انشعاب سخت در شبکه بیت کوین

چند روز پیش نسخه جدیدی از بیت‎کوین وارد بازار شد، این در حالی است که ارزش این پول مجازی سه برابر شده است و در حال حاضر مقام سومین واحد پول دیجیتال بزرگ دنیا در اختیار آن است.این واحد پول جدید که بیت‎کوین کش نام دارد توسط گروهی از مردم به نام فورک که نرم افزار کنترل بیت‎کوین را اجرا می‎کنند معرفی شده است.

یک واحد پول دیجیتال جدید که دارندگان بیت‌کوین را نگران کرده است

قیمت بیت‎کوین کش بین 200 تا 300 دلار در نوسان بود تا این که ناگهان به سرعت افزایش پیدا کرد. در تصویر نمودار ارائه شده از طرف CoinMarketCap (سمت راست نمودار را ملاحظه کنید)، بیت‎کوین کش بیشتر از خود بیت‎کوین مورد استقبال قرار گرفته است. یک واحد از این پول جدید در حال حاضر در حدود 30% نمونه اصلی خود ارزش دارد

همچنین قیمت بیت‎کوین اصلی بر خلاف نگرانی خیلی از دارندگان بیت‎کوین قبل از تقسیم شدن، ارزش خود را حفظ کرده است. چند روز قبل بیت‎کوین در حدود 2700 دلار معامله شده است که اختلاف زیادی با دوران اوج 3000 دلاری خود نداشته است.

در مورد بیت‎کوین کش که می‎توان به آن به عنوان یک دارایی جدید نگاه کرد، توانسته یک شبه ارزشی معادل 12 میلیارد دلار به دست آورد. هنوز مشخص نیست که آیا بیت‎کوین کش می‎تواند ارزش خود را مثل سایر واحدهای پول دیجیتال همچنان حفظ کند. استفاده از آن در دنیای واقعی محدود است و ارزش آن به این بستگی دارد که سرمایه گذاران چقدر به آن اهمیت می‎دهند. بخشی از افزایش ارزش بیت‎کوین کش به مسئله نقدینگی ناشی از تصمیم برخی مبادلات مبنی بر نپذیرفتن توزیع پول جدید به مشتریان خود بستگی دارد.

جوردن پیرسن برای مادربورد می‌نویسد:

بیتکوین، ارز دیجیتالی که بازاری ۴۴ میلیارد دلاری دارد، بعد از یک انشعاب سخت در روز سه‌شنبه گذشته وارد دوره‌ای نامعلوم و ریسکی شده است: بیتکوینِ اصلی از سال ۲۰۰۸ وجود داشت و بیتکوین کَش که تازه از آن جدا شده، می‌خواهد یک گزینه مردمی‌تر و سریع‌تر باشد.

این انشعاب عصر سه‌شنبه در شبکهٔ بیتکوین رخ داد، زمانی که گروهی تازه به دوران رسیده از بیتکوین‌بازها دکمهٔ انشعاب سخت را فشار دادند -رویدادی بی‌سابقه در تاریخ بیتکوین و چیزی که بیشتر اعضای این جامعه در دو سال اخیر برای فرار از آن تلاش کرده بودند. و در حقیقت تا همین دو هفته پیش به نظر می‌رسید که می‌توانند با موفقیت از آن پرهیز کنند.

این انشعاب سخت که برای صبح دوشنبه گذشته برنامه‌ریزی شده بود، بالاخره با ۶ ساعت تاخیر اجرا شد و اولین بلوک در زنجیرهٔ جدید بیتکوین کَش به وجود آمد: با حجم تقریبی ۲ مگابایت. بلوک‌های بیتکوین ۱ مگابایتی هستند (که این گاهی باعث ایجاد تاخیر در تایید معاملات می‌شود)، ولی بیتکوین کَش از بلوک‌هایی تا ۸ مگابایت پشتیبانی می‌کند. اندازهٔ بزرگتر بلوک‌ها یک تفاوت بزرگ بین این دو ارزش دیجیتالی و انگیزهٔ اصلی این انشعاب بوده است.

حالا دو نسخه از بیتکوین وجود دارد، هر کدام با قواعد شبکه‌ای خاص خود و البته طرفدارانی جان‌برکف. هر کسی که در زمان تشکیل بلوک انشعاب، بیتکوین در حساب خود داشته از مقدار مشابهی بیتکوین کش هم برخوردار شده، ارز جدیدی که البته باید برای بقا بجنگد.

موفقیت بیتکوین کّش در دستان ماینرها است، افرادی که شبکه را روی مزارع سرورهای خود برقرار نگه می‌دارند. الآن معلوم نیست چه تعداد از ماینرهای بیتکوین به بیتکوین کَش پیوسته‌اند، اما گویا عدد ناچیزی است. در مدت زمانی که طول کشید تا ماینرهای بیتکوین کَش یک بلوک را در دفتر عمومی این ارز تولید کنند، ماینرهای بیتکوین چندین بلوک را تولید کرده بودند، که می‌تواند نشانه‌ای از ناکافی بودن قدرت این ارز نوظهور برای رقابت با بیتکوین باشد.

ارزش هر بیتکوین‌کَش از حدود ۲۰۰ دلار به ۱۴۰ دلار سقوط و سپس تا ۶۴۰ دلار افزایش یافته که ارزش بازار آن را به ۱۰ میلیارد دلار می‌رساند. به نظر می‌رسد این افزایش عجیب در کمتر از یک روز، بیشتر به خاطر ناتوانی کاربران عادی برای یافتن و فروش بیتکوین‌کَش باشد. به بیان دیگر همهٔ بیتکوین کَش‌ها در حساب‌ها خوابیده است و بدیهی است که قیمتش بالا برود. اما آیا می‌تواند بالا بماند؟ این سوال خیلی بزرگی است.

نکتهٔ جالب اینکه پشت این انشعاب سخت، یک شرکت بیتکوین چینی به نام Bitmain قرار دارد. گمان می‌رود با پشتیبانی این گروه، قدرت هَشِ شبکهٔ بیتکوین کَش چیزی در حدود ۲٪ شبکهٔ بیتکوین باشد، و هنوز پشتیبانی خاصی توسط صرافی‌های آنلاین از آن نشده است. تا ببینیم بعد چه می‌شود.

منابع:https://theblogeek.com ؛ http://www.shabakeh-mag.com

  نظرات

  استفاده ازگوگل مپ بدون نیاز به اینترنت
  دانش روز
  استفاده ازگوگل مپ بدون نیاز به اینترنت
  گوگل به منظور جلوگیری از اشغال حجم زیادی از ظرفیت حافظه گوشی شما، به صورت اتوماتیک و خودکار تاریخچه محدوده‌های دانلود شده توسط شما را پس از گذشت ۳۰ روز ( یک ماه ) حذف می‌کند.
    2018-05-25 15:31:00
  انجام 1000000000000000عملیات در ثانیه
  فرادانش
  انجام 1000000000000000عملیات در ثانیه
  این تجربه می‌تواند راه را برای کامپیوترهای متعارف فوق‌سریع- و شاید کامپیوترهای کوانتومی- در موقعیت‌هایی که تاکنون ناممکن شمرده می‌شدند، بگشاید.
    2018-05-22 17:56:00
  امکانات استثنایی دردوربین‌شرکت رد
  نوآوری
  امکانات استثنایی دردوربین‌شرکت رد
  کاربر می تواند در آن واحد تصاویر را به صورت ۴V و دو بعدی و همچنین به صورت دو بعدی و سه بعدی ضبط کند. فایل های دو بعدی به صورت جداگانه ذخیره می شوند و لذا به راحتی قابل بهره برداری و انتقال هستند.
    2018-05-22 07:12:00
  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  اقتصاد
  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  تجارت الکترونیکی فرامرزی به عنوان نحوه‌ی جدید و الگوی جدید در تجارت بین المللی روند توسعه عصر اطلاعات را بازتاب می دهد و بر ساختار اقتصاد و تجارت جهان تاثیرگذار است.
    2018-05-21 17:04:00
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  فناوریهای برتر
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  پژوهشگران معتقدند طی سال های آینده افزایش استفاده از برنامه های خلاقانه، مفهومی و ارتباط آفرین به گسترش شدید کاربرد برنامه های واقعیت افزوده طراحی شده برای گوشی های هوشمند منجر می شود.
    2018-05-21 11:24:00
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  شخصیت ها
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  یکی از مسائلی که باعث شد نام نادلا بیشتر از پیش بر سر زبان‌ها بیافتد، تغییر تمرکز وی از نرم‌افزار به‌طیف وسیع‌تری از محصولات از جمله کلاود و گجت‌ها بود. وی باعث شد تا اعتبار مایکروسافت در حوزه خدمات مبتنی بر ابر بیشتر از گذشته شود.
    2018-05-19 07:29:00
  اولین تراکنش مالی روی سیستم بلاک‌چین انجام شد
  اقتصاد
  اولین تراکنش مالی روی سیستم بلاک‌چین انجام شد
  اعتبارنامه مالی از راه‌های سنتی نقل‌وانتقال بیش از ۲ تریلیون دلار پول در جهان است که بین ۵ تا ۱۰ روز بر اساس میزان انتقال، طول می‌کشد اما با بلاک‌چین این فرآیند حذف‌شده و سیستم مالی بدون هزینه جانبی جلو می‌رود.
    2018-05-15 17:12:00