درخواست سهامداران وچالش آمازون

سهامداران شرکت بزرگ فناوری آمازون از مسوولان این شرکت خواستند تا مشخص شدن تکلیف تعرض به حریم شخصی فناوری تشخیص چهره از فروش آن به سازمان‌های دولتی خودداری کنند. گروهی از سهامداران شرکت آمازون خواستار توقف فروش فناوری تشخیص چهره به سازمان‌های دولتی شده‌اند تا بررسی شود که میزان نقض حقوق مدنی شهروندان توسط این فناوری چقدر است. این درخواست توسط پنج گروه اصلی سهامدار مطرح شده است که مجموعا ۳۲/ ۱ میلیارد دلار سهام آمازون را در اختیار دارند. در این تصمیم، سهامداران در مورد استفاده فعلی از فناوری تشخیص چهره آمازون موسوم به «R ekognition» ابراز نگرانی کرده‌اند. آنها همچنین گفته‌اند که شواهد اندکی در دست دارند که آمازون به‌طور موثر استفاده از این فناوری را برای حفظ حریم خصوصی و حقوق مدنی محدود می‌کند.

علاوه بر این، این سهامداران اشاره به درخواست مایکروسافت از دولت برای تنظیم قوانین در مورد تکنولوژی تشخیص چهره دارند که مدعی شده است این نوع فناوری می‌تواند منجر به نقض حقوق بنیادی افراد شود. مایکروسافت سال گذشته مجموعه‌ای از اصولی را که این شرکت برای توسعه کار خود در زمینه تکنولوژی تشخیص چهره طراحی کرده بود، معرفی کرد و سپس گوگل اعلام کرد که فناوری خود را تا زمانی که سیاست‌های درست و پیامدهای استفاده از این فناوری شناسایی اعلام نشود، عرضه نخواهد کرد.

 فناوری آمازون مدتی است که موجب نگرانی شده است و گروه‌های فعال حقوق مدنی، کارمندان و سرمایه‌گذاران از این شرکت خواسته‌اند تا از ارائه این تکنولوژی به سازمان‌های دولتی امتناع کند. سال گذشته گزارش‌ها نشان داد که فناوری تشخیص چهره آمازون در دسترس پلیس آمریکا قرار گذاشته شده است. سهامداران در درخواست خود آورده‌اند: سهامداران درخواست می‌کنند که هیات‌مدیره، فروش تکنولوژی تشخیص چهره را به سازمان‌های دولتی ممنوع کند، مگر اینکه هیات‌مدیره پس از ارزیابی با استفاده از شواهد مستقل، نتیجه‌گیری کند که این تکنولوژی باعث نقض حقوق مدنی و حقوق‌بشر نمی‌شود.

آنها همچنین توصیه کردند که هیات‌مدیره در کنار کارشناسان و مدافعان حقوق مدنی بررسی کند که این نوع فناوری چگونه می‌تواند همراه با حفظ حریم خصوصی فعالیت کند و اینکه چگونه می‌تواند بر افراد رنگین‌پوست، مهاجران و فعالان تاثیر بگذارد. آمازون باید این خطرات بالقوه را کاهش دهد. بیانیه آنها همچنین تذکر داده است که این فناوری به دولت‌های سرکوبگر فروخته نشود. سهامداران به دنبال رای‌گیری و تصویب یک قطعنامه در نشست تابستان سهامداران آمازون هستند.

منبع:دنیای اقتصاد

  نظرات

  حذف کاغذ در الکامپ
  تازه های فناوری
  حذف کاغذ در الکامپ
  بیست و پنجمین دوره نمایشگاه الکامپ از 27 تا 30 تیرماه امسال، برای پنجمین سال متوالی به تولیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار خواهد شد.
    2019-07-15 14:59:35
  سیری در دنیای رمز ارزها
  اقتصاد
  سیری در دنیای رمز ارزها
  بیش از دو هزار ارز مختلف در دنیا وجود دارد که البته تعداد آن‌هایی که مورد معامله قرار می‌گیرند بسیار کم‌تر بوده و مشهورهای این بازار پایین‌تر از 100 عدد هستند.
    2019-07-04 06:19:34
  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38