نسل پنجم وتحولات فراگیر

 فناوری ارتباطی نسل پنجم در راه است و به زودی زندگی مردم جهان را متحول می‌کند. اپراتورهای تلفن همراه ارائه این خدمات را از سال ۲۰۱۸ آغاز کرده‌اند تا خدمات جدیدی را به کاربران ارائه دهند. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۹ در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان خدمات مذکور به شهروندان علاقه‌مند ارائه شود ودر سال ۲۰۲۰ شاهد همه‌گیر شدن فناوری ۵G خواهیم بود. 

با استفاده از فناوری مخابراتی نسل پنجم سرعت بارگذاری و ارسال اطلاعات به شدت افزایش می‌یابد و تاخیر در انتقال داده‌ها و برقراری ارتباط از طریق شبکه‌های بی‌سیم کاهش چشمگیری می‌یابد. در ادامه به معرفی خدماتی می‌پردازیم که با استفاده از شبکه‌های ۵G قابل ارائه هستند و مبنای استفاده گسترده از فناوری‌های تازه‌ای خواهند بود که زندگی ما را ساده می‌کنند.

دسترسی به اینترنت واقعا پرسرعت

اگر چه با استفاده از شبکه‌های نسل چهارم سرعت دسترسی به اینترنت واقعا افزایش یافته، اما این سرعت به خصوص در محله‌های شلوغ شهرها و نقاط پرجمعیت کافی نیست و تراکم شهروندان می‌تواند بر کیفیت خدمات تاثیر چشمگیری بگذارد. اما ارائه خدمات نسل پنجم روی چند طیف فرکانسی متفاوت این مشکل را تا حد زیادی برطرف می‌سازد.

تسهیل استفاده از خودروهای خودران

خودروهای خودران با استفاده از شبکه‌های ارتباطی نسل پنجم می‌توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و داده‌های خود را رد و بدل کنند. صحبت کردن خودروها با یکدیگر موجب می‌شود تا آنها بتوانند اطلاعات مربوط به شرایط جاده‌ها را از یکدیگر دریافت کنند و مسیریابی بهتری داشته باشند. اگر خودروی خودرانی ناگهان ترمز کند، این اطلاعات از طریق شبکه‌های قدرتمند نسل پنجم به سرعت به خودروهای پشتی منتقل می‌شود و از هرگونه برخورد و تصادم جلوگیری می‌شود. این تحول می‌تواند سالانه جان هزاران نفر را نجات دهد.

افزایش امنیت عمومی

شهرداری‌ها و کارکنان ادارات مختلف می‌توانند با استفاده از شبکه‌های نسل پنجم کارآیی و بهره‌وری خود را افزایش دهند. پیگیری سریع امور در حال انجام به‌طور بی‌سیم با استفاده از حسگرهای نصب شده در اماکن عمومی یکی از مزایای فناوری ۵G است. از سوی دیگر حسگرهای یادشده می‌توانند در صورت وقوع سیل، قطع برق ناگهانی و ... به سرعت اطلاعات مربوطه را به مقامات مسوول منتقل کنند. انتقال داده‌های دوربین‌های نظارتی نیز می‌تواند با سرعت بالایی رخ دهد.

کنترل از راه دور ماشین‌آلات سنگین

تاخیر بسیار کم شبکه‌های نسل پنجم باعث می‌شود تا کنترل ماشین‌آلات سنگین از راه دور با سرعت بالایی ممکن شود و این تحول باعث می‌شود بتوان ماشین‌آلات یادشده را در محیط‌های خطرناک مستقر و بدون به خطر انداختن جان انسان هامورد استفاده قرار داد.

انقلاب در دنیای بهداشت و درمان

ارتباطات سریع و بدون تاخیر باعث می‌شود جراحی از راه دور دیگر تنها یک رویا نباشد و حتی در نقاط دورافتاده دنیا ممکن شود. احیای بیماران از راه دور و معاینه بیماران با استفاده از فناوری واقعیت مجازی تنها برخی از مزایای همه‌گیر شدن شبکه‌های ۵G است. از سوی دیگر بیمارستان‌ها هم می‌توانند با استفاده از شبکه‌ای از حسگرها بیماران بستری شده را کنترل کنند، پزشکان می‌توانند با تجویز استفاده از قرص‌های کوچک قابل حرکت در بدن روند درمان افراد را بررسی کنند و به‌طور کلی فرآیندهای درمانی را بهبود بخشند.

تحول اینترنت اشیا

۵G اینترنت اشیا را هم متحول می‌کند و حسگرهای نصب شده روی انواع لوازم و کالاها از این طریق ،هم به منابع گسترده‌تری دسترسی خواهند داشت و هم راحت‌تر می‌توانند با یکدیگر تبادل داده کنند.

منبع:مهر 

  نظرات

  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22
  انحصاری که باید شکسته شود
  شرکت ها و برندها
  انحصاری که باید شکسته شود
  خرابی سرویس گوگل و از دسترس خارج شدن بسیاری از اطلاعات ابری کاربران موجب شد که زنگ هشدار برای کاهش انحصار غول‌های فناوری بلند تر از هر زمان دیگری به صدا در بیاید.
    2020-12-22 09:48:23
  ابرقهرمانان خاموش
  تازه های کسب و کار
  ابرقهرمانان خاموش
  سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های بزرگ فناوری در دوره کرونا به سمت فناوری ابری و جمع‌آوری بازخورد سیستماتیک از تجارب کارمندان تغییر کرده است.
    2020-12-20 09:19:14