رقابت تنگاتنگ برای عملیاتی شدن اینترنت ماهواره ای

 

تلاش شرکت اسپیس ایکس برای راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای مسبوق به سابقه است. آزمایشی که با نام اینترنت ماهواره‌ای استارلینک آغاز شده و هدفش ایجاد اینترنت عمومی برای تمام مناطق جهان به‌خصوص مناطق دور افتاده یا دچار حوادثی مانند سیل و زلزله است که زیرساخت‌های آن منطقه‌ تخریب شده است.حالا خبر رسیده یک رقیب جدی برای شرکت ایلان ماسک و ایده انقلابی‌اش پیدا شده است. شرکت وان‌وب که چندی است فعالیت روی یک پروژه مشابه را شروع کرده، اعلام کرده فاصله زیادی با شرکت استارلینک ندارد و سال ۲۰۲۱ اینترنت ماهواره‌ای خود را ارائه می‌کند.

جالب است که ایلان ماسک خود حضور نزدیکی در سال‌های قبل در شرکت وان‌وب داشته و این شرکت با توجه به حامیان مالی قدرتمندش مانند گروه ویرجین، سافت بانک، ایرباس و کوالکام، راه آسانی برای رسیدن به موقعیت فعلی استارلینک دارد. از طرف دیگر بالن‌های گوگل هم به جاهای خوبی رسیده است و می‌تواند نقش مهمی در ماجرا بازی کند. 
وان‌وب با شیوع ویروس کرونا ضربه بدی خورد و حتی تا مرز ورشکستگی هم رفت، اما حالا با حمایت یک شرکت هندی بسیار قدرتمند با نام «بهارتی اینترپرایز» و دولت بریتانیا که سهم یکسانی دارند بار دیگر آغاز به کار کرده است.این شرکت که پیش از ورشکستگی ۷۴ ماهواره را به مدار پرتاب کرده بود، ادعا می‌کند فاصله کمی تا عملیاتی کردن اینترنت ماهواره‌ای دارد.
مدیر و مؤسس شرکت هندی بهارتی نیز در سخنرانی‌ای اعلام کرده که تا ماه اکتبر ۲۰۲۱ وان‌وب پوشش‌دهی اینترنت خود را در بخش‌های زیادی از شمال اروپا، آلاسکا و دو قطب‌ شروع خواهد کرد.همچنین وان‌وب ادعا می‌کند در صورت موفق‌بودن دوره آزمایش در این مناطق تا ماه می ‌و ژوئن۲۰۲۲، کل جهان را پوشش می‌دهد.
اگر ادعای وان‌وب درست باشد، می‌توان این‌طور حساب کرد که استارلینک یک‌سال از وان‌وب جلوتر است. اما وان‌وب در همین ماه مجموعه‌ای از ۳۶ ماهواره خود را با استفاده از راکت سایوز روسیه به مدار ارسال می‌کند.نکته مجهولی که در مورد وان‌وب وجود دارد، مشخصات اینترنتی است که قرار است در اختیار کاربرانش قرار دهد. همچنین قیمت استفاده از این خدمات هم هنوز مطرح نشده است. این در حالی است که استفاده از پوشش اینترنتی استارلینک نزدیک به ۵۰۰ دلار در سال هزینه خواهد داشت. 
بالن‌های گوگل بر فراز آسمان 
شرکت دیگری که به‌صورت جدی روی پوشش اینترنت در مناطق بدون اینترنت کار می‌کند شرکت آلفابت یا همان شرکت مادر گوگل است.
بالن‌های اینترنتی با ارتفاع زیاد که توسط آلفابت اداره می‌شوند، در حال بهبود هستند، به‌طوری که یکی از آنها به‌تازگی با رکورد 312 روز در استراتوسفر شناور است و مسافتی حدود 135 هزار مایل را پوشش می‌دهد.
به‌عنوان بخشی از پروژه در حال انجام Loon با هدف ایجاد یک پلتفرم با قابلیت اتصال به اینترنت به مکان‌های دورافتاده و مناطق آسیب‌دیده از بلایا، این تیم در تلاش است تا طراحی بالن‌های خود را در ارتفاع بالا بهبود بخشد تا آنها بتوانند در آسمان بمانند و با مدت طولانی‌تر پرواز، به کاهش هزینه‌های کلی سیستم و بهبود پوشش کاربران در زمین کمک کنند.
این بالن که رکورد پرواز قبلی لون را 89 روز شکست، از پورتوریکو در ماه می 2019 پرتاب شد. از آنجا قبل از خوشه‌بندی با دیگر بالن‌های لون، به پرو در ارتفاع حدود 20 مایل (20 کیلومتری) حرکت کرد تا یک سرویس آزمایشی اینترنتی ارائه دهد.
این پروژه برای رساندن اینترنت به بخشی از مردم بود که زیرساخت اینترنت زمینی خود را در زمین‌لرزه اخیر از دست داده بودند.
بالن‌های لون با قابلیت پرواز طولانی را به جنوب و سپس شرق فرستادند تا برای هفت ماه دیگر در بادهای با ارتفاع زیاد شناور شود و از طریق اقیانوس اطلس جنوبی، اقیانوس هند و اقیانوس آرام جنوبی دور کره زمین حرکت کند. این مسافر ماجراجو سرانجام در باخا، مکزیک فرود آمد، جایی که تیم بازیابی لون آن را برای تجزیه و تحلیل جمع‌آوری کرد.
​​​​​​​رکوردشکنی امیدوارکننده
سالواتوره کاندیدو، مدیر ارشد فناوری لون در پست وبلاگش درباره این رکوردشکنی این‌طور نوشته است: «این واقعیت که بالن‌ها می‌توانند مسافت زیادی را طی‌کنند مهم است، زیرا به این معنی است که می‌توان آنها را در صورت نیاز در مسیرهای طولانی هدایت کرد، به‌عنوان مثال، در صورت بروز بلایای طبیعی و آسیب‌دیدن زیرساخت‌های ارتباطی در هر نقطه‌ای از جهان می‌توان روی این بالن‌ها حساب کرد. 
هنگامی که آنها به مقصد می‌رسند، تنظیمات در ارتفاع آنها (برای گرفتن حرکت‌های مختلف باد) باعث می‌شود که بالن‌ها در یک خوشه روی یک مکان خاص مرتب شوند تا پوشش ثابت داشته باشد.گوگل سال 2011 با ایده استفاده از خوشه‌های بالن برای انتقال اینترنت به جوامع محروم در زمین، پروژه لون را شروع کرد. سخنگوی لون در مورد کاربری این بالن‌ها اعتقاد دارد ساده‌ترین تصور از آنها استفاده به‌عنوان برج‌های هوایی تلفن‌همراه است. سیستم پرواز لون از سه قسمت اصلی تشکیل شده‌است. 

 • اول، بالن که سیستم را در آسمان نگه می‌دارد. 
 • دوم، یک بخش شامل تمام سخت‌افزارهای لازم برای پیمایش و عملیات ایمن
 • سوم، تجهیزات ارتباطی مورد نیاز برای اتصال کاربران روی زمین

در حالی که این پروژه هنوز در مرحله آزمایش است، این فناوری قبلا در سناریوهای واقعی به کار رفته، همان‌طور که در پرو پس از وقوع زمین لرزه استفاده شد. 
در مثال‌های دیگر، لون در سال 2017 با اپراتور تلفن‌همراه AT&T همکاری کرد تا از بالن‌ها برای بازگرداندن خدمات تلفن‌همراه و LTE به بیش از 100 هزار نفر در پورتوریکو استفاده کند که توفان باعث آسیب جدی به زیرساخت‌های اتصال جزیره شده بود. 
این در حالی است که در جولای 2020 بالن‌های لون به آسمان فرستاده شدند تا بخشی از تلاش‌ها برای ایجاد پوشش 4G در مناطق دور افتاده کنیا را به‌عهده بگیرند.
منبع:https://jamejamonline.ir

  نظرات

  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22