عیدانه برای عکاسان

گوشی‌های تلفن همراه مجهز به دوربین‌هایی با قابلیت‌های متفاوت است که البته اگر کمی با امکانات گوشی خود آشنایی داشته باشید، می‌توانید عکس‌های خوبی بگیرید. در ادامه به موضوعات کاربردی برای عکاسی با گوشی همراه اشاره می‌کنیم.

گرفتن عکس یادگاری در ایام نوروز، گزینه‌ای است که کمتر فراموش می‌شود. عکس با اعضای خانواده، مکان‌های تاریخی و جلوه‌های زیبای طبیعت و ... گوشی‌های تلفن همراه مجهز به دوربین‌هایی با قابلیت‌های متفاوت است که البته اگر کمی با امکانات گوشی خود آشنایی داشته باشید، می‌توانید عکس‌های خوبی بگیرید. در ادامه به موضوعات کاربردی برای عکاسی با گوشی همراه اشاره می‌کنیم و نکاتی را نیز به نقل از یک مدرس عکاسی می‌آوریم.

دید عالی

برای ثبت تصویر، اولین نکته داشتن زاویه دید عالی نسبت به سوژه است. اطلاعات خود را درباره امکانات تلفن همراه افزایش دهید و به صحنه‌ای که قرار است عکس بگیرید توجه کافی داشته باشید. به جای استفاده از زوم لنز دوربین به سوژه دور ونزدیک شوید.

استفاده از لوازم جانبی

لوازم جانبی برای گوشی مانند مونوپاد، گوریلاپاد برای ثابت نگه داشتن گوشی، لنز‌های خارجی و تجهیزات نورپردازی به شما کمک می‌کند تا عکس با کیفیت بگیرید.

تا حد امکان از فلش گوشی استفاده نکنید

استفاده از فلش گوشی باعث می‌شود تا رنگ عکس طبیعی در نیاید و از طرفی چشم سوژه‌ها هم قرمزمی شود. به جای فلش از نورجایگزین مانند نورتابلوها، نورخورشید، نورچراغ و... کمک بگیرید. زمان طلوع و غروب آفتاب بهترین زمان برای عکاسی با نور طبیعی خورشید است و ازآن جا که خورشید در خط افق قرار دارد، می‌توانید با کمک طیف نور‌های بلندترمانند قرمز و نارنجی عکس‌های جذاب و رمزآلود بگیرید.

قانون یک سوم

کادرعکس را از طول و عرض به سه قسمت (۹ بخش) تقسیم و سعی کنید اصلی‌ترین سوژه‌ها را در نقاط تلاقی خطوط عمودی و افقی قراردهید. چشم سوژه در راستای خطوط افقی باشد.

خلاقیت داشته باشید

از زوایای مختلف عکس بگیرید، کلیشه‌ای رفتارنکنید و خارج از چارچوب عمل کنید. همیشه باید بدانید که از چه چیزی می‌خواهید عکس بگیرید.

همه افراد می‌توانند با گوشی همراه عکس بگیرند، ولی رسیدن به نتایج واقعا خوب در عکاسی با تلفن همراه به مهارت بیشتری نیاز دارد. عکاسی با گوشی کار بسیار ساده‌ای است، البته تا زمانی که بعضی نکات مهم را رعایت کنیم:

۱. پیش از عکاسی با همراه، حتما لنز دوربین را پاک کنید.

۲. از بالاترین کیفیت (رزولوشن) گوشی تان استفاده کنید.

۳. دوربین را ثابت نگه دارید، اگر در فضا‌های کم نور یا بسته عکاسی می‌کنید، از سه پایه یا یک تکیه گاه برای ثابت کردن گوشی استفاده کنید.

شایان ذکر است که نور کم باعث می‌شود لرزش دست شما درعکس دیده وعکس شما تار شود.

۴. از زاویه‌های مختلف عکاسی کنید.

۵. مراقب پس زمینه‌های شلوغ و گیج کننده باشید.

۶. برای عکس‌های گروهی از کادر افقی استفاده شود.

۷. در عکاسی گروهی سعی شود، سوژه‌ها در یک خط قرار گیرند تا دوربین گوشی بتواند عمل واضح سازی (فوکوس) را به درستی انجام دهد.

۸. هنگام عکاسی سلفی (خویش انداز) گوشی را بیش اندازه به صورت خود نزدیک نکنید، چون باعث می‌شود اندام‌های صورت مخصوصا بینی بیش از اندازه بزرگ دیده شود.

۹. درعکس‌های گروهی، زاویه و فاصله خود را با سوژه طوری تنظیم کنید که فضا‌های اضافی در کادر نباشد.

۱۰. از بزرگ کردن عکس در گوشی هنگام عکاسی خودداری کنید (زوم دیجیتال)، چون باعث می‌شود کیفیت عکس شما کم شود.

۱۱. مطمئن شوید سوژه در واضح سازی (فوکوس) کامل قرار دارد.

۱۲. در مکان‌های تاریک و بسته، برای بهتر شدن کیفیت عکس و تار نشدن، نور فضا را بیشتر کنید.

۱۳. عکس‌ها را بعد از عکاسی ویرایش کنید.

۱۴. در نهایت لبخند را فراموش نکنید.

منبع:اقتصادآنلاین

  نظرات

  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38
  هنر در قاب دیجیتال
  فرهنگ و هنر
  هنر در قاب دیجیتال
  علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا اول خردادماه سال جاری در پایگاه اطلاعاتی جشنواره به نشانیwww.digitalartfestival.ir بارگذاری کنند.
    2019-05-17 19:19:38
  داستان فیوژا
  تازه های فناوری
  داستان فیوژا
  اگر قصد آزمایش این سیستم‌عامل را دارید، می‌توانید با استفاده از شبیه‌‌ساز‌های اندرویدی، کار با این سیستم‌عامل را تجربه کنید.
    2019-05-14 09:57:08