تلاش محققان برای جایگزینی وای‌فای

وای‌فای در حال حاضر مرسوم‌ترین فناوری برای انتقال اطلاعات در مکان‌های کم وسعت و محدود است و تا به حال نیز به خوبی نیاز کاربران را برطرف کرده است. اما به دلیل افزایش دستگاه‌های بی‌سیم فرکانس استفاده شده برای این فناوری به سرعت در حال اشغال است که این عامل می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد.

از سوی دیگر وای‌فای سرعت محدودی را پشتیبانی می‌کند و با توسعه شبکه اینترنت و سرعت روبه رشد آن، در آینده‌ای نه چندان دور تکنولوژی منسوخ شده‌ای به حساب خواهد آمد. به همین دلیل محققان در حال توسعه و آزمایش فناوری‌های جدیدی هستند تا جایگزین وای‌فای امروزی شود.

تا به حال روش‌های جدیدی معرفی شده است که می توانند جایگزین‌های مناسبی برای وای‌فای باشند؛ اما فناوری وای‌گیگ (WiGig) بیش از همه به واقعیت نزدیک شده و قرار است به زودی به تلفن‌های هوشمند راه پیدا کند.

وای‌گیگ سرعتی بیش‌از 8 گیگابیت بر ثانیه دارد که این عدد به هیچ وجه با روش های مرسوم امروزی قابل مقایسه نیست. این فناوری در باند‌های ۲.۴ و ۵ و ۶۰ گیگاهرتز فعالیت می کند.

با وجود اینکه استفاده از این تکنولوژی کاربرد‌های بسیاری در استریم کردن ویدیو‌های 4K، استفاده در هدست‌های واقعیت مجازی و گوشی ولپ تاپ‌ها می‌تواند داشته باشد؛ اما این تجربه با موانع و مشکلاتی نیز همراه است. یکی از مهمترین مشکلات این فناوری کوتاه برد بودن آن است، که در حدود ۱۰ متر برآورد شده و همین موضوع می‌تواند تاثیر قابل توجهی در استفاده از وای‌گیگ داشته باشد؛ زیرا این میزان از مسافت پشتیبانی شده همانند محدوده‌ کاری بلوتوث خواهد بود.

محدودیت‌‌های دیگری نیز در طیف 60 گیگاهرتز وجود دارد. زمانی که فرکانس بالا باشد امواج نمی‌‌توانند از دیوار و موانع عبور کنند و دستگاه فرستنده و گیرنده هر دو باید در یک اتاق و در یک خط دید باشند.

محدودیت‌‌های یاد شده به ما نشان می‌‌دهد که برای بهره بردن از سرعت وای‌گیگ باید مودم و گجت مورد نظر در یک اتاق با فاصله کوتاه از هم قرار بگیرند. برای حل مشکل کوتاه‌برد بودن وای‌گیگ مودم‌‌ها و گجت‌‌ها باید در هر سه باند 2.4 گیگاهرتز، 5 گیگاهرتز و 60 گیگاهرتز کار کنند. همچنین باید توانایی ارسال در حالت Beamforming هم وجود داشته باشد که برای مصرف انرژی کمتر است. به دلیل محدودیت‌‌های ذکر شده وای‌گیگ هنوز جایگزین پروتکل وای‌‌فای سنتی نشده است ولی به‌هرحال برای اپلیکیشن‌‌هایی که داده‌‌های حجیم در برد کوتاه ارسال می‌‌کنند، مناسب است.

امنیت در این روش مانند دیگر روش های بی سیم است، با این تفاوت که چون سرعت به میزان قابل توجهی افزایش یافته انتقال بدافزارهای حجیم با سرعت بیشتری انجام می شود و اگر دستگاه کاربران به نرم افزار‌های ضدویروس مجهز نباشند بد افزارها با سرعت بیشتری در شبکه‌ها تکثیر خواهند شد و هکرها نیز با سرعت بیشتری به شبکه‌های رایانه‌ای نفوذ پیدا می‌کنند .

این فناوری همچنان در حال توسعه است و شاید روزی برسد که موانعی که حالا بر سر راه آن وجود دارد برطرف شده و به سرعت توسعه یابد و فناوری‌های انتقال اطلاعات امروزی را منسوخ کند و جای آن‌ها بنشیند.

 البته با همه محدودیت‌هایی که در حال حاضر پیش‌روی وای‌گیگ قرار دارد باید بگوییم که بعضی از تولید‌کنندگان تلفن‌همراه به استفاده از آن علاقه‌مند شده‌‌اند و قرار است از این فناوری در محصولات جدید خود بهره بگیرند.

منبع:اقتصادآنلاین 

  نظرات

  حذف کاغذ در الکامپ
  تازه های فناوری
  حذف کاغذ در الکامپ
  بیست و پنجمین دوره نمایشگاه الکامپ از 27 تا 30 تیرماه امسال، برای پنجمین سال متوالی به تولیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار خواهد شد.
    2019-07-15 14:59:35
  سیری در دنیای رمز ارزها
  اقتصاد
  سیری در دنیای رمز ارزها
  بیش از دو هزار ارز مختلف در دنیا وجود دارد که البته تعداد آن‌هایی که مورد معامله قرار می‌گیرند بسیار کم‌تر بوده و مشهورهای این بازار پایین‌تر از 100 عدد هستند.
    2019-07-04 06:19:34
  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38