همیشه به خودتان پایبند بمانید

امروزه جوانان صرفاً با یک حقوق ماهیانه‌ی خوب، به رضایت شغلی نمی‌رسند. آن‌ها می‌خواهند شغلشان معنی و هدف خاصی داشته باشد. اما چگونه می‌توان چنین کاری پیدا کرد؟

اشلی استال در مقاله‌ای که در نشریه‌ی فوربز منتشر شد، توضیح می‌دهد که چگونه سال‌ها وقت خود را برای تحصیل در رشته‌ی دیپلماسی خارجی صرف کرد و دو مدرک کارشناسی ارشد گرفت تا اینکه شغلی به‌عنوان مربی کسب‌وکار پیدا کرد. او می‌گوید زمانی که مسیرش را آغاز کرده بود، هرگز فکر نمی‌کرد روزی خود را در چنین جایگاهی ببیند. ولی این شغل او را کاملاً به رضایت روحی رساند.

کم نیستند جوانانی که چنین تجربه‌ای را پشت سر می‌گذارند. آن‌ها راهی را شروع و خودشان را در آن مسیر غرق می‌کنند، سپس به موقعیتی برمی‌خورند که گویی آن‌ها را صدا می‌کند. گاهی اوقات شور و اشتیاق واقعی زمانی ظهور می‌باید که اصلاً انتظارش را ندارید.

بااین‌حال اغلب مردم وقتی به این نقطه می‌رسند، در مورد مسیر جدید زندگی‌شان دچار تردید و درماندگی می‌شوند. آن‌ها از خودشان می‌پرسند آیا این همان راهی است که باید ادامه بدهند؟ آیا با تغییر مسیر، امنیتشان را از دست می‌دهند؟ اگر اشتباه کرده باشند چه می‌شود؟

زمانی که متوجه می‌شوید مدت‌ها مسیری را طی کرده‌اید که هیچ کمک یا خدمتی به شما نکرده است، این چند سؤال را از خودتان بپرسید. هرچند ممکن است فکر کردن به این پرسش‌ها، حس خوبی نداشته باشد؛ ولی پیش از اینکه یک قدم بزرگ بردارید و جهت زندگی‌تان را کاملاً عوض کنید، روی پاسخ‌هایتان تأمل‌کنید:

آیا واقعاً خوشحالید؟

با صداقت ارزیابی کنید که این شغل واقعاً چه احساسی به شما می‌دهد. همه‌ی ما روزها، هفته‌ها حتی ماه‌های سختی در دفتر کارمان گذرانده‌ایم. آیا صرفاً خسته‌اید یا اینکه حس می‌کنید بی‌اراده در این مسیر شغلی حرکت می‌کنید؟ برای مثال اشلی استال کاملاً حس می‌کرد که دیگر علاقه‌ای به دیپلماسی ندارد؛ ولی به خاطر ترس از تغییر، همچنان مسیرش را ادامه می‌داد. اگر اهداف سابقتان دیگر شما را به هیجان نمی‌آورند، وقتش رسیده است که از خودتان سؤال کنید واقعاً چه می‌خواهید؟

می‌خواهید خودتان را به چه کسی ثابت کنید؟

فقط به این دلیل که استاد موردعلاقه‌تان به شما گفته بود باید یک وکیل بزرگ شوید؛ یا اینکه والدینتان همیشه آرزو داشتند در رشته‌های فنی درس بخوانید، به این معنی نیست که حتماً باید این راه‌ها را انتخاب کنید. پیش از هر چیز باید به علایق واقعی و درونی‌تان نگاه کنید. مهم نیست که دیگران از شما چه می‌خواهند. اگر بزرگ‌ترین انگیزه‌ی شما این باشد که خودتان را به دیگران ثابت کنید، هرگز به رضایت شغلی دست پیدا نمی‌کنید. خوب فکر کنید تا زمانی که مطمئن شوید اعمال و انتخاب‌هایتان، از علل درستی انگیزه گرفته‌اند.

آیا راه دیگری هم هست؟

از خودتان بپرسید که برای رسیدن به موفقیت‌ها و نقاط عطف زندگی کاری، چه فشارهایی را تحمل می‌کنید؟ آیا آن‌قدر خودتان را در چهارچوب‌های سخت و چک‌لیست‌های متعدد غرق کرده‌اید که دیگر متوجه نیستید در دنیای اطرافتان چه می‌گذرد؟ آیا این نیاز دائمی به کنترل اوضاع، شما را از خلاقیت و درک فرصت‌های جدید، باز داشته است؟ این محدودیت‌ها را کنار بگذارید و به اهداف بزرگ قدیمی‌تان فکر کنید. آیا این چیزی بود که می‌خواستید؟ به اهداف فعلی فکر کنید و ببینید چه بخش‌هایی از آن، واقعاً برای شما اهمیت دارد. به‌این‌ترتیب افق دیدتان را وسیع‌تر می‌کنید و متوجه می‌شوید که چه راه‌های دیگری برای زنده نگه‌داشتن اهداف اصلی‌تان وجود دارد. گاهی اوقات ما می‌توانیم از راه‌هایی که اصلاً انتظارش را نداریم، به هدف‌هایمان دست پیدا کنیم.

می‌خواهید چه اتفاقی بیفتد؟

زمانی می‌توانید به این سؤال پاسخ دهید که فهمیده باشید چه چیزی برای شما اهمیت بیشتری دارد. این سؤال به جریان کاری‌تان بستگی دارد و گاهی همین موضوع است که اجازه نمی‌دهد به مسیرهای جدید فکر کنید. پای خود را از روی پدال گاز بردارید و کمی به مناظر اطراف نگاه کنید. به‌جای اینکه مدام در حال رفت‌وآمد باشید، بیشتر متمرکز شوید و ایده‌هایتان را مرور کنید.

بسیاری از مردم با چنان سرعتی حرکت می‌کنند که متوجه نیستند در دنیای اطراف چه می‌گذرد. اشلی استال در مقاله‌ی خود، مردم را به کم کردن سرعت دعوت نمی‌کند، بلکه توصیه می‌کند به‌جای تحمل دائمی فشار و تلاش‌های بی‌وقفه، خودشان را به جریان زندگی بسپارند. این فرایند به اغلب مردم کمک می‌کند هدف‌های بسیار جالبی در زندگی‌شان پیدا کنند و به پیشرفت‌های بزرگی که با تغییرات، صلح و همبستگی همراه است، دست یابند.

اگر آمادگی دارید که شور و علاقه‌ی خودتان را پیگیری کنید، به یاد داشته باشید که کمی آهسته‌تر حرکت کنید و جاده‌ی جدیدی بر مبنای آنچه واقعاً برای شما اهمیت دارد انتخاب کنید. گرچه حرکت‌های بزرگ مثل تغییر شغل، مستلزم اراده‌ی آهنین است؛ اما در پایان ارزش همه‌ی سختی‌های آن را دارد. و بازهم به خاطر داشته باشید که همیشه به خودتان پایبند بمانید.

منبع:زومیت به نقل از FORBES
 

  نظرات

  "شیائومی" ،قهرمانی رها ، نامنظم و بیش فعال
  شرکت ها و برندها
  "شیائومی" ،قهرمانی رها ، نامنظم و بیش فعال
  بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ که بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی هنوز به دنبال ایالت «اوتار پرادش» (ایالتی در هندوستان) روی نقشه بودند، این شرکت به بزرگ‌ترین شرکت عرضه‌کننده موبایل هوشمند در بازار هندوستان تبدیل شد.
    2018-06-16 12:40:00
  نیاز اینترنتی،چالش کسب و کارهای مدرن
  تازه های کسب و کار
  نیاز اینترنتی،چالش کسب و کارهای مدرن
  هر کسب‌وکار به یک پهنای‌باند مشخص نیاز دارد؛ نه بیشتر و نه کمتر. مدیران آنکسب‌وکار باید بتوانند این میزان پهنای‌باند مناسب را محاسبه و تقاضا بدهند تا به دردسر نیافتند. اما چگونه این پهنای‌باند مورد نیاز را برای هر کسب‌وکار محاسبه کنیم؟
    2018-06-15 16:00:00
  ترمیم شبکه جاده ای انگلستان زیر چترفناوری نوین
  دانش روز
  ترمیم شبکه جاده ای انگلستان زیر چترفناوری نوین
  پروفسور «مارک میودونیک» (Mark Miodownik)، استاد «کالج دانشگاهی لندن» (UCL) گفت: شبکه جاده‌ای انگلستان، به خاطر ناتمام ماندن تعمیرات، در حال تخریب است و مقامات محلی، برای ادامه کار، بودجه و نیروی انسانی کافی ندارند.
    2018-06-15 07:36:00
  اینستاگرام ، تحت تاثیر سیاست‌های شرکت مادر، درحال پیشروی است
  تازه های کسب و کار
  اینستاگرام ، تحت تاثیر سیاست‌های شرکت مادر، درحال پیشروی است
  صاحبان کسب و کار در صنعت پوشاک می‌توانند با ارسال تصاویری از البسه و پوشاک تولیدی خود به تبلیغ آن و قیمت‌گذاری دقیق برروی تصاویر پرداخته و کاربران نیز با لمس قیمت و لباس مذکور، مستقیما می‌توانند آن را به‌صورت اینترنتی خریداری کنند.
    2018-06-14 15:13:50
  قهرمان جام‌جهانی فوتبال 2018
  فرادانش
  قهرمان جام‌جهانی فوتبال 2018
  گلدمن‌ ساچزپیش‌بینی کرده است که تیم‌های ملی فرانسه، برزیل، پرتغال و آلمان در نیمه نهایی این مسابقات حضور دارند و بزریل و آلمان نیز در دیدار نهایی این بازی‌ها مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند.
    2018-06-13 15:05:35
  رکورد شکنی جدید "علی بابا"
  اقتصاد
  رکورد شکنی جدید "علی بابا"
  بزرگ‌ترین پلتفرم آنلاین نقل‌وانتقال مالی در چین، 14 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری را از سوی یک کمپانی خصوصی جذب کرد.
    2018-06-11 07:04:00
  6عادت ،6 درس
  شخصیت ها
  6عادت ،6 درس
  برنامه‌نویسانی که خود را با فناوری‌های جدیدتر سازگار می‌کنند، می‌توانند در کنار همتایان جدید خود کار کنند، در غیر این صورت آن‌ها نیز همانند فناوری که با آن کار می‌کنند، منسوخ و قدیمی می‌شوند.
    2018-06-10 16:58:00
  هوش مصنوعی در آستانه جهش
  تازه های فناوری
  هوش مصنوعی در آستانه جهش
  فناوری هوش مصنوعی به دلیل پردازش‌های سریع و مختلف، نیاز به محل ذخیره سازی با ظرفیت بسیار بالا دارد و از سوی دیگر سرعت ذخیره سازی نیز برای توسعه این فناوری بسیار با اهمیت است.
    2018-06-07 07:38:00