سرمایه‌گذاری تاثیرگذار (impact investing) راهی متفاوت برای پول سازی

در گذشته به نظر می‌رسید مفاهیمی چون " منعفت مالی" و " سود اجتماعی" منحصر به فرد باشند. اما به دلیل تاثیر فزاینده سرمایه‌گذاری، دیگر امروزه این بحث مطرح نیست. با این حال مفهوم لجستیک کمی پیچیده است. برای مثال، چگونه کسی می‌تواند یک سرمایه‌‌گذاری تاثیرگذار را تشخیص دهد، یعنی چیزی که علاوه بر بازدهی تاثیر واقعی داشته باشد؟درک چنین مفهومی و تشخیص این که از کجا باید شروع کرد، بخصوص برای سازمان‌های بخش خصوصی و اشخاص می‌تواند دشوار باشد.

 در اینجا قصد داریم از زیر و بم سرمایه‌گذاری تاثیرگذار (impact investing) برای شما بگوییم و همچنین چند نکته در این مورد که چگونه می‌توانید قدم در این راه‌ بگذارید.

سرمایه‌گذاری تاثیرگذار چیست

به عبارت ساده، سرمایه‌گذاری تاثیرگذار به هرگونه سرمایه‌‌گذاری در یک شرکت یا سازمان اشاره دارد که علاوه بر بازده مالی، منفعت‌ اجتماعی و زیست محیطی هم به همراه داشته باشد. ممکن است هر چیزی را شامل شود، از کارآفرینی اجتماعی گرفته تا یک شرکت انتفاعی که به پروژه‌های کشاورزی پایدار وام‌های کوچکی ارائه می‌دهد. سرمایه‌گذاری تاثیرگذار در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. گزارش اخیر گوگل نشان می‌دهد میزان جستجو برای سرمایه گذاری تاثیرگذار از میزان جستجوهای سرمایه‌گذاری در دهه گذشته فراتر رفته است. استارتاپ‌های دره سیلیکون و شرکت‌های تاسیس شده، شاهد افزایش ابتکارات تاثیرگذار هستند و از این پروژه‌ها حمایت می‌کنند. شواهدی هم وجود دارند که نشان می‌دهند سرمایه‌گذاری‌های تاثیرگذار اغلب بهتر از سرمایه‌گذاری‌هایی عمل می‌کنند که به شدت انگیزه‌های مالی دارند.

بازیگران اصلی چه کسانی هستند

هم سرمایه‌گذاران نهادی و هم سرمایه‌گذاران بخش خصوصی قطعات مهم این پازل هستند. اهداف توسعه پایدار یعنی هر چیزی که این کره خاکی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، از روش‌های توسعه انرژی پاک گرفته تا دستیابی به برابری جنسیتی برای حذف گرسنگی جهانی  مخاطب این نوع سرمایه‌گذاری هستند. این‌ها اهداف مهم و جدی هستند و نیاز به سرمایه‌گذاری‌های جدی برای تبدیل شدن به واقعیت دارند؛ این کار قدرت مالی کل کشور ژاپن را می‌طلبد تا به طور کامل محقق شوند. و متاسفانه، قدرت مالی به اندازه‌ای است که فقط دولت‌ها و سرمایه‌گذاران نهادی می‌توانند کمک کنند. به همین دلیل است که سرمایه‌های خصوصی نقش مهمی را در سرمایه‌گذاری تاثیرگذار ایفا می‌کنند. در گذشته، فقدان شفافیت، داده‌های عملی و انگیزه  سد راه ورود  سرمایه‌گذاران خصوصی می‌شد. بهرحال در سال‌های اخیر، شاهد افزایش میزان تلاش‌ها در همکاری و سرمایه‌گذاری تاثیرپذیر بین‌المللی – هم از سوی افراد و هم سازمان‌ها- هستیم. این یک شاخص عالی برای قدرت گرفتن این جنبش است. هرچه منابع آموزشی و داده‌‌ها بیشتر در اختیار نهادهای بخش خصوصی قرار بگیرند، روند کلی مشهودتر خواهد شد.

چگونه قدم در اين راه بگذاريم

در واقعیت، سرمایه‌گذاری تاثیرگذار یک سرمایه‌گذاری برد- برد است با نرخ بازگشت سرمایه بیشتر از پولی که خودتان دارید: یعنی سرمایه‌گذاری برای آینده و حمایت از دلایل ارزشمندی که منافع بزرگتر را به همراه دارند. برای کسانی که می‌خواهند وارد این کار شوند اما از آن سر در نمی‌آورند، باید گفت که سرمایه‌گذاری تاثیرگذار یک راه آسان و همزمان متفاوت برای پول سازی است.

در حوزه سلامت، سرمایه‌گذاران می‌توانند به سراغ حمایت از درمانگاه‌های خصوصی، خدمات آمبولانس یا راهکارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای ارتقاء سلامت بروند. برای پشتیبانی از آموزش، سرمایه‌گذاری در راهکارهای پیشرفته فناوری، به ویژه فناوری‌هایی که به سمت توسعه بخش‌هایی از جهان پیش می‌روند، یک راه مفید و موثر برای ایجاد تفاوت است.

منبع:http://www.shabakeh-mag.com

  نظرات

  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38
  هنر در قاب دیجیتال
  فرهنگ و هنر
  هنر در قاب دیجیتال
  علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا اول خردادماه سال جاری در پایگاه اطلاعاتی جشنواره به نشانیwww.digitalartfestival.ir بارگذاری کنند.
    2019-05-17 19:19:38
  داستان فیوژا
  تازه های فناوری
  داستان فیوژا
  اگر قصد آزمایش این سیستم‌عامل را دارید، می‌توانید با استفاده از شبیه‌‌ساز‌های اندرویدی، کار با این سیستم‌عامل را تجربه کنید.
    2019-05-14 09:57:08