دریچه ای بسوی انقلاب صنعتی چهارم

ساخت برنامه‌هایی منطبق با انقلاب صنعتی چهارم، کشف قابلیت‌ها و توانایی‌های هوش مصنوعی و زیرشاخه‌های این فناوری، به‌کارگیری پتانسیل‌های بارز اینترنت اشیا، پیاده‌سازی بستری قدرتمند و ایمن با اتکا بر زنجیره بلوکی و ترکیب این فناوری‌ها با یکدیگر در قالب یک برنامه کاربردی مبتنی بر دات‌نت بدون شک یک پروژه هیجان‌برانگیز برنامه‌نویسی خواهد بود.

طراحی و پیاده‌سازی چنین برنامه‌ای به سطح بالایی از هوشمندی، ایمنی و اتصال همیشه پایدار نیاز دارد. اما نگران نباشید، برای تسلط بر این فناوری‌ها نیازی نیست وقت خود را صرف پیدا کردن منابع مختلف کنید. در کتاب «ساخت نسل بعدی برنامه‌های دات‌نت با اتکا به اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، زنجیره بلوکی» یاد خواهید گرفت چطور از اینترنت اشیاء، واسط‌ های برنامه‌نویسی شناختی و زنجیره بلوکی در قالب سرویس به‌منظور ساخت برنامه‌هایی بر پایه دات‌نت استفاده کنید.

نام کتاب: یادگیری ماشین در عمل 
 (Robot Operating System for Absolute Beginners)
ناشر: Apress
نویسنده: لنتین جوزف (Lentin Joseph)
سال انتشار: 2018
شابک: 13: 9781484234044
تعداد صفحات: 282 صفحهROS

شرح مختصری از کتاب

ROS یک چارچوب متن‌باز انعطاف‌پذیر است که برای نوشتن نرم‌افزارهای روباتیک به کار گرفته می‌شود. در این کتاب با نمونه‌ها و پروژه‌های ساده متعددی آشنا خواهید شد که اجازه می‌دهند سطح مهارت‌های خود را با اتکا بر این چارچوب ارتقا دهید. این کتاب تنها با 280 صفحه توانسته به شکل خوب و دقیق مفاهیم اصلی ای  را که برای کار با چهارچوب ROS به آن نیاز دارید، از طریق زبان‌های برنامه‌نویسی سی پلاس پلاس و پایتون و API‌های برنامه‌نویسی آموزش دهد.

فصل اول این کتاب به تشریح این موضوع پرداخته که چرا سیستم‌عامل اوبونتو برای این منظور در نظر گرفته شده است. سپس به شما یاد می‌دهد که چطور می‌توانید یک ماشین مجازی در
Virtual Box ایجاد کرده و اوبونتو را روی آن نصب کنید. در ادامه با فرمان‌های شل و دستوراتی که در ترمینال اوبونتو می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، آشنا خواهید شد. 

در فصل دوم با مفاهیم پایه سی پلاس‌پلاس که در زمینه برنامه‌نویسی روباتیک مورد استفاده قرار می‌گیرند و با کامپایلر از پیش ساخته شده سی/پلاس‌پلاس که برای اوبونتو طراحی شده و GCC/G++ نام دارد آشنا خواهید شد و یاد خواهید گرفت چطور باید این کامپایلر را در اوبونتو نصب کرده و برای کامپایل برنامه‌های خود از آن استفاده کنید. سپس با دیباگر پروژه‌های GNU آشنا می‌شوید. در ادامه با مفاهیم برنامه‌نویسی شی‌گرایی، فایل‌ها، فضاهای نام، نحوه مدیریت استثناها، ساخت پروژه در زبان سی‌پلاس‌پلاس و... آشنا می‌شوید.

در فصل سوم با مفاهیم اصلی پایتون در ارتباط با برنامه‌نویسی روباتیک و با مترجم پایتون و نحوه به‌کارگیری آن در لینوکس  و با مفاهیمی همچون حلقه‌ها، توابع، کلاس‌ها، فایل‌ها، ماژول‌ها، مجازی‌سازی، یادگیری ماشین و یادگیری عمیق، محیط توسعه یکپارچه پایتون و در مجموع مفاهیمی که در ارتباط با برنامه‌نویسی روباتیک است، آشنا خواهید شد.

در فصل چهارم، با برنامه‌نویسی روباتیک از طریق به‌کارگیری ROS آشنا خواهید شد. در این فصل یاد خواهید گرفت که چرا برنامه‌نویسی روباتیک با برنامه‌نویسی‌های مرسوم تفاوت دارد و با نحوه به‌کارگیری حسگرها، پشتیبانی ROS از حسگرها و پلتفرم های محاسباتی محبوب ROS، معماری و مفاهیم ROS، سیستم ‌فایلی ROS، مفاهیم محاسباتی ROS و ساخت اولین پروژه با این چهارچوب آشنا می‌شوید.

 در فصل پنجم، با برنامه‌نویسی ROS، ساخت پکیج‌ها و نحوه به‌کارگیری کتابخانه‌های کلاینت ROS و یک پروژه عملی که نحوه به‌کارگیری کتابخانه‌ها را نشان می‌دهد، آشنا می‌شوید.

 در فصل ششم با مفاهیم پیشرفته‌تر مرتبط با برنامه‌نویسی روباتیک همچون به‌کارگیری درایورهای مرتبط با بلوتوث، برنامه‌نویسی میان‌افزارها، مفاهیم مرتبط با میکروکنترلرها و مفاهیمی که با سخت‌افزار در ارتباط هستند، آشنا خواهید شد.

در مجموع به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر رشته دانشگاهی شما هوش مصنوعی است یا در نظر دارید به وادی برنامه‌نویسی هوش مصنوعی وارد شوید، از این کتاب غافل نشوید.

ماهنامه شبکه 210

  نظرات

  اوج گیری اینترنت
  اینترنت
  اوج گیری اینترنت
  شرکت های HAPS موبایل، لون، آئرو ویرونمنت، ایرباس دینفس اند اسپیس، بهارتی آیرتل لیمیتد، چاینا تله کام، دویچ تله کام، اریکسون، اینتل ست، نوکیا، سافت بنک و تلفونیکا در این اتحادیه شرکت کرده اند.
    2020-02-24 10:15:42
  گوشی های هوشمند وقابلیت های آینده
  فناوریهای برتر
  گوشی های هوشمند وقابلیت های آینده
  فارغ از اینکه گوشی‌های هوشمند در طی سال‌های آینده چه شکلی خواهند داشت و چه امکانات جدیدی را در خود جای خواهند داد، می‌توان مطمئن بود که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نسل جدید از آن‌ها، قابلیت اتصال به دستگاه‌های مختلف است.
    2020-02-12 09:32:19
  اپلیکیشن های برتر2020
  نرم افزارها
  اپلیکیشن های برتر2020
  کارشناسان و تحلیلگران با بررسی تعداد دفعات دانلود و نرخ افزایش محبوبیت اپلیکیشن‌های موجود در پلتفرم فروشگاه گوگل پلی استور، بهترین اپلیکیشن‌های اندرویدی سال ۲۰۲۰ میلادی را برآوردکرده اند.
    2020-02-02 15:44:00
  از کدام "اپلیکیشن ها"دوری کنیم؟
  نرم افزارها
  از کدام "اپلیکیشن ها"دوری کنیم؟
  کاربران گوشی‌های هوشمند هر روز بارها و بارها اپلیکیشن‌های مختلفی را کنترل می‌کنند و ساعت‌ها از آنها استفاده می‌کنند ولی به نظر می‌رسد حذف برخی از این اپلیکیشن‌ها کیفیت زندگی شخصی و حرفه‌ای را ارتقا دهد.
    2020-01-02 09:42:00
  فضای سایبری،بستر جنگ نرم
  معرفی کتاب
  فضای سایبری،بستر جنگ نرم
  در این کتاب عملکرد دستگاه سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا در جهت استفاده از فضای سایبری به منظور تأثیرگذاری بر افکار عمومی کاربران ایرانی اینترنت مورد بررسی قرار گرفته است.
    2020-01-02 09:08:36
  قابلیت های واتس آپ در 2020
  رسانه های اجتماعی
  قابلیت های واتس آپ در 2020
  تعداد کاربران واتس‌آپ در مقایسه با رقبایی نظیر فیس‌بوک مسنجر (1.3 میلیارد نفر کاربر فعال ماهانه)، وی‌چت (1.112 میلیارد نفر کاربر) و اینستاگرام (1 میلیارد کاربر) به‌مراتب بیش‌تر است.
    2020-01-01 10:17:54
  انگلیس و چالش هوآوی
  شرکت ها و برندها
  انگلیس و چالش هوآوی
  گزارش های مختلف از انگلیس نشان می دهد مقامات امنیتی به نخست وزیر کشور چراغ سبز داده اند تا از تجهیزات هواوی در شبکه۵G این کشور استفاده کند.
    2019-12-31 10:17:02
  چشمان شهر
  دانش روز
  چشمان شهر
  بسیاری از صاحب نظران و متخصصان امور سیاسی و اجتماعی که از تبعات خطرناک همه گیر شدن این فناوری نگران هستند، می‌گویند از اینکه دولت چین فرصتی برای بحث و تبادل نظر در این زمینه با استفاده از هنر به وجود آورده خرسند هستند. آورده خرسند هستند.
    2019-12-27 09:32:02
  بزرگترین اینترانت جهان
  اینترنت
  بزرگترین اینترانت جهان
  قرار است وزیر ارتباطات روسیه گزارشی درباره نتایج آزمایش ها جهت بررسی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، تهیه کند.
    2019-12-25 09:00:48
  ادعای سنگین اپل
  شرکت ها و برندها
  ادعای سنگین اپل
  برای شرکت در این طرح فرد ابتدا باید گزارشی مختصر و مفید از مشکلی که در سیستم پیدا کرده است، به همراه نمونه کار، بنویسد و برای شرکت ارسال کند.
    2019-12-24 09:50:52
  اینترنت دراستخدام چین
  اینترنت
  اینترنت دراستخدام چین
  قرار است این قوانین از یکم مارس اجرایی شوند. این درحالی است که براساس قوانین جدید مدیریت حساب های کاربری، فرایندهای ثبت نام، کنترل محتوا و شایعات نیز سختگیرانه تر می شود.
    2019-12-23 11:28:11