با "نانوژنراتورها"بهره وری خون مضاعف خواهد شد

هزاران سال است که انسان از جریان آب، برق تولید می‌کند، اما کوچک کردن این مفهوم به‌اندازه‌ای که بتواند رگ‌های ما را به نیروگاه‌های کوچک برق تبدیل کند شگفت‌انگیز و حیرت‌آور است. یک تیم از محققان چینی یک نانوژنراتور بسیار ریز ساخته‌اند که از همان سیستم نیروگاه‌های بزرگ برق استفاده می‌کند. این نانوژنراتور قادر است با قرار گرفتن داخل رگ بدن انسان از جریان خون، الکتریسیته تولید کند.

در سال 2011، محققان سوییسی توربین‌های بسیار ریزی ساختند که با قرار گرفتن در داخل سرخ‌رگ بدن انسان می‌توانست از خونی که وارد آن می‌شود مقدار بسیار کمی الکتریسیته تولید کنند. البته، بعدا مشخص شد که این توربین‌ها باعث شکل‌گیری لخته‌های کشنده خون می‌شوند، به‌همین دلیل، خیلی زود پروژه آن متوقف شد.

اما حالا، محققان دانشگاه فودان نوعی دستگاه جدید تولید الکتریسیته ساخته‌اند که از شبکه‌ای از نانولوله‌های کربن که به‌دور یک هسته پلیمری پیچیده شده‌اند استفاده می‌کند. انرژی به‌دست آمده توسط نانوژنراتور مایعی که به شکل فیبر است (FFNG) تولید می‌شود.

به‌گفته دانشمندان "الکتریسیته تولید شده از حرکت FFNG به‌دست می‌آید. در این حالت، دو لایه الکتریکی در اطراف فیبر ساخته می‌شود و سپس، خون با منحرف کردن توزیع بار متقارن موجب تولید الکتریسیته در طول مسیر می‌شود."

مشخص نیست که دقیقا چه مقدار انرژی توسط این دستگاه تولید می‌شود، اما دانشمندان می‌گویند مقدار تولید شده در مقایسه با سایر دستگاه‌های ریزی که برای همین منظور ساخته شده‌اند بسیار بیشتر است. این فناوری هم‌چنان در مراحل اولیه تحقیق قرار دارد، اما به‌گفته محققان آزمایش‌های صورت گرفته بر روی قورباغه موفق بوده است و می‌توان امیدوار به استفاده از آن در بدن انسان در آینده نزدیک بود.

منبع:http://www.shabakeh-mag.com

  نظرات

  مرگ هسته ای ؟
  شخصیت ها
  مرگ هسته ای ؟
  وقتی صحبت از این می‌شود که از بین «دنیس ریچی»، «بیل گیتس» یا «استیو جابز» کدام یک بزرگ‌ترین است، منظور فقط اختراعات و ابداعات آن‌ها نیست.
    2017-10-20 16:39:00
  نسل جدید ربات های مجهز به فناوری یادگیری ماشینی، پدرش را شناخت
  فناوریهای برتر
  نسل جدید ربات های مجهز به فناوری یادگیری ماشینی، پدرش را شناخت
  هوش مصنوعی AutoML که توسط گوگل طراحی شده و مجهز به فناوری یادگیری ماشینی است به تازگی توانست کدهایی را طراحی کند که عملکرد بهتری نسبت به کدهای نوشته شده از سوی طراحان این ربات نرم‌افزاری دارد!
    2017-10-19 15:26:00
  گشت وگذار در آسمان با گوگل مپ
  تازه های فناوری
  گشت وگذار در آسمان با گوگل مپ
  گوگل مدت هاست آرشیو تصاویر اختصاصی خود از سیاراتی مثل مریخ و کره ماه را به کاربرانش ارائه می کند، اما هیچ کدام از آن ها تا امروز به طور مستقیم از گوگل مپس قابل دسترسی نبودند.
    2017-10-18 15:27:00
  نوع جدید از حمله Rowhammer ،همه روش های پیشگیری شرکت‌های تولید کننده سخت افزار را دور می زند
  تازه های فناوری
  نوع جدید از حمله Rowhammer ،همه روش های پیشگیری شرکت‌های تولید کننده سخت افزار را دور می زند
  طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان حمله Rowhammer حدود 44.4 تا 137.8 ساعت زمان نیاز دارد. با این وجود انجام شدن این حمله روی سرورها و فراهم کننده‌های سرویس‌های ابری کاملا امکان پذیر است.
    2017-10-14 10:31:00