درمان بنیادی بیماری های عصبی

 

پژوهشگران "دانشگاه زوریخ" در بررسی جدید خود نشان داده‌اند که شاید بتوان با افزایش سطح سلول‌های بنیادی مغز، به درمان بیماری‌های عصبی کمک کرد.

 بررسی جدیدی که در "دانشگاه زوریخ" (UZH) انجام شده است، نشان می‌دهد که چگونه با افزایش سن، تشکیل سلول‌های عصبی جدید آسیب می‌بیند. ساختارهای پروتئینی در هسته سلول‌های بنیادی عصبی موجب می‌شوند پروتئین‌های مضری که به مرور زمان جمع شده‌اند، طی تقسیم سلولی روی دو سلول‌ دختر توزیع شوند.

به نظر می‌رسد که این موضوع، بخش مهمی از توانایی تکثیر سلول‌ها در بلندمدت برای حفظ ذخیره نورون‌ها باشد. در هر حال با افزایش سن، مقدار پروتئین‌های نوکلئیک تغییر می‌کند و به توزیع ناقص پروتئین‌های مضر میان دو یاخته دختر منجر می‌شود. در نتیجه این فرآیند، تعداد نورون‌های عصبی تازه تولید شده در مغز موش‌های مسن کاهش می‌یابد.

عنصر اصلی این فرآیند، پروتئینی موسوم به "lamin B1" است. هنگامی که پژوهشگران، سطح lamin B1 را در موش‌های مسن افزایش دادند، تقسیم سلول‌های بنیادی افزایش یافت و نورون‌های عصبی جدیدی رشد کردند.

"خدیش بن امتیاز" (Khadeesh bin Imtiaz)، از پژوهشگران این پروژه گفت: سلول‌های بنیادی بدن با افزایش سن، به تدریج توانایی تکثیر خود را از دست می‌دهند. ما با استفاده از مهندسی ژنتیک و فناوری پیشرفته میکروسکوپی توانستیم مکانیسم مرتبط با این فرآیند را شناسایی کنیم.

این پژوهش، بخشی از چندین پروژه‌ای است که با هدف فعال‌سازی مجدد سلول‌های بنیادی پیری در حال انجام گرفتن هستند. توانایی بازسازی بافت آسیب‌دیده، با افزایش سن کاهش می‌یابد و همه انواع سلول‌های بنیادی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. "سباستین جسبرگر"(Sebastian Jessberger)، از پژوهشگران این پروژه گفت: اگرچه پژوهش ما به سلول‌های بنیادی مغز محدود می‌شود اما مکانیسم‌های مشابه، نقش اصلی را در روند پیری سایر سلول‌های بنیادی بر عهده دارند.

این یافته‌های جدید، گام مهمی برای بررسی تغییرات وابسته به سن در رفتار سلول‌های بنیادی به شمار می‌روند. جسبرگر افزود: ما اکنون می‌دانیم که می‌توانیم سلول‌های بنیادی پیر را دوباره در مغز فعال کنیم. ما امیدواریم که یافته‌های این پژوهش روزی بتوانند به افزایش سطح عصب‌زایی کمک کنند و عصب‌زایی را در افراد گوناگون به ویژه افراد مسن که از بیماری‌هایی مانند آلزایمر رنج می‌برند، افزایش دهند.

این پژوهش، در مجله "Cell Stem Cell" به چاپ رسید.

منبع:ایسنا به نقل از نوروساینس‌نیوز

  نظرات

  بهره وری درمزرعه هوشمند
  نوآوری
  بهره وری درمزرعه هوشمند
  این تیم اکنون در حال بررسی روش‌های مقیاس‌پذیری این فناوری برای کاربردهای بزرگ است که به طور بالقوه می‌تواند شامل استقرار روی پشت بام‌های شهری باشد.
    2021-04-20 12:33:00
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  نوآوری
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  در حال حاضر آنچه در بازار داخلی با کاربرد عایق حرارتی موجود است محصولات سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و فوم‌ها هستند که پایه ترکیبی کاملاً متفاوتی دارند و محصولی مشابه و منطبق با محصول این شرکت در بازار داخلی موجود نیست.
    2021-04-19 11:57:00
  امپراطوری مایکروسافت
  شرکت ها و برندها
  امپراطوری مایکروسافت
  لایحه جدیدجاش هاولی،تمامی ادغامها و خریدهای هر شرکتی که ارزش بازار بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را دارد، ممنوع می کند. پیشنهاد این سناتور هر گونه قرارداد خرید را برای شرکتهای اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیس بوک ممنوع خواهد کرد.
    2021-04-18 09:43:00
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  نوآوری
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  محققان با استخراج پروتئین و فیبر موجود در این دانه‌های باقی مانده می‌توانند انواع جدیدی از منابع پروتئینی، سوخت‌های زیستی و غیره تولید کنند.
    2021-04-15 09:44:00
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  فناوریهای برتر
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  "کریسپر آف" سرانجام همانطور که در داستان‌های علمی-تخیلی پیش‌بینی شده است، عمل می‌کند. دیدن اینکه این روش در عمل به خوبی کار می‌کند، هیجان انگیز است.
    2021-04-14 10:12:00
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  شخصیت ها
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  همه ما به سمت یک انقلاب صنعتی جدید در حرکتیم، برای کسانی که امیدوارند به یک مدیر موفق در فناوری تبدیل شوند،میانبری بهتر از آشنایی با دیدگاه مدیران موفق در این عرصه نیست.
    2021-03-27 21:22:08