درخواست سهامداران وچالش آمازون

سهامداران شرکت بزرگ فناوری آمازون از مسوولان این شرکت خواستند تا مشخص شدن تکلیف تعرض به حریم شخصی فناوری تشخیص چهره از فروش آن به سازمان‌های دولتی خودداری کنند. گروهی از سهامداران شرکت آمازون خواستار توقف فروش فناوری تشخیص چهره به سازمان‌های دولتی شده‌اند تا بررسی شود که میزان نقض حقوق مدنی شهروندان توسط این فناوری چقدر است. این درخواست توسط پنج گروه اصلی سهامدار مطرح شده است که مجموعا ۳۲/ ۱ میلیارد دلار سهام آمازون را در اختیار دارند. در این تصمیم، سهامداران در مورد استفاده فعلی از فناوری تشخیص چهره آمازون موسوم به «R ekognition» ابراز نگرانی کرده‌اند. آنها همچنین گفته‌اند که شواهد اندکی در دست دارند که آمازون به‌طور موثر استفاده از این فناوری را برای حفظ حریم خصوصی و حقوق مدنی محدود می‌کند.

علاوه بر این، این سهامداران اشاره به درخواست مایکروسافت از دولت برای تنظیم قوانین در مورد تکنولوژی تشخیص چهره دارند که مدعی شده است این نوع فناوری می‌تواند منجر به نقض حقوق بنیادی افراد شود. مایکروسافت سال گذشته مجموعه‌ای از اصولی را که این شرکت برای توسعه کار خود در زمینه تکنولوژی تشخیص چهره طراحی کرده بود، معرفی کرد و سپس گوگل اعلام کرد که فناوری خود را تا زمانی که سیاست‌های درست و پیامدهای استفاده از این فناوری شناسایی اعلام نشود، عرضه نخواهد کرد.

 فناوری آمازون مدتی است که موجب نگرانی شده است و گروه‌های فعال حقوق مدنی، کارمندان و سرمایه‌گذاران از این شرکت خواسته‌اند تا از ارائه این تکنولوژی به سازمان‌های دولتی امتناع کند. سال گذشته گزارش‌ها نشان داد که فناوری تشخیص چهره آمازون در دسترس پلیس آمریکا قرار گذاشته شده است. سهامداران در درخواست خود آورده‌اند: سهامداران درخواست می‌کنند که هیات‌مدیره، فروش تکنولوژی تشخیص چهره را به سازمان‌های دولتی ممنوع کند، مگر اینکه هیات‌مدیره پس از ارزیابی با استفاده از شواهد مستقل، نتیجه‌گیری کند که این تکنولوژی باعث نقض حقوق مدنی و حقوق‌بشر نمی‌شود.

آنها همچنین توصیه کردند که هیات‌مدیره در کنار کارشناسان و مدافعان حقوق مدنی بررسی کند که این نوع فناوری چگونه می‌تواند همراه با حفظ حریم خصوصی فعالیت کند و اینکه چگونه می‌تواند بر افراد رنگین‌پوست، مهاجران و فعالان تاثیر بگذارد. آمازون باید این خطرات بالقوه را کاهش دهد. بیانیه آنها همچنین تذکر داده است که این فناوری به دولت‌های سرکوبگر فروخته نشود. سهامداران به دنبال رای‌گیری و تصویب یک قطعنامه در نشست تابستان سهامداران آمازون هستند.

منبع:دنیای اقتصاد

  نظرات

  آیفون و قابلیت های فردا
  نوآوری
  آیفون و قابلیت های فردا
  به نظر می‌رسد اپل مشغول تحقیق روی روش‌هایی برای ردیابی آلودگی ومواد شیمیایی خطرناک و... است که در محصولاتش تعبیه می‌شوند.
    2019-04-15 11:42:18
  ابر مغز جهانی
  فناوریهای برتر
  ابر مغز جهانی
  دانشمندان و محققان پیشرو معتقدند مسیر توسعه و پیشرفت در رایانه‌های جامعه و فناوری زیستی به مغز انسان منتهی می‌شود.
    2019-04-14 18:11:27
  شکست اولین تلاش
  فناوریهای برتر
  شکست اولین تلاش
  این سیستم در شرایط آزمایشگاهی بر روی رانندگانی آزمایش شده بود که با سرعت کم در حال رانندگی بودند ودقت آن در جریان آزمایش‌های انجام شده ۸۰ درصد بود.
    2019-04-10 08:27:17
  نقشه راه
  فناوریهای برتر
  نقشه راه
  بر اساس استراتژی هوش مصنوعی اتحادیه اروپا، قرار است سرمایه گذاری در این زمینه تا یک دهه آینده در قاره مذکور به طور سالانه به ۲۰ میلیارد یورو برسد.
    2019-04-10 07:25:44
  چالش ارزهای رمز نگاری شده
  اقتصاد
  چالش ارزهای رمز نگاری شده
  دوسال قبل فقط ۲۶۶ میلیون دلار ارز دیجیتالی به سرقت رفته بود این در حالیست که این رقم در سال گذشته میلادی به حدود یک میلیارد دلار رسیده است.
    2019-03-26 14:33:48
  افشاگری فیس بوک
  جامعه
  افشاگری فیس بوک
  ما هیچ مدرکی دال بر اینکه هر کدام از کارکنان داخلی این شبکه از این اطلاعات سوء استفاده کرده باشند بدست نیاورده ایم.
    2019-03-25 10:40:53
  سفر در زمان
  فناوریهای برتر
  سفر در زمان
  تحقیقات جدید جامعه علمی را در مورد برگشت جریان زمان در سیستم‌های کوانتومی هیجان زده کرده است.
    2019-03-21 10:26:05
  پیوند اپلیکیشن ها
  تازه های فناوری
  پیوند اپلیکیشن ها
  موضع مارک زاکربرگ، مؤسس و مدیرعامل فیس‌بوک ،نشان می‌دهد این خبر صحت داشته و در آینده‌ای نزدیک به واقعیت خواهد پیوست.
    2019-03-15 08:04:00