برندگان رقابت عکاسی مسافرتی National Geography در سال 2016 اعلام شدند

پایگاه نشنال جئوگرافی که یکی از مشهورترین وب سایت های منتشر کننده عکس و فیلم در حوزه طبیعت، حیات وحش و محیط زیست به شمار می رود هر ساله در موضوعات مختلف رقابت برای انتخاب برترین عکس ها را برگزار می کند. بیست و نهمین رقابت برترین عکس سال در حوزه سفر از چند ماه قبل آغاز شد و برترین عکس ها در بخش های مختلف معرفی شدند. سفر 8 روزه به آلاسکا جایزه نفر اول این مسابقه است. 

بعد از یک رقابت تنگاتنگ و نفس‌گیر، هیئت داوران بالاخره تصاویر منتخب خود و برگزیدگان این دوره از مسابقه را اعلام کردند که در ادامه به تماشای آنها خواهیم نشست.

۱. برنده‌ی جایزه ویژه و بزرگ این رقابت: سوارکاران زمستانی

برندگان مسابقه عکس مسافرتی نشنال جئوگرافی 2016

زمستان در نواحی داخلی مغولستان، سرد و بی‌رحم است. در دمایی منجمده کننده، زمانی که باد سرد، بی‌گذشت و اغماض از همه سو می‌وزد، خیلی سخت است که گرمای منزل را ترک کرده  برای عکسبرداری سوار ماشین شد. اما سوارکاران مغول در این هوای سرد، مهارت‌های خود را به چالش کشیده و توسن‌های سرکش خود را هدایت می‌کنند. عکاس خوش ذوق ما در مواجهه با این مبارزان زمستانی، بلافاصله دوربین به دست گرفته و یکی از این سوارکاران را در صبحی مه آلود و در میان بارش برف به تصویر کشیده است. تصویری که گوی سبقت را از سایرین ربوده و عنوان اصلی و نخست این رقابت را از آن خود کرد، پاداشی که ظاهراً ارزش تحمل سوز سرما را دارد.

عکاس: آنتونی لاو (Anthony Lau)


۲. برنده‌ی نخست در بخش "شهرها": بن یوسف در مراکش

برندگان مسابقه عکس مسافرتی نشنال جئوگرافی 2016

در حالی که جمعیت قابل توجهی ساکن "بن یوسف" (Ben Yussef) هستند، هنوز هم خلوت‌گاه‌هایی دنج و دورافتاده پیدا می‌شود که آرامش و سکوت را به رهگذران هدیه می‌دهند. تفاوت چشم‌گیر این سکون و آن شلوغی و ازدحام خیابان‌های مراکش (Marrakesh) دیدنی است. عکاس برای ثبت این تصویر تماشایی، ناگزیر مدتی طولانی در انتظار ماند، انتظاری که جایزه‌ای شیرین برای او به ارمغان آورد.

عکاس: تاکشی ناکاگاوا (Takashi Nakagawa)


۳. جایگاه نخست در بخش "طبیعت" به این عکس رسید: هرجا بری، دنبالت می‌آم

برندگان مسابقه عکس مسافرتی نشنال جئوگرافی 2016

هوکایدو- ژاپن، حال و هوایی عاشقانه و رمانتیک، زمانی از روز که تا چشم به هم بزنی، غروب از راه می‌رسد. ناگهان عکاس صدایی شنید که می‌گفت: "هر جا بری، دنبالت می‌آم".

عکاس: هیروکی اینوئه (Hiroki inoue)


۴. برنده‌ی جایگاه دوم در بخش "مردم": رویاهای پشت بام

برندگان مسابقه عکس مسافرتی نشنال جئوگرافی 2016

اجازه دهید عکاس خود از حال و هوای ثبت این عکس بگوید:

" ساعت پنج و نیم صبح به مهمان خانه‌ای در واراناسی رسیدم. بلافاصله از هفت طبقه بالا رفتم و خودم را به پشت بام رساندم، ظاهراً اینجا بلندترین نقطه در حوالی این منطقه بود. می‌خواستم طلوع خورشید را بر فراز رودخانه‌ی گنگ تماشا کنم. با طلوع خورشید نگاهی به دور و برم انداختم. منظره‌ای پیش رویم نمایان شد که دهانم از تعجب باز ماند. در طبقات پایین‌تر خانواده‌ها، پدرها، مادرها، برادرها و خواهرها و حتی حیوانات خانگی روی پشت بام خانه‌شان در خواب ناز بودند و رویاهای‌شان را مرور می‌کردند. 

عکاس: یاسمین موند (Yasmin Mund)


۵. جایگاه سوم در بخش "مردم" مسابقه‌ی عکاسی امسال به این تصویر رسید: زندگی در دمای منفی ۲۱ درجه

برندگان مسابقه عکس مسافرتی نشنال جئوگرافی 2016

زنی بومی و کهنسال در دهکده‌ای دور افتاده در منطقه‌ی "Himachal Pradesh" هندوستان، تنه‌ی خشکیده‌ی درختی را برای گرم شدن به خانه می‌برد.

عکاس: ماتیا پاسارینی (Mattia Passarini)


۶. برنده‌ی عنوان دوم در بخش "طبیعت": دو صید و دو شکارچی

برندگان مسابقه عکس مسافرتی نشنال جئوگرافی 2016

تصویری بسیار زیبا و تأثیر گذار که در برزیل به ثبت رسیده است، تصویری که شاید در نگاه اول غیر قابل باور باشد. اما واقعیت این است که طبیعت می‌داند کی و چگونه ما را غافلگیر کند، غافلگیری که گاهی بسیار خارق‌العاده و شگفت انگیز به نظر می‌رسد.

عکاس: ماسیمیلیانو بنچیونّی (Massimiliano Bencivenni)


۷. جایگاه سوم بخش "طبیعت" هم به این تصویر رسید:Lagunas Baltinache

برندگان مسابقه عکس مسافرتی نشنال جئوگرافی 2016

این حوضچه‌های زیبا که به نام "حوضچه‌های مخفی" هم شناخته می‌شوند، یکی از هفت حوضچه آب شوری است که در نزدیکی بیابان آتِکاما در منطقه‌ی "سن پدرو د آتِکاما" (San Pedro de Atacama) در شمال کشور شیلی واقع شده‌اند. عکاس خوش ذوق ما تصور می‌کند نخستین عکاسی است که تصویری از این ناحیه را در هنگام شب به ثبت رسانده است. هر چند این ادعا نیاز به بررسی بیش‌تری دارد. این تصویر در یک شات و زیر نور ماه گرفته شده است.

عکاس: ویکتور لیما (Victor Lima)


۸. برنده دوم بخش "شهرها": سکوت

برندگان مسابقه عکس مسافرتی نشنال جئوگرافی 2016

این تصویر در دومین سفر عکاس به "گوان‌ژو" (Guangzhou) در چین گرفته شده است. اینجا خوابگاه دانشجویان دانشگاه جنوبی چین است. در این زمان اکثر آنها بعد از استراحتی کوتاه، دوباره عازم کلاس‌های درس خود بودند.

عکاس: وینگ کا (wing Ka H)


۹. جایگاه سوم این بخش هم به این تصویر رسید: خیالات آسمانی

برندگان مسابقه عکس مسافرتی نشنال جئوگرافی 2016

تصویری از درخشش رعد و برق در آسمان که گویی با برج "Komtar" در مرکز شهر جرج (George) واقع در "استان پننگ" (Penang) مالزی برخورد کرده است. این برج نمادی است از تعییر و تحولات این شهر و یکی از معروف‌ترین بناهایی است که مدرنیته و معماری قدیمی این شهر را در هم ادغام کرده است. این منطقه در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و اتفاقاً همین قسمت از شهر جز مقاصد گردشگری مورد توجه این ناحیه است. این در حالی است که متأسفانه بسیاری از ساختمان‌های قدیمی که در مجاورت این برج قرار گرفته‌اند، مورد بی‌توجهی مسئولان واقع شده‌اند. 

عکاس: جرمی تن (Jeremy Tan)


۱۰. تقدیر شده در بخش "شهرها": تقسیم بندی

برندگان مسابقه عکس مسافرتی نشنال جئوگرافی 2016

سوار بر هلیکوپتر و پرواز کنان بر فراز بخش غربی سنترال پارک نیویورک، خطی عجیب توجه شما را جلب می‌کند. خطی که گویی دو دنیا را از هم جدا کرده است. طبیعت و زندگی مدرن شهر نشینی در تقابلی تماشایی، پیش چشمان شما جلوه می‌کنند. عکاس ما درست یک روز قبل از تولد بیست و هفت سالگیش، این عکس را به ثبت رساند. این پرواز هدیه‌ی تولد او بود.

عکاس: کتلین دولمچ (Kathleen Dolmatch)


۱۱. تقدیر شده در بخش "طبیعت": خرس‌ها روی کوه یخی

برندگان مسابقه عکس مسافرتی نشنال جئوگرافی 2016

این تصویر در مناطق یخ زده‌ی خط ساحلی "جزیره‌ی بافین" (Baffin Island) در کانادا به ثبت رسیده است. خرس قطبی مادر و توله خرس جوانش بر فراز یک کوه یخی پوشیده از برف لم داده و به تماشای اقیانوس یخ زده‌ی زمستانی مشغول بودند. عکاس می‌گوید که در این لحظه مقایسه اندازه این جانور پشمالوی غول پیکر با وسعت قابل توجه کوه یخ، کاری جالب توجه بوده است. از سوی دیگر این مسئله زندگی در قلمرویی خطرناک و در عین حال اعتمادی که خرس به دریا دارد و تأثیری که این وسعت یخی بر زندگیش می‌گذارد را به نمایش گذاشته است.

عکاس: جان رولینز (Jhon Rollins)

 و بالاخره تصویر تقدیر شده در بخش "مردم": نمایش ماهیچه در باشگاه ساحلی

برندگان مسابقه عکس مسافرتی نشنال جئوگرافی 2016

ورزشکاری عضلات حجیم خود را حین برداشتن وزنه به نمایش میگذارد در حالی که آن سوتر، بدنسازی دیگر در حال اثبات قدرت ماهیچه‌های خود در اجرایی هوایی است. اینجا "باشگاه ساحلی ماهیچه" (Muscle Beach Gym) در "ساحل ونیز" (Venice Beach) در ایالت کالیفرنیا است.

عکاس: دوتان ساگوی (Dotan Saguy)

در پایان نظر شما در این مورد این تصاویر چیست؟ اگر شما عضو هیئت داوران بودید، به کدای تصویر رأی می‌دادید؟ در نهایت از دید شما، کدام یک زیباترین تصویر این مجموعه بود؟

  نظرات

  رویداد ساعت زمین چیست؟
  انرژی های نو
  رویداد ساعت زمین چیست؟
  ساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature‏) است که در آخرین شنبه ماه مارس هر سال برگزار می شود. خانواده ها و کسب و کارها با خاموش کردن چراغ ها و سایر دستگاه های الکتریکی غیر ضروری خود به مدت یک ساعت این طرح را یادآوری می کنند.
    2017-03-24 18:15:39
  طرح تجاری چیست و چگونه باید آن را تدوین کرد؟
  بازاریابی و بازارسازی
  طرح تجاری چیست و چگونه باید آن را تدوین کرد؟
  اگر برای شروع کسب‌وکارتان با کسی مشورت کنید ممکن است به شما توصیه کند: «اول بیزینس پلن کارت را طراحی کن.» اما بیزینس پلن چیست؟ بیزینس پلن که آن را به «طرح کسب‌وکار» ترجمه می‌کنند به منظور کمک به شما برای رسیدن به اهداف کسب‌وکارتان طراحی می‌شود.
    2017-03-24 12:05:09
  ویکی لیکس افشا کرد؛ جاسوسی سیا از رایانه‌های اپل
  شرکت ها و برندها
  ویکی لیکس افشا کرد؛ جاسوسی سیا از رایانه‌های اپل
  براساس اسناد منتشر شده توسط ویکی‌لیکس، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» به‌شکل دائمی رایانه‌های مک شرکت اپل را به گونه‌ای آلوده کند که حتی نصب مجدد سیستم عامل نیز به پاک شدن و از بین رفتن این ویروس کمکی نمی‌کند.
    2017-03-24 11:23:14
  ربات تلگرام که نوشته عکس‌ها را ترجمه می‌کند
  رسانه های اجتماعی
  ربات تلگرام که نوشته عکس‌ها را ترجمه می‌کند
  استفاده از ربات‌های تلگرام برای انجام کارهای مختلف، یکی از ویژگی‌های مهم تلگرام است که آن را از سایر پیام‌رسان‌ها محبوب‌تر کرده است. شما را با رباتی آشنا می‌کنیم که قادر است نوشته‌های عکس‌ها را به زبان‌های مختلف ترجمه کند.
    2017-03-24 10:25:30
  بدون اتصال به اینترنت هم ممکن است هک شوید
  اینترنت
  بدون اتصال به اینترنت هم ممکن است هک شوید
  اگرچه معمولا هکرها رایانه یا یک پایگاه اینترنتی را که به خوبی محافظت نشده می‌یابند تا به اطلاعاتی که در آن ذخیره شده دسترسی پیدا کنند، اما راه‌هایی توسط پژوهشگران کشف شده که می‌توان داده‌ها را از رایانه‌ای که به اینترنت وصل نیست نیز سرقت کرد.
    2017-03-24 08:00:00
  با قابلیت‌های مخفی مرورگر کروم آشنا شوید
  نرم افزارها
  با قابلیت‌های مخفی مرورگر کروم آشنا شوید
  بسیاری از کاربران فضای مجازی از مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) استفاده می‌کنند. محبوبیت بسیار زیاد سیستم‌عامل اندروید و همگام‌سازی این مرورگر در بین پلتفرم‌ها، وابستگی کاربران به این مرورگر اینترنتی بیش‌از‌پیش ساخته است. آیا از قابلیت‌های مخفی این مرورگر باخبر هستید؟
    2017-03-24 08:00:00
  سامسونگ؛ یکبار برای همیشه
  تلفن همراه و تبلت
  سامسونگ؛ یکبار برای همیشه
  دستیار هوشمند سامسونگ (S Voice) هرگز نتوانست رقابت نزدیکی با سیری اپل و دستیار هوشمند گوگل و حتی کورتانای مایکروسافت داشته باشد. حالا نوبت یک تغییر است؛ تغییری بزرگ با پرچمدارانی درخشان.
    2017-03-19 16:31:55
  تلویزیونی در قاب عکس برای تطابق بیشتر با دکوراسون خانه شما
  تازه های فناوری
  تلویزیونی در قاب عکس برای تطابق بیشتر با دکوراسون خانه شما
  روز گذشته سامسونگ محصول جدیدی را معرفی کرد که علاوه بر داشتن امکانات معمولی یک تلویزیون، ظاهری همچون یک قاب عکس با لبه‌های چوبی دارد. تلویزیون سامسونگ The Frame در واقع گذر از طراحی‌های سیاه و درخشان به سمت محصولی متناسب‌تر با دکوراسیون خانه است.
    2017-03-19 15:33:33
  کنترل‌های امنیتی که کاربران سامانه‌های وبی باید برای محافظت در برابر بدافزارها به کار بندند
  تازه های فناوری
  کنترل‌های امنیتی که کاربران سامانه‌های وبی باید برای محافظت در برابر بدافزارها به کار بندند
  بانک ملی ایران در آستانه نوروز طی اطلاعیه‌ای درخصوص آلوده شدن سیستم‌های کامپیوتری و تلفن‌های همراه هوشمند کاربران به بدافزارهایی مانند TorDow و TrickBot هشدار داد.
    2017-03-16 16:02:00
  عزم جدی غول فناوری کره برای ساخت پردازنده
  تلفن همراه و تبلت
  عزم جدی غول فناوری کره برای ساخت پردازنده
  سامسونگ نخستین گوشی هوشمند مجهز به چیپست های 10 نانومتری را روانه بازار خواهد کرد. هرچند شرکت سونی زودتر از سامسونگ گوشی اکسپریا ایکس زد پریمیوم (Sony Xperia XZ Premium) مجهز به چیپست اسنپدراگون 835 را معرفی کرد، اما عملا گلکسی اس 8 سامسونگ(Samsung Galaxy S8) اولین گوشی خواهد بود که همراه با این چیپست و یا اگزینوس 8895 وارد بازار می‌شود.
    2017-03-16 10:38:27
  ال جی آخرین دستاوردهایش را برای خانه های هوشمند روانه بازار ایران میکند
  شرکت ها و برندها
  ال جی آخرین دستاوردهایش را برای خانه های هوشمند روانه بازار ایران میکند
  سرانجام پس از انتظار نسبتا طولانی، برند فوق پریمیوم LG Signature در منطقه خاورمیانه و آفریقا رونمایی شد. این اتفاق در مراسم منطقه‌ای شرکت ال جی الکترونیکس یعنی Innofest 2017 رخ داد که در آن بیش از 250 نمایندگی فروش و شریک ال جی در منطقه خاورمیانه و آفریقا حضور داشتند.
    2017-03-16 10:28:39
  اگر در تمامی رشته‌ها و زمینه‌ها، از رایانش ابری استفاده کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟
  رایانش ابری
  اگر در تمامی رشته‌ها و زمینه‌ها، از رایانش ابری استفاده کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟
  تقریباً تمامی مدیران، به دنبال این هستند که از فضای ابری در کسب و کار خود استفاده کنند. در بخش‌های زیربنایی، فضای ابری از کاربردهای تست و توسعه، به پلتفرمی برای خدمات تولیدی تبدیل شده است
    2017-03-16 13:32:09
  تدارک سازمان بورس برای تضمین امنیت سهام داران .
  اقتصاد
  تدارک سازمان بورس برای تضمین امنیت سهام داران .
  بر اساس قانون اوراق بهادار، مشاوران سرمایه‌گذاری یا سبدگردان نیز حتما باید از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز بگیرند و تنها کسانی می‌توانند در این فضا این خدمات را ارائه کنند که شرکت ثبت کرده باشند و صلاحیت علمی و مالی آنها احراز شده باشد.
    2017-03-16 08:33:45
  امروزه سرمایه‌گذاران به جای سرمایه‌گذاری در ملک و طلا به سرمایه‌گذاری بر استارت‌آپ‌های جدید روی آورده‌اند
  استارتاپ ها
  امروزه سرمایه‌گذاران به جای سرمایه‌گذاری در ملک و طلا به سرمایه‌گذاری بر استارت‌آپ‌های جدید روی آورده‌اند
  در سه سال گذشته اتفاقات مهمی باعث شکل‌گیری شتاب‌دهنده‌ها شد که از جمله آنها توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان و برگزاری رویدادهای کارآفرینی بود که موجب شد فضای کارآفرینی تشویق شود
    2017-03-16 08:15:48