ریل گذاری برای تقویت صنعت، دولت و دانشگاه در ژاپن

 

شرکت فوجیتسو اعلام کرده که با همکاری موسسه AIST می‌خواهد ابرکامپیوتری بسازد که از آن در زمینه تحقیق و توسعه هوش مصنوعی استفاده خواهد شد.

مرکز کاشیوا واقع در موسسه ملی فناوری و علوم صنعتی پیشرفته ژاپن (AIST) به‌زودی قرار است میزبان جدیدترین ابرکامپیوتر فوجیتسو باشد. از این کامپیوتر برای کمک در تحقیق و توسعه صنعت، دولت و دانشگاه‌ها از طریق هوش مصنوعی استفاده خواهد شد.

ابرکامپیوتر فوجیتسو از ۱۲۰ سرور 4U Fujitsu Primergy GX2570، فضای ذخیره‌سازی ۱۱.۲ پتابایتی، دو پردازنده نسل سوم اینتل Xeon Scalable و هشت پردازنده گرافیکی انویدیا A100 تشکیل می‌شود و انتظار می‌رود که توان عملیاتی آن به ۱۹.۳ پتافلاپس برسد.

از این ابرکامپیوتر در کنار سیستم زیرساخت ابری هوش مصنوعی فوجیتسو (ABCI) استفاده خواهد شد که در ماه اوت ۲۰۱۸ شروع به کار کرد و از آن زمان تاکنون برای پردازش‌های هوش مصنوعی استارت آپ‌ها و شرکت‌های مختلف به کار گرفته می‌شود.

فوجیتسو می‌گوید: «AIST در واکنش به تقاضای فزاینده‌ای که در زمینه تحقیق و توسعه‌ی مبتنی بر هوش مصنوعی در صنعت، دولت و دانشگاه‌ها وجود دارد، سیستم زیرساختی جدیدی برای هوش مصنوعی می‌سازد که بر مبنای فضای  ابری سبز است و به کمک ABCI می‌آید. این پروژه ترکیبی از قدرت رایانشی بالا را با یک سیستم ذخیره‌سازی پرظرفیت ارائه کرده و در عین حال ساختار پایه‌ای ABCI را دنبال می‌کند.»

فوجیتسو انتظار دارد که این سیستم در ترکیب با ABCI بتواند در حالت تئوری ضمن حفظ نصف دقت ،توان اجرای عملیات ممیز شناور را به ۸۵۰ پتافلاپس برساند و در حالت دقت دو برابری ،این توان را در حد ۵۶.۷ پتافلاپس داشته باشد.

این شرکت افزود: «فوجیتسو با حضور در پروژه «زیرساخت ابری سبز با AI» و با کمک AIST به ایفای نقش مرکزی خود در زمینه تحقیق و توسعه هوش مصنوعی در ژاپن ادامه می‌دهد و از دستاوردهای حاصل از فعالیت‌های این سیستم برای برنامه‌های جدیدی استفاده می‌کند که قرار است در زمینه صنعت، دولت و دانشگاه استفاده شود.»

راه‌اندازی این ابرکامپیوتر جدید برای سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده است.

منبع:https://www.shahrekhabar.com

  نظرات

  غول های فناوری چگونه درآمد کسب می کنند
  بازاریابی و بازارسازی
  غول های فناوری چگونه درآمد کسب می کنند
  شرکت های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایالات متحده آمریکا موسوم به آگفام (آمازون، گوگل، فیس بوک، اپل و مایکروسافت) در عرصه فضای مجازی داخلی و بین المللی، الگوهای تجاری مختلفی را برای درآمدزایی، مد نظر قرار داده اند.
    2020-11-28 09:59:15
  فناوری NFC،ویژگی ها وکاربردها
  دانش روز
  فناوری NFC،ویژگی ها وکاربردها
  از جمله کاربردهای NFC می توان به تلفن های همراه، PDA ها، رایانه‌های شخصی، پایانه‌های فروش نقدی (POS)، پارکو متر، دستگاه‌های خودپرداز، انتقال داده در فواصل نزدیک بین دستگاه‌هایی نظیر دوربین‌های دیجیتال و تلفن‌های همراه و غیره اشاره کرد.
    2020-11-25 10:24:27
  تراشه‌ی اپل سیلیکون (M1)،بالاتر از انتظار اپل
  تازه های فناوری
  تراشه‌ی اپل سیلیکون (M1)،بالاتر از انتظار اپل
  معاون بخش سخت افزاراپل:در طی فرآیند توسعه‌ مشخص شد که تراشه بیش از آنچه انتظارش را داشتیم، کارایی دارد. تیم‌های توسعه پرشور و باهیجان به کار روی تراشه ادامه می دادند و دائم با فشار بیشتری به دنبال بهینه کردن هرچه بیشتر آن بودند.
    2020-11-19 09:26:11
  سرمایه گذاری استراتژیکی چین
  اقتصاد
  سرمایه گذاری استراتژیکی چین
  شبکه اینترنت نسل پنجم نقش مهمی در زمینه تثبیت سرمایه گذاری، ارتقاء بخش مصرف و افزایش نیروهای محرکه جدید در مسیر رشد و توسعه اقتصادی ایفا می کند.
    2020-11-18 10:00:57
  چالش مطلوبیت در فضای مجازی
  فضای مجازی
  چالش مطلوبیت در فضای مجازی
  شبکه ملی اطلاعات که ازالزامات قانونی در حوزه فضای مجازی کشور به شمار می رود،بستری است امن، پیشرفته و متکی به جدیدترین فناوری های نوین و بومی برای تحقق فضای مجازی براساس ارزش های والای اسلامی-ایرانی جهت رسیدن به اهداف چشم انداز ایران 1404.
    2020-11-17 10:39:01
  دوستداران عکاسی بخوانند
  تازه های فناوری
  دوستداران عکاسی بخوانند
  این ابزار جدید که به‌صورت رسمی توسط کمپانی نیکون عرضه شده است، برای شمار گسترده‌تری از دوربین‌های پیشرفته این برند مورداستفاده قرار خواهد گرفت.
    2020-11-15 09:30:44
  قابلیت‌های جدید پرچم‌دار آینده اپل
  شرکت ها و برندها
  قابلیت‌های جدید پرچم‌دار آینده اپل
  البته گمانه‌زنی در رابطه با آیفون 13 بسیار زود است اما اطلاعاتی که هم‌اکنون به دست آمده است حاکی از آن است که احتمالا فناوری تاپ آی‌دی دوباره به آیفون‌ها بازخواهد گشت و این بار این سنسور با صفحه‌نمایش ادغام خواهد شد.
    2020-11-12 09:29:27
  واتس‌اپ تان را خلوت کنید
  دانش روز
  واتس‌اپ تان را خلوت کنید
  باابزار جدید واتس‌اپ شما می‌توانید با انتخاب چندین آیتم به‌صورت یکجا، فایل‌های زاید را با سرعت هرچه‌تمام‌تر از همراه هوشمند خود حذف کرده و حافظه داخلی آن را آزاد کنید.
    2020-11-07 13:09:09