بحث های جنجالی پيرامون يك استارتاپ

یک استارتاپ بنام بایوکوارک تقریبا یک کارآزمایی را شروع کرده است و تلاش دارد که بیماران مرگ مغزی را با استفاده از سلول های بنیادی به زندگی برگرداند. با این حال، این کارآزمایی سوالات مختلفی برای دانشمندان بسیاری در سراسر دنیا از نظر علمی و اخلاقی ایجاد کرده است.

پژوهشگران در سراسر دنیا به دنبال اهداف بلند پروازانه ای همچون پیوند سر انسان، مبارزه با پیری، و حال در پی معکوس کردن مرگ هستند!

بله درست خواندید، یک استارتاپ به نام بایوکوارک امیدوار است که بتواند از نظر بالینی مرگ مغزی را متوقف کند و فرد دچار مرگ مغزی شده را از مرگ نجات دهد. انتظار می رود که دیگر شرکت های زیست فناوری نیز بخواهند بازگرداندن انسان از مرگ مغزی را در چند سال پیش رو تجربه کنند.

این کارآزمایی در ابتدا قرار بود که در سال ۲۰۱۶ در هند انجام شود، ولی به دلایلی انجام آن در هند لغو شد. اکنون ۲۰ بیمار در این کارآزمایی بالینی تحت درمان های مختلف قرار دارند.

تزریق سلول های بنیادی در ابتدا انجام شد، این کار با سلول های بنیادی که از خون خود بیمار یا چربی های بیمار گرفته شده بود انجام شد.

در مرحله بعد، پروتئین اضافه شد. پروتئین به طور مستقیم به نخاع تزریق شد، جایی که باعث رشد و تقویت سلول های عصبی جدید می شود. لیزر درمانی و تحریک نورون های مغز پس از ۱۵ روز انجام شد و باعث شد که سلول های مغز با یکدیگر اتصال برقرار کنند.

در همین حال، پژوهشگران رفتار و نوار مغز بیماران را بررسی کردند تا نشانه ای از هر گونه تغییر را زیر نظر داشته باشند.

بحث های جنجالی

گرچه در علم برای هر مرحله می توان اساس برخی گام ها در این فرایند را پیدا کرد، ولی کل موضوع تحت بررسی است و هنوز نمی توان در مورد آن صحبتی کرد. تحریک الکتریکی عصب میانی تست شده است ولی شواهدی وجود ندارد که بتوان در قالب مطالعات موردی گزارش کرد.

کما و مرگ مغزی خیلی متفاوت هستند و فرایند بایوکوارک بیشتر از اینکه به سوالات پاسخ دهد، سوالات زیادی در ذهن پژوهشگران به وجود آورده است. محققان دیگری در حال کسب رضایت های آگانه برای انجام تحقیقات خود هستند تا بتوانند حداقل به یکی از سوالات خود پاسخ دهند.

اینکه چگونه می توان در این کارآزمایی ها وارد شد و چگونه محققان می خواهند رضایت آگاهانه را از بیماران و خانواده آن ها دریافت کنند، اینکه شرکت کنندگان در مطالعه به طور قانونی مرده اند و چگونه مرگ مغزی تایید می شود، همه این ها مواردی هستند که در مرحله اول پژوهشگران باید به آن ها بپردازند.

چه می شد اگر هر گونه فعالیت مغز قابل برگشت بود؟ وضعیت بیماران روانی چه خواهد شد؟ شاید همه چیز فراتر از یک آسیب مغزی باشد!

با توجه به خبرهای قبلی، با وجود اینکه تحریک مغزی روی نورون های میانی توانسته است تغییرات اندکی نشان دهد، ولی به قول بایوکوارک همه این ها مشکوک است و هیچ راهی وجود ندارد که بتوان مطمئن شد، این روش روی یک مرگ مغزی کار می کند.

این روش بر روی ساقه مغز که یکی از سازه های مهم مغز با داشتن تعداد زیادی نورون حرکتی است متکی است، اگر ساقه مغز عملکردش را از دست بدهد، پس از آن فرد نمی تواند هیچ کاری انجام دهد و به معنی مرگ مغزی است.

یم جراح اطفال در خصوص این مطالعه جدید می گوید که احمقانه ترین چیزی است که تاکنون شنیده است. او فکر می کند که این کار برگشت به صفر است و از نظر فنی اگر اتفاق بیفتد معجزه است. دیگر محققان گفته اند که این یک فرصت بسیار خوب است.

منبع: کلیک

  نظرات

  "تخریب خلاقانه"در سیلیکون ولی
  شرکت ها و برندها
  "تخریب خلاقانه"در سیلیکون ولی
  اگرچه سیلیکون ولی، دستاوردهای تحول آفرینی زیادی را به دنیای دیجیتال عرضه کرده، اما به طور خطرناکی به یک کارخانه تک محصولی مردان سفیدپوست و نخبه کامپیوتر تبدیل شده است.
    2018-10-05 16:25:00
  کناره گیری ایلان ماسک
  شخصیت ها
  کناره گیری ایلان ماسک
  اگر توافق به‌دست آمده طبق برنامه پیش برود، ماسک باید ظرف 45 روز از مقام ریاست هیئت مدیره کناره‌گیری کند و حداقل تا سه سال بعد از آن نمی‌تواند برای این پست انتخاب شود.
    2018-10-02 07:40:09
  استارتاپ ناب ،جذاب‌ترین بازیگر دنیای کارآفرینی
  تازه های کسب و کار
  استارتاپ ناب ،جذاب‌ترین بازیگر دنیای کارآفرینی
  این متدولوژی به شما می‌گوید، فرآیند آزمایش را به جای برنامه‌ریزی سنگین، بازخورد مشتری را به جای شهود و طراحی تکرار شدنی را به جای راه‌کار سنتی توسعه "طرحی کامل و عالی در ابتدا" مورد استفاده قرار دهید.
    2018-10-02 06:58:00
  آسیب شناسی استارتاپی
  استارتاپ ها
  آسیب شناسی استارتاپی
  استارت‌آپ‌هایی که شکست می‌خورند، سرمایه‌هایی که هدر می‌روند، عمرهایی که تلف می‌شوند...شور عشق به استارت‌آپ... آیا شور آن درآمده است!؟
    2018-09-30 07:07:00
  اینترنت امریکایی ،یااینترنت چینی
  اینترنت
  اینترنت امریکایی ،یااینترنت چینی
  به نظر می‌رسد تقابل و جنگ تجاری میان چین و آمریکا به حوزه فناوری ارتباطات و تکنولوژی نیز کشانده شده و شرکت‌های فعال در این زمینه را نیز به زودی درگیر خود خواهد کرد.
    2018-09-30 07:04:00