نسل پنجم وتحولات فراگیر

 فناوری ارتباطی نسل پنجم در راه است و به زودی زندگی مردم جهان را متحول می‌کند. اپراتورهای تلفن همراه ارائه این خدمات را از سال ۲۰۱۸ آغاز کرده‌اند تا خدمات جدیدی را به کاربران ارائه دهند. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۹ در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان خدمات مذکور به شهروندان علاقه‌مند ارائه شود ودر سال ۲۰۲۰ شاهد همه‌گیر شدن فناوری ۵G خواهیم بود. 

با استفاده از فناوری مخابراتی نسل پنجم سرعت بارگذاری و ارسال اطلاعات به شدت افزایش می‌یابد و تاخیر در انتقال داده‌ها و برقراری ارتباط از طریق شبکه‌های بی‌سیم کاهش چشمگیری می‌یابد. در ادامه به معرفی خدماتی می‌پردازیم که با استفاده از شبکه‌های ۵G قابل ارائه هستند و مبنای استفاده گسترده از فناوری‌های تازه‌ای خواهند بود که زندگی ما را ساده می‌کنند.

دسترسی به اینترنت واقعا پرسرعت

اگر چه با استفاده از شبکه‌های نسل چهارم سرعت دسترسی به اینترنت واقعا افزایش یافته، اما این سرعت به خصوص در محله‌های شلوغ شهرها و نقاط پرجمعیت کافی نیست و تراکم شهروندان می‌تواند بر کیفیت خدمات تاثیر چشمگیری بگذارد. اما ارائه خدمات نسل پنجم روی چند طیف فرکانسی متفاوت این مشکل را تا حد زیادی برطرف می‌سازد.

تسهیل استفاده از خودروهای خودران

خودروهای خودران با استفاده از شبکه‌های ارتباطی نسل پنجم می‌توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و داده‌های خود را رد و بدل کنند. صحبت کردن خودروها با یکدیگر موجب می‌شود تا آنها بتوانند اطلاعات مربوط به شرایط جاده‌ها را از یکدیگر دریافت کنند و مسیریابی بهتری داشته باشند. اگر خودروی خودرانی ناگهان ترمز کند، این اطلاعات از طریق شبکه‌های قدرتمند نسل پنجم به سرعت به خودروهای پشتی منتقل می‌شود و از هرگونه برخورد و تصادم جلوگیری می‌شود. این تحول می‌تواند سالانه جان هزاران نفر را نجات دهد.

افزایش امنیت عمومی

شهرداری‌ها و کارکنان ادارات مختلف می‌توانند با استفاده از شبکه‌های نسل پنجم کارآیی و بهره‌وری خود را افزایش دهند. پیگیری سریع امور در حال انجام به‌طور بی‌سیم با استفاده از حسگرهای نصب شده در اماکن عمومی یکی از مزایای فناوری ۵G است. از سوی دیگر حسگرهای یادشده می‌توانند در صورت وقوع سیل، قطع برق ناگهانی و ... به سرعت اطلاعات مربوطه را به مقامات مسوول منتقل کنند. انتقال داده‌های دوربین‌های نظارتی نیز می‌تواند با سرعت بالایی رخ دهد.

کنترل از راه دور ماشین‌آلات سنگین

تاخیر بسیار کم شبکه‌های نسل پنجم باعث می‌شود تا کنترل ماشین‌آلات سنگین از راه دور با سرعت بالایی ممکن شود و این تحول باعث می‌شود بتوان ماشین‌آلات یادشده را در محیط‌های خطرناک مستقر و بدون به خطر انداختن جان انسان هامورد استفاده قرار داد.

انقلاب در دنیای بهداشت و درمان

ارتباطات سریع و بدون تاخیر باعث می‌شود جراحی از راه دور دیگر تنها یک رویا نباشد و حتی در نقاط دورافتاده دنیا ممکن شود. احیای بیماران از راه دور و معاینه بیماران با استفاده از فناوری واقعیت مجازی تنها برخی از مزایای همه‌گیر شدن شبکه‌های ۵G است. از سوی دیگر بیمارستان‌ها هم می‌توانند با استفاده از شبکه‌ای از حسگرها بیماران بستری شده را کنترل کنند، پزشکان می‌توانند با تجویز استفاده از قرص‌های کوچک قابل حرکت در بدن روند درمان افراد را بررسی کنند و به‌طور کلی فرآیندهای درمانی را بهبود بخشند.

تحول اینترنت اشیا

۵G اینترنت اشیا را هم متحول می‌کند و حسگرهای نصب شده روی انواع لوازم و کالاها از این طریق ،هم به منابع گسترده‌تری دسترسی خواهند داشت و هم راحت‌تر می‌توانند با یکدیگر تبادل داده کنند.

منبع:مهر 

  نظرات

  حذف کاغذ در الکامپ
  تازه های فناوری
  حذف کاغذ در الکامپ
  بیست و پنجمین دوره نمایشگاه الکامپ از 27 تا 30 تیرماه امسال، برای پنجمین سال متوالی به تولیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار خواهد شد.
    2019-07-15 14:59:35
  سیری در دنیای رمز ارزها
  اقتصاد
  سیری در دنیای رمز ارزها
  بیش از دو هزار ارز مختلف در دنیا وجود دارد که البته تعداد آن‌هایی که مورد معامله قرار می‌گیرند بسیار کم‌تر بوده و مشهورهای این بازار پایین‌تر از 100 عدد هستند.
    2019-07-04 06:19:34
  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38