ریل گذاری برای تقویت صنعت، دولت و دانشگاه در ژاپن

 

شرکت فوجیتسو اعلام کرده که با همکاری موسسه AIST می‌خواهد ابرکامپیوتری بسازد که از آن در زمینه تحقیق و توسعه هوش مصنوعی استفاده خواهد شد.

مرکز کاشیوا واقع در موسسه ملی فناوری و علوم صنعتی پیشرفته ژاپن (AIST) به‌زودی قرار است میزبان جدیدترین ابرکامپیوتر فوجیتسو باشد. از این کامپیوتر برای کمک در تحقیق و توسعه صنعت، دولت و دانشگاه‌ها از طریق هوش مصنوعی استفاده خواهد شد.

ابرکامپیوتر فوجیتسو از ۱۲۰ سرور 4U Fujitsu Primergy GX2570، فضای ذخیره‌سازی ۱۱.۲ پتابایتی، دو پردازنده نسل سوم اینتل Xeon Scalable و هشت پردازنده گرافیکی انویدیا A100 تشکیل می‌شود و انتظار می‌رود که توان عملیاتی آن به ۱۹.۳ پتافلاپس برسد.

از این ابرکامپیوتر در کنار سیستم زیرساخت ابری هوش مصنوعی فوجیتسو (ABCI) استفاده خواهد شد که در ماه اوت ۲۰۱۸ شروع به کار کرد و از آن زمان تاکنون برای پردازش‌های هوش مصنوعی استارت آپ‌ها و شرکت‌های مختلف به کار گرفته می‌شود.

فوجیتسو می‌گوید: «AIST در واکنش به تقاضای فزاینده‌ای که در زمینه تحقیق و توسعه‌ی مبتنی بر هوش مصنوعی در صنعت، دولت و دانشگاه‌ها وجود دارد، سیستم زیرساختی جدیدی برای هوش مصنوعی می‌سازد که بر مبنای فضای  ابری سبز است و به کمک ABCI می‌آید. این پروژه ترکیبی از قدرت رایانشی بالا را با یک سیستم ذخیره‌سازی پرظرفیت ارائه کرده و در عین حال ساختار پایه‌ای ABCI را دنبال می‌کند.»

فوجیتسو انتظار دارد که این سیستم در ترکیب با ABCI بتواند در حالت تئوری ضمن حفظ نصف دقت ،توان اجرای عملیات ممیز شناور را به ۸۵۰ پتافلاپس برساند و در حالت دقت دو برابری ،این توان را در حد ۵۶.۷ پتافلاپس داشته باشد.

این شرکت افزود: «فوجیتسو با حضور در پروژه «زیرساخت ابری سبز با AI» و با کمک AIST به ایفای نقش مرکزی خود در زمینه تحقیق و توسعه هوش مصنوعی در ژاپن ادامه می‌دهد و از دستاوردهای حاصل از فعالیت‌های این سیستم برای برنامه‌های جدیدی استفاده می‌کند که قرار است در زمینه صنعت، دولت و دانشگاه استفاده شود.»

راه‌اندازی این ابرکامپیوتر جدید برای سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده است.

منبع:https://www.shahrekhabar.com

  نظرات

  رخدادهای فناوری در افق پسا کرونا
  بازاریابی و بازارسازی
  رخدادهای فناوری در افق پسا کرونا
  کنفرانس CES 2020 حدود 170 هزار شرکت کننده داشت که بسیاری از آنها از خارج از آمریکا بودند. البته انتظار میزبانی از این تعداد مهمان در سال 2022 وجود ندارد اما همچنان می‌توان به صدور مجوز برای شرکت خارجی‌ها در این مراسم امیدوار بود.
    2021-05-07 11:20:00
  توانایی ربات‌ها درخلق آثار ادبی
  فرهنگ و هنر
  توانایی ربات‌ها درخلق آثار ادبی
  درباره اظهارنظر برخی متخصصان هوش مصنوعی درخصوص پیشی گرفتن زبان انگلیسی از فارسی در خلق اثر ادبی توسط ربات‌ها،این مسئله به خاطر ماهیت و شکل زبان فارسی نیست بلکه برای آن است که انگلیسی‌زبان‌ها از فارسی‌زبان‌ها در تکنولوژی جلوترند.
    2021-05-02 15:23:00
  تار عنکبوت رونمایی شد
  فناوریهای برتر
  تار عنکبوت رونمایی شد
  نمایشگاه جهانی رادار در نانجینگ چین با حضور ۵۰ مهمان بین‌المللی از ۳۰ کشور برگزار شده و ۴۰۰ شرکت فعال در زمینه تولید رادار و تجهیزات الکترونیک در آن مشارکت دارند.
    2021-04-27 12:04:09
  آغاز مهاجرت کاربران گوگل
  شرکت ها و برندها
  آغاز مهاجرت کاربران گوگل
  گوگل برای این مهاجرت قدم هایی را تعریف کرده است اما باید در نظر داشت که دستگاه‌های وای.فای می‌بایست در این فرایند مجددا نام گذاری شده و دسترسی‌های ادمین نیز باید ریست شود.
    2021-04-26 10:53:31