ادعای فیس بوک در دنیای عکاسی

دو سال پیش فیس‌بوک اعلام کرد از عکس‌های سه‌بعدی پشتیبانی می‌کند، ولی این قابلیت به تصاویر گرفته شده با استفاده از یک اسمارتفون با قابلیت «حالت پرتره» لنز دوگانه محدود بود. اوضاع با توجه به ارائه تکنولوژی یادگیری ماشین این شرکت در حال تغییر است. فیس‌بوک اعلام کرد که با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند تقریبا هرگونه عکس دوبعدی را به سه‌بعدی تبدیل کند، و این قابلیت را به کاربران بیشتری بسط دهد.

اگرچه دوربین‌های اسمارتفون لنز دوگانه در حال رواج یافتن هستند، ولی فیس‌بوک خاطرنشان کرده است که بیشتر دستگاه‌های موبایل همچنان تنها یک دوربین عقب دارند. این سیستم جدید مبتنی بر یادگیری ماشینی قادر به خلق یک تصویر سه‌بعدی از یک تصویر دوبعدی است فارغ از اینکه توسط یک گوشی هوشمند گرفته شده باشد یا یک عکس قدیمی باشد که با یک دوربین فیلمبرداری گرفته شده و بعدا دیجیتالی شده است.
بنا بر اعلام فیس‌بوک، این بدان معناست که عکس‌های خانوادگی قدیمی را می‌توان به طرق کاملا جدیدی تجربه کرد. همچنین، گوشی‌های پیشرفته که دوربین دوگانه در عقب ولی فقط یک دوربین در جلو دارند نیز برای خلق سلفی‌های سه‌بعدی قابل استفاده هستند. فیس‌بوک می‌گوید که عکس‌های سه‌بعدی «ارتقایافته» آن برای هر فردی که از گوشی اندرویدی میان‌رده یا بالاتر یا حداقل یک اسمارتفون آیفون 7 استفاده می‌کند قابل دسترسی است.
تکنولوژی پشت این قابلیت‌های جدید دربرگیرنده یک شبکه عصبی متداول می‌شود که به سرعت می‌تواند موقعیت‌های سه‌بعدی اهداف حاضر در یک تصویر دوبعدی را تعیین کند. این سیستم برای اجرا در کسری از یک ثانیه بر روی یک تبلت یا اسمارتفون معمولی بهینه‌سازی شده است، چیزی که تا حدودی توسط تکنیک‌های ChamNet و FBNet  فیسبوک امکانپذیر شده است.
فیس‌بوک می‌گوید که همچنین در صدد است تا از این تکنولوژی‌ها برای تولید برآوردهای عمق باکیفیتی از ویدئوهای تهیه شده با استفاده از اسمارتفون‌ها و تبلت‌ها استفاده کند. البته این تا حدودی دشوارتر از کار مشابه انجام شده بر روی تصاویر است زیرا یک ویدئو از فریم‌های مجزای بسیاری ساخته شده و هر فریم باید داده‌های عمق همخوانی با فریم‌های قبل و بعد از خودش داشته باشد.

منبع: ایتنا به نقل از اسلش‌گیر

  نظرات

  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  گوناگون
  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  شرکت‌های بسیاری در طی سال‌های اخیر روی توسعه و تست سیستم‌های تحویل مبتنی بر پهپاد کار کرده‌اند. با این حال هنوز یک مساله بزرگ در رابطه با این وسائل نقلیه وجود دارد.
    2020-07-05 13:28:00
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  فناوریهای برتر
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  ارائه خدماتی نظیر جراحی از راه دور، شکل‌گیری شهر هوشمند با استفاده از قابلیت‌های توأم این فناوری و همزیستی با فناوری اینترنت اشیا، دسترسی کاربران به سرویس پخش محتوای باکیفیت بالا از طریق تلویزیون‌های تعاملی از جمله دستاوردهای این اقدام است.
    2020-07-03 07:06:00
  عطش توسعه در آمازون
  شرکت ها و برندها
  عطش توسعه در آمازون
  اخبار منتشر شده توسط فایننشیال تایمز خبر از این دارند که هزینه این گام برای آمازون برابر با یک میلیارد و دویست میلیون دلار بوده است.
    2020-07-02 06:00:00
  انویدیا DGX A100 رونمایی شد
  فناوریهای برتر
  انویدیا DGX A100 رونمایی شد
  این تراشه می‌تواند عملکرد هوش مصنوعی پنج پتافلاپ را ارائه کند و به‌این‌ترتیب قدرت و قابلیت‌های یک پایگاه داده کامل را برای اولین بار در یک پلتفرم گرد هم بیاورد.
    2020-06-23 10:53:33
  چالش قانون جدیدفضای مجازی درآلمان
  اینترنت
  چالش قانون جدیدفضای مجازی درآلمان
  پشتیبانان حریم شخصی باانتقاداز وضع ماده قانونی جدید،میگویندچنین قانونی شرکت های خصوصی را وادار می‌کند در ساخت مخزنی از اطلاعات شخصی افراد به پلیس کمک کنند.
    2020-06-20 18:57:04
  " EC-Eye "،نور امیدی بر دیده نابینایان
  کلینیک سلامت
  " EC-Eye "،نور امیدی بر دیده نابینایان
  همچنین ممکن است دیدن نور مادون قرمز میسر شود، که عملا به معنای دید در شب خواهد بود. این هدف با استفاده از متریال‌‌های دیگر در بخش‌های مختلف "چشم الکتروشیمیایی" امکان‌پذیر است.
    2020-06-20 18:24:40
  دانش را جایگزین نفت می کنیم
  اقتصاد
  دانش را جایگزین نفت می کنیم
  سال گذشته کمتر از ۲۰ درصد بودجه کشور تحت تأثیر نفت بوده و ما جزو معدود کشورهای نفت خیزی هستیم که می‌توانیم با کمتر از ۱۰ درصد درآمد نفتی اقتصاد مملکت را بچرخانیم.
    2020-06-15 06:33:00
  کسب و کارهای موفق در دوران قرنطینه
  تازه های کسب و کار
  کسب و کارهای موفق در دوران قرنطینه
  دوران قرنطیقه ضررهای مالی و انسانی بسیاری به همراه داشت، اتفاقی که شاید نمونه آن را در جنگ‌های جهانی دیده باشیم. اما دوران قرنطینه کرونا که همچنان باید جدی گرفته شود، درس‌های مهمی با خود به همراه داشت.
    2020-06-13 11:26:28