تلاش محققان برای جایگزینی وای‌فای

وای‌فای در حال حاضر مرسوم‌ترین فناوری برای انتقال اطلاعات در مکان‌های کم وسعت و محدود است و تا به حال نیز به خوبی نیاز کاربران را برطرف کرده است. اما به دلیل افزایش دستگاه‌های بی‌سیم فرکانس استفاده شده برای این فناوری به سرعت در حال اشغال است که این عامل می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد.

از سوی دیگر وای‌فای سرعت محدودی را پشتیبانی می‌کند و با توسعه شبکه اینترنت و سرعت روبه رشد آن، در آینده‌ای نه چندان دور تکنولوژی منسوخ شده‌ای به حساب خواهد آمد. به همین دلیل محققان در حال توسعه و آزمایش فناوری‌های جدیدی هستند تا جایگزین وای‌فای امروزی شود.

تا به حال روش‌های جدیدی معرفی شده است که می توانند جایگزین‌های مناسبی برای وای‌فای باشند؛ اما فناوری وای‌گیگ (WiGig) بیش از همه به واقعیت نزدیک شده و قرار است به زودی به تلفن‌های هوشمند راه پیدا کند.

وای‌گیگ سرعتی بیش‌از 8 گیگابیت بر ثانیه دارد که این عدد به هیچ وجه با روش های مرسوم امروزی قابل مقایسه نیست. این فناوری در باند‌های ۲.۴ و ۵ و ۶۰ گیگاهرتز فعالیت می کند.

با وجود اینکه استفاده از این تکنولوژی کاربرد‌های بسیاری در استریم کردن ویدیو‌های 4K، استفاده در هدست‌های واقعیت مجازی و گوشی ولپ تاپ‌ها می‌تواند داشته باشد؛ اما این تجربه با موانع و مشکلاتی نیز همراه است. یکی از مهمترین مشکلات این فناوری کوتاه برد بودن آن است، که در حدود ۱۰ متر برآورد شده و همین موضوع می‌تواند تاثیر قابل توجهی در استفاده از وای‌گیگ داشته باشد؛ زیرا این میزان از مسافت پشتیبانی شده همانند محدوده‌ کاری بلوتوث خواهد بود.

محدودیت‌‌های دیگری نیز در طیف 60 گیگاهرتز وجود دارد. زمانی که فرکانس بالا باشد امواج نمی‌‌توانند از دیوار و موانع عبور کنند و دستگاه فرستنده و گیرنده هر دو باید در یک اتاق و در یک خط دید باشند.

محدودیت‌‌های یاد شده به ما نشان می‌‌دهد که برای بهره بردن از سرعت وای‌گیگ باید مودم و گجت مورد نظر در یک اتاق با فاصله کوتاه از هم قرار بگیرند. برای حل مشکل کوتاه‌برد بودن وای‌گیگ مودم‌‌ها و گجت‌‌ها باید در هر سه باند 2.4 گیگاهرتز، 5 گیگاهرتز و 60 گیگاهرتز کار کنند. همچنین باید توانایی ارسال در حالت Beamforming هم وجود داشته باشد که برای مصرف انرژی کمتر است. به دلیل محدودیت‌‌های ذکر شده وای‌گیگ هنوز جایگزین پروتکل وای‌‌فای سنتی نشده است ولی به‌هرحال برای اپلیکیشن‌‌هایی که داده‌‌های حجیم در برد کوتاه ارسال می‌‌کنند، مناسب است.

امنیت در این روش مانند دیگر روش های بی سیم است، با این تفاوت که چون سرعت به میزان قابل توجهی افزایش یافته انتقال بدافزارهای حجیم با سرعت بیشتری انجام می شود و اگر دستگاه کاربران به نرم افزار‌های ضدویروس مجهز نباشند بد افزارها با سرعت بیشتری در شبکه‌ها تکثیر خواهند شد و هکرها نیز با سرعت بیشتری به شبکه‌های رایانه‌ای نفوذ پیدا می‌کنند .

این فناوری همچنان در حال توسعه است و شاید روزی برسد که موانعی که حالا بر سر راه آن وجود دارد برطرف شده و به سرعت توسعه یابد و فناوری‌های انتقال اطلاعات امروزی را منسوخ کند و جای آن‌ها بنشیند.

 البته با همه محدودیت‌هایی که در حال حاضر پیش‌روی وای‌گیگ قرار دارد باید بگوییم که بعضی از تولید‌کنندگان تلفن‌همراه به استفاده از آن علاقه‌مند شده‌‌اند و قرار است از این فناوری در محصولات جدید خود بهره بگیرند.

منبع:اقتصادآنلاین 

  نظرات

  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  اقتصاد
  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  تجارت الکترونیکی فرامرزی به عنوان نحوه‌ی جدید و الگوی جدید در تجارت بین المللی روند توسعه عصر اطلاعات را بازتاب می دهد و بر ساختار اقتصاد و تجارت جهان تاثیرگذار است.
    2018-05-21 17:04:00
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  فناوریهای برتر
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  پژوهشگران معتقدند طی سال های آینده افزایش استفاده از برنامه های خلاقانه، مفهومی و ارتباط آفرین به گسترش شدید کاربرد برنامه های واقعیت افزوده طراحی شده برای گوشی های هوشمند منجر می شود.
    2018-05-21 11:24:00
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  شخصیت ها
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  یکی از مسائلی که باعث شد نام نادلا بیشتر از پیش بر سر زبان‌ها بیافتد، تغییر تمرکز وی از نرم‌افزار به‌طیف وسیع‌تری از محصولات از جمله کلاود و گجت‌ها بود. وی باعث شد تا اعتبار مایکروسافت در حوزه خدمات مبتنی بر ابر بیشتر از گذشته شود.
    2018-05-19 07:29:00
  اولین تراکنش مالی روی سیستم بلاک‌چین انجام شد
  اقتصاد
  اولین تراکنش مالی روی سیستم بلاک‌چین انجام شد
  اعتبارنامه مالی از راه‌های سنتی نقل‌وانتقال بیش از ۲ تریلیون دلار پول در جهان است که بین ۵ تا ۱۰ روز بر اساس میزان انتقال، طول می‌کشد اما با بلاک‌چین این فرآیند حذف‌شده و سیستم مالی بدون هزینه جانبی جلو می‌رود.
    2018-05-15 17:12:00
  بیل گیتس در نگاه زاکربرگ
  شخصیت ها
  بیل گیتس در نگاه زاکربرگ
  "بنیاد بیل و ملیندا گیتس" (BMGF) و موسسه "چان زاکربرگ" (CZI)، به منظور کمک به کودکانی که مشکل یادگیری دارند طرح مشترکی در دستور کار دارند.
    2018-05-11 16:46:00
  چشم‌انداز اقتصادی چین
  اقتصاد
  چشم‌انداز اقتصادی چین
  در ۳ تا ۴ سال آتی،اقتصاد دیجیتال ، چشم‌انداز اقتصادی چین را دگرگون خواهد کرد و اساسا شیوه کاری شرکت‌های جهان متحول خواهد شد.
    2018-05-10 09:28:38