"سیستم یادگیری ماشینی" درخدمت بهره وری انرژی

دانشمندان «دانشگاه استنفورد»، یک سیستم یادگیری ماشینی مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند با بررسی تصاویر، نیروگاه‌های خورشیدی را شناسایی کند. صنعت انرژی خورشیدی در آمریکا پیوسته در حال رشد است و درآمد حاصل از آن، از ۴۲ میلیون دلار در سال ۲۰۰۷ به ۲۱۰ میلیون در سال ۲۰۱۷ رسیده است. انتظار می‌رود که این مبلغ در پنج سال آینده دوبرابر شود. با وجود ارائه تصویر کارآمدی از جذب انرژی خورشیدی، هنوز باید جزئیات بیشتری در این مورد مشخص شود. دانشمندان «دانشگاه استنفورد » (Stanford University)، یک ابزار یادگیری ماشینی جدید موسوم به «دیپ‌سولار» (DeepSolar) ابداع کرده‌اند که مشخصا به این کار اختصاص دارد.

دانستن محل قرار گرفتن نیروگاه‌های خورشیدی و انگیزه راه‌اندازی آنها، تلاش کارآمدی برای مدیریت انرژی است. این کار به کارخانه‌ها در برقراری توازن میان عرضه و تقاضا و ارائه انرژی مطمئن‌تر کمک می‌کند. به علاوه، درک انگیزه راه‌اندازی نیروگاه‌ها و شاید طراحی شهرها از این راه ممکن می‌شود. پژوهشگران می‌توانند این کار را تنها با محاسبات دشوار و تصاویر ماهواره ای انجام دهند اما دانشمندان استنفورد، یک الگوریتم یادگیری ماشینی را برای انجام دادن این وظیفه مهم آموزش داده‌اند. آنها به این سیستم، حدود ۳۷۰ هزار تصویر ارائه داده‌اند که هریک، نشان‌دهنده ناحیه‌ای از زمین در ابعاد ۳۰ در ۳۰ است که براساس داشتن و یا نداشتن نیروگاه خورشیدی مشخص می‌شوند. برنامه دیپ‌سولار، ویژگی‌هایی مانند رنگ، بافت و اندازه مرتبط با پنل خورشیدی را تشخیص می‌دهد. این برنامه در آزمایش‌های صورت‌گرفته توانست به‌خوبی عمل کند و تصاویر نیروگاه‌های خورشیدی را با ۹۳ درصد دقت به درستی تشخیص دهد.

منبع:دنیای اقتصاد

  نظرات

  تحرکات خاموش اینستاگرام
  شرکت ها و برندها
  تحرکات خاموش اینستاگرام
  اینستاگرام در ابتدا اطلاعی در مورد این موضوع نداد اما حالا یک سخنگوی فیس‌بوک به ورج گفته است که این امکان ناشی از یک باگ و اشتباه بوده و قرار نیست برای همه کاربران فعال شود.
    2018-12-29 07:44:58
  Kai ،گجتی برای طراحی
  نوآوری
  Kai ،گجتی برای طراحی
  این دستگاه در کف دست قرار می‌گیرد و می‌تواند تمام قابلیت‌های ماوس را برای فرد فراهم کند.
    2018-12-28 13:37:13
  آیا SD-WAN قدرت تغییر بازار 2019 را خواهد داشت؟
  بازاریابی و بازارسازی
  آیا SD-WAN قدرت تغییر بازار 2019 را خواهد داشت؟
  فناوری شبکه گسترده یا WAN نزدیک به سه دهه است که به بخشی جدایی ناپذیر از شرکتهای بزرگ تبدیل شده است و اگر این شرکتها قصد نوسازی و به‌روزرسانی معماری WAN خود را داشته باشند، SD-WAN است که می‌تواند راه‌گشای آنها باشد.
    2018-12-28 13:05:05
  هم گام با تحولات جهان فردا
  فناوریهای برتر
  هم گام با تحولات جهان فردا
  کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری برآورد کرده‌اند که پنج تکنولوژی، آینده جهان و شهروندان کشورهای مختلف را با تغییر و تحولات عظیم و قابل‌توجهی روبه‌رو خواهد کرد .
    2018-12-25 17:38:00