انقلاب در شیوه ارایه اینترنت

به گفته ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت اسپیس ایکس (SpaceX)، نسخه بتا استارلینک می‌تواند از سه ماه آینده فعالیت خود را آغاز کند. او در توییتی اشاره کرد سه ماه اول این سرویس، خصوصی خواهد بود و پس از آن، یعنی از شش ماه آینده، اینترنت آن در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. همچنین نسخه اولیه این سرویس تنها در عرض‌های جغرافیایی بالا از جمله آمریکا و کانادا ارایه خواهد شد.

ایلان ماسک به توضیحات بیشتر در مورد سرویس بتای خصوصی نپرداخت، اما بسیاری بر این باورند که او شیوه ارایه آپدیت نرم افزاری ماشین‌های تسلا را برای استارلینک پیش می‌گیرد و نسخه‌های اولیه آن، قبل از عرضه برای عموم مردم، ویژه کارمندان شرکت تسلا و خانواده هایشان خواهد بود.

اگر در این سه ماه، سرویس‌های اینترنت این شرکت بتوانند عملکرد خوبی داشته باشند، نسخه عمومی آن در مناطق خاصی در دسترس قرار خواهد گرفت. با توجه به اینکه پشتوانه این سرویس، تکنولوژی کاملا مدرن و نوپایی است، وجود باگ‌ها و مشکلات فراوان دور از ذهن نیست. جزئیات خبری نسخه بتا چندی پس از آخرین پرتاب شرکت اسپیس ایکس منتشر شد، در این پرتاب، راکت فالکون 9 توانست شصت ماهواره استارلینک را با موفقیت از مرکز فضایی کندی در فلوریدا، به مدار زمین برساند.

پس از این پرتاب، مجموع ماهواره‌های فعال استارلینک در مدار زمین به 420 عدد رسید، پیش‌تر اسپیس ایکس اعلام کرده بود برای ایجاد شبکه اینترنتی پایدار به 400 ماهواره فعال احتیاج دارد. البته این به معنای توقف پرتاب‌های بیشتر نخواهد بود، چرا که این شرکت برنامه‌ای برای ارسال 60 ماهواره دیگر در اوایل ماه مه دارد. در مجموع، 720 ماهواره نیاز است تا پوشش جهانی مناسب برای عرضه اینترنت ایجاد شود.

اگر چه این پروژه توسط بسیاری، انقلابی در شیوه ارایه اینترنت عنوان شده، موجی از مخالفین ستاره شناس را نیز به همراه داشته است. هنگامی که ماهواره‌های استارلینک (بخصوص هنگام پرتاب) در مدار قرار می‌گیرند، مانند آینه عمل می‌کنند و در نتیجه دید فضایی ستاره‌شناسان محدود می‌شود. البته اسپیس ایکس اعلام کرده است ورژن جدید ماهواره‌های این شرکت حاوی ساز و کاری هستند که از این اتفاق جلوگیری می‌کند.

تصویر ثبت شده از قرار گرفتن 60 ماهواره استارلینک در مدار زمین:

 60 ماهواره استارلینک

پروژه‌هایی همچون استارلینک باید بسیار بیشتر از ماهواره‌های معمولی مورد بررسی قرار گیرد، زیرا شیوه عملکرد آنها بصورت مجموعه‌ای‌ است و هر عضو این مجموعه با دیگری در حال تعامل است.

منبع:https://itresan.com

  نظرات

  بحران پساکرونا
  اقتصاد
  بحران پساکرونا
  فکر می‌کنم که شرایط بسیار خطرناک است و نگران هستم که چه مدلی قرار است در میان کشورها مورد استفاده قرار بگیرد.
    2020-06-01 09:37:32
  افق های نو ،در تسخیر فضا
  فناوریهای برتر
  افق های نو ،در تسخیر فضا
  آندراس کارسای معتقد است:نتایج آزمایش بسیار دلگرم‌کننده بودند و پژوهشگران آنها را در قالب یک مطالعهٔ جدید که امروز در مجلهٔ «پیشرفت علوم» منتشر شد به انجام رساندند.
    2020-05-30 11:52:53
  نسخه میراث استیو جابز
  فناوریهای برتر
  نسخه میراث استیو جابز
  پیش‌بینی می‌شود این محصول در پایان ۲۰۲۰ میلادی یا اوایل ۲۰۲۱ عرضه شود اما هنوز مشخص نیست چالش های به وجود آمده به دلیل شیوع ویروس کرونا روی زمان عرضه آن تاثیر می‌گذارد یا خیر.
    2020-05-28 10:49:00
  هواوی: شایددیگر برنخواهیم گشت
  شرکت ها و برندها
  هواوی: شایددیگر برنخواهیم گشت
  اعمال محدودیت‌های بیشتر علیه هواوی، این شرکت را مجبور به انتقال کل زنجیره تامین‌ خودش به داخل چین خواهد کرد و در نتیجه مشاغل بسیار زیادی را به خارج از آمریکا انتقال خواهد داد.
    2020-05-26 15:03:51
  هدف گذاری بزرگ NVIDIA
  فناوریهای برتر
  هدف گذاری بزرگ NVIDIA
  در حقیقت DGX A100 از جمله سوپرکامپیوترهای هوش مصنوعی محسوب می‌شود که امید می رود،سال‌ها تحقیقات دانشمندان را در یک ماه یا حتی چند روز انجام بدهد.
    2020-05-24 10:18:00
  درسی برای فردا
  جامعه
  درسی برای فردا
  ناسا احتمال می‌دهد که پولی که برای پشتیبانی از این مطالعات پرداخت شده است در دهه‌های آینده بازخواهد گشت.
    2020-05-23 09:03:00
  مجادلات درحکمرانی اینترنت
  اینترنت
  مجادلات درحکمرانی اینترنت
  این ادعا در شرایطی مطرح می‌شود که بر اساس افشاگری‌های ادوارد اسنودن، آژانس امنیت ملی آمریکا، سیا و اف بی آی از جمله بزرگترین راهزنان دنیای مجازی محسوب می‌شوند
    2020-05-21 07:30:00
  هواوی در مسیر توسعه
  شرکت ها و برندها
  هواوی در مسیر توسعه
  جدا از اطلاعاتی که از چیپ‌ست کایرین 1000 منتشر شده، گفته می‌شود چیپ‌ست پرچمدار بعدی هواوی نیز کایرین 1100 نام دارد که برای عرضه در سال بعد در نظر گرفته شده است
    2020-05-20 08:46:00
  اینترنت ایران در ماراتن جهانی سرعت
  اینترنت
  اینترنت ایران در ماراتن جهانی سرعت
  طبق این فهرست، سرعت اینترنت موبایل ایران در ماه گذشته میلادی ۲۵.۲۴ مگابیت برثانیه بوده است.براین اساس ایران در رده ۷۱ فهرست سرعت ماهانه اینترنت موبایل کشورهای جهان قرار دارد.
    2020-05-19 06:03:00
  آی پد ارزان می شود
  بازاریابی و بازارسازی
  آی پد ارزان می شود
  اپل تا به حال در زمینه اجرای برنامه‌های واقعیت افزوده و بازی‌های پیچیده در برابر رقبای خود ضعف داشته و نتوانسته سهمی از بازارهای در حال رونق مذکور را به دست آورد.
    2020-05-18 13:52:00
  پایان یک عصر
  شخصیت ها
  پایان یک عصر
  سرگی برین و لری پیچ موسسان گوگل از شم تجاری وی برای پیشرفت گوگل به خوبی استفاده کردند.
    2020-05-12 06:22:00