مرگ آینده‌پژوهی درآستانه ظهور تكينگي ؛ ازنظريه تا واقعيت!

با توجه به روند روبه‌جلوی پیشرفت علوم، می توان چنین گفت که جهان در آستانه یک تحول اساسی است که همه چیز  ازجمله مفهوم آینده را دچار تحول خواهد کرد و آن تحول «نقطه تکینگی» یا «سینگولاریتی» است.

تکینگی یا سینگولاریتی، در واقع توصیف شرایطی است که به واسطه‌ی اوج‌گیری رشد علم و فناوری، بازه‌های زمانی که تحولات و تغییرات اساسی بشر را حیرت‌زده خواهد کرد، آن‌قدر به سرعت کم خواهد شد که از بین خواهند رفت. با توجه به این که ابزار و روش آینده‌پژوهی، مطالعه روندهای گذشته تاکنون، برای حدس عالمانه ی آینده است، در صورت تحقق تکینگی می‌توان از آن به مثابه «مرگ آینده‌پژوهی علم و فناوری» یادکرد و از آن جا که در آینده کم تر حوزه‌ای را می‌توان یافت که بی‌تأثیر از علم و فناوری باشد، آینده‌پژوهیِ پس از تکینگی، مفهومی است که دارای تحول بنیادی نسبت به مفهومی که اکنون از آن برداشت می‌شود، خواهد بود.

افق رشد علم و فناوری

خلاقیت و توسعه فناوری، موضوعی است که در تاریخ تمدن بشر ریشه دارد و از زاویه نگاهی می ‏تواند یکی از نقاط تمایز انسان با دیگر موجودات به‌حساب آید. انسان در سایه تفکر و به‌کارگیری خلاقیت‏ های خویش همواره کوشیده است تا ابزارهای موردنیاز برای افزایش رفاه زندگی خود را ساخته و در طول نسل‏ ها آن‏ ها را گسترش داده است. آن چه امروزه از علوم و فناوری‏ های گوناگون شاهد هستیم و از آن بهره می‏ گیریم، نتیجه ی تجمیع تجربه و تفکر بشر در طول تاریخ تمدن اوست که  زندگی انسان امروزی را صورت بخشیده و امکان انفصال از آن را ندارد.

با نگاهی به گذشته، روند روبه‌جلوی پیشرفت علوم بر کسی پوشیده نیست و در این پیشرفت همه ملت‏ ها درگذر نسل ‏ها شرکت و تأثیر داشته‏اند، اما همان‏ گونه که نقش ملت‏ های گوناگون در پیشرفت علوم یکسان نبوده است، نقش نسل ‏های بشر در ادوار مختلف تاریخ نیز با هم یکسان نیست؛ آن‌چنان که از دوره ‏های متمایزی در تاریخ (مانند تمدن اسلامی عصر صفویه، انقلاب صنعتی در اروپا و یا گسترش الکترونیک در قرن بیستم) به عنوان نقاط عطفی در پیشرفت علم و فن‏اوری یاد می ‏شود.

در این راستا، همگان اذعان دارند که میزان پیشرفت علم در سده اخیر دارای رشدی فزاینده بوده و این میزان از پیشرفت در این دوره به‌هیچ‌عنوان قابلیت قیاس با دوره‏ های گذشته را ندارد.

روند بی ‏نظیر رشد علم و فناوری در عصر حاضر مسأله ‏ای است که همگان به آن اذعان دارند. هم‏ اکنون در دورانی به سر می ‏بریم که فاصله تولید علم و تبدیل آن به ابزار بسیار کوتاه شده، دیگر کسی از شنیدن خبر اختراع و اکتشاف جدید در هیچ حوزه ‏ای از علم شگفت ‏زده نمی ‏شود و این را امری بدیهی پنداشته و پیشرفت و توسعه را بخشی جدانشدنی از دنیای امروز می‏ داند.

در کنار این سیگنال‏ های شخصی و حسی که عموم مردم تجربه می‏ کنند، مؤسسه های معتبر علمیِ رصد کننده ی این موضوع، هر از چند گاهی از کوتاه شدن نیمه عمر رشد علم خبر می ‏دهند. این نشان می‏ دهد که در سال‏های اخیر، این روند پیشرفت، خود در حال شتاب گرفتن است. در این میان، پرسشی که ذهن بسیاری از افراد فعال در حوزه فناوری را به خود مشغول کرده است، این است که این روند شتابان رشد علم و فناوری تا کجا ادامه خواهد داشت و چه افقی برای آن متصور خواهد بود؟

اندیشیدن به افق‏های قابل‌تصور برای رشد فناوری، از آن جهت اهمیت پیدا می‌کند که تغییرات این حوزه با تغییر در زیرساخت‏ های فنی و ارتباطی زندگی بشر و ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ارتباط مستقیم دارد. با این توضیح، اگرچه تغییر و تحول پیوسته و پی‌درپی علوم و فناوری فی‌نفسه به صورت مستقیم بر زندگی مردم تأثیرگذار نیست، اما انتقال این تحولات به زیرساخت ‏های فنی و ارتباطی می‏تواند ساختارهای اجتماعی و فرهنگی را در امواج خود غوطه‏ ور سازد. در این حالت، عدم دسترسی به اطلاعاتِ به هنگام و در ادامه غافلگیری و عدم توانایی برای اقدام به‌موقع امری کاملاً طبیعی و قابل‌انتظار است؛ و در این غافلگیری، کنترل شرایط و مسلط شدن به اوضاع تقریباً غیرممکن خواهد بود. بنابراین شایسته به نظر می‏ رسد تا قبل از آن‌که سیل تحولات گسترده هجوم خود را سخت کند، برای رویارویی با تهدیدها و استفاده از فرصت‏ه ای آن تمهیدهای لازم را اندیشه کنیم.

 نقطه تکینگی یا سينکولاریتی

از دیدگاه بسیاری، جهان در آستانه یک تحول اساسی است که همه چیز  ازجمله مفهوم آینده را دچار تحول خواهد کرد و آن تحول، نقطه تکینگی یا سینگولاریتی است. برای درک راحت‌تر این مفهوم یک مثال را در دنیای ملموس اطراف خود را مرور کنیم:

در جیب بسیاری از ما گوشی تلفن همراهی وجود دارد که اگر ده سال پیش ‌از این به ما نشان داده می‌شد بی‌شک حیرت‌زده می‌شدیم. گوشی تلفن هوشمندِ امروز ما تجمیع ابزارهایی است که ده سال پیش حمل همه آن‌ها حداقل نیازمند یک اتومبیل بود. اگر روزی برای ضبط و ارسال یک گزارش خبری، نیازمند دوربین‌های چند ده کیلویی و ابزار ارسال مخصوص نظیر دستگاه‌های SNG بودیم امروز همه این‌ها در وسیله‌ای با ابعاد یک کف دست و وزنی معادل یک سیب، همیشه همراه ماست.

تلفن همراه هوشمند ما، علاوه بر این که یکی از اختراع های مهم انسانی یعنی تلفن را برای ما همه مکانی کرده، رادیو، تلویزیون و رایانه‌های شخصی را هم درآمیخته تا ما با یک ابزار هم بتوانیم تولیدکننده متنوع‌ترین پیام‌ها در قالب‌های مختلف باشیم و هم دریافت‌کننده متنوع‌ترین انواع محصولات سمعی و بصری.

هرماه که می‌گذرد وقتی به بازار فروش تلفن‌های همراه مراجعه کنیم به‌وضوح درخواهیم یافت که گوشی‌ای که چند ماه قبل به عنوان جدیدترین گوشی ساخته‌شده خریداری کردیم چند مدل پیرتر شده و چند روزی می‌گذرد که مدلی با قدرت پردازش بالاتر، دوربین باکیفیت‌تر و وضوح تصویر بهتری وارد بازار شده.

اما هر چه به گذشته برمی‌گردیم، بازه‌های زمانی که فناوری‌های ارتباطی ما را به حیرت وا‌می‌داشت بیش تر و بیش تر می‌شود؛ این قاعده‌ای در همه فناوری‌ها به خصوص فناوری اطلاعات و ارتباطات است. دنیای تلفن همراه هوشمند را از این ‌جهت مثال می‌زنیم که تقریباً کاربردی‌ترین لبه نوآوری و فناوری موجود در دنیای فناوری اطلاعات در این حوزه استفاده‌شده و به عموم مردم ارائه می‌گردد.

اگر امروز را که در اوج بلوغ تلفن‌های هوشمند حاضر هستیم مبدأ قرار دهیم از اولین سالی که خدمات متنوع نظیر MMS و اینترنت برای تلفن‌های همراه مبتنی بر سیستم‌عامل معرفی‌شده و وارد بازار شد تقریباً کم تر از هشت سال می‌گذرد، اما اگر خدمات پایه تلفن همراه نظیر مکالمه صوتی و متنی را از هشت سال پیش تا اولین سالی که وارد بازار مصرف شد در نظر بگیریم به نزدیک بیست سال فاصله می‌رسیم، آن هم بیست سال با کم ترین نوآوری و پیشرفت ماهوی و کیفی. اما اگر از اوایل دهه هفتاد شمسی بخواهیم به‌روزی که تلفن ثابت وارد کشور شد برگردیم زمانی حدود چهل سال را باید در نظر بگیریم. در حوزه انتقال صوت و تصویر نیز ماجرا به همین نحو است، فاصله رسیدن انسان از خلق سینما به خلق تلویزیون و از تلویزیون به ماهواره و از ماهواره به تلویزیون‌های کابلی و اینترنتی، همه این موضوع را گواه می‌دهند که هر چه به جلو می‌آییم فناوری، زودتر و سریع‌تر از گذشته ما را حیران می‌کند.

انباشت فناوری‌ها و هم گرایی بین آن‌ها ظهور فناوری‌ها و سرویس‌های نوینی را به ارمغان می‌آورد که دارای رشد تصاعدی و نمودار رشد نمایی است، به نحوی که به سرعت در حال هم گرایی بیش تر و ایجاد فناوری‌ها و محصولات فناورانه ی بیش تر، جدیدتر و مؤثرتری است.

یکی از مهم‌ترین و جدی‌ترین فناوری‌هایی که بسیار تحت تأثیر سینگولاریتی یا همان تکینگی خواهند بود، فناوری اطلاعات و قدرت پردازشِ داده است. در اواسط دهه 60 میلادی، گوردون مور مدیرعامل وقت شرکت اینتل، مطلبی را مطرح می‌کند که بعدها به قانون مور شهرت می‌یابد. قانون مور که برای سال‏ها پابرجا بوده است، به صورت کلی بیان می‌کند که قدرت پردازش رایانه‏ها هر 18 تا 24 ماه دو برابر می‏شود. اگرچه مور این پیش‏بینی را در زمان حاکمیت ترانزیستورها بر دنیای رایانه عنوان کرده بود، هم‌اکنون نیز این پیش بینی تا حد زیادی قابل‌اعتنا و اتکاست و امروزه بیش تر با عنوان قانون تغییر شتابنده شناخته می‏شود (شکل شماره 1) 

                                                                                       

اگرچه قاطعانه می‌توان گفت که مور اولین شخصی بود که رشد نمایی در قدرت پردازش رایانه ‏ای را تشخیص داد، اما شواهد حاکی از آن است که این روند نمایی رشد تنها به دنیای الکترونیک و رایانه محدود نشده و به تمام ابعاد علم و فن‏آوری این الگوی رشد و توسعه قابل بسط است.

رشد جمعیت از طریق کاهش مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌ها نیز در سال‌های قرن گذشته این واقعیت را نشان می‌دهد که بازه زمانی برای دو برابر شدن جمعیت کاهش پیداکرده است. به عبارتی دیگر همه متغیرهایی که به‌نوعی با علم و فناوری گره خورده، مانند جمعیت که وابسته به یافته‌های بشر در پزشکی و تغذیه است به سمت کاهش فاصله تحول‌ها و تغییرهای اساسی حرکت کرده و دارای رشدی نمایی است (شکل شماره 2) 

  

مهم‌ترین و بحث‌برانگیزترین پیامدهای قانون مور برای اولین بار توسط شماری از آینده‌پژوهان هم چون رای کورزوِیل و ورنر وینج توصیف و تشریح شده است. آن‌ها اعتقاد دارند رشد نمایی روندهایی نمایی علم و فناوری نظیر قانون مور، می‏ تواند سرانجام به تکینگی فناورانه منجر شود (Kurzweil, 2010).

در توضیح واژه تکینگی اگر بخواهیم تعریفی عمومی از آن ارائه دهیم می‌توان گفت: زمانی که رشد فناوری چنان سرعت بگیرد که عملاً امکان پیش ‏بینی و حتی گمانه‏ زنی درباره آن چه قرار است در این حوزه و حوزه ‏های تحت تأثیر آن اتفاق بیفتد منتفی شود، مفهوم تکینگی تجربه می ‏شود.

 تکینگی، پایان آینده پژوهی فناوری؟

تکینگی یا سینگولاریتی در واقع توصیف شرایطی است که به واسطه‌ی اوج‌گیری این رشد نمایی علم و فناوری، بازه‌های زمانی که تحولات و تغییرات اساسی بشر را حیرت‌زده خواهد کرد آن‌قدر به سرعت کم خواهد شد که از بین خواهند رفت.

به زبانی ساده، اگر امروز می‌توانیم با الگوسازی از روند تحولات به‌طور مثال ادعا کنیم با توجه به تغییرات در پنجاه سال گذشته و روند نصف شدن زمان تحولات تا تحول بعدی، نسل بعدی فناوری‌های ارتباطی در کم تر از هفت سال دیگر ظهور خواهد کرد این بازه‌های زمانی به مرور آن‌قدر کم خواهند شد که عملاً امکان پیش‌بینی از بین رفته و تحولات به صورت آنی و دفعی و نه به صورت روندی به وقوع خواهند پیوست. این حالت از دیدگاه کورزوِیل و دیگر اندیشمندانی که به موضوع تکینگی پرداخته‌اند به‌نوعی «پایان آینده‌پژوهی فناوری» تلقی می‌شود.

از آن جا که ابزار و روش آینده‌پژوهی، مطالعه روندهای گذشته تاکنون برای حدس عالمانه آینده است، در صورت تحقق تکینگی می‌توان از آن به مثابه «مرگ آینده‌پژوهی علم و فناوری» یادکرد و از آن جا که در آینده کم تر حوزه‌ای را می‌توان یافت که بی‌تأثیر از علم و فناوری باشد، آینده‌پژوهی پس از تکینگی مفهومی است که دارای تحول بنیادی نسبت به مفهومی که اکنون از آن برداشت می‌شود خواهد بود.

ترسیم فضای جهان در عصر تکینگی، بسیار دور از ذهن است. این که دقیقاً زندگی انسان و خود او چه وضعیتی خواهد داشت، مانند ریشه واژه تکینگی در فیزیک  کاملاً در ابهام قرار دارد. اما آن چه را که درست قبل از ورود به این عصر شاهد آن خواهیم بود دانشمندانِ آینده ‏نگر توصیف کرده‏اند. آن‌ها اعتقاد دارند با توجه به نمودار رشد نمایی فناوری، هم‌اکنون جهان در حال ورود به آستانه تکینگی قرار دارد و آینده بیش از آن چیزی که تصور می‏ کنیم به ما نزدیک است.

این شرایط را از زاویه‌ای دیگر نیز می‌توان دید: روند توسعه فناوری نشان می‌دهد ابزارها به‌شدت در حال تبدیل شدن به ابزارهای متصل هستند، ابزارهای متصل داده تولید می‌کنند و این داده‌ها همه رقمی شده و قابل‌پردازش هستند. در واقع آینده چیزی نیست جز ماحصل برخوردها و نسبت و تأثیر و تأثرهای داده‌ها و اقدام ها  و تغییرهای امروز. مسأله این است که علاوه بر این که داده‌های امروز قابل‌جمع آوری تجمیع و پردازش نیستند، ذهن انسان نیز توانایی پردازش این سطح و حجم از داده‌های موجود را ندارد.

تصور آینده‌یِ روزی که همه این داده‌ها رقمی شده و قابل‌پردازش باشد می‌تواند این واقعیت را برای ما متصور سازد که آینده چیزی نیست جز پردازش داده‌های رقومی شده ی امروز. بی‌شک هر چه این داده‌ها، تأثیرها و تأثرها به سمت رقومی شدن برود امکان کاهش ناآگاهی ما از آینده بیش تر و محتمل‌تر است، به نحوی که مفهوم آینده اساساً دچار تحول ماهوی خواهد شد.

نمودار رشد قدرت پردازشگرهای داده‌ها نیز تابعی از همان رشد نمایی‌ای است که توصیف شد؛ بنابراین این نمودار شرایطی را توصیف می‌کند که توانایی پردازش داده‌ی ماشین به نحوی تصاعدی رشد کند که تواناتر از قدرت پردازش مجموع مغزهای انسانی باشد.

مسأله مهمی که در آستانه وقوع تکینگی انتظار می‏ کشیم، همین برتری یافتن قدرت پردازش رایانه ‏ای نسبت به مغز انسان است. در این صورت دیگر مغز انسان را نمی ‏توان قدرت بلامنازع در پردازش اطلاعات به‌حساب آورد. گمانه ‏زنی‏ها بر آن است که در ادامه این روند، هنگامی‌که هوش مصنوعی  و قدرت پردازش رایانه ‏ها از تجمیع قدرت مغز تمامی انسان‏ ها پیشی بگیرد، دوران تکینگی آغاز خواهد شد؛ چراکه به نظر می ‏رسد در این حالت، انسان دیگر تنها عامل بروز و ظهور تحولات نیست و آینده پیش رو، خود را به‌شدت مبهم و گنگ نشان می‏ دهد که طبیعتاً از توانایی ادراک انسان خارج است.

این شرایط در صورتی محقق می‌شود که هوش مصنوعی بر اثر پردازش داده‌ها و قدرتِ خود یادگیرندگی که هوش مصنوعی دارد و خود را ارتقاء می‌دهد، در سطح بالاتری از تکنیک و تاکتیک، داده‌ها را پردازش کرده و به سطح هدایت‌گر راهبردی می‌رسد؛ شرایطی که می‌توان از آن به تسلط هوش مصنوعی بر انسان نیز یادکرد.

آن چه از مجموع دو زاویه دید مختلف به تکینگی- یعنی تکینگی علم و فناوری و تکینگی ناشی از جایگاه راهبردی هوش مصنوعی- می‌توان جمع‌بندی کرد شرایطی است که از تلفیق این دو برای مفهوم آینده و آینده‌پژوهی رخ خواهد داد و آن را متحول خواهد کرد.

اهمیت تکینگی در فناوری و تأثیر ناشی از آن که می‌تواند جهان را متحول کند حتی اگر با تردیدهایی نیز همراه باشد آن‌قدر اهمیت راهبردی دارد که بسیاری از اندیشکده های جهانی و حتی منطقه‌ای به آن پرداخته و در خصوص شرایط نقطه تکینگی تحقیق و بررسی می‌کنند. به‌واقع تکینگی یا سینگولاریتی شرایطی را در جهان ایجاد می‌کند که با سرعتی زیاد، رشد علم و فناوری اندیشمندان، نخبگان، رصدگران و تحلیل گران مسائل آینده را پشت سر خواهد گذاشت.

همان‌طور که تشریح شد سینگولاریتی، پایانی بر روندهاست. مسأله ی مرگ روندها، نقطه ی دید در افق آینده را کور می‌کند و همه حکومت‌ها با شرایطی مالامال از بداهه مواجه خواهند بود. بدیهی است از مقدماتی‌ترین آمادگی‌ها برای رویارویی با شرایط سینگولاریتی، تربیت انسان‌هایی است که درک صحیحی از رشد نمای فناوری و وضعیت پرتلاطم و بی روند آینده در نقطه تکینگی داشته باشند.بر اساس همین دغدغه نیز هست که ایالات‌متحده در گامی روبه‌جلو، اقدام به تأسیس دانشگاه سینگولاریتی  در پارک علم و فناوری ناسا کرده و برخی  مؤسسه های تحقیقاتی‌ مانند بنیاد کافمن و میسک عربستان سعودی و کمپانی‌های بزرگ اقتصادی فناوری اطلاعات مانند  گوگل و سیسکو تحقیق و توسعه در این خصوص را در دستور کار قرار داده اند.

مفهوم تکینگی البته مخالفینی نیز دارد که مدعی هستند این شرایط به صورت واقعی در آینده محقق نخواهد شد. آنان بعضی محدودیت‌های جدیدی که در سال‌های اخیر در حوزه پردازشگرها نیز به وجود آمده و به نحوی روند رشد پردازش و کاهش اندازه آن‌ها را کند کرده، نشان از واقعیتی می‌دانند که قانون مور را به عنوان یکی از پایه‌های نظری مفهوم تکینگی با چالش مواجه می‌کند.

آشکار است تلاش نگارندگان این نوشتار، نه ورود جانب‌دارانه و مثبت اندیشانه به یک مفهوم فنی و تخصصی، بلکه ایجاد یک حساسیت علمی و نظری به موضوعی است که به نظر می‌آید دارای اهمیت راهبردی است. بنابراین پیگیری روند تحولات دنیای فن‏آوری از این زاویه، نگاه برای پیشگیری از غافلگیری‏های احتمالی در این حوزه به جهت تأثیرات عمیق و شگرف آن بر حوزه‏های دیگر حیاتی به نظر می ‏رسد.

منبع: ماهنامه نامه آینده پژوهی/ شماره 40 ( احمدرضا میرزایی - سیدمحمدرضا اصنافی) 

  نظرات

  فرايند جهاني‌شدن و ظهور و گسترش رسانه‌هاي جديد چه تأثيري بر جايگاه مذهب داشته است؟
  جامعه
  فرايند جهاني‌شدن و ظهور و گسترش رسانه‌هاي جديد چه تأثيري بر جايگاه مذهب داشته است؟
  ادعاي ما در اين نوشتار اين است که: فرايند جهاني‌شدن فرهنگي و گسترش رسانه‌هاي جديد اجتناب‌ناپذير است؛ وباوجود چالش‌ها و بحران‌هايي که به همراه دارد ، استفاده از اين فضا و امکانات تقويت‌کننده و مروج امت واحد اسلامي و زمينه‌ساز جهاني‌شدن اسلام خواهد بود.
    2017-02-21 09:23:34
  شاید واقعیت افزوده فناوری جایگزین آیفون باشد
  واقعیت افزوده
  شاید واقعیت افزوده فناوری جایگزین آیفون باشد
  از نظر من اهمیت واقعیت افزوده​ به اندازه‌ی گوشی‌های هوشمند زیاد است. گوشی هوشمند محصولی است که به همه تعلق دارد و نمی‌توان تصور کرد که آیفون محدود به کشور، موقعیت جغرافیایی یا فرهنگ خاصی باشد. من تصور می‌کنم واقعیت افزوده به همین اندازه بزرگ است
    2017-02-21 11:16:41
  برای آنهایی که نان را از غذای خود حذف کرده اند
  تندرستی
  برای آنهایی که نان را از غذای خود حذف کرده اند
  با توجه به این حقیقت که کربوهیدارت ها سطوح انتقال دهنده های عصبی سروتونین مغز که مسئول احساس خوب هستند را افزایش می دهند، هنگامی که آنها را از رژیم غذایی خود حذف می کنید، اضطراب را تجربه خواهید کرد.
    2017-02-21 09:31:00
  لطفا وضعیت حجم اینترنت اپراتورها و نحوه محاسبه را به سامانه و شماره تلفن ۱۹۵ اعلام فرمایید
  جامعه
  لطفا وضعیت حجم اینترنت اپراتورها و نحوه محاسبه را به سامانه و شماره تلفن ۱۹۵ اعلام فرمایید
  وزیر ارتباطات از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی وضعیت حجم اینترنت اپراتورها و نحوه محاسبه آن خبر داد. طی مدتی که از روی کار آمدن نسل سوم و چهارم ارتباطی می‌گذرد تعداد کاربران اینترنت موبایل به یک باره گسترش قابل توجهی پیدا کرده است.
    2017-02-21 08:55:00
  ‏کسب وکارها امروز به جای وام، فضای نفس کشیدن جدید می خواهند
  تازه های کسب و کار
  ‏کسب وکارها امروز به جای وام، فضای نفس کشیدن جدید می خواهند
  در ادامه حمایت از شرکت های دانش بنیان و محصولات داخلی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات عصر دوشنبه 2 اسفند 95 دومین تفاهمنامه میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید.
    2017-02-21 08:27:00
  تلفن‌های همراه به زودی بدون لمس کردن و شارژ شدن با نور محیط، کنترل خواهند شد
  تازه های فناوری
  تلفن‌های همراه به زودی بدون لمس کردن و شارژ شدن با نور محیط، کنترل خواهند شد
  مونساب شیم (Moonsub Shim)، استاد دانشگاه ایلینوی در اوربانا-شامپاین ایالات متحده اظهار داشت که تلفن ها ی همراه از حالت نمایش اطلاعات صرف، بیشتر به سمتی می روند که به دستگاه‌های تعاملی تبدیل شوند.
    2017-02-20 20:56:04
  گامی موثر که محققین برای کاهش آسیب پذیری کشاورزان در مواجهه با سیل وخشکسالی برداشتند
  تازه های کسب و کار
  گامی موثر که محققین برای کاهش آسیب پذیری کشاورزان در مواجهه با سیل وخشکسالی برداشتند
  محققان در راستای پاسخ به درخواست سازمان یونسکو، برنامه ای را اجرا نموده اند که روشی برای جمع آوری اطلاعات گسترده آب و هوایی در سراسر آفریقا و آمریکای لاتین را فراهم می کند.
    2017-02-20 20:40:33
  آیا در کارآفریني موفق خواهید بود؟
  استارتاپ ها
  آیا در کارآفریني موفق خواهید بود؟
  هیچ کس نمی داند که آیا در کارش موفق می شود یا خیر اما به یقین نشانه هایی وجود دارند که مختص افراد موفق هستند. Mike Kapple چندین کسب و کار را در سال های عمرش تجربه کرده و با صدها کارآفرین هم کلام شده و متوجه تشابهاتی میان خود و دیگر کارآفرینان شده است.
    2017-02-20 14:00:00
  اگرحضور پررنگ در فضای مجازی را جدی نگیریم ، مطمئناً در آینده شاهد صدمات جبران‌ناپذیری در زمینه ارتباطات و تبادل اطلاعات با جهان خارج ،خواهیم بود
  خانواده
  اگرحضور پررنگ در فضای مجازی را جدی نگیریم ، مطمئناً در آینده شاهد صدمات جبران‌ناپذیری در زمینه ارتباطات و تبادل اطلاعات با جهان خارج ،خواهیم بود
  این مطالعه به دنبال بررسی مفهوم‌شناسی فضای مجازی و استفاده از آن در ابعاد تربیتی - اسلامی آموزش‌وپرورش است...
    2017-02-20 12:26:00
  هدستی برای نابینایان
  واقعیت مجازی
  هدستی برای نابینایان
  نابینایی و کم بینایی مشکلاتی هستند که بیش از 300 میلیون نفر در سرتاسر جهان با آنها دست و پنجه نرم می کنند. حال خبر می رسد که یک کمپانی کانادایی هدستی با نام «ESight 3» توسعه داده و راه حلی برای مشکل اینگونه افراد ارائه داده است.
    2017-02-20 12:16:00
  ویروس ها صبح ها قویترند
  تندرستی
  ویروس ها صبح ها قویترند
  محققان دانشگاه کمبریج در مطالعه اخیرشان به این نتیجه رسیدند که سحرخیزی بیش از حد می‌تواند عوارض مختلفی برای سلامتی افراد داشته باشد.
    2017-02-20 11:54:00
  من مدیر عامل سابق گوگل، اشتباه کردم
  شخصیت ها
  من مدیر عامل سابق گوگل، اشتباه کردم
  «اریک اشمیت» رئیس هیئت مدیره آلفابت در سخنان اخیر خود در جریان کنفرانس امنیتی RSA سن فرانسیسکو به اشتباهش در زمینه آینده هوش مصنوعی اعتراف کرد. او که در ابتدا در مورد این فناوری تردید داشت، به تازگی نقش حیاتی آن را در به نتیجه رساندن اهداف کمپانی و پیشبرد اقتصاد جهانی درک کرده است.
    2017-02-20 10:57:00
  چرا بیشتر خانم های جوان زانو درد دارند؟
  تندرستی
  چرا بیشتر خانم های جوان زانو درد دارند؟
  جوان‌ها هم مانند افراد میانسال دچار درد زانو می‌شوند ولی دردهای زانو در جوانان در اثر آرتروز زانو نیست. معمولا درد مربوط به استخوانی به نام کشکک است که درست روی زانو و داخل تاندون عضله چهارسرران قرار گرفته است.
    2017-02-20 10:00:00
  اینطور کسب و کارتان را رونق دهید
  استارتاپ ها
  اینطور کسب و کارتان را رونق دهید
  امروزه تکنولوژی و فضای مجازی قدرت نفوذ زیادی در بین کاربران دارد، لذا نیاز ورود کسب وکارهای متفاوت در حوزه تبلیغات دیجیتال بیش از پیش دیده می شود در همین راستا “آسانک “، از سرویس های شرکت دانش بنیان پیک آسا اقدام به ارائه سرویس جدید تبلیغات اپلیکیشنی کرده است.
    2017-02-20 09:28:10