راز گشایی برنده جایزه نوبل 2020 فیزیک

دانش می‌گوید که جهان در رخدادی با نام مهبانگ (بیگ‌بنگ) آغاز شده است. این پرسش هم مداما مطرح بوده است که پایان دنیا به چه صورتی خواهد بود.

یک برنده جایزه نوبل 2020 فیزیک به نام سر راجرز پنروز بر این باور است که جهان هستی چندین چرخه مرگ و تولد مجدد را گذرانده است.
وی معتقد است که چندین بیگ‌بنگ رخ داده و چندین بار دیگر هم رخ خواهد داد.
پنروز خاطرنشان نموده است که سیاهچاله‌ها سرنخهایی درباره وجود دنیاهای قبلی در خود دارند.
سر راجرز پنروز یک ریاضیدان و فیزیکدان دانشگاه آکسفورد است، و همراه با دو دانشمند دیگر مشترکا موفق به دریافت جایزه نوبل سال 2020 شده است؛ وی می‌گوید که در آینده بیگ‌بنگ دیگری رخ خواهد داد.
پنروز به خاطر کار بر روی روشهای ریاضی که نظریه نسبیت انیشتین را اثبات نموده و بسط می‌دهند برنده جایزه نوبل شد. کار وی بر روی سیاهچاله‌ها نیز به وی برای بردن این جایزه معتبر کمک کرد؛ وی نشان داد که اجرامی که به چگالی بیش از حدی می‌رسند به اجزای منحصر به فردی تبدیل می‌شوند که نقاط جرم نامتناهی هستند.
وی بر این باور است که جهان به بسط خود ادامه خواهد داد تا زمانی که تمام ماده نهایتا تباهیده شود، و یک بیگ‌بنگ جدید دنیای جدیدی را به وجود خواهد آورد.
وی نظریه‌اش را «کیهان‌شناسی چرخه‌ای یکنواخت» نامیده است. پنروز می‌گوید که وی شش نقطه آسمانی «گرم» با نام «نقاط هاوکینگ»، نخستین بار توسط پروفسور فقید استیفن هاوکینگ کشف شدند، را کشف کرده است.
هاوکینگ معتقد بود که سیاهچاله‌ها تابش نشت می‌دهند و نهایتا تبخیر خواهند شد.
به نظر این دانشمند، این تبخیر ممکن است بیشتر از عصر کنونی هستی طول کشیده باشد.
پنروز بر این باور است که ما می‌توانیم آنچه وی سیاهچاله‌های مرده باقیمانده از جهان‌های هستی قبلی می‌نامد را مشاهده کنیم. اگر دیدگاه وی درست باشد می‌تواند تاییدی بر برخی از نظریه‌های هاوکینگ تلقی شود.
این نظریه بحث‌برانگیز است، و مانند بسیاری از نظریه‌های دیگر، نمی‌تواند درست یا نادرست بودن آن اثبات شود. اگر حدس وی درست باشد، دنیایی که ما می‌شناسیم روزی منفجر خواهد شد و جهان جدیدی پا به عرصه وجود خواهد گذاشت.

منبع:ایتنابه نقل از سایت اسلش‌گیر

  نظرات

  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22