افق جمعیتی ايران هنوز روشن نیست

جلسه حلقه گفتمان کارشناسان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با موضوع خط‌مشی گذاری جمعیت ایران با رویکرد آینده‌پژوهی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه دکتر مریم اردبیلی پژوهشگر حوزه جمعیت به بیان آسیب‌های موجود در مسیر افزایش نرخ باروری کشور اشاره کرد و گفت: اعمال سلایق مختلف به خط‌مشی گذاری جمعیتی آسیب‌های زیادی وارد کرده و این در حالی است که برای افزایش نرخ باروری باید از خط‌مشی‌های ساده جمعیتی بهره برد.
وی افزود: یکی دیگر از آسیب‌ها، کوتاه نگر بودن خط‌مشی گذاری جمعیت در ایران است و متأسفانه سال‌ها در این حوزه افق‌های بلندمدت نداشتیم.
این استاد دانشگاه با رد این موضوع که اشتغال زنان یکی از دلایل کاهش جمعیت در ایران است، ادامه داد: در کشورهای غرب اروپا و به‌ویژه فرانسه در سال‌های بعد از دهه 70 میلادی با سیاست‌های حمایت از خانواده و برنامه‌ریزی تأثیر منفی را کاهش دادند.
دکتر اردبیلی گفت: متأسفانه ما در خط‌مشی گذاری‌هایمان مشارکت مردم را در نظر نمی‌گیریم و قانونی که بدون برانگیختن در مردم اجرایی شود موفق نخواهد بود.
وی با تأکید بر اینکه هوشمندی کشور در خط مشی‌گذاری جمعیت باید افزایش یابد، گفت: در کشور با سیاست زدگی درگیریم و باید تلاش کنیم در رده‌های مختلف مردم برای مشارکت در این سیاست‌ها وارد شوند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: افق جمعیتی ما هنوز روشن نیست و نباید به فرزندآوری متولدین دهه 60 اکتفا کنیم چون با تکیه به روش‌های کمی به جایی نخواهیم رسید.
دکتر اردبیلی در پایان گفت: وقتی از محدود کردن ابزارهای کنترل جمعیت صحبت می‌کنیم برخی افراد فکر می‌کنند در تصمیم‌گیری آنها مداخله شده در حالی که دولت‌ها می‌توانند در درازمدت و با مجموعه‌ای از سیاست‌های به‌هم‌پیوسته این باورها را تغییر دهند.

منبع: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی

  نظرات

  اینستاگرام سلامت روانی را به خطر می‌اندازد
  کلینیک سلامت
  اینستاگرام سلامت روانی را به خطر می‌اندازد
  نتایج یک نظرسنجی در انگلیس نشان می‌دهد که کاربران جوانی که روزانه بیش از دو ساعت در شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذرانند، در معرض خطر مشکلات روانی قرار دارند و اینستاگرام در مقایسه با دیگر شبکه‌های اجتماعی بدترین تاثیر را بر سلامت روانی جوانان دارد.
    2017-05-23 12:09:08
  محبوبيت ویندوز 7 دردسر ساز شد
  شرکت ها و برندها
  محبوبيت ویندوز 7 دردسر ساز شد
  مایکروسافت قبلا برای مقابله با آسیب پذیری هایی که منجر به نفوذ باج افزار واناکرای شده، وصله هایی عرضه کرده بود، اما تعلل کاربران باعث موفقیت باج افزار واناكراي گردید.
    2017-05-22 11:36:35
  آينده فناوري دردولت دوازدهم
  جامعه
  آينده فناوري دردولت دوازدهم
  برنامه جامع دولت دوازدهم در حوزه علم، فناوری و نوآوری با هدف «جامعه نوآور» تقویت و حمایت توانمندی‌های داخلی و همکاری‌های بین‌المللی با پیشروها انتشار یافت.
    2017-05-21 13:21:14
  برخی از خانواده‌ها نمی‌خواهند آب در دل فرزندشان تکان بخورد
  تجربه های موفق
  برخی از خانواده‌ها نمی‌خواهند آب در دل فرزندشان تکان بخورد
  متأسفانه امروز خانواده‌هایی را می‌بینم که وقت و هزینه‌های گزافی را صرف کلاس‌هایی با نام‌های تجاری می‌کنند تا اعتماد به نفس و خلاقیت را در فرزندانشان به وجود بیاورند غافل از اینکه افراد موفق هیچ وقت در این کلاس‌ها شرکت نداشته‌اند و...
    2017-05-20 13:19:37
  جايگزيني مناسب براي نفت در خاورميانه
  رایانش ابری
  جايگزيني مناسب براي نفت در خاورميانه
  خاورمیانه بر خلاف آنچه که در افکار عمومی نقش بسته است، دیگر صرفاً به دنبال نفت و منابع زیرزمینی نیست و با سقوط قیمت نفت و افزایش نیاز به منابع جایگزین انرژی، کشورهای تولید کننده نفت مثل عربستان سعودی، خواهان توسعه سایر صنایع هستند.
    2017-05-20 11:53:30
  چرا از موفقیت می ترسید؟
  خانواده
  چرا از موفقیت می ترسید؟
  تمامی والدین خواهان موفقیت فرزندانشان هستند، اما آن‌چه را که خود از موفقیت آموختند و اینک برای فرزندانشان ترسیم می‌کنند بسیار ترسناک است.
    2017-05-19 10:28:42
  نه تنها مشاغل سنتی بلکه نسل اول مشاغل و مهارت‌های دیجیتالی نیز رو به زوال و نابودی هستند
  جامعه
  نه تنها مشاغل سنتی بلکه نسل اول مشاغل و مهارت‌های دیجیتالی نیز رو به زوال و نابودی هستند
  آنچه‌ مسلم است، نسل جدیدی از مشاغل و مهارت‌ها در حال تولد و پدید آمدن هستند و اگر امروز به فکر فردا و سازگاری و فراگیری آن‌ها نباشیم، شغل‌ خود را از دست خواهیم داد و مهارتمان بی‌خریدار خواهد ماند.
    2017-05-19 08:22:52