تامین انرژی ارزان با ابتکار محققین بوفالو

 

محققان دانشگاه بوفالو یک سیستم تابشی ابداع کرده‌اند که بدون مصرف برق هم ساختمان‌ها را خنک می‌کند و هم برای گرم کردن آب قابل استفاده است.

 سیستم‌های تهویه مطبوع و خنک کننده بسیار پرمصرف هستند و از همین رو پژوهشگران نمونه اولیه یک سیستم هیبریدی را ابداع کرده‌اند که بدون نیاز به مصرف برق نه تنها ساختمان‌ها را خنک می‌کند، بلکه با بهره‌مندی از انرژی خورشیدی می‌تواند آب را هم گرم کند.

این سیستم خنک کننده مبتنی بر جذب انرژی خورشید از درون اتاق‌ها یا ساختمان‌ها می‌تواند اشعه‌های جذب شده را در قالب امواج مادون قرمز در محیط اطراف متصاعد کند. دستگاه یادشده همچنین دارای صفحاتی برای جذب و انتشار گرما در محیط اطراف است.

دستگاه یادشده در دو جهت خود دارای صفحات خورشیدی برای جذب انرژی خورشید و سپس انتشار مجدد آن است. ساطع کننده حرارتی این دستگاه به صورت عمودی و در دو جهت نصب شده و امواج مادون قرمز را به سمت آسمان منعکس می‌کند. نتیجه این فرایند تشدید توان این دستگاه برای خنک کردن محیط اطراف و تولید همزمان گرما در درون آن برای گرم کردن آب است.

برای افزایش کیفیت کار این دستگاه در درون آن از دو آینه هم استفاده شده که دارای ده لایه نازک از دی اکسید نقره و سیلیکون هستند. آینه‌های یادشده به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قادر به کنترل طول موج‌های مختلف بوده و امواج مرئی و نزدیک مادون قرمز از نور خورشید را جذب می‌کنند. این باعث می‌شود که گرمای خورشید اثر خنک کننده را خنثی نکند.

از این دستگاه می‌توان برای کاهش دمای محیط اطراف تا بیش از ۱۲ درجه سانتیگراد در صورت تابش مستقیم نور خورشید و برای کاهش ۱۴ درجه‌ای دمای محیط در شب استفاده کرد. همچنین با این دستگاه می‌توان آب را تا ۶۰ درجه سانتیگراد گرم کرد.

منبع:خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس

  نظرات

  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  خلاقیت
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  داوطلبان باید دارای ایده‌ای خلاقانه بوده و به فناوری‌های تأثیرگذار در رابطه با حل چالش‌های افراد مسن و ایجاد تأثیرات مثبت اجتماعی و اقتصادی برای جوامع، علاقه‌مند باشند.
    2021-02-25 06:42:00
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  تازه های فناوری
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  گزارشات نشان می دهد، این سیستم‌ها توانسته‌اند تا وظایفی که پیش از این در طول بازه زمانی چند هفته‌ای انجام می‌دادند ، در بازه زمانی کوتاه چند ساعته به پایان ببرند.
    2021-02-23 10:18:00
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  فناوریهای برتر
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  ام‌ای تی شمار زیادی از کاربری‌های این سیستم را برشمرده است که می‌توان از میان آنها به توانایی ساخت سریع پهپاد‌های بیشتر برای عملیات جستجو و نجات یا تحویل کالا اشاره کرد.
    2021-02-16 10:00:02
  هدیه‌ای به جهانیان
  گوناگون
  هدیه‌ای به جهانیان
  دیدن زمین از فضا تجربه‌ای فوق‌العاده‌ است. تجربه‌ای به نام "اثر نگاه اجمالی"(overview effect) وجود دارد که به معنای واقعی کلمه می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند و بیشتر کسانی که به مدار زمین می‌روند آن را تجربه می‌کنند. من هم آن را تجربه کردم.
    2021-02-14 10:48:08
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  فناوریهای برتر
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  یافته‌های شرکت تِرا کوانتوم تصوری که از غیرقابل شکسته شدن رمزنگاری وجود دارد را بهم می‌ریزد و می تواند پیامدهای بزرگی برای شرکت‌های فناوری مطرح دنیا نظیر گوگل، مایکروسافت و آی.بی.ام داشته باشد.
    2021-02-11 09:32:35
  ارزآوری با ضایعات میوه
  تجربه های موفق
  ارزآوری با ضایعات میوه
  یک گروه از متخصصان جوان و باانگیزه در این مجموعه جمع شده‌اند و مواد دورریز و کم اهمیت مانند ضایعات و هسته میوه را به محصولات ارزشمند صادراتی تبدیل می‌کنند.
    2021-02-10 11:07:43