ربات های نرم در مسیر تکامل

محققان دانشگاه ییل به‌تازگی موفق به ساخت پارچه روباتیک ویژه‌ای شده‌اند که سفتی و نرمی آن بر اساس شرایط مختلف تغییر می‌کند.

 ساخت روبات‌های نرم زمینه فناوری ویژه‌ای است که کاربری‌های آن از مبحث اعضای مصنوعی تا جستجو در فضا متفاوت است. هم‌اکنون یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه ییل این فناوری را یک گام جلوتر برده و پارچه‌ای روباتیک و هوشمند ایجاد کرده‌اند که می‌تواند سختی و شکل ظاهری خود را به هنگام انجام کار تغییر بدهد.
کلید اصلی ساخت این روبات الیاف آن است. این گروهی تحقیقاتی که توسط دکتر ربکا کرامر-بوتیلیوراهبری شده است اپکسی هایی را در این الیاف کار گذاشته‌اند که می‌توانند با استفاده از فلز فیلدی که در آن‌ها به کار برده شده است، سفت‌وسختی خود را تغییر بدهند. فلز فیلد می‌تواند در شرایط دمایی خاص به حالت مایع دربیاید.
به‌این‌ترتیب زمانی که این فلز سرد است، مستحکم باقی‌مانده و درنتیجه پارچه روباتیک نیز سفت‌وسخت خواهد بود. اعمال جریان الکتریسیته محدود به درون این پارچه موجب افزایش دمای این فلز و نرم شدن آن می‌شود. درنتیجه بافت کل پارچه نیز نرم‌تر خواهد شد.
ترور باکنر به‌عنوان یکی از محققان این پژوهش در این رابطه اظهار کرد که: «ترکیب فیلد متال و اپوکسی ما می‌تواند به‌اندازه یک لاستیک لاتکس انعطاف‌پذیر یا به‌اندازه اکرولیک سخت، سفت باشد.» این فرایند تنها با گرم و سرد کردن اتفاق می‌افتد. علاوه بر این تیم تحقیقاتی یاد شده حس‌گر مبتنی بر مواد مایعی را ایجاد کردند که می‌تواند دمای محیط یا پوشنده خود را تشخیص دهد. این حس‌گر را می‌توان به‌راحتی برای کاربری‌های مختلف در این پارچه روباتیک جای داد.
آن‌ها همچنین سیم‌های ویژه‌ای را در این پارچه به کار بردند که به هنگام قرارگیری در معرض جریان الکتریسیته به‌راحتی تغییر شکل می‌دهند. برای مثال می‌توان از این قابلیت برای ساخت شلوارهای هوشمندی استفاده کرد که به افراد سالمند در فرایند نشستن و برخاستن کمک کند.
البته این ماده احتمالاً برای شلوارهای هوشمند مورداستفاده قرار نخواهد گرفت زیرا این تحقیق توسط دفتر تحقیقات علمی نیروی هوایی آمریکا تأمین مالی شده است که امیدوار است بتواند از این پارچه در کاربری‌های مختلفی از تورنی های پوشیدنی گرفته تا شبکه‌های حمل بار هوشمند و چادرهای با قابلیت خود برپایی استفاده کند.

منبع:ایتنا به نقل از  engadget

  نظرات

  معمای هستی
  دانش روز
  معمای هستی
  هر شب که به آسمان می نگریم و ستارگان بی‌شمار را در آن می‌بینیم ،بزرگی هستی را حس می‌کنیم و از خودمان می‌پرسیم در این عظمت آیا جایی برای دیگری هم هست؟
    2021-01-27 10:18:00
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51