هوش مصنوعی ، عرصه تلاقی دانش‌ها

طی سال‌های اخیر «هوش مصنوعی» (AI) موضوع داغ رسانه‌ها بوده و همچنان هم با قابلیت‌های روزافزون خود جذاب‌ترین موضوع رسانه‌ها محسوب می‌شود و غول‌های فناوری جهان مانند آمازون، فیس بوک، مایکروسافت و گوگل نیز سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در این زمینه می‌کنند. در سال ۲۰۱۸ خبرهای بسیار جالبی از عملکرد فناوری هوش مصنوعی در زمینه‌های گوناگون شنیدیم؛ اکنون در این خبر قصد داریم تا دریابیم آینده این فناوری در سال ۲۰۱۹ چگونه خواهد بود.

هوش مصنوعی به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد، گفته می‌شود. به عبارت دیگر هوش مصنوعی به سیستم‌هایی گفته می‌شود که می‌توانند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از جمله درک شرایط پیچیده، شبیه‌سازی فرآیندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آنها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسائل را داشته باشند.

هوش مصنوعی را باید عرصه پهناور تلاقی و ملاقات بسیاری از دانش‌ها، علوم و فنون قدیم و جدید دانست. ریشه‌ها و ایده‌های اصلی آن را باید در فلسفه، زبان‌شناسی، ریاضیات، روان‌شناسی، عصب‌شناسی، فیزیولوژی، تئوری کنترل، احتمالات و بهینه‌سازی جست‌وجو کرد.هوش مصنوعی کاربردهای گوناگون و فراوانی در علوم رایانه، علوم مهندسی، علوم زیست‌شناسی و پزشکی، علوم اجتماعی و بسیاری از علوم دیگر دارد.

«روی روانانی»(Roy Raanani)، مدیرعامل و بنیان‌گذار کمپانی «Chorus.ai» گفت: ما شاهد دموکراسی درآمدن هوش مصنوعی با استفاده از الگوریتم‌های متن باز، قدرت محاسباتی مقرون به صرفه و سخت‌افزار تخصصی هوش مصنوعی هستیم.

گوگل، کتابخانه نرم‌افزاری متن‌باز «تنسورفلو»(TensorFlow) را منتشر کرد تا هر کسی بتواند براساس آن الگوریتم‌های یادگیری ماشینی ایجاد کند. همچنین معرفی سخت‌افزارهای تخصصی هوش مصنوعی توسط شرکت اپل، گوگل، تسلا و اِنویدیا سبب افزایش ۱۰ تا ۱۰۰ برابری عملکرد فناوری هوش مصنوعی شده است.

بهبود تعاملات انسانی

«سنتی سوبوتوسکی»(Santi Subotovsky) یکی از مدیران شرکت «Emergence» گفت: ما قبلا شاهد افزایش چشمگیر اپلیکیشن‌هایی بودیم که این برنامه‌ها با ترکیب صدا و هوش مصنوعی قصد داشتند تعاملات انسانی، فروش و خدمات مشتری را بهبود بخشند. در سال ۲۰۱۹، اپلیکیشن‌های جدیدی را مشاهده خواهیم کرد که علاوه بر قابلیت‌های مذکور، کاربران را قادر می‌سازند تا از صدا، هوش مصنوعی و ویدئو برای ثبت و تجزیه و تحلیل محتوا استفاده کنند.

ما بر این باوریم که در سال ۲۰۱۹، «جلسات ویدئویی»(video meetings) از ابزارهای ارتباطی دیگر پیشی خواهد گرفت و تبدیل به یک فناوری استاندارد خواهد شد .می‌دانید چرا؟ زیرا ارتباطات تصویری دارای ویژگی‌های هوشمندانه بیشتری است و این فناوری‌ها می‌توانند به‌طور چشمگیری سبب بهره‌وری در کارها شوند. به‌عنوان مثال، ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی قادر به تبدیل صدا به متن هستند و در جلسات کاری بسیار کارآمد هستند و فناوری تشخیص صدا قادر به شناسایی شرکت‌کنندگان در جلسات است. علاوه بر این، پیش‌بینی می‌کنیم در سال ۲۰۱۹ فناوری تشخیص چهره هوش مصنوعی نیز در اتاق‌های کنفرانس ویدئویی برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

رایانه‌ها

«کانداک ورلی» (Candace Worley) مدیر بخش فنی شرکت امنیت کامپیوتر «مک‌آفی» (McAfee) گفت: تصمیمات فراوانی وجود دارد که باید در زمانی که یک شرکت استفاده خود از فناوری هوش مصنوعی را گسترش می‌دهد، به آن آگاه باشد. پیامدهای قانونی برای حفظ حریم خصوصی وجود دارد اما پیامدهای قانونی، اخلاقی و فرهنگی نیز وجود دارد که باعث ایجاد نقش تخصصی هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۹ خواهد شد.

پزشکی

«نیک کالدول» (Nick Caldwell) مدیر تولید شرکت«Looker» می‌گوید: در سال ۲۰۱۹، تفسیرپذیری و توانایی درک افراد از عملکرد سیستم هوش مصنوعی تغییر خواهد کرد. البته منظور من یک تغییر تفکر خوب و مثبت است.  برای مثال هنگامی که افراد به مطب پزشک مراجعه می‌کنند، دیگر نیازی نیست که بیمار تمامی مشکلات خود را بیان کند پزشکان با استفاده از فناوری هوش مصنوعی قادر به تشخیص دقیق بیماری او خواهند بود. واقعیت این است که چند سالی است که توانایی و قابلیت‌های هوش مصنوعی از توانایی‌های انسان نیز بیشتر شده است و سال ۲۰۱۹، سال شروع پذیرش این موضوع است.

منبع: ایسنا

  نظرات

  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38
  هنر در قاب دیجیتال
  فرهنگ و هنر
  هنر در قاب دیجیتال
  علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا اول خردادماه سال جاری در پایگاه اطلاعاتی جشنواره به نشانیwww.digitalartfestival.ir بارگذاری کنند.
    2019-05-17 19:19:38
  داستان فیوژا
  تازه های فناوری
  داستان فیوژا
  اگر قصد آزمایش این سیستم‌عامل را دارید، می‌توانید با استفاده از شبیه‌‌ساز‌های اندرویدی، کار با این سیستم‌عامل را تجربه کنید.
    2019-05-14 09:57:08