تحولی که در فضا رقم خواهد خورد

 

چندین دهه است که تلسکوپ فضائی هابل در مدار زمین بوده و با اینکه همچنان فوق‌العاده مفید است ولی عمر آن رو به پایان است، و ناسا خود را برای جایگزینی آن آماده می‌کند. یکی از رصدهای کلیدی که هابل انجام می‌دهد با عنوان میدان‌های فوق عمیق هابل شناخته می‌شود. تلسکوپ فضائی رومن، که به زودی وارد عمل خواهد شد، در ثبت تصاویر میدان فوق عمیق به مراتب توانمندتر از هابل خواهد بود.
 تلسکوپ فضائی رومن قادر به تصویربرداری از 100 میدان فوق عمیق هابل به طور همزمان خواهد بود. هابل از سال 1995 در حال تصویربرداری از میدان‌های فوق عمیق بوده است. از آن زمان هابل مداما تلاش کرد تا تصاویر کهکشان‌های دورتری را که با عنوان «میدان فوق عمیق» شناخته می‌شود ثبت کند.
 تلسکوپ فضائی رومن نیز به دنبال ثبت چنین تصاویری خواهد بود ولی مساحت پوشش داده شده از آسمان در آن 100 برابر بزرگتر از سطح تحت پوشش هابل است. با وجود پوشش چنین سطح عظیمی، تلسکوپ فضائی رومن تصاویری با همان شفافیت و تفکیک‌پذیری هابل ارائه خواهد کرد.
ستاره‌شناسان می‌گویند که رصدهای رومن میلیونها کهکشان را شامل خواهد شد، از جمله صدها کهکشانی که تاریخ آنها به تنها چند صد میلیون سال پس از وقوع انفجار (بیگ بنگ) بازمی‌گردد. این رصدها به تحقیقات در حوزه‌های علمی متعدد کمک خواهد کرد، از جمله ساختار و تکامل جهان هستی و نحوه شکل گیری ستاره‌ها به مرور زمان.
دانشمندان می‌گویند که میدان دید وسیعی که رومن فراهم می‌آورد می‌تواند تحولی را رقم بزند. این نما دانشمندان را قادر خواهد ساخت که صرفا به نمونه‌برداری از یک محیط در یک میدان دید باریک محدود نشوند بلکه محیطهای مختلفی را در نظر بگیرند که توسط نمای وسیعی از کیهان ثبت شده‌اند. دانشمندان انتظار دارند که به حس بهتری از مکان و زمان شکل گیری ستارگان دست یابند.

منبع:https://www.itna.ir

  نظرات

  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  خلاقیت
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  داوطلبان باید دارای ایده‌ای خلاقانه بوده و به فناوری‌های تأثیرگذار در رابطه با حل چالش‌های افراد مسن و ایجاد تأثیرات مثبت اجتماعی و اقتصادی برای جوامع، علاقه‌مند باشند.
    2021-02-25 06:42:00
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  تازه های فناوری
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  گزارشات نشان می دهد، این سیستم‌ها توانسته‌اند تا وظایفی که پیش از این در طول بازه زمانی چند هفته‌ای انجام می‌دادند ، در بازه زمانی کوتاه چند ساعته به پایان ببرند.
    2021-02-23 10:18:00
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  فناوریهای برتر
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  ام‌ای تی شمار زیادی از کاربری‌های این سیستم را برشمرده است که می‌توان از میان آنها به توانایی ساخت سریع پهپاد‌های بیشتر برای عملیات جستجو و نجات یا تحویل کالا اشاره کرد.
    2021-02-16 10:00:02
  هدیه‌ای به جهانیان
  گوناگون
  هدیه‌ای به جهانیان
  دیدن زمین از فضا تجربه‌ای فوق‌العاده‌ است. تجربه‌ای به نام "اثر نگاه اجمالی"(overview effect) وجود دارد که به معنای واقعی کلمه می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند و بیشتر کسانی که به مدار زمین می‌روند آن را تجربه می‌کنند. من هم آن را تجربه کردم.
    2021-02-14 10:48:08
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  فناوریهای برتر
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  یافته‌های شرکت تِرا کوانتوم تصوری که از غیرقابل شکسته شدن رمزنگاری وجود دارد را بهم می‌ریزد و می تواند پیامدهای بزرگی برای شرکت‌های فناوری مطرح دنیا نظیر گوگل، مایکروسافت و آی.بی.ام داشته باشد.
    2021-02-11 09:32:35
  ارزآوری با ضایعات میوه
  تجربه های موفق
  ارزآوری با ضایعات میوه
  یک گروه از متخصصان جوان و باانگیزه در این مجموعه جمع شده‌اند و مواد دورریز و کم اهمیت مانند ضایعات و هسته میوه را به محصولات ارزشمند صادراتی تبدیل می‌کنند.
    2021-02-10 11:07:43