چهره فناوری در دهه آینده

دهه ۲۰۱۰ میلادی نقش فناوری را در زندگی روزمره نشان داد. نمایشگرهای هوشمند، ابزارهای کنترل دمای محیط، سیستم‌های امنیتی پیشرفته، انواع تجهیزات پوشیدنی و محافظتی، تنها بخشی از فناوری‌هایی هستند که در دهه مذکور وارد زندگی روزمره ما شدند.انتظار می‌رود در دهه ۲۰۲۰ میلادی پیشرفت‌های فنی سرعت بیشتری بگیرند و فناوری‌های نوظهور دهه ۲۰۱۰ بهبودهای قابل توجهی یابند. پیش‌بینی می‌شود مهمترین پیشرفت فناوری در این دهه، برقراری ارتباط بین همه تجهیزات و امکانات مورد استفاده بشر باشد. در ادامه به بررسی برخی پیشرفت‌های فناوری در دهه پیش‌رو می‌پردازیم.

خانه هوشمندتر با خودکارسازی واقعی
در چند سال گذشته شرکت‌های اپل، آمازون و گوگل در یک رقابت شدید تلاش کردند تا به محور فناوری‌های خانگی تبدیل شوند. دستیارهای مجازی این شرکت‌ها با دریافت دستورالعمل‌های صوتی، امکان پخش موسیقی، کنترل نور و فعال‌سازی جاروبرقی‌های رباتیک را فراهم می‌کنند. البته بسیاری از کاربران به دلیل پیچیدگی تجهیزات هوشمند خانگی قادر نیستند از تمام امکانات آن‌ها استفاده کنند و دستیارهای مجازی Alexa، Google Assistant و Siri را تنها برای وظایف اولیه مانند فعال‌کردن زمان‌سنج آشپزخانه یا اطلاع از وضعیت آب و هوا مورد استفاده قرار می‌دهند.به همین علت شرکت‌های مذکوردر پایان سال گذشته اعلام کردند قرار است با همکاری یکدیگر استاندارد جدیدی را برای ایجاد سازگاری بین تمام محصولات هوشمند خانگی با یکدیگر، توسعه دهند. بدین ترتیب امکان کنترل تمام این محصولات با هریک از دستیارهای مجازی سه شرکت مذکور فراهم می‌شود و تمام گجت‌های هوشمند بدون دخالت انسان و به سادگی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.
توسعه ارتباطات 5G
استفاده از فناوری 5G از سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز شد. این فناوری امکان برقراری ارتباط بیسیم را با چنان سرعتی فراهم می‌کند که با استفاده از آن می‌توان یک فیلم سینمایی را تنها در چند ثانیه دریافت کرد. با وجود این گسترش فناوری ۵G به صورت نامتناسب رخ داده است. برای مثال در آمریکا تنها در چند شهر امکان استفاده از این فناوری فراهم شده است و تنها چند مدل از گوشی‌های هوشمند عرضه شده در سال گذشته قابلیت اتصال به این نوع شبکه ارتباطی را دارند.
اما انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ میلادی فناوری 5G با سرعت بیشتری توسعه یابد و در طول این سال تمام شهرهای آمریکا و برخی کشورهای دیگر از این فناوری بهره‌مند شوند. همچنین انتظار می‌رود در سال‌های پیش‌رو این فناوری به سرعت در سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد و تجهیزات الکترونیکی جدید با قابلیت اتصال به این نوع شبکه ارتباطی به بازار عرضه شوند.برای مثال شرکت سامسونگ از همین حالا شروع به عرضه مدل‌هایی از خط تولید Galaxy کرده است که قابلیت اتصال به شبکه‌های ۵G را دارند. همچنین انتظار می‌رود شرکت اپل نیز اولین آیفون سازگار با شبکه‌های 5G را در سال جاری عرضه کند.
فناوری ارتباطی 5G به دلیل فراهم کردن امکان برقراری ارتباط بلادرنگ بین تجهیزات مختلف، زمینه‌ساز ظهور فناوری‌های جدید در عرصه رباتیک، خودروهای بدون راننده و هواپیماهای بدون خلبان خواهد بود.
توسعه بازار تجهیزات پوشیدنی
از سال ۲۰۱۵ میلادی که شرکت اپل ساعت هوشمند خود را عرضه کرد، شرکت‌های مختلفی مانند شیائومی، سامسونگ، هواوی و گوگل وارد بازار تجهیزات پوشیدنی شده‌اند. اخیرا شرکت گوگل اقدام به خرید شرکت Fitbit با قیمت ۲.۱ میلیارد دلار کرد تا بتواند رقابت خود را درحوزه تجهیزات پوشیدنی با شرکت اپل ادامه دهد. در حال حاضر تراشه‌های کامپیوتری راه خود را به تجهیزات الکترونیکی مختلف مانند هدفون‌ها پیدا کرده‌اند و انتظار می‌رود به زودی نسل جدیدی از این تجهیزات با قابلیت ردگیری سلامتی، بهبود شنوایی و قیمت ارزان به بازار عرضه شود.
ساعت‌های هوشمند، هدفون‌های دارای قابلیت ردگیری سلامتی، لباس‌های هوشمند و عینک‌های واقعیت مجازی تنها بخشی از فناوری‌های پوشیدنی هستند که تاکنون به کاربران معرفی شده است، اما در دهه ۲۰۲۰ میلادی انتظار می‌رود علاوه بر بهبود این فناوری‌ها نسل جدیدی از تجهیزات پوشیدنی هوشمند به بازار عرضه شود که زندگی روزمره کاربران را برای همیشه متحول خواهد کرد.
تحول در پخش آنلاین محتوا
در سال ۲۰۱۹ میلادی حدود یک چهارم از فعالیت آنلاین کاربران به مشاهده آنلاین محتوای ویدیویی اختصاص داشته است. در این سال شرکت Netflix رکورددار پخش محتوا در آمریکا بود و کاربران به طور متوسط روزانه ۲۳ دقیقه از خدمات این شرکت استفاده کردند. اما با توجه به ورود شرکت‌های دیگر به بازار، انتظار می‌رود سهم این شرکت در سال ۲۰۲۰ کاهش یابد. همچنین با توجه به رقابتی که به زودی در این حوزه رخ خواهد داد، انتظار می‌رود در بازار پخش آنلاین محتوا نیز تحولاتی مانند آنچه در بازار تجهیزات خانگی هوشمند رخ داد، به قوع بپیوندد و علاوه بر ورود شرکت‌های مختلف به حوزه، شاهد توسعه و رشد خدمات و فناوری‌های جدید در این زمینه باشیم.

منبع:ایتنا به نقل از ایرنا

  نظرات

  شنیدنی های 2020
  فناوریهای برتر
  شنیدنی های 2020
  فناوری‌های برتر سال ۲۰۲۰ را که انتظار می‌رود تأثیر به سزایی در حل مسائل و مشکلات مهم مربوط به کار و زندگی افراد داشته باشند معرفی شد.
    2020-04-04 09:26:59
  تفریحات کرونایی
  بازی و سرگرمی
  تفریحات کرونایی
  کاربرانی که گوشی هوشمندشان قابلیت پشتیبانی از واقعیت افزوده را دارد امکان بهره بردن از این امکان را خواهند داشت.
    2020-04-02 12:23:15
  دیدارهای کرونایی
  تازه های فناوری
  دیدارهای کرونایی
  این تغییر در زمانی به اجرا در می‌آید که تعداد زیادی از جمعیت اروپا و آمریکا به خاطر شیوع کرونا ویروس در خانه محبوس شده‌اند.
    2020-03-31 09:00:16
  فناوری"داده ها"،تهدید یافرصت
  فناوریهای برتر
  فناوری"داده ها"،تهدید یافرصت
  برخی از کشورها و سازمان‌ها بر این باور هستند که استفاده از این فناوری ها به دلیل خطراتی که دارد باید ممنوع شود.در حالی که این دو فناوری می‌تواند کمک زیادی به بشر بکند.
    2020-03-29 13:31:28
  ایده جدید اپل
  نوآوری
  ایده جدید اپل
  البته هنوز مشخص نیست اپل این فناوری را به آیفون محدود می‌کند یا قصد دارد آن را در مورد دیگر تولیدات خود مانند نمایشگرهای لپ تاپ ها، تبلت‌ها و غیره به کار گیرد.
    2020-03-27 10:04:39
  LiFi،راهگشای اتصال عصر دیجیتال
  فناوریهای برتر
  LiFi،راهگشای اتصال عصر دیجیتال
  گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌های آینده از این روش‌های اتصال چندگانه برخوردار خواهند بود و به کاربران این امکان را می‌دهند تا در بین شبکه‌های LiFi، WiFi و 5Gجابجا شوند تا از بهترین سیگنال موجود در آن زمان استفاده کنند.
    2020-03-24 12:09:44
  بیل گیتس در مسیر آینده
  شخصیت ها
  بیل گیتس در مسیر آینده
  بیل ما را مشتاق به حل جدی‌ترین چالش‌های جامعه‌ی کنونی می‌کرد. شرکت مایکروسافت و همچنین جهان با وجود او جای بهتری خواهد بود.
    2020-03-17 10:52:09
  ادعای فیس بوک در دنیای عکاسی
  تازه های فناوری
  ادعای فیس بوک در دنیای عکاسی
  فیس‌بوک می‌گوید که همچنین در صدد است تا از این تکنولوژی‌ها برای تولید برآوردهای عمق باکیفیتی از ویدئوهای تهیه شده با استفاده از اسمارتفون‌ها و تبلت‌ها استفاده کند.
    2020-03-05 09:53:34
  شالوده لرزان نوکیا
  شرکت ها و برندها
  شالوده لرزان نوکیا
  در صورت صحت شایعات اخیر، صنعت ارتباطات احتمالا در آینده‌ای بسیار نزدیک شاهد یکی از بزرگ‌ترین همکاری‌های دهه جاری خواهد بود.
    2020-03-03 10:45:23
  راز فیلم های رازآلود
  شرکت ها و برندها
  راز فیلم های رازآلود
  رایان جانسون:هر فیلم‌سازی که در فیلم‌هایش یک شخصیت منفی داشته باشد و قرار باشد که این شخصیت مخفی بماند، به خاطر این افشاگری قصد کشتن مرا خواهد کرد.
    2020-02-29 08:33:04
  اوج گیری اینترنت
  اینترنت
  اوج گیری اینترنت
  شرکت های HAPS موبایل، لون، آئرو ویرونمنت، ایرباس دینفس اند اسپیس، بهارتی آیرتل لیمیتد، چاینا تله کام، دویچ تله کام، اریکسون، اینتل ست، نوکیا، سافت بنک و تلفونیکا در این اتحادیه شرکت کرده اند.
    2020-02-24 10:15:42