فرزندان خود را برای فردایی بهتر آماده کنید

 کارشناسان استخدامی، مدیران اجرایی و متخصصان حرفه‌ای درباره بهترین فرصت‌ها و روندهایی که در چند سال آینده به بلوغ کامل خواهند رسید نظراتی داده و به داغ‌ترین موقعیت‌های شغلی اشاره دارند که از همین حالا نیز نشانه‌های آن‌ها به خوبی پدیدار شده است.بد نیست اگر به دنبال تحکیم مبانی شغلی خودهستید ویا در آینده نزدیک فرزند یا یکی از نزدیکانتان در این وادی قرار خواهند گرفت برای راهنمائی آن ها با برخی ازاین مشاغل آشنا شوید.

هوش مصنوعی و مهندسان یادگیری عمیق

آن‌چنان که هوش مصنوعی با شتاب بسیار زیاد داده‌های ما را دریافت و تحلیل کرده و در نهایت یک بینش عملی در اختیار ما قرار می‌دهد، این حوزه از فناوری به شدت تشنه است تا متخصصان را جذب کند. شرکت‌ها و مردم به‌طرز شگفت‌آوری به دنبال موضوعاتی همچون خودکارسازی و ماشین‌های خودران هستند. این حرف به معنای آن است که شرکت‌ها به دنبال مهندسانی خواهند بود که در زمینه یادگیری عمیق متبحر باشند. متخصصانی که این روزها به سختی پیدا می‌شوند. سوبو راما، مدیرعامل شرکت Bitfusion در این ارتباط می‌گوید: «ما شاهد رشد روزافزون تقاضا برای متخصصانی هستیم که در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری عمیق متبحر هستند. در مقطع فعلی این متخصصان حقوق‌های بسیار بالا و خوبی دریافت می‌کنند.» اگر به دنبال آن هستید تا زمان خود را روی یادگیری یک فناوری ویژه سرمایه‌گذاری کنید، مطمئن باشید تقاضا برای مهندسان متخصص در هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق روبه افزایش است و هیچ‌گونه نشانه‌ای از کند شدن این روند مشاهده نمی‌شود.

واقعیت مجازی/ واقعیت افزوده

شرکت استخدامی Randstad به تازگی گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد واقعیت مجازی یکی از پر تقاضاترین مشاغلی است که امروزه نزدیک به 5000 موقعیت شغلی در ارتباط با آن به ثبت رسیده است. اما این شرکت اطمینان داده است که با ورود سازمان‌های بیشتری به این حوزه بر حجم تقاضا افزوده خواهد شد. آیمن سید، مدیر ارشد محصول، در شرکت CA Technologies به این نکته اشاره کرده است که در نمایشگاه CES امسال شاهد ورود واقعیت مجازی و افزوده به یکسری از محصولات مصرفی بودیم. اما شرکت‌ها فرصت را از دست نداده‌اند و از همین امسال به سراغ به‌کارگیری این دو فناوری در ارتباط با محصولات شبیه‌سازی و آموزشی رفته‌اند. این رویکرد به معنای آن است که در چند سال آینده مشاغل بیشتری روی توسعه‌دهندگان واقعیت مجازی و افزوده قرار خواهد گرفت. این مشاغل هم در زمینه توسعه و هم در زمینه امنیت پیش روی این افراد قرار دارد.

تحلیل‌‌گر امنیتی

به لطف نقص‌های امنیتی که به تازگی شناسایی شده و تهدیداتی که به‌طور مداوم افزایش پیدا می‌کنند، جای تعجبی نیست که مشاهده می‌کنیم تقاضا برای تحلیل‌گران امنیتی رو به افزایش است. امروزه تحلیل‌گران امنیتی حقوق ثابت و بالایی را دریافت می‌کنند. اما این تمام ماجرا نیست. به واسطه آن‌که حیطه کاری این افراد به سرعت در حال گسترش است و اکنون شاهد این موضوع هستیم که حیطه کاری این افراد تمامی بخش‌های یک سازمان را شامل می‌شود. گزارشی که از سوی CareerCast منتشر شده اعلام می‌دارد این افراد برای آن‌که حضور ماندگار و موفقی داشته باشند باید با جدیدترین روش‌های هک و متدولوژی‌های مورد استفاده از سوی هکرها آشنا باشند تا بتوانند نقص‌های امنیتی را پیش‌بینی کنند. به همین دلیل است که شغل تحلیل‌گر امنیتی جزء دو شغل برتر سال 2017 انتخاب شده است. با رشد انفجاری ذخیره‌سازهای ابرمحور پیش‌بینی می‌شود شغل مربوط به تحلیل‌گر امنیتی یک جهش 18 درصدی را در یک سال آینده تجربه کند.

متخصصان پیاده‌سازی سرویس‌های ابری

بر طبق گزارش منتشر شده از سوی CompTIA ترکیب فناوری‌های جدید با سرویس‌های ابری پویایی خاصی را به آن می‌بخشند. یادگیری ماشینی و زنجیره بلوکی از جمله فناوری‌های تاثیرگذار بر کلاود هستند. Friess می‌گوید: «شرکت‌ها در زمینه بودجه در تنگنا قرار گرفته‌اند. شرکت‌ها برای غلبه بر مشکل کمبود بودجه به رویکرد کار بیشتر و پرداخت کمتر متوسل شده‌اند. همچنین تا حد امکان هزینه‌های جانبی خود را کاهش داده‌اند. اما با ورود کلاود به یک سازمان همه چیز تغییر پیدا می‌کند. این فناوری قادر است قفل درب‌ها را باز کرده و فرصت‌های جدیدی را پیش روی شرکت‌ها قرار دهد. مدیران ارشد فناوری به دنبال رویکردهای مختلف کلاود محور هستند. درست در همین نقطه است که توسعه‌دهندگان و متخصصان اجرایی که در زمینه ارائه راه‌حل‌های کلاود متخصص هستند به میدان وارد می‌شوند. افرادی که با Microsoft 365، Workday، Slaceforce.com، AWS، آژر، Service Now، Oracle Cloud وSAP  آشنایی دارند.»

مهندسان Full-Stack

کاربران وب به‌طور فزاینده‌ای خواستار نرم‌افزارهایی هستند که تجربه کاربری در آن‌ها به خوبی به کار گرفته شده باشد. همین موضوع باعث شده است تقاضا برای طراحان فول استک زیاد شود. گاتام آگروال، مدیر ارشد مدیریت محصول در Sencha می‌گوید: «فناوری‌هایی شبیه به برنامه‌های تحت وب پیش‌رونده (progressive web apps) به شکل قابل توجهی مورد توجه قرار گرفته‌اند.» در حالی که دات‌نت و جاوا در سال جاری همچنان به سلطه خود بر بازار ادامه خواهند داد، اما روندهای بزرگ متن باز به شدت در حال رشد هستند. امروزه شرکت‌ها به دنبال متخصصانی هستند که در زمینه کار با PHP، پیتون، Node.JS و HTML/CSS مهارت داشته باشند. کاندیس مورفی، مدیر استخدامی Addison Group می‌گوید: «کلید موفقیت این گروه از افراد آشنایی با زیرساخت‌های متن باز است.»

متخصصان علم داده‌ها

‌آن‌چنان که هوش مصنوعی به یکی از ملزومات اصلی کسب‌وکارها تبدیل شده است، در همان حال اخذ تصمیمات سریع با اتکا بر حجم عظیمی از داده‌ها روند افزایشی به خود گرفته است. امروزه سازمان‌ها به دنبال استخدام افرادی هستند که در زمینه تحلیل داده‌ها تبحر دارند. جیل ویتی، معاون بخش استعدادیابی شرکت Entelo می‌گوید: «امروزه موقعیت‌های شغلی برای همه طراحان وجود دارد، اما موقعیت‌های شغلی برای متخصصان علم داده‌ها به مراتب بیشتر است. هر شرکتی به دنبال آن است تا از اهرم داده‌ها و تحلیل‌ها به منظور بهبود موقعیت تجاری خود استفاده کند. شرکت‌ها به دنبال استعدادهایی هستند که بتوانند به مجموعه سوالات پیچیده‌ مرتبط با داده‌ها پاسخ دهند. کلید موفقیت این متخصصان در تسلط بر مفاهیم ریاضی قرار دارد.»

مهندسان اینترنت اشیا

گزارش منتشر شده از سوی Randstad نشان می‌دهد تقاضا برای مشاغل مرتبط با معماری اینترنت اشیا در سال گذشته میلادی یک رشد 40 درصدی را تجربه کرده است. اما این تازه شروع کار است. دینو گریگور راکاکیس، معاون بخش استخدامی Randstad می‌گوید: «اینترنت اشیا نقطه پیشرفت دنیای فناوری است. کار کردن به عنوان یک مهندس اینترنت اشیا فرصت‌های بسیاری را هم در مقطع فعلی و هم در آینده پیش روی علاقه‌مندان قرار می‌دهد. اینترنت اشیا دنیایی است که همواره رویکرد رقابتی خود را حفظ می‌کند. حتا مهندسانی که به‌طور مستقیم با اینترنت اشیا در ارتباط نباشند نیز موقعیت‌های شغلی خوبی را تجربه خواهند کرد. دستگاه‌های اینترنت اشیا شرکت‌ها را با حجم بسیار عظیمی از داده‌های غیر ساخت یافته محصور کرده است. شرکت‌ها به دنبال راهی هستند تا این داده‌ها را به اطلاعات ارزشمندی تبدیل کرده و اطلاعات خود را همواره به‌روز نگه دارند. چالش اصلی شرکت‌ها این است که داده‌ها را با سرعت و دقت بیشتری تحلیل کرده تا بینش درست و قابل فهم را به دست آورند.»

منبع:http://www.shabakeh-mag.com

  نظرات

  سیستم‌عامل Hongmeng OS 2.0 رونمایی شد
  بازاریابی و بازارسازی
  سیستم‌عامل Hongmeng OS 2.0 رونمایی شد
  وانگ چنگ‌لو؛ رئیس دپارتمان نرم‌افزاری هواوی:امروزه ما برای پیشی گرفتن در زمینه ساخت اکوسیستم مبتنی بر تلفن‌همراه و حوزه صنعت ارتباطات به فرصتی فوق‌العاده دست یافته‌ایم وچشم‌اندازهای بسیار بزرگی پیش روی ما قرار دارند.”
    2020-09-14 12:15:05
  گامی رو به جلو درموسسه RMIT
  تازه های فناوری
  گامی رو به جلو درموسسه RMIT
  این پوست مصنوعی با استفاده از یک لایه الکترونیکی نازک تولید شده است. این لایه مجهز به سنسورهای سنجش فشار، پوشش‌های واکنش‌دهنده به دما و یک سلول حافظه شبه مغز است.
    2020-09-07 10:54:54
  سامسونگ دیگرلاف نمی زند
  شرکت ها و برندها
  سامسونگ دیگرلاف نمی زند
  این فناوری جدید نه‌تنها موجب برتری سامسونگ نسبت به سایر رقبای خود در این صنعت می‌شود بلکه "مانع اصلی توسعه" در مقیاس‌گذاری رم را نیز برطرف می‌کند
    2020-09-06 13:14:51
  هوشمند سازی مدارس سرعت می گیرد
  تازه های کسب و کار
  هوشمند سازی مدارس سرعت می گیرد
  ما برای تشویق کسب و کارها و استارتاپ‌ها به جهت ورود به حوزه خدمات و محتوای آموزشی، اعطای وام را در اولویت قرار داده‌ایم. همچنین اختصاص فضای کاری مشترک نیز برای رشد و شکوفایی شرکت‌های نوپا در دستور کار قرار گرفته است.
    2020-09-04 11:23:36
  جایگاه ایران درحکمرانی برفضای مجازی
  فناوریهای برتر
  جایگاه ایران درحکمرانی برفضای مجازی
  باتوسعه پروژه‌هایی که با مفهوم اینترنت بدون مرز توسط اسپیس ایکس، آمازون و گوگل طراحی شده و نیز سرویس‌های جدید نسل‌های آینده تلفن همراه، دیگرامکان "رگولاتوری" روی اینترنت وجود نخواهد داشت.
    2020-09-01 15:13:53
  رشدسرمایه گذاری در حوزه"هوش مصنوعی"
  فناوریهای برتر
  رشدسرمایه گذاری در حوزه"هوش مصنوعی"
  آمریکا مدعی ساخت اینترنت کوانتومی و تبدیل شدن به یک ابرقدرت فنی است. بررسی‌های مؤسسه تحقیقاتی آی دی سی نشان می‌دهد صرف هزینه در حوزه هوش مصنوعی در منطقه خاورمیانه و آفریقا نیزدر سال ۲۰۲۰ رشد چشمگیری خواهد داشت.
    2020-08-26 09:54:00
  دانشمندان علیه دانشمندان
  دانش روز
  دانشمندان علیه دانشمندان
  همین نگرانی‌ها ۲۳۰ دانشمند از ۴۰ کشور جهان را بر آن داشت که بیانیه‌ای مشترک در مورد تبعات انسانی و زیست محیطی توسعه این تکنولوژی منتشر کنند.
    2020-08-24 10:17:23
  نسل جدید نمایشگرها
  نوآوری
  نسل جدید نمایشگرها
  این نمایشگرها را می‌توان در بخش‌های تجاری مختلف مانند پنجره‌های بزرگ مغازه‌ها یا نمای خارجی ساختمان و همچنین نمایشگاه‌ها استفاده کرد.
    2020-08-23 11:09:18