تحول زیر ساختی درپردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها

وجود پردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها در واحدهای جداگانه باعث می‌شود که به طور مداوم بین این دو انتقال داده شود که باعث مصرف قابل توجه زمان و انرژی می‌شود.

در پیشرفتی قابل ملاحظه در حوزه الکترونیک، لابراتوار ساختارها و تجهیزات الکترونیکی EPFL موفق به ساخت یک تراشه کامپیوتری شد که عملیاتهای منطقی و ذخیره‌سازی دیتا رادر یک معماری واحد ترکیب کرده است. این موفقیت راه را برای ساخت دستگاههای رایانشی کارآتر در آینده هموار می‌کند.
مهندسان می‌گویند که این معماری می‌تواند مزایایی عمده برای سیستمهای هوش مصنوعی داشته باشد. این تکنولوژی نخستین تکنولوژی است که از یک متریال دوبعدی برای یک معماری واحد منطقی در حافظه استفاده می‌کند. این معماری هر دو کارکرد منطقی و حافظه را ترکیب کرده است. راندمان انرژی تراشه‌های کامپیوتری به طور سنتی توسط معماری فون نویمان محدود شده است که در حال حاضر در پردازش داده‌ها و ذخیره‌سازی داده‌ها در دو واحد جداگانه استفاده می‌شود.
وجود پردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها در واحدهای جداگانه باعث می‌شود که به طور مداوم بین این دو انتقال داده شود که باعث مصرف قابل توجه زمان و انرژی می‌شود. ترکیب پردازش و ذخیره‌سازی در یک معماری واحد امکان کاهش زمان و انرژی مصرف شده را فراهم می‌آورد. این ماده دوبعدی EPFL که این تراشه از آن ساخته شده MoS2, نامیده می‌شود، که یک ماده دوبعدی متشکل از یک لایه با ضخامت سه اتم است.
این متریال یک نیمه‌هادی فوق‌العاده است، و مهندسان قبلا ویژگی‌های این ماده را مورد مطالعه قرار داده بوده و متوجه شده‌اند که تطابق خوبی با کاربردهای الکترونیکی دارد. این تراشه مبتنی بر ترانزیستورهای اثر میدان گیت شناور (FET) است. ترانزیستورهایی از این نوع می‌توانند بارهای الکتریکی را برای دوره‌های طولانی در خود نگه دارند و به طور سنتی در دستگاههای ذخیره‌سازی حافظه فلش برای کامپیوترها و گوشیها استفاده می‌شوند.
ویژگی‌های MoS2 باعث می‌شود که به بارهای ذخیره شده در چنین ترانزیستورها یی حساس شود و برای مهندسان این امکان را فراهم می‌آورد تا مدارهایی را توسعه دهند که می‌توانند به عنوان ترانزیستورهای قابل برنامه‌دهی و واحدهای ذخیره‌سازی حافظه عمل کنند. پژوهشگران این پروژه می‌گویند که این طراحی مدار چند مزیت دارد،بطوریکه تلفات انرژی مرتبط با انتقال داده‌ها بین واحدهای حافظه و پردازنده‌ها و مقدار فضای مورد نیاز را کاهش می‌دهد.

این تیم بر این باور است که این تحول در را به روی دستگاههای قدرتمندتر و دارای بهره وری انرژی بالاتر می‌گشاید.

منبع:ایتنابه نقل از اسلش‌گیر

  نظرات

  رخدادهای فناوری در افق پسا کرونا
  بازاریابی و بازارسازی
  رخدادهای فناوری در افق پسا کرونا
  کنفرانس CES 2020 حدود 170 هزار شرکت کننده داشت که بسیاری از آنها از خارج از آمریکا بودند. البته انتظار میزبانی از این تعداد مهمان در سال 2022 وجود ندارد اما همچنان می‌توان به صدور مجوز برای شرکت خارجی‌ها در این مراسم امیدوار بود.
    2021-05-07 11:20:00
  توانایی ربات‌ها درخلق آثار ادبی
  فرهنگ و هنر
  توانایی ربات‌ها درخلق آثار ادبی
  درباره اظهارنظر برخی متخصصان هوش مصنوعی درخصوص پیشی گرفتن زبان انگلیسی از فارسی در خلق اثر ادبی توسط ربات‌ها،این مسئله به خاطر ماهیت و شکل زبان فارسی نیست بلکه برای آن است که انگلیسی‌زبان‌ها از فارسی‌زبان‌ها در تکنولوژی جلوترند.
    2021-05-02 15:23:00
  تار عنکبوت رونمایی شد
  فناوریهای برتر
  تار عنکبوت رونمایی شد
  نمایشگاه جهانی رادار در نانجینگ چین با حضور ۵۰ مهمان بین‌المللی از ۳۰ کشور برگزار شده و ۴۰۰ شرکت فعال در زمینه تولید رادار و تجهیزات الکترونیک در آن مشارکت دارند.
    2021-04-27 12:04:09
  آغاز مهاجرت کاربران گوگل
  شرکت ها و برندها
  آغاز مهاجرت کاربران گوگل
  گوگل برای این مهاجرت قدم هایی را تعریف کرده است اما باید در نظر داشت که دستگاه‌های وای.فای می‌بایست در این فرایند مجددا نام گذاری شده و دسترسی‌های ادمین نیز باید ریست شود.
    2021-04-26 10:53:31