عیدانه برای عکاسان

گوشی‌های تلفن همراه مجهز به دوربین‌هایی با قابلیت‌های متفاوت است که البته اگر کمی با امکانات گوشی خود آشنایی داشته باشید، می‌توانید عکس‌های خوبی بگیرید. در ادامه به موضوعات کاربردی برای عکاسی با گوشی همراه اشاره می‌کنیم.

گرفتن عکس یادگاری در ایام نوروز، گزینه‌ای است که کمتر فراموش می‌شود. عکس با اعضای خانواده، مکان‌های تاریخی و جلوه‌های زیبای طبیعت و ... گوشی‌های تلفن همراه مجهز به دوربین‌هایی با قابلیت‌های متفاوت است که البته اگر کمی با امکانات گوشی خود آشنایی داشته باشید، می‌توانید عکس‌های خوبی بگیرید. در ادامه به موضوعات کاربردی برای عکاسی با گوشی همراه اشاره می‌کنیم و نکاتی را نیز به نقل از یک مدرس عکاسی می‌آوریم.

دید عالی

برای ثبت تصویر، اولین نکته داشتن زاویه دید عالی نسبت به سوژه است. اطلاعات خود را درباره امکانات تلفن همراه افزایش دهید و به صحنه‌ای که قرار است عکس بگیرید توجه کافی داشته باشید. به جای استفاده از زوم لنز دوربین به سوژه دور ونزدیک شوید.

استفاده از لوازم جانبی

لوازم جانبی برای گوشی مانند مونوپاد، گوریلاپاد برای ثابت نگه داشتن گوشی، لنز‌های خارجی و تجهیزات نورپردازی به شما کمک می‌کند تا عکس با کیفیت بگیرید.

تا حد امکان از فلش گوشی استفاده نکنید

استفاده از فلش گوشی باعث می‌شود تا رنگ عکس طبیعی در نیاید و از طرفی چشم سوژه‌ها هم قرمزمی شود. به جای فلش از نورجایگزین مانند نورتابلوها، نورخورشید، نورچراغ و... کمک بگیرید. زمان طلوع و غروب آفتاب بهترین زمان برای عکاسی با نور طبیعی خورشید است و ازآن جا که خورشید در خط افق قرار دارد، می‌توانید با کمک طیف نور‌های بلندترمانند قرمز و نارنجی عکس‌های جذاب و رمزآلود بگیرید.

قانون یک سوم

کادرعکس را از طول و عرض به سه قسمت (۹ بخش) تقسیم و سعی کنید اصلی‌ترین سوژه‌ها را در نقاط تلاقی خطوط عمودی و افقی قراردهید. چشم سوژه در راستای خطوط افقی باشد.

خلاقیت داشته باشید

از زوایای مختلف عکس بگیرید، کلیشه‌ای رفتارنکنید و خارج از چارچوب عمل کنید. همیشه باید بدانید که از چه چیزی می‌خواهید عکس بگیرید.

همه افراد می‌توانند با گوشی همراه عکس بگیرند، ولی رسیدن به نتایج واقعا خوب در عکاسی با تلفن همراه به مهارت بیشتری نیاز دارد. عکاسی با گوشی کار بسیار ساده‌ای است، البته تا زمانی که بعضی نکات مهم را رعایت کنیم:

۱. پیش از عکاسی با همراه، حتما لنز دوربین را پاک کنید.

۲. از بالاترین کیفیت (رزولوشن) گوشی تان استفاده کنید.

۳. دوربین را ثابت نگه دارید، اگر در فضا‌های کم نور یا بسته عکاسی می‌کنید، از سه پایه یا یک تکیه گاه برای ثابت کردن گوشی استفاده کنید.

شایان ذکر است که نور کم باعث می‌شود لرزش دست شما درعکس دیده وعکس شما تار شود.

۴. از زاویه‌های مختلف عکاسی کنید.

۵. مراقب پس زمینه‌های شلوغ و گیج کننده باشید.

۶. برای عکس‌های گروهی از کادر افقی استفاده شود.

۷. در عکاسی گروهی سعی شود، سوژه‌ها در یک خط قرار گیرند تا دوربین گوشی بتواند عمل واضح سازی (فوکوس) را به درستی انجام دهد.

۸. هنگام عکاسی سلفی (خویش انداز) گوشی را بیش اندازه به صورت خود نزدیک نکنید، چون باعث می‌شود اندام‌های صورت مخصوصا بینی بیش از اندازه بزرگ دیده شود.

۹. درعکس‌های گروهی، زاویه و فاصله خود را با سوژه طوری تنظیم کنید که فضا‌های اضافی در کادر نباشد.

۱۰. از بزرگ کردن عکس در گوشی هنگام عکاسی خودداری کنید (زوم دیجیتال)، چون باعث می‌شود کیفیت عکس شما کم شود.

۱۱. مطمئن شوید سوژه در واضح سازی (فوکوس) کامل قرار دارد.

۱۲. در مکان‌های تاریک و بسته، برای بهتر شدن کیفیت عکس و تار نشدن، نور فضا را بیشتر کنید.

۱۳. عکس‌ها را بعد از عکاسی ویرایش کنید.

۱۴. در نهایت لبخند را فراموش نکنید.

منبع:اقتصادآنلاین

  نظرات

  اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن
  اقتصاد
  اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن
  ژاپن از سایر کشورها می‌خواهد که گرد هم آیند و یک چارچوب مدون و مشخص برای حاکمیت داده تدوین کنند تا در اثر این محدودسازی‌ها، آسیبی به حریم خصوصی، امنیت و توسعه وارد نشود
    2019-04-23 06:51:13
  آیفون و قابلیت های فردا
  نوآوری
  آیفون و قابلیت های فردا
  به نظر می‌رسد اپل مشغول تحقیق روی روش‌هایی برای ردیابی آلودگی ومواد شیمیایی خطرناک و... است که در محصولاتش تعبیه می‌شوند.
    2019-04-15 11:42:18
  ابر مغز جهانی
  فناوریهای برتر
  ابر مغز جهانی
  دانشمندان و محققان پیشرو معتقدند مسیر توسعه و پیشرفت در رایانه‌های جامعه و فناوری زیستی به مغز انسان منتهی می‌شود.
    2019-04-14 18:11:27
  شکست اولین تلاش
  فناوریهای برتر
  شکست اولین تلاش
  این سیستم در شرایط آزمایشگاهی بر روی رانندگانی آزمایش شده بود که با سرعت کم در حال رانندگی بودند ودقت آن در جریان آزمایش‌های انجام شده ۸۰ درصد بود.
    2019-04-10 08:27:17
  نقشه راه
  فناوریهای برتر
  نقشه راه
  بر اساس استراتژی هوش مصنوعی اتحادیه اروپا، قرار است سرمایه گذاری در این زمینه تا یک دهه آینده در قاره مذکور به طور سالانه به ۲۰ میلیارد یورو برسد.
    2019-04-10 07:25:44
  چالش ارزهای رمز نگاری شده
  اقتصاد
  چالش ارزهای رمز نگاری شده
  دوسال قبل فقط ۲۶۶ میلیون دلار ارز دیجیتالی به سرقت رفته بود این در حالیست که این رقم در سال گذشته میلادی به حدود یک میلیارد دلار رسیده است.
    2019-03-26 14:33:48
  افشاگری فیس بوک
  جامعه
  افشاگری فیس بوک
  ما هیچ مدرکی دال بر اینکه هر کدام از کارکنان داخلی این شبکه از این اطلاعات سوء استفاده کرده باشند بدست نیاورده ایم.
    2019-03-25 10:40:53
  سفر در زمان
  فناوریهای برتر
  سفر در زمان
  تحقیقات جدید جامعه علمی را در مورد برگشت جریان زمان در سیستم‌های کوانتومی هیجان زده کرده است.
    2019-03-21 10:26:05