تحول زیر ساختی درپردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها

وجود پردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها در واحدهای جداگانه باعث می‌شود که به طور مداوم بین این دو انتقال داده شود که باعث مصرف قابل توجه زمان و انرژی می‌شود.

در پیشرفتی قابل ملاحظه در حوزه الکترونیک، لابراتوار ساختارها و تجهیزات الکترونیکی EPFL موفق به ساخت یک تراشه کامپیوتری شد که عملیاتهای منطقی و ذخیره‌سازی دیتا رادر یک معماری واحد ترکیب کرده است. این موفقیت راه را برای ساخت دستگاههای رایانشی کارآتر در آینده هموار می‌کند.
مهندسان می‌گویند که این معماری می‌تواند مزایایی عمده برای سیستمهای هوش مصنوعی داشته باشد. این تکنولوژی نخستین تکنولوژی است که از یک متریال دوبعدی برای یک معماری واحد منطقی در حافظه استفاده می‌کند. این معماری هر دو کارکرد منطقی و حافظه را ترکیب کرده است. راندمان انرژی تراشه‌های کامپیوتری به طور سنتی توسط معماری فون نویمان محدود شده است که در حال حاضر در پردازش داده‌ها و ذخیره‌سازی داده‌ها در دو واحد جداگانه استفاده می‌شود.
وجود پردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها در واحدهای جداگانه باعث می‌شود که به طور مداوم بین این دو انتقال داده شود که باعث مصرف قابل توجه زمان و انرژی می‌شود. ترکیب پردازش و ذخیره‌سازی در یک معماری واحد امکان کاهش زمان و انرژی مصرف شده را فراهم می‌آورد. این ماده دوبعدی EPFL که این تراشه از آن ساخته شده MoS2, نامیده می‌شود، که یک ماده دوبعدی متشکل از یک لایه با ضخامت سه اتم است.
این متریال یک نیمه‌هادی فوق‌العاده است، و مهندسان قبلا ویژگی‌های این ماده را مورد مطالعه قرار داده بوده و متوجه شده‌اند که تطابق خوبی با کاربردهای الکترونیکی دارد. این تراشه مبتنی بر ترانزیستورهای اثر میدان گیت شناور (FET) است. ترانزیستورهایی از این نوع می‌توانند بارهای الکتریکی را برای دوره‌های طولانی در خود نگه دارند و به طور سنتی در دستگاههای ذخیره‌سازی حافظه فلش برای کامپیوترها و گوشیها استفاده می‌شوند.
ویژگی‌های MoS2 باعث می‌شود که به بارهای ذخیره شده در چنین ترانزیستورها یی حساس شود و برای مهندسان این امکان را فراهم می‌آورد تا مدارهایی را توسعه دهند که می‌توانند به عنوان ترانزیستورهای قابل برنامه‌دهی و واحدهای ذخیره‌سازی حافظه عمل کنند. پژوهشگران این پروژه می‌گویند که این طراحی مدار چند مزیت دارد،بطوریکه تلفات انرژی مرتبط با انتقال داده‌ها بین واحدهای حافظه و پردازنده‌ها و مقدار فضای مورد نیاز را کاهش می‌دهد.

این تیم بر این باور است که این تحول در را به روی دستگاههای قدرتمندتر و دارای بهره وری انرژی بالاتر می‌گشاید.

منبع:ایتنابه نقل از اسلش‌گیر

  نظرات

  خانه‌های هوشمندِ پایدار وبه‌هم پیوسته
  اینترنت اشیاء و پوشیدنی
  خانه‌های هوشمندِ پایدار وبه‌هم پیوسته
  کیلومترها دورتر از سیلیکون ولی "خانه‌های هوشمند پایدار" در دستور کار شرکت‌هایی مانند خودروساز ژاپنی هوندا قرارگرفته‌اند.دو مدل از این خانه‌ها، یکی در کالیفرنیای آمریکا و دیگری در سایتامای ژاپن ساخته شده‌اند.
    2020-11-29 10:14:36
  غول های فناوری چگونه درآمد کسب می کنند
  بازاریابی و بازارسازی
  غول های فناوری چگونه درآمد کسب می کنند
  شرکت های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایالات متحده آمریکا موسوم به آگفام (آمازون، گوگل، فیس بوک، اپل و مایکروسافت) در عرصه فضای مجازی داخلی و بین المللی، الگوهای تجاری مختلفی را برای درآمدزایی، مد نظر قرار داده اند.
    2020-11-28 09:59:15
  فناوری NFC،ویژگی ها وکاربردها
  دانش روز
  فناوری NFC،ویژگی ها وکاربردها
  از جمله کاربردهای NFC می توان به تلفن های همراه، PDA ها، رایانه‌های شخصی، پایانه‌های فروش نقدی (POS)، پارکو متر، دستگاه‌های خودپرداز، انتقال داده در فواصل نزدیک بین دستگاه‌هایی نظیر دوربین‌های دیجیتال و تلفن‌های همراه و غیره اشاره کرد.
    2020-11-25 10:24:27
  تراشه‌ی اپل سیلیکون (M1)،بالاتر از انتظار اپل
  تازه های فناوری
  تراشه‌ی اپل سیلیکون (M1)،بالاتر از انتظار اپل
  معاون بخش سخت افزاراپل:در طی فرآیند توسعه‌ مشخص شد که تراشه بیش از آنچه انتظارش را داشتیم، کارایی دارد. تیم‌های توسعه پرشور و باهیجان به کار روی تراشه ادامه می دادند و دائم با فشار بیشتری به دنبال بهینه کردن هرچه بیشتر آن بودند.
    2020-11-19 09:26:11
  سرمایه گذاری استراتژیکی چین
  اقتصاد
  سرمایه گذاری استراتژیکی چین
  شبکه اینترنت نسل پنجم نقش مهمی در زمینه تثبیت سرمایه گذاری، ارتقاء بخش مصرف و افزایش نیروهای محرکه جدید در مسیر رشد و توسعه اقتصادی ایفا می کند.
    2020-11-18 10:00:57
  چالش مطلوبیت در فضای مجازی
  فضای مجازی
  چالش مطلوبیت در فضای مجازی
  شبکه ملی اطلاعات که ازالزامات قانونی در حوزه فضای مجازی کشور به شمار می رود،بستری است امن، پیشرفته و متکی به جدیدترین فناوری های نوین و بومی برای تحقق فضای مجازی براساس ارزش های والای اسلامی-ایرانی جهت رسیدن به اهداف چشم انداز ایران 1404.
    2020-11-17 10:39:01
  دوستداران عکاسی بخوانند
  تازه های فناوری
  دوستداران عکاسی بخوانند
  این ابزار جدید که به‌صورت رسمی توسط کمپانی نیکون عرضه شده است، برای شمار گسترده‌تری از دوربین‌های پیشرفته این برند مورداستفاده قرار خواهد گرفت.
    2020-11-15 09:30:44
  قابلیت‌های جدید پرچم‌دار آینده اپل
  شرکت ها و برندها
  قابلیت‌های جدید پرچم‌دار آینده اپل
  البته گمانه‌زنی در رابطه با آیفون 13 بسیار زود است اما اطلاعاتی که هم‌اکنون به دست آمده است حاکی از آن است که احتمالا فناوری تاپ آی‌دی دوباره به آیفون‌ها بازخواهد گشت و این بار این سنسور با صفحه‌نمایش ادغام خواهد شد.
    2020-11-12 09:29:27
  واتس‌اپ تان را خلوت کنید
  دانش روز
  واتس‌اپ تان را خلوت کنید
  باابزار جدید واتس‌اپ شما می‌توانید با انتخاب چندین آیتم به‌صورت یکجا، فایل‌های زاید را با سرعت هرچه‌تمام‌تر از همراه هوشمند خود حذف کرده و حافظه داخلی آن را آزاد کنید.
    2020-11-07 13:09:09