6عادت ،6 درس

 

 6 درس از زندگی استیون هاوکینگ که برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان باید بیاموزند

استیون هاوکینگ فیزیکدان و کیهان‌شناس و نویسنده بریتانیایی بیش از 40 سال سابقه فعالیت علمی داشت. هاوکینگ دچار بیماری ای‌ال‌اس بود که او را از انجام هرگونه حرکتی ناتوان می‌ساخت. اما ذهن او این محدودیت‌ها را نپذیرفت و داستان زندگی او بیانگر درس‌های بزرگی است که می‌تواند راه گشای زندگی افراد بخصوص برنامه‌نویسان و توسعه دهندگان باشد.

مارس 2018، ماه ناخوشایند و غم‌باری برای جامعه علمی بود چرا که یکی از برجسته‌ترین و جالب‌ترین مغزهای متفکر خود را از دست داد. استیون هاوکینگ اکتشافات بسیاری را انجام داد و تئوری‌های جدی را به رشته تحریر درآورد، اما خارج از کتاب‌هایش، او فردی باهوش و شوخ‌طبع بود. با آن که سایه مرگ از سن جوانی همراهش بود، برای زندگی که به نظرش معنادار و تحقق یافته بود، می‌جنگید. شخصیتش به گونه‌ای بود که محال بود کسی او را ملاقات کند و دوستش نداشته باشد.

استیفنهاوکینگ بیشتر به خاطر ناتوانی جسمی‌اش معروف بود تا ذهن متفکرش، اما ناتوانی او باعث نشد که دست از اکتشافات حماسی خود بردارد. بهرحال، در این مقاله قصد داریم روی تعالیمی فراتر از آن تمرکز کنیم. در ادامه 6 عادت از این فیزیکدان برجسته را عنوان می‌کنیم که برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان به طور حتم باید آن‌ها را دنبال کنند.

1-"هوش، توانایی انطباق با تغییر است"

تغییر اجتناب‌ناپذیر است و ما باید آن را قبول کنیم  و با آغوش باز بپذیریم. جهان اطراف ما در حال تغییر است، چه ما بخواهیم چه نخواهیم. مقابله با تغییر، تنها کار را برای شخص سختتر می‌کند و در نهایت او بازنده این مبارزه است. همچنین، فناوری نیز دائم در حال تغییر است. بنابراین، مهمترین کاری که یک برنامه‌نویس باید انجام دهد این است که به جای مبارزه مداوم با تغییر، آن‌ را بپذیرد و و خودش را مطابق با آن تغییر دهد. برنامه‌نویسانی که خود را با فناوری‌های جدیدتر سازگار می‌کنند، می‌توانند در کنار همتایان جدید خود کار کنند، در غیر این صورت آن‌ها نیز همانند فناوری که با آن کار می‌کنند، منسوخ و قدیمی می‌شوند.

2- " توصیه من به افراد معلول این است که روی کارهایی تمرکز کنید که ناتوانی‌ مانع شما در انجام دقیق آن‌ها نمی‌شود و اگر موانعی بر سر راه‌تان قرار گرفت، پشیمان نشوید و تاسف نخورید. روحتان نباید مانند جسمتان ناتوان باشد."

ناتوانی، چیزی نیست که قابل پیش‌بینی باشد و چیزی نیست که بتوانید آن را کنترل کنید. تا کی می‌خواهید ناراحت و نگران ناتوانایی‌هایتان باشید و به خاطر کارهایی که نمی‌توانید انجام دهید افسوس بخورید. پزشکان پس از تشخیص بیماری به استیون هاوکینگ گفتند که تنها 2 سال فرصت زندگی کردن دارد، اما این موضوع نتوانست مانع تلاش او برای بقا و زنده ماندن شود. بنابراین، به جای آن که فقط روی کارهایی تمرکز کنید که قادر به انجام آن‌ها نیستید، روی کارهایی تمرکز کنید که از پس آن‌ها برمی‌آیید. و آن‌ها را انجام دهید. نگذارید که ناتوانی روح شما را شکست دهد.

3- "به ستاره‌ها نگاه کنید نه به پاهای خودتان"

سعی کنید آنچه را می‌بینید را احساس کنید و نسبت به جهان و آنچه آن را می‌سازد، کنجکاو باشید.  

در حالی که بعضی‌ها ممکن است بگویند که "کنجکاوی گربه را کشته"، اما برای عده‌ای کنجکاوی یعنی باز شدن راه‌های جدید. ما به واسطه کنجکاوی می‌توانیم یک جامعه پیشرفته داشته باشیم. اگر کنجکاو باشید، متعجب می‌شوید، سوال می‌پرسید و به دنبال جواب آن‌ها می‌گردید. حتی در جهان فناوری، باید تشنه دانستن باشید تا بتوانید پیشرفت کنید. باید آنقدر بگردید و کاوش کنید تا پاسخ سوالاتی که به دنبالشان هستید را بیابید. اما اگر کنجکاو نباشید، نمی‌توانید این کار را به درستی انجام دهید.

4- " من برای بقا باید ذهن خود را فعال نگاه دارم و همچنین شوخ طبعی‌ام را"

ذهن فعال از نشانه‌های یک فرد باهوش است. کسی که آموختن را متوقف کند، رشدش را متوقف کرده است و به همین دلیل است که باید همیشه ذهن خود را فعال نگاه دارید. علاوه بر این که باید همیشه مشغول مطالعه و به روز کردن خوتان باشید، مهم است که شوخ طبع هم باشید. هاوکینگ هیچ گاه از ناتوانی‌اش خجالت نکشید، بلکه در برنامه‌های تلوزیونی مختلف حضور پیدا کرد و با وجود وضعیت نامساعدش همیشه لبخند به لب داشت.

وقتی به مشکلات و کمبودهای خود بخندید، دیگر نمی‌توانند شما را محدود کنند و در عوض شما می‌توانید از آن‌ها عبور کنید. به همین دلیل است که او همیشه با روی گشاده در موقعیت‌های مختلف ظاهر می‌شد.

5- "اگر گیر افتادید، خوب نیست که خشمگین شوید. کاری که من انجام می‌‌دهم این است که همچنان به مشکل فکر می‌کنم، اما روی چیزهای دیگر هم کار می‌کنم. گاهی اوقات، سال‌ها طول می‌کشد تا مسیر پیشرفت را پیدا کنم."

هر کسی ممکن است به مشکل بربخورد و گرفتار شود و هر چه ساعت‌های بیشتری را به آن فکر می‌کند، حل آن دشوارتر می‌شود. مهم اینجاست که برآشفته، بی‌تاب و خشمگین نشوید. این کارها به حل مشکل کمک نمی‌کند.حدود 29 سال طول کشید تا استیون هاوکینگ به قضیه معروف سیاه چاله پی ببرد. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید آن است که مشکل را در پشت ذهنتان قرار دهید و روی چیز دیگری کار کنید. شما هیچ وقت نمی‌دانید که الهامات ذهنی چه زمانی به سراغ شما می‌آیند، پس ذهن خود را باز بگذارید.

6- "اگر همیشه عصبانی و شاکی باشید، آدم‌ها برای شما وقت ندارند"

  آخرین درس، یک درس زندگی عمومی است که به همه مربوط می‌شود. افرادی که دائم شکایت می‌کنند یا عصبانی هستند، بهترین آدم‌های اطراف شما نیستند. این افراد امواج منفی خود را منتشر می‌کنند و این واقعاً مسری است.  مسیر زندگی خود را دنبال کنید و ببنید که چگونه می‌توانید آن را به شکل بهتری تغییر دهید.

گرچه استیون هاوکینگ از لحاظ جسمی فوت کرده است، اما کارها و آموزه‌های او همچنان زنده هستند. این 6 درس کمک می‌کند تا زندگی بهتر و سالمتری داشته باشید.

منبع:شبکه

  نظرات

  "شیائومی" ،قهرمانی رها ، نامنظم و بیش فعال
  شرکت ها و برندها
  "شیائومی" ،قهرمانی رها ، نامنظم و بیش فعال
  بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ که بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی هنوز به دنبال ایالت «اوتار پرادش» (ایالتی در هندوستان) روی نقشه بودند، این شرکت به بزرگ‌ترین شرکت عرضه‌کننده موبایل هوشمند در بازار هندوستان تبدیل شد.
    2018-06-16 12:40:00
  نیاز اینترنتی،چالش کسب و کارهای مدرن
  تازه های کسب و کار
  نیاز اینترنتی،چالش کسب و کارهای مدرن
  هر کسب‌وکار به یک پهنای‌باند مشخص نیاز دارد؛ نه بیشتر و نه کمتر. مدیران آنکسب‌وکار باید بتوانند این میزان پهنای‌باند مناسب را محاسبه و تقاضا بدهند تا به دردسر نیافتند. اما چگونه این پهنای‌باند مورد نیاز را برای هر کسب‌وکار محاسبه کنیم؟
    2018-06-15 16:00:00
  ترمیم شبکه جاده ای انگلستان زیر چترفناوری نوین
  دانش روز
  ترمیم شبکه جاده ای انگلستان زیر چترفناوری نوین
  پروفسور «مارک میودونیک» (Mark Miodownik)، استاد «کالج دانشگاهی لندن» (UCL) گفت: شبکه جاده‌ای انگلستان، به خاطر ناتمام ماندن تعمیرات، در حال تخریب است و مقامات محلی، برای ادامه کار، بودجه و نیروی انسانی کافی ندارند.
    2018-06-15 07:36:00
  اینستاگرام ، تحت تاثیر سیاست‌های شرکت مادر، درحال پیشروی است
  تازه های کسب و کار
  اینستاگرام ، تحت تاثیر سیاست‌های شرکت مادر، درحال پیشروی است
  صاحبان کسب و کار در صنعت پوشاک می‌توانند با ارسال تصاویری از البسه و پوشاک تولیدی خود به تبلیغ آن و قیمت‌گذاری دقیق برروی تصاویر پرداخته و کاربران نیز با لمس قیمت و لباس مذکور، مستقیما می‌توانند آن را به‌صورت اینترنتی خریداری کنند.
    2018-06-14 15:13:50
  قهرمان جام‌جهانی فوتبال 2018
  فرادانش
  قهرمان جام‌جهانی فوتبال 2018
  گلدمن‌ ساچزپیش‌بینی کرده است که تیم‌های ملی فرانسه، برزیل، پرتغال و آلمان در نیمه نهایی این مسابقات حضور دارند و بزریل و آلمان نیز در دیدار نهایی این بازی‌ها مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند.
    2018-06-13 15:05:35
  رکورد شکنی جدید "علی بابا"
  اقتصاد
  رکورد شکنی جدید "علی بابا"
  بزرگ‌ترین پلتفرم آنلاین نقل‌وانتقال مالی در چین، 14 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری را از سوی یک کمپانی خصوصی جذب کرد.
    2018-06-11 07:04:00
  6عادت ،6 درس
  شخصیت ها
  6عادت ،6 درس
  برنامه‌نویسانی که خود را با فناوری‌های جدیدتر سازگار می‌کنند، می‌توانند در کنار همتایان جدید خود کار کنند، در غیر این صورت آن‌ها نیز همانند فناوری که با آن کار می‌کنند، منسوخ و قدیمی می‌شوند.
    2018-06-10 16:58:00
  هوش مصنوعی در آستانه جهش
  تازه های فناوری
  هوش مصنوعی در آستانه جهش
  فناوری هوش مصنوعی به دلیل پردازش‌های سریع و مختلف، نیاز به محل ذخیره سازی با ظرفیت بسیار بالا دارد و از سوی دیگر سرعت ذخیره سازی نیز برای توسعه این فناوری بسیار با اهمیت است.
    2018-06-07 07:38:00