انشعاب سخت در شبکه بیت کوین

چند روز پیش نسخه جدیدی از بیت‎کوین وارد بازار شد، این در حالی است که ارزش این پول مجازی سه برابر شده است و در حال حاضر مقام سومین واحد پول دیجیتال بزرگ دنیا در اختیار آن است.این واحد پول جدید که بیت‎کوین کش نام دارد توسط گروهی از مردم به نام فورک که نرم افزار کنترل بیت‎کوین را اجرا می‎کنند معرفی شده است.

یک واحد پول دیجیتال جدید که دارندگان بیت‌کوین را نگران کرده است

قیمت بیت‎کوین کش بین 200 تا 300 دلار در نوسان بود تا این که ناگهان به سرعت افزایش پیدا کرد. در تصویر نمودار ارائه شده از طرف CoinMarketCap (سمت راست نمودار را ملاحظه کنید)، بیت‎کوین کش بیشتر از خود بیت‎کوین مورد استقبال قرار گرفته است. یک واحد از این پول جدید در حال حاضر در حدود 30% نمونه اصلی خود ارزش دارد

همچنین قیمت بیت‎کوین اصلی بر خلاف نگرانی خیلی از دارندگان بیت‎کوین قبل از تقسیم شدن، ارزش خود را حفظ کرده است. چند روز قبل بیت‎کوین در حدود 2700 دلار معامله شده است که اختلاف زیادی با دوران اوج 3000 دلاری خود نداشته است.

در مورد بیت‎کوین کش که می‎توان به آن به عنوان یک دارایی جدید نگاه کرد، توانسته یک شبه ارزشی معادل 12 میلیارد دلار به دست آورد. هنوز مشخص نیست که آیا بیت‎کوین کش می‎تواند ارزش خود را مثل سایر واحدهای پول دیجیتال همچنان حفظ کند. استفاده از آن در دنیای واقعی محدود است و ارزش آن به این بستگی دارد که سرمایه گذاران چقدر به آن اهمیت می‎دهند. بخشی از افزایش ارزش بیت‎کوین کش به مسئله نقدینگی ناشی از تصمیم برخی مبادلات مبنی بر نپذیرفتن توزیع پول جدید به مشتریان خود بستگی دارد.

جوردن پیرسن برای مادربورد می‌نویسد:

بیتکوین، ارز دیجیتالی که بازاری ۴۴ میلیارد دلاری دارد، بعد از یک انشعاب سخت در روز سه‌شنبه گذشته وارد دوره‌ای نامعلوم و ریسکی شده است: بیتکوینِ اصلی از سال ۲۰۰۸ وجود داشت و بیتکوین کَش که تازه از آن جدا شده، می‌خواهد یک گزینه مردمی‌تر و سریع‌تر باشد.

این انشعاب عصر سه‌شنبه در شبکهٔ بیتکوین رخ داد، زمانی که گروهی تازه به دوران رسیده از بیتکوین‌بازها دکمهٔ انشعاب سخت را فشار دادند -رویدادی بی‌سابقه در تاریخ بیتکوین و چیزی که بیشتر اعضای این جامعه در دو سال اخیر برای فرار از آن تلاش کرده بودند. و در حقیقت تا همین دو هفته پیش به نظر می‌رسید که می‌توانند با موفقیت از آن پرهیز کنند.

این انشعاب سخت که برای صبح دوشنبه گذشته برنامه‌ریزی شده بود، بالاخره با ۶ ساعت تاخیر اجرا شد و اولین بلوک در زنجیرهٔ جدید بیتکوین کَش به وجود آمد: با حجم تقریبی ۲ مگابایت. بلوک‌های بیتکوین ۱ مگابایتی هستند (که این گاهی باعث ایجاد تاخیر در تایید معاملات می‌شود)، ولی بیتکوین کَش از بلوک‌هایی تا ۸ مگابایت پشتیبانی می‌کند. اندازهٔ بزرگتر بلوک‌ها یک تفاوت بزرگ بین این دو ارزش دیجیتالی و انگیزهٔ اصلی این انشعاب بوده است.

حالا دو نسخه از بیتکوین وجود دارد، هر کدام با قواعد شبکه‌ای خاص خود و البته طرفدارانی جان‌برکف. هر کسی که در زمان تشکیل بلوک انشعاب، بیتکوین در حساب خود داشته از مقدار مشابهی بیتکوین کش هم برخوردار شده، ارز جدیدی که البته باید برای بقا بجنگد.

موفقیت بیتکوین کّش در دستان ماینرها است، افرادی که شبکه را روی مزارع سرورهای خود برقرار نگه می‌دارند. الآن معلوم نیست چه تعداد از ماینرهای بیتکوین به بیتکوین کَش پیوسته‌اند، اما گویا عدد ناچیزی است. در مدت زمانی که طول کشید تا ماینرهای بیتکوین کَش یک بلوک را در دفتر عمومی این ارز تولید کنند، ماینرهای بیتکوین چندین بلوک را تولید کرده بودند، که می‌تواند نشانه‌ای از ناکافی بودن قدرت این ارز نوظهور برای رقابت با بیتکوین باشد.

ارزش هر بیتکوین‌کَش از حدود ۲۰۰ دلار به ۱۴۰ دلار سقوط و سپس تا ۶۴۰ دلار افزایش یافته که ارزش بازار آن را به ۱۰ میلیارد دلار می‌رساند. به نظر می‌رسد این افزایش عجیب در کمتر از یک روز، بیشتر به خاطر ناتوانی کاربران عادی برای یافتن و فروش بیتکوین‌کَش باشد. به بیان دیگر همهٔ بیتکوین کَش‌ها در حساب‌ها خوابیده است و بدیهی است که قیمتش بالا برود. اما آیا می‌تواند بالا بماند؟ این سوال خیلی بزرگی است.

نکتهٔ جالب اینکه پشت این انشعاب سخت، یک شرکت بیتکوین چینی به نام Bitmain قرار دارد. گمان می‌رود با پشتیبانی این گروه، قدرت هَشِ شبکهٔ بیتکوین کَش چیزی در حدود ۲٪ شبکهٔ بیتکوین باشد، و هنوز پشتیبانی خاصی توسط صرافی‌های آنلاین از آن نشده است. تا ببینیم بعد چه می‌شود.

منابع:https://theblogeek.com ؛ http://www.shabakeh-mag.com

  نظرات

  زنگ ها به صدا در می آیند
  جامعه
  زنگ ها به صدا در می آیند
  بسیاری از کارشناسان و منتقدان در چین بر این باورند که توسعه این فناوری می‌تواند منجر به وقوع جنگ جهانی سوم شود.
    2019-02-14 09:09:00
  رمز گشایی از موفقیت نادلا
  شخصیت ها
  رمز گشایی از موفقیت نادلا
  در ایالت (Andhra Pradesh یکی از ۲۹ ایالت هند) و شهر Anantapur در هندوستان متولد شد. پدر او یک کارمند ساده در دولت و بخش خدمات اداری هند بود.
    2019-02-08 18:45:00
  چالش قیمت در اپل
  شرکت ها و برندها
  چالش قیمت در اپل
  تیم کوک اعلام کرده است که قیمت گوشی‌های آیفون در برخی از کشورها تحت‌تاثیر تقویت نرخ دلار بیشتر از سایر نقاط جهان شده است .
    2019-02-03 17:15:00
  آینده مبهم اپل در چین
  اقتصاد
  آینده مبهم اپل در چین
  تاثیر جنگ تجاری و همچنین تنش‌های سیاسی میان چین و ایالات متحده آمریکا بر اپل سنگین وچالش بر انگیز است.
    2019-01-30 08:09:00