عیدانه برای عکاسان

گوشی‌های تلفن همراه مجهز به دوربین‌هایی با قابلیت‌های متفاوت است که البته اگر کمی با امکانات گوشی خود آشنایی داشته باشید، می‌توانید عکس‌های خوبی بگیرید. در ادامه به موضوعات کاربردی برای عکاسی با گوشی همراه اشاره می‌کنیم.

گرفتن عکس یادگاری در ایام نوروز، گزینه‌ای است که کمتر فراموش می‌شود. عکس با اعضای خانواده، مکان‌های تاریخی و جلوه‌های زیبای طبیعت و ... گوشی‌های تلفن همراه مجهز به دوربین‌هایی با قابلیت‌های متفاوت است که البته اگر کمی با امکانات گوشی خود آشنایی داشته باشید، می‌توانید عکس‌های خوبی بگیرید. در ادامه به موضوعات کاربردی برای عکاسی با گوشی همراه اشاره می‌کنیم و نکاتی را نیز به نقل از یک مدرس عکاسی می‌آوریم.

دید عالی

برای ثبت تصویر، اولین نکته داشتن زاویه دید عالی نسبت به سوژه است. اطلاعات خود را درباره امکانات تلفن همراه افزایش دهید و به صحنه‌ای که قرار است عکس بگیرید توجه کافی داشته باشید. به جای استفاده از زوم لنز دوربین به سوژه دور ونزدیک شوید.

استفاده از لوازم جانبی

لوازم جانبی برای گوشی مانند مونوپاد، گوریلاپاد برای ثابت نگه داشتن گوشی، لنز‌های خارجی و تجهیزات نورپردازی به شما کمک می‌کند تا عکس با کیفیت بگیرید.

تا حد امکان از فلش گوشی استفاده نکنید

استفاده از فلش گوشی باعث می‌شود تا رنگ عکس طبیعی در نیاید و از طرفی چشم سوژه‌ها هم قرمزمی شود. به جای فلش از نورجایگزین مانند نورتابلوها، نورخورشید، نورچراغ و... کمک بگیرید. زمان طلوع و غروب آفتاب بهترین زمان برای عکاسی با نور طبیعی خورشید است و ازآن جا که خورشید در خط افق قرار دارد، می‌توانید با کمک طیف نور‌های بلندترمانند قرمز و نارنجی عکس‌های جذاب و رمزآلود بگیرید.

قانون یک سوم

کادرعکس را از طول و عرض به سه قسمت (۹ بخش) تقسیم و سعی کنید اصلی‌ترین سوژه‌ها را در نقاط تلاقی خطوط عمودی و افقی قراردهید. چشم سوژه در راستای خطوط افقی باشد.

خلاقیت داشته باشید

از زوایای مختلف عکس بگیرید، کلیشه‌ای رفتارنکنید و خارج از چارچوب عمل کنید. همیشه باید بدانید که از چه چیزی می‌خواهید عکس بگیرید.

همه افراد می‌توانند با گوشی همراه عکس بگیرند، ولی رسیدن به نتایج واقعا خوب در عکاسی با تلفن همراه به مهارت بیشتری نیاز دارد. عکاسی با گوشی کار بسیار ساده‌ای است، البته تا زمانی که بعضی نکات مهم را رعایت کنیم:

۱. پیش از عکاسی با همراه، حتما لنز دوربین را پاک کنید.

۲. از بالاترین کیفیت (رزولوشن) گوشی تان استفاده کنید.

۳. دوربین را ثابت نگه دارید، اگر در فضا‌های کم نور یا بسته عکاسی می‌کنید، از سه پایه یا یک تکیه گاه برای ثابت کردن گوشی استفاده کنید.

شایان ذکر است که نور کم باعث می‌شود لرزش دست شما درعکس دیده وعکس شما تار شود.

۴. از زاویه‌های مختلف عکاسی کنید.

۵. مراقب پس زمینه‌های شلوغ و گیج کننده باشید.

۶. برای عکس‌های گروهی از کادر افقی استفاده شود.

۷. در عکاسی گروهی سعی شود، سوژه‌ها در یک خط قرار گیرند تا دوربین گوشی بتواند عمل واضح سازی (فوکوس) را به درستی انجام دهد.

۸. هنگام عکاسی سلفی (خویش انداز) گوشی را بیش اندازه به صورت خود نزدیک نکنید، چون باعث می‌شود اندام‌های صورت مخصوصا بینی بیش از اندازه بزرگ دیده شود.

۹. درعکس‌های گروهی، زاویه و فاصله خود را با سوژه طوری تنظیم کنید که فضا‌های اضافی در کادر نباشد.

۱۰. از بزرگ کردن عکس در گوشی هنگام عکاسی خودداری کنید (زوم دیجیتال)، چون باعث می‌شود کیفیت عکس شما کم شود.

۱۱. مطمئن شوید سوژه در واضح سازی (فوکوس) کامل قرار دارد.

۱۲. در مکان‌های تاریک و بسته، برای بهتر شدن کیفیت عکس و تار نشدن، نور فضا را بیشتر کنید.

۱۳. عکس‌ها را بعد از عکاسی ویرایش کنید.

۱۴. در نهایت لبخند را فراموش نکنید.

منبع:اقتصادآنلاین

  نظرات

  از کدام "اپلیکیشن ها"دوری کنیم؟
  نرم افزارها
  از کدام "اپلیکیشن ها"دوری کنیم؟
  کاربران گوشی‌های هوشمند هر روز بارها و بارها اپلیکیشن‌های مختلفی را کنترل می‌کنند و ساعت‌ها از آنها استفاده می‌کنند ولی به نظر می‌رسد حذف برخی از این اپلیکیشن‌ها کیفیت زندگی شخصی و حرفه‌ای را ارتقا دهد.
    2020-01-02 09:42:00
  فضای سایبری،بستر جنگ نرم
  معرفی کتاب
  فضای سایبری،بستر جنگ نرم
  در این کتاب عملکرد دستگاه سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا در جهت استفاده از فضای سایبری به منظور تأثیرگذاری بر افکار عمومی کاربران ایرانی اینترنت مورد بررسی قرار گرفته است.
    2020-01-02 09:08:36
  قابلیت های واتس آپ در 2020
  رسانه های اجتماعی
  قابلیت های واتس آپ در 2020
  تعداد کاربران واتس‌آپ در مقایسه با رقبایی نظیر فیس‌بوک مسنجر (1.3 میلیارد نفر کاربر فعال ماهانه)، وی‌چت (1.112 میلیارد نفر کاربر) و اینستاگرام (1 میلیارد کاربر) به‌مراتب بیش‌تر است.
    2020-01-01 10:17:54
  انگلیس و چالش هوآوی
  شرکت ها و برندها
  انگلیس و چالش هوآوی
  گزارش های مختلف از انگلیس نشان می دهد مقامات امنیتی به نخست وزیر کشور چراغ سبز داده اند تا از تجهیزات هواوی در شبکه۵G این کشور استفاده کند.
    2019-12-31 10:17:02
  چشمان شهر
  دانش روز
  چشمان شهر
  بسیاری از صاحب نظران و متخصصان امور سیاسی و اجتماعی که از تبعات خطرناک همه گیر شدن این فناوری نگران هستند، می‌گویند از اینکه دولت چین فرصتی برای بحث و تبادل نظر در این زمینه با استفاده از هنر به وجود آورده خرسند هستند. آورده خرسند هستند.
    2019-12-27 09:32:02
  بزرگترین اینترانت جهان
  اینترنت
  بزرگترین اینترانت جهان
  قرار است وزیر ارتباطات روسیه گزارشی درباره نتایج آزمایش ها جهت بررسی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، تهیه کند.
    2019-12-25 09:00:48
  ادعای سنگین اپل
  شرکت ها و برندها
  ادعای سنگین اپل
  برای شرکت در این طرح فرد ابتدا باید گزارشی مختصر و مفید از مشکلی که در سیستم پیدا کرده است، به همراه نمونه کار، بنویسد و برای شرکت ارسال کند.
    2019-12-24 09:50:52
  اینترنت دراستخدام چین
  اینترنت
  اینترنت دراستخدام چین
  قرار است این قوانین از یکم مارس اجرایی شوند. این درحالی است که براساس قوانین جدید مدیریت حساب های کاربری، فرایندهای ثبت نام، کنترل محتوا و شایعات نیز سختگیرانه تر می شود.
    2019-12-23 11:28:11
  پاشنه آشیل آمازون
  شرکت ها و برندها
  پاشنه آشیل آمازون
  این مجموعه که طی یک دهه اخیر به یکی از مهم‌ترین شرکت‌ها تبدیل شده، در ده سال آینده به مهم‌ترین شرکت جهان مبدل خواهد شد.
    2019-12-16 09:13:29
  قراردادی برای "وب"
  اینترنت
  قراردادی برای "وب"
  تیم برنرز لی مخترع "وب"از دولت ها، شرکت ها و مردم خواسته به این برنامه عمل کنند.اومی گوید: قدرت وب زندگی مردم را دگرگون می کند. اما اگر اکنون وارد عمل نشویم و از سواستفاده از وب جلوگیری نکنیم در معرض خطر قرار می گیریم.
    2019-11-26 09:04:56