شرکت ها و برندها

آیا "نوکیا" توانائی فراهم کردن همه شرایط موفقیت در "اندروید" را خواهد داشت.

تا همین چندسال پیش، نوکیا عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده تلفن همراه در جهان را در اختیار داشت. این برند به قدری در میان کاربران محبوب بود که به نوعی معنای تلفن‌همراه با نام نوکیا درآمیخته بود.
  جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ ۲۰:۵۰:۰۰

 با پیدایش سیستم عامل اندروید، دنیای تلفن همراه وارد فاز جدیدی شد، اما نوکیا نتوانست خود را با دنیای جدید تطبیق دهد. پافشاری بر استفاده از ویندوزفون و سیمبین موجب شد نوکیا مسیری را طی کند که انتهای آن یک فاجعه کامل بود.

طولی نکشید که محبوبیت این برند رو به افول گذاشت و رقیبان تازه نفسی هم‌چون سامسونگ، ال‌جی، سونی و اچ‌تی‌سی صاحب قدرت شدند، این مسیر تا جایی ادامه پیدا کرد که کارخانه نوکیا که روزی یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های دنیا محسوب می‌شد، برای بقا مجبور به فروش بخش‌های مختلف خود از جمله خط تولید تلفن‌همراه به کمپانی‌های دیگر شد. تصاحب بخش موبایل نوکیا توسط مایکروسافت، تیر خلاصی بود بر پیکره نیمه جان نوکیا، به موجب این قرارداد نوکیا حق تولید هیچ اسمارت‌فونی را تحت نام خود نداشت و مایکروسافت که پلتفرم شکست خورده ویندوزفون را در دست داشت، سعی در احیای دوباره این سیستم عامل گرفت که در انتها نیز به خواسته خود نرسید.

با اتمام قرارداد ۳ ساله نوکیا با مایکروسافت، زمزمه‌هایی مبنی بر حضور دوباره این برند در دنیای اسمارت‌فون‌ها به گوش می‌رسید، تا اینکه مشخص شد نوکیا، این شیر مرده قرار است حیاتی دوباره پیدا کند، حیاتی که این بار با اندروید همراه خواهد شد، موضوعی که به خوبی نشان می‌دهد نوکیا از گذشته درس‌های زیادی را گرفته است، درس‌هایی ساده اما با بهایی سنگین! در ادامه قرار است نگاهی بر مهم‌ترین موانع پیش روی نوکیا برای موفقیت دوباره داشته باشیم.

نوکیا به خاطرات پیوسته است!

شما نوکیا را با چه می‌شناسید، ۱۱۰۰، ۶۶۰۰ و یا خانواده جذاب N؟! نوکیا دیگر یک نام مرده است، نامی که پیش‌تر معنای تلفن همراه بود حالا جای خود را به اپل، سامسونگ و حتی هواوی داده است!

نوکیا حالا نامی است که به جای موبایل بودن، شکست خورده بودن را به ارمغان می‌آورد، نامی که قبلا به معنای «کیفیت» بود اما حالا تداعی کننده فیچرفون‌هایی بی‌کیفیت و بی‌فایده است! نوکیا هنوز محبوب است اما در خاطرات؛ شمار کسانی که این برند را بر سامسونگ، اپل، سونی و دیگر نام‌داران ترجیح بدهند به هیچ وجه زیاد نخواهد بود. نوکیا مهربان است، برندی کهنه کار که باید فرصتی دوباره داشته باشد اما تاوان تصمیمات اشتباه نوکیا را نباید کاربران بدهند.

به عنوان یک سینه چاک نوکیا در قدیم، کسی که موبایل برایش با نوکیا معنا یافته است، ترجیح می‌دهم این برند را در خاطراتم داشته باشم، با همان ابهت و محبوبیت، نه برندی که برای حضور یافتن در بازار در حال دست و پا زدن است. نوکیا، جایت در ذهن و قلبمان محفوظ است، لطفا خرابش نکن!

رقیبانی بیش‌تر، قدرتمندتر و کارشناس‌تر!

اگر به رقبای اصلی نوکیا در زمان اوج این کمپانی نگاهی داشته باشیم، در می‌یابیم که نوکیا در آن زمان به قدری از بقیه پیشی گرفته بود که تقریبا یکه تاز این صنعت نام داشت. مهم‌ترین رقیب این برند را می‌توانستیم موتورولا و سونی اریکسون بدانیم که تولیدات آن دو هم در مقابل نوآوری‌ها و محصولات خاص‌گونه نوکیا چندان به چشم نمی‌آمدند. اما در زمان حال نوکیا باید با کمپانی‌هایی به رقابت بپردازد که سال‌هاست با سیستم عامل اندروید کار کرده‌اند، آن را بهبود بخشیده‌اند و به خوبی از کم و کاستی‌ها و نقاط قوت این پلتفرم اطلاع دارند. نوکیا در حالی در ابتدای این راه وجود دارد که سایر سازندگان تقریبا در اکثر بخش‌ها به حد کمال رسیده‌اند. در واقع رقابت در دنیای اندروید، به قدری پیچیده و سخت خواهد بود که به نظر نمی‌رسد این شیر پیر توان رقابت با سایرین را داشته باشد. اگر بخواهیم اپل را هم به این میدان دعوت کنیم، به خوبی کوچکی و تازه‌کاری نوکیا در این صنعت را درک خواهیم کرد.

جایی برای نوکیا باقی نمانده است!

اگر نگاهی به پرچم‌داران اندروید بیندازیم، درمی‌یابیم اکثر آن‌ها در همه بخش‌ها به حد کمال رسیده‌اند. سرعت رشد فناوری به‌قدری زیاد است که شیر پیر قصه ما از پس آن بر نمی‌آید. با توجه به اخبار منتشر شده از اسمارت‌فون اندرویدی نوکیا که قرار است در آینده‌ای نزدیک از آن رونمایی شود، در می‌یابیم که این اسمارت‌فون درست همان چیزی است که قبلا دیده‌ایم، بدون هیچ ویژگی خاصی! نوکیا قدم در راهی می‌گذارد که پیش‌تر اشباع شده است، اگرچه همیشه جا برای بهتر شدن وجود دارد اما برندی که در دنیای اندروید تازه کار است و تجربه ساخت یک اسمارت‌فون اندرویدی به تمام معنا را نداشته است، شانس زیادی برای موفقیت ندارد، مگر اینکه همانند گذشته نوآور و خلاق باشد. البته رشد سایر کمپانی‌ها و پیشرفت تکنولوژی مسیر نوکیا برای رسیدن به قله آسان‌تر می‌کند اما بازهم همه چیز به انتخاب‌های این کمپانی بستگی دارد، امری که در گذشته در آن خوب نبوده است.

بازگشت نوکیا به دنیای اسمارت‌فون‌ها بدون شک اتفاق خوب و مثبتی است. بازگشتی برای کمپانی که پایه‌گذار فراگیر شدن تلفن‌های همراه بوده است. نوکیا نام بزرگی است و انتظار داریم عملکرد این کمپانی در دنیای اندروید به گونه‌ای باشد که به این نام صدمه وارد نشود. نوکیا بودن، صرفا نمی‌تواند تضمین کننده موفقیت باشد، نوکیا در دنیایی قدم می‌گذارد که باید در آن حرفی برای گفتن داشته باشد. مشکلات بالا تنها بخشی از مهم‌ترین موانع پیش روی این برند برای رسیدن به موفقیت است، در واقع سازندگان بزرگی هم‌چون اچ‌تی‌سی و سونی با اینکه سال‌هاست اسمارت‌فون اندرویدی تولید می‌کنند اما نتوانسته‌اند موفقیت چشم‌گیری را کسب کنند.

                                                        موفقیت در دنیای اندروید به مجموعه گسترده‌ای از عوامل بستگی دارد که اگر نوکیا بتواند همه آن‌ها را کنار یکدیگر داشته باشد، می‌تواند موفق باشد.

منبع:ویرگول(امید بکتاش)

  نظرات

  چرامشترکان اینترنت در ایران ترجیح می‌دهند کمتر به دانلود فایل‌ های تصویری و ویدیویی اقدام کنند؟
  اینترنت
  چرامشترکان اینترنت در ایران ترجیح می‌دهند کمتر به دانلود فایل‌ های تصویری و ویدیویی اقدام کنند؟
  پیش ‌بینی‌ها نشان می‌ دهد تعداد مشترکان تلفن همراه در سال ۲۰۲۰ به بیش از پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر خواهد رسید و به موازات آن مصرف داده نیز افزایش خواهد یافت؛ تا آنجا که سهم ویدئو از ترافیک داده دنیا از ۶۴ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۸۰ درصد در سال ۲۰۱۹ خواهد رسید.
  برای موفقیت بلند مدت در بازار سهام‌ چه قواعدی را باید رعایت کنیم
  تازه های کسب و کار
  برای موفقیت بلند مدت در بازار سهام‌ چه قواعدی را باید رعایت کنیم
  توجه داشته باشید که این توصیه‌ها بسیار عمومی هستند و هر کدام نسبت به شرایط ممکن است کاربردهای متفاوتی داشته باشند ولی هر کدام از توصیه‌ها دارای مفاهیم پایه‌ای هستند که می‌توانند شما را به یک سرمایه‌گذار آگاه تبدیل کند.
  دِرون‌های پاسخ EMS به‌زودی رنگ واقعیت به‌خود می‌گیرند.
  فناوریهای برتر
  دِرون‌های پاسخ EMS به‌زودی رنگ واقعیت به‌خود می‌گیرند.
  فرض کنید یک حادثه رانندگی برای شما رخ داده و کنار جاده افتاده‌اید. دِرون روی پیدا کردن شما زوم می‌کند؛ و به کمک GPS اسمارت‌فون‌تان به سمت محلی که قرار دارید، پرواز می‌کند. وقتی به مکان موردنظر رسید؛ آرام در نزدیکی شما فرود می‌آید در حالی‌که با خود کمک‌های اولیه آورده است.
  کدام گوشی های سامسونگ میتوانند اندروید نوقا را نصب کنند
  تلفن همراه و تبلت
  کدام گوشی های سامسونگ میتوانند اندروید نوقا را نصب کنند
  سامسونگ به تازگی عرضه‌ی آپدیت اندروید نوقا (Android Nougat) برای گلکسی اس 7 و اس 7 اج خود را برای کاربران تمام نقاط جهان و به صورت OTA آغاز کرده است. حالا این موضوع باعث به وجود آمدن این پرسش برای کاربران شده است که کدام یک از گوشی های سامسونگ این به‌روزرسانی را دریافت خواهند کرد؛ در ادامه با ما باشید تا به این سوال مهم پاسخ دهیم.
  روش جدید برای پیش‌بینی مرگ هفت سال آینده
  فرادانش
  روش جدید برای پیش‌بینی مرگ هفت سال آینده
  محققان به تازگی محققان موفق شده‌اند با یک آزمایش خون که هزینه آن تنها ۴۰ پوند است، خطر سکته قلبی را در افراد پیش بینی کنند. آن ها حتی می توانند با این آزمایش احتمال ایجاد حمله قلبی در افراد در هفت سال آینده را نیز پیش بینی کنند.
  مدرن کردن آشپزخانه‌ با اينترنت اشياء
  اینترنت اشیاء و پوشیدنی
  مدرن کردن آشپزخانه‌ با اينترنت اشياء
  وسایل اصلی آشپزخانه نیز می‌توانند در آینده این بخش مهم خانه‌ نقش پررنگ‌تری داشته باشند؛ یعنی وسایلی مانند اجاق گاز، یخچال و انواع فر‌ها می‌توانند به شبکه متصل شوند. این اتصال به افراد کمک می‌کند هر لحظه تسلط خود را بر آشپزخانه حفظ کنند.
  DeepMind مهار نشدني است، دست اندر كاران هوش مصنوعی به کجا می روند؟
  فرادانش
  DeepMind مهار نشدني است، دست اندر كاران هوش مصنوعی به کجا می روند؟
  هم اکنون نیز نشانه های کوچکی وجود دارند دال بر اینکه در آینده یادگیری تقویت شده به ایجاد شرایطی می انجامد که در آن، ماشین ها به سادگی غیرفعال نمی شوند و در برابر این مساله مقاومت خواهند کرد.
  برای عزیزانتان هدیه هنری پیشکش کنید؛ سایتی برای همه هنر دوستان
  استارتاپ ها
  برای عزیزانتان هدیه هنری پیشکش کنید؛ سایتی برای همه هنر دوستان
  «پیشکش» استارت‌آپی است که آمده تا به شما برای دریافت هرآنچه که به نام هنر باشد و هدیه دادنی، کمک کند. آنها که شعار «پیشکش» را «هنر، پیشکش زندگی» انتخاب کرده‌اند، در چهار بخش پیشکش‌هایی به شما می‌دهند .
  لاغر بودن، مهم‌تر از سالم بودن است
  جامعه
  لاغر بودن، مهم‌تر از سالم بودن است
  در پایگاه‌های اینترنتی برای لاغری بیش از اندازه که ناشی از یک بیماری عصبی است به عنوان "ایده‌آل زیبایی" تبلیغ می‌شود. در این میان توئیگی، مانکن لاغر سال‌های ۱۹۶۰ هم که سایز صفر را مد کرد، جایی برای عرض اندام ندارد.
  این روزها همه از نوکیا سخن میگویند؛ تازه ترین اطلاعات از محصول جدید دیگر نوکیا
  تلفن همراه و تبلت
  این روزها همه از نوکیا سخن میگویند؛ تازه ترین اطلاعات از محصول جدید دیگر نوکیا
  به نقل از یک فعال انتشاراتی روسیه‌ای، گوشی اندرویدی نوکیا پی 1 مبتنی بر گوشی شارپ آگوس ایکس ایکس 3 (Sharp Aquos Xx3) طراحی شده است که یک سال و نیم پیش در ژاپن رونمایی شد. با این حال گوشی نوکیا از سخت افزار مدرن‌تر و قدرتمندتری نظیر چیپست اسنپدراگون 835(تازه‌ترین چیپ موبایلی شرکت کوالکام)، رم 6 گیگابایتی و حافظه داخلی 256 گیگابایتی بهره می‌برد.