تحول زیر ساختی درپردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها

وجود پردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها در واحدهای جداگانه باعث می‌شود که به طور مداوم بین این دو انتقال داده شود که باعث مصرف قابل توجه زمان و انرژی می‌شود.

در پیشرفتی قابل ملاحظه در حوزه الکترونیک، لابراتوار ساختارها و تجهیزات الکترونیکی EPFL موفق به ساخت یک تراشه کامپیوتری شد که عملیاتهای منطقی و ذخیره‌سازی دیتا رادر یک معماری واحد ترکیب کرده است. این موفقیت راه را برای ساخت دستگاههای رایانشی کارآتر در آینده هموار می‌کند.
مهندسان می‌گویند که این معماری می‌تواند مزایایی عمده برای سیستمهای هوش مصنوعی داشته باشد. این تکنولوژی نخستین تکنولوژی است که از یک متریال دوبعدی برای یک معماری واحد منطقی در حافظه استفاده می‌کند. این معماری هر دو کارکرد منطقی و حافظه را ترکیب کرده است. راندمان انرژی تراشه‌های کامپیوتری به طور سنتی توسط معماری فون نویمان محدود شده است که در حال حاضر در پردازش داده‌ها و ذخیره‌سازی داده‌ها در دو واحد جداگانه استفاده می‌شود.
وجود پردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها در واحدهای جداگانه باعث می‌شود که به طور مداوم بین این دو انتقال داده شود که باعث مصرف قابل توجه زمان و انرژی می‌شود. ترکیب پردازش و ذخیره‌سازی در یک معماری واحد امکان کاهش زمان و انرژی مصرف شده را فراهم می‌آورد. این ماده دوبعدی EPFL که این تراشه از آن ساخته شده MoS2, نامیده می‌شود، که یک ماده دوبعدی متشکل از یک لایه با ضخامت سه اتم است.
این متریال یک نیمه‌هادی فوق‌العاده است، و مهندسان قبلا ویژگی‌های این ماده را مورد مطالعه قرار داده بوده و متوجه شده‌اند که تطابق خوبی با کاربردهای الکترونیکی دارد. این تراشه مبتنی بر ترانزیستورهای اثر میدان گیت شناور (FET) است. ترانزیستورهایی از این نوع می‌توانند بارهای الکتریکی را برای دوره‌های طولانی در خود نگه دارند و به طور سنتی در دستگاههای ذخیره‌سازی حافظه فلش برای کامپیوترها و گوشیها استفاده می‌شوند.
ویژگی‌های MoS2 باعث می‌شود که به بارهای ذخیره شده در چنین ترانزیستورها یی حساس شود و برای مهندسان این امکان را فراهم می‌آورد تا مدارهایی را توسعه دهند که می‌توانند به عنوان ترانزیستورهای قابل برنامه‌دهی و واحدهای ذخیره‌سازی حافظه عمل کنند. پژوهشگران این پروژه می‌گویند که این طراحی مدار چند مزیت دارد،بطوریکه تلفات انرژی مرتبط با انتقال داده‌ها بین واحدهای حافظه و پردازنده‌ها و مقدار فضای مورد نیاز را کاهش می‌دهد.

این تیم بر این باور است که این تحول در را به روی دستگاههای قدرتمندتر و دارای بهره وری انرژی بالاتر می‌گشاید.

منبع:ایتنابه نقل از اسلش‌گیر

  نظرات

  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38