بحث های جنجالی پيرامون يك استارتاپ

یک استارتاپ بنام بایوکوارک تقریبا یک کارآزمایی را شروع کرده است و تلاش دارد که بیماران مرگ مغزی را با استفاده از سلول های بنیادی به زندگی برگرداند. با این حال، این کارآزمایی سوالات مختلفی برای دانشمندان بسیاری در سراسر دنیا از نظر علمی و اخلاقی ایجاد کرده است.

پژوهشگران در سراسر دنیا به دنبال اهداف بلند پروازانه ای همچون پیوند سر انسان، مبارزه با پیری، و حال در پی معکوس کردن مرگ هستند!

بله درست خواندید، یک استارتاپ به نام بایوکوارک امیدوار است که بتواند از نظر بالینی مرگ مغزی را متوقف کند و فرد دچار مرگ مغزی شده را از مرگ نجات دهد. انتظار می رود که دیگر شرکت های زیست فناوری نیز بخواهند بازگرداندن انسان از مرگ مغزی را در چند سال پیش رو تجربه کنند.

این کارآزمایی در ابتدا قرار بود که در سال ۲۰۱۶ در هند انجام شود، ولی به دلایلی انجام آن در هند لغو شد. اکنون ۲۰ بیمار در این کارآزمایی بالینی تحت درمان های مختلف قرار دارند.

تزریق سلول های بنیادی در ابتدا انجام شد، این کار با سلول های بنیادی که از خون خود بیمار یا چربی های بیمار گرفته شده بود انجام شد.

در مرحله بعد، پروتئین اضافه شد. پروتئین به طور مستقیم به نخاع تزریق شد، جایی که باعث رشد و تقویت سلول های عصبی جدید می شود. لیزر درمانی و تحریک نورون های مغز پس از ۱۵ روز انجام شد و باعث شد که سلول های مغز با یکدیگر اتصال برقرار کنند.

در همین حال، پژوهشگران رفتار و نوار مغز بیماران را بررسی کردند تا نشانه ای از هر گونه تغییر را زیر نظر داشته باشند.

بحث های جنجالی

گرچه در علم برای هر مرحله می توان اساس برخی گام ها در این فرایند را پیدا کرد، ولی کل موضوع تحت بررسی است و هنوز نمی توان در مورد آن صحبتی کرد. تحریک الکتریکی عصب میانی تست شده است ولی شواهدی وجود ندارد که بتوان در قالب مطالعات موردی گزارش کرد.

کما و مرگ مغزی خیلی متفاوت هستند و فرایند بایوکوارک بیشتر از اینکه به سوالات پاسخ دهد، سوالات زیادی در ذهن پژوهشگران به وجود آورده است. محققان دیگری در حال کسب رضایت های آگانه برای انجام تحقیقات خود هستند تا بتوانند حداقل به یکی از سوالات خود پاسخ دهند.

اینکه چگونه می توان در این کارآزمایی ها وارد شد و چگونه محققان می خواهند رضایت آگاهانه را از بیماران و خانواده آن ها دریافت کنند، اینکه شرکت کنندگان در مطالعه به طور قانونی مرده اند و چگونه مرگ مغزی تایید می شود، همه این ها مواردی هستند که در مرحله اول پژوهشگران باید به آن ها بپردازند.

چه می شد اگر هر گونه فعالیت مغز قابل برگشت بود؟ وضعیت بیماران روانی چه خواهد شد؟ شاید همه چیز فراتر از یک آسیب مغزی باشد!

با توجه به خبرهای قبلی، با وجود اینکه تحریک مغزی روی نورون های میانی توانسته است تغییرات اندکی نشان دهد، ولی به قول بایوکوارک همه این ها مشکوک است و هیچ راهی وجود ندارد که بتوان مطمئن شد، این روش روی یک مرگ مغزی کار می کند.

این روش بر روی ساقه مغز که یکی از سازه های مهم مغز با داشتن تعداد زیادی نورون حرکتی است متکی است، اگر ساقه مغز عملکردش را از دست بدهد، پس از آن فرد نمی تواند هیچ کاری انجام دهد و به معنی مرگ مغزی است.

یم جراح اطفال در خصوص این مطالعه جدید می گوید که احمقانه ترین چیزی است که تاکنون شنیده است. او فکر می کند که این کار برگشت به صفر است و از نظر فنی اگر اتفاق بیفتد معجزه است. دیگر محققان گفته اند که این یک فرصت بسیار خوب است.

منبع: کلیک

  نظرات

  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38
  هنر در قاب دیجیتال
  فرهنگ و هنر
  هنر در قاب دیجیتال
  علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا اول خردادماه سال جاری در پایگاه اطلاعاتی جشنواره به نشانیwww.digitalartfestival.ir بارگذاری کنند.
    2019-05-17 19:19:38
  داستان فیوژا
  تازه های فناوری
  داستان فیوژا
  اگر قصد آزمایش این سیستم‌عامل را دارید، می‌توانید با استفاده از شبیه‌‌ساز‌های اندرویدی، کار با این سیستم‌عامل را تجربه کنید.
    2019-05-14 09:57:08