تلاش محققان برای جایگزینی وای‌فای

وای‌فای در حال حاضر مرسوم‌ترین فناوری برای انتقال اطلاعات در مکان‌های کم وسعت و محدود است و تا به حال نیز به خوبی نیاز کاربران را برطرف کرده است. اما به دلیل افزایش دستگاه‌های بی‌سیم فرکانس استفاده شده برای این فناوری به سرعت در حال اشغال است که این عامل می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد.

از سوی دیگر وای‌فای سرعت محدودی را پشتیبانی می‌کند و با توسعه شبکه اینترنت و سرعت روبه رشد آن، در آینده‌ای نه چندان دور تکنولوژی منسوخ شده‌ای به حساب خواهد آمد. به همین دلیل محققان در حال توسعه و آزمایش فناوری‌های جدیدی هستند تا جایگزین وای‌فای امروزی شود.

تا به حال روش‌های جدیدی معرفی شده است که می توانند جایگزین‌های مناسبی برای وای‌فای باشند؛ اما فناوری وای‌گیگ (WiGig) بیش از همه به واقعیت نزدیک شده و قرار است به زودی به تلفن‌های هوشمند راه پیدا کند.

وای‌گیگ سرعتی بیش‌از 8 گیگابیت بر ثانیه دارد که این عدد به هیچ وجه با روش های مرسوم امروزی قابل مقایسه نیست. این فناوری در باند‌های ۲.۴ و ۵ و ۶۰ گیگاهرتز فعالیت می کند.

با وجود اینکه استفاده از این تکنولوژی کاربرد‌های بسیاری در استریم کردن ویدیو‌های 4K، استفاده در هدست‌های واقعیت مجازی و گوشی ولپ تاپ‌ها می‌تواند داشته باشد؛ اما این تجربه با موانع و مشکلاتی نیز همراه است. یکی از مهمترین مشکلات این فناوری کوتاه برد بودن آن است، که در حدود ۱۰ متر برآورد شده و همین موضوع می‌تواند تاثیر قابل توجهی در استفاده از وای‌گیگ داشته باشد؛ زیرا این میزان از مسافت پشتیبانی شده همانند محدوده‌ کاری بلوتوث خواهد بود.

محدودیت‌‌های دیگری نیز در طیف 60 گیگاهرتز وجود دارد. زمانی که فرکانس بالا باشد امواج نمی‌‌توانند از دیوار و موانع عبور کنند و دستگاه فرستنده و گیرنده هر دو باید در یک اتاق و در یک خط دید باشند.

محدودیت‌‌های یاد شده به ما نشان می‌‌دهد که برای بهره بردن از سرعت وای‌گیگ باید مودم و گجت مورد نظر در یک اتاق با فاصله کوتاه از هم قرار بگیرند. برای حل مشکل کوتاه‌برد بودن وای‌گیگ مودم‌‌ها و گجت‌‌ها باید در هر سه باند 2.4 گیگاهرتز، 5 گیگاهرتز و 60 گیگاهرتز کار کنند. همچنین باید توانایی ارسال در حالت Beamforming هم وجود داشته باشد که برای مصرف انرژی کمتر است. به دلیل محدودیت‌‌های ذکر شده وای‌گیگ هنوز جایگزین پروتکل وای‌‌فای سنتی نشده است ولی به‌هرحال برای اپلیکیشن‌‌هایی که داده‌‌های حجیم در برد کوتاه ارسال می‌‌کنند، مناسب است.

امنیت در این روش مانند دیگر روش های بی سیم است، با این تفاوت که چون سرعت به میزان قابل توجهی افزایش یافته انتقال بدافزارهای حجیم با سرعت بیشتری انجام می شود و اگر دستگاه کاربران به نرم افزار‌های ضدویروس مجهز نباشند بد افزارها با سرعت بیشتری در شبکه‌ها تکثیر خواهند شد و هکرها نیز با سرعت بیشتری به شبکه‌های رایانه‌ای نفوذ پیدا می‌کنند .

این فناوری همچنان در حال توسعه است و شاید روزی برسد که موانعی که حالا بر سر راه آن وجود دارد برطرف شده و به سرعت توسعه یابد و فناوری‌های انتقال اطلاعات امروزی را منسوخ کند و جای آن‌ها بنشیند.

 البته با همه محدودیت‌هایی که در حال حاضر پیش‌روی وای‌گیگ قرار دارد باید بگوییم که بعضی از تولید‌کنندگان تلفن‌همراه به استفاده از آن علاقه‌مند شده‌‌اند و قرار است از این فناوری در محصولات جدید خود بهره بگیرند.

منبع:اقتصادآنلاین 

  نظرات

  فضای مجازی و چشم انداز آینده
  رسانه های اجتماعی
  فضای مجازی و چشم انداز آینده
  اگر چین را ببینیم و مقیاس شرکت‌هایی که در آن راه‌اندازی می‌شوند، خدماتی که آنجا ارائه می‌شود و سرمایه‌ای که آنجا وجود دارد را با دقت بررسی کنیم، خواهیم دید که مختصات لازم برای ایجاد یک پدیده را دارد.
    2019-04-24 07:04:31
  اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن
  اقتصاد
  اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن
  ژاپن از سایر کشورها می‌خواهد که گرد هم آیند و یک چارچوب مدون و مشخص برای حاکمیت داده تدوین کنند تا در اثر این محدودسازی‌ها، آسیبی به حریم خصوصی، امنیت و توسعه وارد نشود
    2019-04-23 06:51:13
  آیفون و قابلیت های فردا
  نوآوری
  آیفون و قابلیت های فردا
  به نظر می‌رسد اپل مشغول تحقیق روی روش‌هایی برای ردیابی آلودگی ومواد شیمیایی خطرناک و... است که در محصولاتش تعبیه می‌شوند.
    2019-04-15 11:42:18
  ابر مغز جهانی
  فناوریهای برتر
  ابر مغز جهانی
  دانشمندان و محققان پیشرو معتقدند مسیر توسعه و پیشرفت در رایانه‌های جامعه و فناوری زیستی به مغز انسان منتهی می‌شود.
    2019-04-14 18:11:27
  شکست اولین تلاش
  فناوریهای برتر
  شکست اولین تلاش
  این سیستم در شرایط آزمایشگاهی بر روی رانندگانی آزمایش شده بود که با سرعت کم در حال رانندگی بودند ودقت آن در جریان آزمایش‌های انجام شده ۸۰ درصد بود.
    2019-04-10 08:27:17
  نقشه راه
  فناوریهای برتر
  نقشه راه
  بر اساس استراتژی هوش مصنوعی اتحادیه اروپا، قرار است سرمایه گذاری در این زمینه تا یک دهه آینده در قاره مذکور به طور سالانه به ۲۰ میلیارد یورو برسد.
    2019-04-10 07:25:44
  چالش ارزهای رمز نگاری شده
  اقتصاد
  چالش ارزهای رمز نگاری شده
  دوسال قبل فقط ۲۶۶ میلیون دلار ارز دیجیتالی به سرقت رفته بود این در حالیست که این رقم در سال گذشته میلادی به حدود یک میلیارد دلار رسیده است.
    2019-03-26 14:33:48
  افشاگری فیس بوک
  جامعه
  افشاگری فیس بوک
  ما هیچ مدرکی دال بر اینکه هر کدام از کارکنان داخلی این شبکه از این اطلاعات سوء استفاده کرده باشند بدست نیاورده ایم.
    2019-03-25 10:40:53
  سفر در زمان
  فناوریهای برتر
  سفر در زمان
  تحقیقات جدید جامعه علمی را در مورد برگشت جریان زمان در سیستم‌های کوانتومی هیجان زده کرده است.
    2019-03-21 10:26:05