ادعای فیس بوک در دنیای عکاسی

دو سال پیش فیس‌بوک اعلام کرد از عکس‌های سه‌بعدی پشتیبانی می‌کند، ولی این قابلیت به تصاویر گرفته شده با استفاده از یک اسمارتفون با قابلیت «حالت پرتره» لنز دوگانه محدود بود. اوضاع با توجه به ارائه تکنولوژی یادگیری ماشین این شرکت در حال تغییر است. فیس‌بوک اعلام کرد که با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند تقریبا هرگونه عکس دوبعدی را به سه‌بعدی تبدیل کند، و این قابلیت را به کاربران بیشتری بسط دهد.

اگرچه دوربین‌های اسمارتفون لنز دوگانه در حال رواج یافتن هستند، ولی فیس‌بوک خاطرنشان کرده است که بیشتر دستگاه‌های موبایل همچنان تنها یک دوربین عقب دارند. این سیستم جدید مبتنی بر یادگیری ماشینی قادر به خلق یک تصویر سه‌بعدی از یک تصویر دوبعدی است فارغ از اینکه توسط یک گوشی هوشمند گرفته شده باشد یا یک عکس قدیمی باشد که با یک دوربین فیلمبرداری گرفته شده و بعدا دیجیتالی شده است.
بنا بر اعلام فیس‌بوک، این بدان معناست که عکس‌های خانوادگی قدیمی را می‌توان به طرق کاملا جدیدی تجربه کرد. همچنین، گوشی‌های پیشرفته که دوربین دوگانه در عقب ولی فقط یک دوربین در جلو دارند نیز برای خلق سلفی‌های سه‌بعدی قابل استفاده هستند. فیس‌بوک می‌گوید که عکس‌های سه‌بعدی «ارتقایافته» آن برای هر فردی که از گوشی اندرویدی میان‌رده یا بالاتر یا حداقل یک اسمارتفون آیفون 7 استفاده می‌کند قابل دسترسی است.
تکنولوژی پشت این قابلیت‌های جدید دربرگیرنده یک شبکه عصبی متداول می‌شود که به سرعت می‌تواند موقعیت‌های سه‌بعدی اهداف حاضر در یک تصویر دوبعدی را تعیین کند. این سیستم برای اجرا در کسری از یک ثانیه بر روی یک تبلت یا اسمارتفون معمولی بهینه‌سازی شده است، چیزی که تا حدودی توسط تکنیک‌های ChamNet و FBNet  فیسبوک امکانپذیر شده است.
فیس‌بوک می‌گوید که همچنین در صدد است تا از این تکنولوژی‌ها برای تولید برآوردهای عمق باکیفیتی از ویدئوهای تهیه شده با استفاده از اسمارتفون‌ها و تبلت‌ها استفاده کند. البته این تا حدودی دشوارتر از کار مشابه انجام شده بر روی تصاویر است زیرا یک ویدئو از فریم‌های مجزای بسیاری ساخته شده و هر فریم باید داده‌های عمق همخوانی با فریم‌های قبل و بعد از خودش داشته باشد.

منبع: ایتنا به نقل از اسلش‌گیر

  نظرات

  شنیدنی های 2020
  فناوریهای برتر
  شنیدنی های 2020
  فناوری‌های برتر سال ۲۰۲۰ را که انتظار می‌رود تأثیر به سزایی در حل مسائل و مشکلات مهم مربوط به کار و زندگی افراد داشته باشند معرفی شد.
    2020-04-04 09:26:59
  تفریحات کرونایی
  بازی و سرگرمی
  تفریحات کرونایی
  کاربرانی که گوشی هوشمندشان قابلیت پشتیبانی از واقعیت افزوده را دارد امکان بهره بردن از این امکان را خواهند داشت.
    2020-04-02 12:23:15
  دیدارهای کرونایی
  تازه های فناوری
  دیدارهای کرونایی
  این تغییر در زمانی به اجرا در می‌آید که تعداد زیادی از جمعیت اروپا و آمریکا به خاطر شیوع کرونا ویروس در خانه محبوس شده‌اند.
    2020-03-31 09:00:16
  فناوری"داده ها"،تهدید یافرصت
  فناوریهای برتر
  فناوری"داده ها"،تهدید یافرصت
  برخی از کشورها و سازمان‌ها بر این باور هستند که استفاده از این فناوری ها به دلیل خطراتی که دارد باید ممنوع شود.در حالی که این دو فناوری می‌تواند کمک زیادی به بشر بکند.
    2020-03-29 13:31:28
  ایده جدید اپل
  نوآوری
  ایده جدید اپل
  البته هنوز مشخص نیست اپل این فناوری را به آیفون محدود می‌کند یا قصد دارد آن را در مورد دیگر تولیدات خود مانند نمایشگرهای لپ تاپ ها، تبلت‌ها و غیره به کار گیرد.
    2020-03-27 10:04:39
  LiFi،راهگشای اتصال عصر دیجیتال
  فناوریهای برتر
  LiFi،راهگشای اتصال عصر دیجیتال
  گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌های آینده از این روش‌های اتصال چندگانه برخوردار خواهند بود و به کاربران این امکان را می‌دهند تا در بین شبکه‌های LiFi، WiFi و 5Gجابجا شوند تا از بهترین سیگنال موجود در آن زمان استفاده کنند.
    2020-03-24 12:09:44
  بیل گیتس در مسیر آینده
  شخصیت ها
  بیل گیتس در مسیر آینده
  بیل ما را مشتاق به حل جدی‌ترین چالش‌های جامعه‌ی کنونی می‌کرد. شرکت مایکروسافت و همچنین جهان با وجود او جای بهتری خواهد بود.
    2020-03-17 10:52:09
  ادعای فیس بوک در دنیای عکاسی
  تازه های فناوری
  ادعای فیس بوک در دنیای عکاسی
  فیس‌بوک می‌گوید که همچنین در صدد است تا از این تکنولوژی‌ها برای تولید برآوردهای عمق باکیفیتی از ویدئوهای تهیه شده با استفاده از اسمارتفون‌ها و تبلت‌ها استفاده کند.
    2020-03-05 09:53:34
  شالوده لرزان نوکیا
  شرکت ها و برندها
  شالوده لرزان نوکیا
  در صورت صحت شایعات اخیر، صنعت ارتباطات احتمالا در آینده‌ای بسیار نزدیک شاهد یکی از بزرگ‌ترین همکاری‌های دهه جاری خواهد بود.
    2020-03-03 10:45:23
  راز فیلم های رازآلود
  شرکت ها و برندها
  راز فیلم های رازآلود
  رایان جانسون:هر فیلم‌سازی که در فیلم‌هایش یک شخصیت منفی داشته باشد و قرار باشد که این شخصیت مخفی بماند، به خاطر این افشاگری قصد کشتن مرا خواهد کرد.
    2020-02-29 08:33:04
  اوج گیری اینترنت
  اینترنت
  اوج گیری اینترنت
  شرکت های HAPS موبایل، لون، آئرو ویرونمنت، ایرباس دینفس اند اسپیس، بهارتی آیرتل لیمیتد، چاینا تله کام، دویچ تله کام، اریکسون، اینتل ست، نوکیا، سافت بنک و تلفونیکا در این اتحادیه شرکت کرده اند.
    2020-02-24 10:15:42