نسل پنجم وتحولات فراگیر

 فناوری ارتباطی نسل پنجم در راه است و به زودی زندگی مردم جهان را متحول می‌کند. اپراتورهای تلفن همراه ارائه این خدمات را از سال ۲۰۱۸ آغاز کرده‌اند تا خدمات جدیدی را به کاربران ارائه دهند. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۹ در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان خدمات مذکور به شهروندان علاقه‌مند ارائه شود ودر سال ۲۰۲۰ شاهد همه‌گیر شدن فناوری ۵G خواهیم بود. 

با استفاده از فناوری مخابراتی نسل پنجم سرعت بارگذاری و ارسال اطلاعات به شدت افزایش می‌یابد و تاخیر در انتقال داده‌ها و برقراری ارتباط از طریق شبکه‌های بی‌سیم کاهش چشمگیری می‌یابد. در ادامه به معرفی خدماتی می‌پردازیم که با استفاده از شبکه‌های ۵G قابل ارائه هستند و مبنای استفاده گسترده از فناوری‌های تازه‌ای خواهند بود که زندگی ما را ساده می‌کنند.

دسترسی به اینترنت واقعا پرسرعت

اگر چه با استفاده از شبکه‌های نسل چهارم سرعت دسترسی به اینترنت واقعا افزایش یافته، اما این سرعت به خصوص در محله‌های شلوغ شهرها و نقاط پرجمعیت کافی نیست و تراکم شهروندان می‌تواند بر کیفیت خدمات تاثیر چشمگیری بگذارد. اما ارائه خدمات نسل پنجم روی چند طیف فرکانسی متفاوت این مشکل را تا حد زیادی برطرف می‌سازد.

تسهیل استفاده از خودروهای خودران

خودروهای خودران با استفاده از شبکه‌های ارتباطی نسل پنجم می‌توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و داده‌های خود را رد و بدل کنند. صحبت کردن خودروها با یکدیگر موجب می‌شود تا آنها بتوانند اطلاعات مربوط به شرایط جاده‌ها را از یکدیگر دریافت کنند و مسیریابی بهتری داشته باشند. اگر خودروی خودرانی ناگهان ترمز کند، این اطلاعات از طریق شبکه‌های قدرتمند نسل پنجم به سرعت به خودروهای پشتی منتقل می‌شود و از هرگونه برخورد و تصادم جلوگیری می‌شود. این تحول می‌تواند سالانه جان هزاران نفر را نجات دهد.

افزایش امنیت عمومی

شهرداری‌ها و کارکنان ادارات مختلف می‌توانند با استفاده از شبکه‌های نسل پنجم کارآیی و بهره‌وری خود را افزایش دهند. پیگیری سریع امور در حال انجام به‌طور بی‌سیم با استفاده از حسگرهای نصب شده در اماکن عمومی یکی از مزایای فناوری ۵G است. از سوی دیگر حسگرهای یادشده می‌توانند در صورت وقوع سیل، قطع برق ناگهانی و ... به سرعت اطلاعات مربوطه را به مقامات مسوول منتقل کنند. انتقال داده‌های دوربین‌های نظارتی نیز می‌تواند با سرعت بالایی رخ دهد.

کنترل از راه دور ماشین‌آلات سنگین

تاخیر بسیار کم شبکه‌های نسل پنجم باعث می‌شود تا کنترل ماشین‌آلات سنگین از راه دور با سرعت بالایی ممکن شود و این تحول باعث می‌شود بتوان ماشین‌آلات یادشده را در محیط‌های خطرناک مستقر و بدون به خطر انداختن جان انسان هامورد استفاده قرار داد.

انقلاب در دنیای بهداشت و درمان

ارتباطات سریع و بدون تاخیر باعث می‌شود جراحی از راه دور دیگر تنها یک رویا نباشد و حتی در نقاط دورافتاده دنیا ممکن شود. احیای بیماران از راه دور و معاینه بیماران با استفاده از فناوری واقعیت مجازی تنها برخی از مزایای همه‌گیر شدن شبکه‌های ۵G است. از سوی دیگر بیمارستان‌ها هم می‌توانند با استفاده از شبکه‌ای از حسگرها بیماران بستری شده را کنترل کنند، پزشکان می‌توانند با تجویز استفاده از قرص‌های کوچک قابل حرکت در بدن روند درمان افراد را بررسی کنند و به‌طور کلی فرآیندهای درمانی را بهبود بخشند.

تحول اینترنت اشیا

۵G اینترنت اشیا را هم متحول می‌کند و حسگرهای نصب شده روی انواع لوازم و کالاها از این طریق ،هم به منابع گسترده‌تری دسترسی خواهند داشت و هم راحت‌تر می‌توانند با یکدیگر تبادل داده کنند.

منبع:مهر 

  نظرات

  اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن
  اقتصاد
  اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن
  ژاپن از سایر کشورها می‌خواهد که گرد هم آیند و یک چارچوب مدون و مشخص برای حاکمیت داده تدوین کنند تا در اثر این محدودسازی‌ها، آسیبی به حریم خصوصی، امنیت و توسعه وارد نشود
    2019-04-23 06:51:13
  آیفون و قابلیت های فردا
  نوآوری
  آیفون و قابلیت های فردا
  به نظر می‌رسد اپل مشغول تحقیق روی روش‌هایی برای ردیابی آلودگی ومواد شیمیایی خطرناک و... است که در محصولاتش تعبیه می‌شوند.
    2019-04-15 11:42:18
  ابر مغز جهانی
  فناوریهای برتر
  ابر مغز جهانی
  دانشمندان و محققان پیشرو معتقدند مسیر توسعه و پیشرفت در رایانه‌های جامعه و فناوری زیستی به مغز انسان منتهی می‌شود.
    2019-04-14 18:11:27
  شکست اولین تلاش
  فناوریهای برتر
  شکست اولین تلاش
  این سیستم در شرایط آزمایشگاهی بر روی رانندگانی آزمایش شده بود که با سرعت کم در حال رانندگی بودند ودقت آن در جریان آزمایش‌های انجام شده ۸۰ درصد بود.
    2019-04-10 08:27:17
  نقشه راه
  فناوریهای برتر
  نقشه راه
  بر اساس استراتژی هوش مصنوعی اتحادیه اروپا، قرار است سرمایه گذاری در این زمینه تا یک دهه آینده در قاره مذکور به طور سالانه به ۲۰ میلیارد یورو برسد.
    2019-04-10 07:25:44
  چالش ارزهای رمز نگاری شده
  اقتصاد
  چالش ارزهای رمز نگاری شده
  دوسال قبل فقط ۲۶۶ میلیون دلار ارز دیجیتالی به سرقت رفته بود این در حالیست که این رقم در سال گذشته میلادی به حدود یک میلیارد دلار رسیده است.
    2019-03-26 14:33:48
  افشاگری فیس بوک
  جامعه
  افشاگری فیس بوک
  ما هیچ مدرکی دال بر اینکه هر کدام از کارکنان داخلی این شبکه از این اطلاعات سوء استفاده کرده باشند بدست نیاورده ایم.
    2019-03-25 10:40:53
  سفر در زمان
  فناوریهای برتر
  سفر در زمان
  تحقیقات جدید جامعه علمی را در مورد برگشت جریان زمان در سیستم‌های کوانتومی هیجان زده کرده است.
    2019-03-21 10:26:05