سن زیستی خود را بدانید

 

محققان دانشگاه کلن(Cologne) یک ساعت مخصوص ساخته‌اند که می‌تواند سن زیستی یک ارگانیسم را از روی نحوه‌ی بیان ژن‌هایش یا ترانسکریپتوم تعیین کند. ممکن است دو نفر با سن یکسان سن زیستی کاملا متفاوتی داشته باشند زیرا سن افراد به گونه‌های متفاوت افزایش می‌یابد.

همه ما افراد مسنی را می‌شناسیم که می‌توانند بدوند و ورزش کنند و جوانانی را نیز می‌شناسیم که از کمردرد رنج می‌برند و بعد از طی چند پله به نفس زدن می‌افتند. 

محققان مقاله‌ای با عنوان "ساعت پیری مبتنی بر ترانسکریپتوم " در مجله‌ی Aging Cell منتشر کرده‌اند و این مدل با استفاده از کرم الگانس به دست آمد.اگرچه دانشمندان از این "ساعت افزایش سن" برای تشخیص سن زیستی ارگانیسم‌ها استفاده می‌کردند اما از ترانسکرپتوم‌ استفاده نمی‌شد زیرا تصور می‌شد آنها بسیار پیچیده هستند و نمی‌توان براساس فعالیت ژن‌ها سن زیستی را مشخص کرد.

دیوید میر(David Meyer) یک بیوانفورماتیست و پروفسور بورن شوماخر(Björn Schumacher) مدیر موسسه‌ی پایداری ژنوم در افزایش سن و بیماری‌ها در مرکز پزشکی مولکولی کلن، رویکردی پیش گرفته‌اند که در آن مجموعه ای از ژن‌ها که از روی دی‌ان‌ای خوانده می‌شوند و پروتئین‌ها را می‌سازند تشخیص دادند و با استفاده از یک روش ریاضیاتی تفاوت‌های عملکرد ژن‌ها را حذف کردند.

"ساعت افزایش سن" ژن‌ها را به دو دسته تقسیم کرد "روشن" و "خاموش" تا با کاهش تنوع بتوان سن زیستی را با توجه به ترانسکریپتوم مشخص کرد.

میر گفت: در کمال تعجب این روش ساده توانست سن زیستی را با دقت بالا تشخیص دهد و از همه مهم‌تر این است که این "ساعت افزایش سن" برای افراد با سن بالا نیز کار می‌کند. پیش از این اندازه‌گیری سن زیستی آن‌ها دشوار بود زیرا تنوع عملکرد ژن در این افراد بسیار زیاد است.

این روش جدید نه تنها به محققان کمک می‌کند تا اثرات ضد پیری انواع ژن را بررسی کند بلکه فایده‌های دیگری نیز دارد.

شوماخر می‌گوید: از این روش برای پیش‌بینی سریع و دقیق  سن انسان‌ها می‌توان استفاده کرد. اندازه‌گیری سن زیستی از آن جهت مهم است که با آن می‌توان تاثیر محیط، رژیم غذایی و درمان‌ها را بر روی افزایش سن و بیماری‌های وابسته به سن بررسی کرد. بنابراین این ساعت زیستی می‌تواند کاربرد گسترده‌ای در مطالعات مربوط به افزایش سن داشته باشد و از آنجا که بر طبق عملکرد ژن‌ها کار می‌کند می‌تواند برای تمام موجودات استفاده شود.

منبع:ایسنا به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ

  نظرات

  بهره وری درمزرعه هوشمند
  نوآوری
  بهره وری درمزرعه هوشمند
  این تیم اکنون در حال بررسی روش‌های مقیاس‌پذیری این فناوری برای کاربردهای بزرگ است که به طور بالقوه می‌تواند شامل استقرار روی پشت بام‌های شهری باشد.
    2021-04-20 12:33:00
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  نوآوری
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  در حال حاضر آنچه در بازار داخلی با کاربرد عایق حرارتی موجود است محصولات سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و فوم‌ها هستند که پایه ترکیبی کاملاً متفاوتی دارند و محصولی مشابه و منطبق با محصول این شرکت در بازار داخلی موجود نیست.
    2021-04-19 11:57:00
  امپراطوری مایکروسافت
  شرکت ها و برندها
  امپراطوری مایکروسافت
  لایحه جدیدجاش هاولی،تمامی ادغامها و خریدهای هر شرکتی که ارزش بازار بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را دارد، ممنوع می کند. پیشنهاد این سناتور هر گونه قرارداد خرید را برای شرکتهای اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیس بوک ممنوع خواهد کرد.
    2021-04-18 09:43:00
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  نوآوری
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  محققان با استخراج پروتئین و فیبر موجود در این دانه‌های باقی مانده می‌توانند انواع جدیدی از منابع پروتئینی، سوخت‌های زیستی و غیره تولید کنند.
    2021-04-15 09:44:00
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  فناوریهای برتر
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  "کریسپر آف" سرانجام همانطور که در داستان‌های علمی-تخیلی پیش‌بینی شده است، عمل می‌کند. دیدن اینکه این روش در عمل به خوبی کار می‌کند، هیجان انگیز است.
    2021-04-14 10:12:00
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  شخصیت ها
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  همه ما به سمت یک انقلاب صنعتی جدید در حرکتیم، برای کسانی که امیدوارند به یک مدیر موفق در فناوری تبدیل شوند،میانبری بهتر از آشنایی با دیدگاه مدیران موفق در این عرصه نیست.
    2021-03-27 21:22:08