اینتل و اپل برای جدایی آماده می شوند

پردازنده شخصی‌ساز M1 اپل و برخورداری مک‌بوک ایر، مک‌بوک پرو و مک‌بوک مینی‌های جدید از این پردازنده، برای کمپانی اینتل خطری جدی به حساب می‌آید. در همین راستاتحلیل‌های انجام‌شده خبر از آن دارد که پایان شراکت اینتل و اپل نزدیک است .

فرایند جدایی این دو شرکت از یکدیگر حدودا دو سال به طول خواهد انجامید و در طی این مدت اپل رفته‌رفته وابستگی خود به این تراشه ساز محبوب را کم خواهد کرد.
البته کمپانی اینتل نیزمزایا و گزینه‌هایی را در بازار کامپیوترها در اختیار دارد که موجب می‌شود تهدید از دست دادن اپل برای این کمپانی چندان مشکل‌آفرین نباشد. هرچندکامپیوتر سازان دیگر نمی‌توانند به‌آسانی اپل از اینتل جدا شوند و به‌صورت مستقل فعالیت کنند.

اینتل هنوز هم درزمینهٔ تولیدتراشه‌هایی که از M1 قوی‌تر هستند، از اپل بسیار جلوتر است و سرمایه این شرکت به حدی زیاد است که می‌تواند به‌راحتی از این مشکل عبور کرده و همچنان در مسیر پیشرفت قرار بگیرد.
بااین‌حال نمی‌توان گفت که این جدایی برای اینتل چندان راحت خواهد بود. اگرچه مک‌بوک‌ها تنها 8.5 درصد از بازار کامپیوترهای جهان را در دست دارند اما هنوز به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین کمپانی‌های فناوری جهان شناخته می‌شود. مدل‌های مک‌بوک ایر هنوز راهبر ترند لپ‌تاپ‌های نازک اما مفید جهان هستند و مدل‌های مک‌بوک ایر هنوز نزد برنامه نویسان از محبوبیت بالایی برخوردار است. به‌این‌ترتیب مسلم است که از دست دادن چنین بازاری برای اینتل آسان نخواهد بود.
از دست دادن تجارت با اپل برای اینتل مشکل‌ساز خواهد شد و پیر فراگو به‌عنوان تحلیل‌گر New Street Research دراین‌باره تخمین زده است که اگرچه 4 تا 5 درصد از درآمد اینتل از تجارت با اپل است اما هنوز این میزان برای این شرکت رقم کمی نیست و باید برای آن جایگزینی پیدا کند.
اینتل به‌تازگی اعلام کرده است که بی‌وقفه روی ساخت تراشه‌های برتر متمرکز شده است. این کمپانی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما از رقابت استقبال می‌کنیم زیرا این باعث پیشرفت ما می‌شود. ما معتقدیم که نوآوری‌های زیادی وجود دارد که فقط اینتل می‌تواند آن‌ها را انجام بدهد» ازجمله این نوآوری‌ها می‌توان به تهیه تراشه‌هایی که دامنه کامل قیمت رایانه‌های شخصی را شامل می‌شوند و می‌توانند نرم افزارهای قدیمی را که هنوز در مشاغل رایج است اجرا کنند، اشاره کرد.
این کمپانی همچنین اولین نمونه تراشه‌های کامپیوتری Alder Lake خود را برای سال 2021 تولید کرده است و در برنامه‌های خود برای سال‌های آتی نیز برنامه‌ریزی‌های دقیقی دارد. این کمپانی اعلام کرده است که از برتری محصولات خود در سال 2023 اطمینان دارد. به‌این‌ترتیب این کمپانی حتی پس از جدایی از اپل نیز در مسیر پیشرفت قرار خواهد داشت.

منبع:ایتنا به نقل از  cnet

  نظرات

  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22