویروس در خانه محبوس شده‌اند.
    2020-03-31 09:00:16
  فناوری"داده ها"،تهدید یافرصت
  فناوریهای برتر
  فناوری"داده ها"،تهدید یافرصت
  برخی از کشورها و سازمان‌ها بر این باور هستند که استفاده از این فناوری ها به دلیل خطراتی که دارد باید ممنوع شود.در حالی که این دو فناوری می‌تواند کمک زیادی به بشر بکند.
    2020-03-29 13:31:28
  ایده جدید اپل
  نوآوری
  ایده جدید اپل
  البته هنوز مشخص نیست اپل این فناوری را به آیفون محدود می‌کند یا قصد دارد آن را در مورد دیگر تولیدات خود مانند نمایشگرهای لپ تاپ ها، تبلت‌ها و غیره به کار گیرد.
    2020-03-27 10:04:39
  LiFi،راهگشای اتصال عصر دیجیتال
  فناوریهای برتر
  LiFi،راهگشای اتصال عصر دیجیتال
  گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌های آینده از این روش‌های اتصال چندگانه برخوردار خواهند بود و به کاربران این امکان را می‌دهند تا در بین شبکه‌های LiFi، WiFi و 5Gجابجا شوند تا از بهترین سیگنال موجود در آن زمان استفاده کنند.
    2020-03-24 12:09:44
  بیل گیتس در مسیر آینده
  شخصیت ها
  بیل گیتس در مسیر آینده
  بیل ما را مشتاق به حل جدی‌ترین چالش‌های جامعه‌ی کنونی می‌کرد. شرکت مایکروسافت و همچنین جهان با وجود او جای بهتری خواهد بود.
    2020-03-17 10:52:09
  ادعای فیس بوک در دنیای عکاسی
  تازه های فناوری
  ادعای فیس بوک در دنیای عکاسی
  فیس‌بوک می‌گوید که همچنین در صدد است تا از این تکنولوژی‌ها برای تولید برآوردهای عمق باکیفیتی از ویدئوهای تهیه شده با استفاده از اسمارتفون‌ها و تبلت‌ها استفاده کند.
    2020-03-05 09:53:34
  شالوده لرزان نوکیا
  شرکت ها و برندها
  شالوده لرزان نوکیا
  در صورت صحت شایعات اخیر، صنعت ارتباطات احتمالا در آینده‌ای بسیار نزدیک شاهد یکی از بزرگ‌ترین همکاری‌های دهه جاری خواهد بود.
    2020-03-03 10:45:23
  راز فیلم های رازآلود
  شرکت ها و برندها
  راز فیلم های رازآلود
  رایان جانسون:هر فیلم‌سازی که در فیلم‌هایش یک شخصیت منفی داشته باشد و قرار باشد که این شخصیت مخفی بماند، به خاطر این افشاگری قصد کشتن مرا خواهد کرد.
    2020-02-29 08:33:04
  اوج گیری اینترنت
  اینترنت
  اوج گیری اینترنت
  شرکت های HAPS موبایل، لون، آئرو ویرونمنت، ایرباس دینفس اند اسپیس، بهارتی آیرتل لیمیتد، چاینا تله کام، دویچ تله کام، اریکسون، اینتل ست، نوکیا، سافت بنک و تلفونیکا در این اتحادیه شرکت کرده اند.
    2020-02-24 10:15:42