افزایش بی سابقه سرعت وضعی زمین

 

زمان چیزیست که تصور می‌شود ثابت است. هر روز همیشه 24 ساعت دارد، با مثبت یا منفی کسری از یک ثانیه. با اینکه زمان ثابت فرض می‌شود، ولی در واقع طول روزها اندکی متغیر است. و به این علت است که هر چهار سال یک سال کبیسه داریم. دانشمندان اخیرا به نتیجه خیلی جالبی رسیده‌اند. روزها به طور متوسط شروع به کوتاه‌تر شدن کرده‌اند چرا که سرعت چرخش زمین بیشتر شده است.
  افزایش سرعت وضعی زمین ممکن است تعدیلاتی را برای صحیح ماندن تقویم الزامی کند. دانشمندان خاطرنشان کرده‌اند افزایش سرعت چرخش باعث هیچ نوع خطری برای سیاره ما نمی‌شود. دلایل این افزایش سرعت تا حدود زیادی شناخته شده هستند، و چیزهایی که بر آن تاثیر دارند عبارتند از جاذبه ماه، میزان بارش برف، و فرسایش کوهها. در طی چند دهه اخیر، دقت ساعتهای اتمی برای دانشمندان امکان تعدیلات دقیقتر در سنجش زمان را فراهم آورده است.
ثانیه‌های کبیسه (Leap seconds) در گذشته برای حفظ دقت مناسب ساعتها در خارج از سال کبیسه افزوده شده‌اند. جالب اینکه از زمانی که دانشمندان سنجش زمان با دقت بالا را آغاز کرده‌اند، طول روزها اندکی، در حد یک میلی‌ثانیه، طولانیتر شده است. این روند اکنون معکوس شده است.
پژوهشگران خاطرنشان کرده‌اند که 19 ژوئیه روزی بوده که به طرز قابل توجهی کوتاه‌تر بوده است: 1.4602 میلی‌ثانیه کمتر از استاندارد. رکورد قبلی برای کوتاه‌ترین روز در سال 2005 به ثبت رسیده بود، ولی در سال 2020 این رکورد 28 بار شکسته شد.
پژوهشگران می‌گویند که، با افزایش سرعت چرخش زمین، شاید لازم شود که در چند سال آینده یک ثانیه کبیسه منفی را اضافه کنیم تا ساعت‌ها منطبق با زمان صحیح باقی بمانند.  این می‌تواند نخستین ثانیه کبیسه‌ای باشد که افزوده می‌شود. برخی از دانشمندان بر این باورند که افزایش چرخش زمین ممکن است یکی از نتایج گرم شدن جهان باشد.

منبع:https://www.itna.ir
 

  نظرات

  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  خلاقیت
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  داوطلبان باید دارای ایده‌ای خلاقانه بوده و به فناوری‌های تأثیرگذار در رابطه با حل چالش‌های افراد مسن و ایجاد تأثیرات مثبت اجتماعی و اقتصادی برای جوامع، علاقه‌مند باشند.
    2021-02-25 06:42:00
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  تازه های فناوری
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  گزارشات نشان می دهد، این سیستم‌ها توانسته‌اند تا وظایفی که پیش از این در طول بازه زمانی چند هفته‌ای انجام می‌دادند ، در بازه زمانی کوتاه چند ساعته به پایان ببرند.
    2021-02-23 10:18:00
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  فناوریهای برتر
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  ام‌ای تی شمار زیادی از کاربری‌های این سیستم را برشمرده است که می‌توان از میان آنها به توانایی ساخت سریع پهپاد‌های بیشتر برای عملیات جستجو و نجات یا تحویل کالا اشاره کرد.
    2021-02-16 10:00:02
  هدیه‌ای به جهانیان
  گوناگون
  هدیه‌ای به جهانیان
  دیدن زمین از فضا تجربه‌ای فوق‌العاده‌ است. تجربه‌ای به نام "اثر نگاه اجمالی"(overview effect) وجود دارد که به معنای واقعی کلمه می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند و بیشتر کسانی که به مدار زمین می‌روند آن را تجربه می‌کنند. من هم آن را تجربه کردم.
    2021-02-14 10:48:08
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  فناوریهای برتر
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  یافته‌های شرکت تِرا کوانتوم تصوری که از غیرقابل شکسته شدن رمزنگاری وجود دارد را بهم می‌ریزد و می تواند پیامدهای بزرگی برای شرکت‌های فناوری مطرح دنیا نظیر گوگل، مایکروسافت و آی.بی.ام داشته باشد.
    2021-02-11 09:32:35
  ارزآوری با ضایعات میوه
  تجربه های موفق
  ارزآوری با ضایعات میوه
  یک گروه از متخصصان جوان و باانگیزه در این مجموعه جمع شده‌اند و مواد دورریز و کم اهمیت مانند ضایعات و هسته میوه را به محصولات ارزشمند صادراتی تبدیل می‌کنند.
    2021-02-10 11:07:43