سرمایه‌گذاری تاثیرگذار (impact investing) راهی متفاوت برای پول سازی

در گذشته به نظر می‌رسید مفاهیمی چون " منعفت مالی" و " سود اجتماعی" منحصر به فرد باشند. اما به دلیل تاثیر فزاینده سرمایه‌گذاری، دیگر امروزه این بحث مطرح نیست. با این حال مفهوم لجستیک کمی پیچیده است. برای مثال، چگونه کسی می‌تواند یک سرمایه‌‌گذاری تاثیرگذار را تشخیص دهد، یعنی چیزی که علاوه بر بازدهی تاثیر واقعی داشته باشد؟درک چنین مفهومی و تشخیص این که از کجا باید شروع کرد، بخصوص برای سازمان‌های بخش خصوصی و اشخاص می‌تواند دشوار باشد.

 در اینجا قصد داریم از زیر و بم سرمایه‌گذاری تاثیرگذار (impact investing) برای شما بگوییم و همچنین چند نکته در این مورد که چگونه می‌توانید قدم در این راه‌ بگذارید.

سرمایه‌گذاری تاثیرگذار چیست

به عبارت ساده، سرمایه‌گذاری تاثیرگذار به هرگونه سرمایه‌‌گذاری در یک شرکت یا سازمان اشاره دارد که علاوه بر بازده مالی، منفعت‌ اجتماعی و زیست محیطی هم به همراه داشته باشد. ممکن است هر چیزی را شامل شود، از کارآفرینی اجتماعی گرفته تا یک شرکت انتفاعی که به پروژه‌های کشاورزی پایدار وام‌های کوچکی ارائه می‌دهد. سرمایه‌گذاری تاثیرگذار در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. گزارش اخیر گوگل نشان می‌دهد میزان جستجو برای سرمایه گذاری تاثیرگذار از میزان جستجوهای سرمایه‌گذاری در دهه گذشته فراتر رفته است. استارتاپ‌های دره سیلیکون و شرکت‌های تاسیس شده، شاهد افزایش ابتکارات تاثیرگذار هستند و از این پروژه‌ها حمایت می‌کنند. شواهدی هم وجود دارند که نشان می‌دهند سرمایه‌گذاری‌های تاثیرگذار اغلب بهتر از سرمایه‌گذاری‌هایی عمل می‌کنند که به شدت انگیزه‌های مالی دارند.

بازیگران اصلی چه کسانی هستند

هم سرمایه‌گذاران نهادی و هم سرمایه‌گذاران بخش خصوصی قطعات مهم این پازل هستند. اهداف توسعه پایدار یعنی هر چیزی که این کره خاکی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، از روش‌های توسعه انرژی پاک گرفته تا دستیابی به برابری جنسیتی برای حذف گرسنگی جهانی  مخاطب این نوع سرمایه‌گذاری هستند. این‌ها اهداف مهم و جدی هستند و نیاز به سرمایه‌گذاری‌های جدی برای تبدیل شدن به واقعیت دارند؛ این کار قدرت مالی کل کشور ژاپن را می‌طلبد تا به طور کامل محقق شوند. و متاسفانه، قدرت مالی به اندازه‌ای است که فقط دولت‌ها و سرمایه‌گذاران نهادی می‌توانند کمک کنند. به همین دلیل است که سرمایه‌های خصوصی نقش مهمی را در سرمایه‌گذاری تاثیرگذار ایفا می‌کنند. در گذشته، فقدان شفافیت، داده‌های عملی و انگیزه  سد راه ورود  سرمایه‌گذاران خصوصی می‌شد. بهرحال در سال‌های اخیر، شاهد افزایش میزان تلاش‌ها در همکاری و سرمایه‌گذاری تاثیرپذیر بین‌المللی – هم از سوی افراد و هم سازمان‌ها- هستیم. این یک شاخص عالی برای قدرت گرفتن این جنبش است. هرچه منابع آموزشی و داده‌‌ها بیشتر در اختیار نهادهای بخش خصوصی قرار بگیرند، روند کلی مشهودتر خواهد شد.

چگونه قدم در اين راه بگذاريم

در واقعیت، سرمایه‌گذاری تاثیرگذار یک سرمایه‌گذاری برد- برد است با نرخ بازگشت سرمایه بیشتر از پولی که خودتان دارید: یعنی سرمایه‌گذاری برای آینده و حمایت از دلایل ارزشمندی که منافع بزرگتر را به همراه دارند. برای کسانی که می‌خواهند وارد این کار شوند اما از آن سر در نمی‌آورند، باید گفت که سرمایه‌گذاری تاثیرگذار یک راه آسان و همزمان متفاوت برای پول سازی است.

در حوزه سلامت، سرمایه‌گذاران می‌توانند به سراغ حمایت از درمانگاه‌های خصوصی، خدمات آمبولانس یا راهکارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای ارتقاء سلامت بروند. برای پشتیبانی از آموزش، سرمایه‌گذاری در راهکارهای پیشرفته فناوری، به ویژه فناوری‌هایی که به سمت توسعه بخش‌هایی از جهان پیش می‌روند، یک راه مفید و موثر برای ایجاد تفاوت است.

منبع:http://www.shabakeh-mag.com

  نظرات

  استفاده ازگوگل مپ بدون نیاز به اینترنت
  دانش روز
  استفاده ازگوگل مپ بدون نیاز به اینترنت
  گوگل به منظور جلوگیری از اشغال حجم زیادی از ظرفیت حافظه گوشی شما، به صورت اتوماتیک و خودکار تاریخچه محدوده‌های دانلود شده توسط شما را پس از گذشت ۳۰ روز ( یک ماه ) حذف می‌کند.
    2018-05-25 15:31:00
  انجام 1000000000000000عملیات در ثانیه
  فرادانش
  انجام 1000000000000000عملیات در ثانیه
  این تجربه می‌تواند راه را برای کامپیوترهای متعارف فوق‌سریع- و شاید کامپیوترهای کوانتومی- در موقعیت‌هایی که تاکنون ناممکن شمرده می‌شدند، بگشاید.
    2018-05-22 17:56:00
  امکانات استثنایی دردوربین‌شرکت رد
  نوآوری
  امکانات استثنایی دردوربین‌شرکت رد
  کاربر می تواند در آن واحد تصاویر را به صورت ۴V و دو بعدی و همچنین به صورت دو بعدی و سه بعدی ضبط کند. فایل های دو بعدی به صورت جداگانه ذخیره می شوند و لذا به راحتی قابل بهره برداری و انتقال هستند.
    2018-05-22 07:12:00
  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  اقتصاد
  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  تجارت الکترونیکی فرامرزی به عنوان نحوه‌ی جدید و الگوی جدید در تجارت بین المللی روند توسعه عصر اطلاعات را بازتاب می دهد و بر ساختار اقتصاد و تجارت جهان تاثیرگذار است.
    2018-05-21 17:04:00
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  فناوریهای برتر
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  پژوهشگران معتقدند طی سال های آینده افزایش استفاده از برنامه های خلاقانه، مفهومی و ارتباط آفرین به گسترش شدید کاربرد برنامه های واقعیت افزوده طراحی شده برای گوشی های هوشمند منجر می شود.
    2018-05-21 11:24:00
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  شخصیت ها
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  یکی از مسائلی که باعث شد نام نادلا بیشتر از پیش بر سر زبان‌ها بیافتد، تغییر تمرکز وی از نرم‌افزار به‌طیف وسیع‌تری از محصولات از جمله کلاود و گجت‌ها بود. وی باعث شد تا اعتبار مایکروسافت در حوزه خدمات مبتنی بر ابر بیشتر از گذشته شود.
    2018-05-19 07:29:00