راز گشایی برنده جایزه نوبل 2020 فیزیک

دانش می‌گوید که جهان در رخدادی با نام مهبانگ (بیگ‌بنگ) آغاز شده است. این پرسش هم مداما مطرح بوده است که پایان دنیا به چه صورتی خواهد بود.

یک برنده جایزه نوبل 2020 فیزیک به نام سر راجرز پنروز بر این باور است که جهان هستی چندین چرخه مرگ و تولد مجدد را گذرانده است.
وی معتقد است که چندین بیگ‌بنگ رخ داده و چندین بار دیگر هم رخ خواهد داد.
پنروز خاطرنشان نموده است که سیاهچاله‌ها سرنخهایی درباره وجود دنیاهای قبلی در خود دارند.
سر راجرز پنروز یک ریاضیدان و فیزیکدان دانشگاه آکسفورد است، و همراه با دو دانشمند دیگر مشترکا موفق به دریافت جایزه نوبل سال 2020 شده است؛ وی می‌گوید که در آینده بیگ‌بنگ دیگری رخ خواهد داد.
پنروز به خاطر کار بر روی روشهای ریاضی که نظریه نسبیت انیشتین را اثبات نموده و بسط می‌دهند برنده جایزه نوبل شد. کار وی بر روی سیاهچاله‌ها نیز به وی برای بردن این جایزه معتبر کمک کرد؛ وی نشان داد که اجرامی که به چگالی بیش از حدی می‌رسند به اجزای منحصر به فردی تبدیل می‌شوند که نقاط جرم نامتناهی هستند.
وی بر این باور است که جهان به بسط خود ادامه خواهد داد تا زمانی که تمام ماده نهایتا تباهیده شود، و یک بیگ‌بنگ جدید دنیای جدیدی را به وجود خواهد آورد.
وی نظریه‌اش را «کیهان‌شناسی چرخه‌ای یکنواخت» نامیده است. پنروز می‌گوید که وی شش نقطه آسمانی «گرم» با نام «نقاط هاوکینگ»، نخستین بار توسط پروفسور فقید استیفن هاوکینگ کشف شدند، را کشف کرده است.
هاوکینگ معتقد بود که سیاهچاله‌ها تابش نشت می‌دهند و نهایتا تبخیر خواهند شد.
به نظر این دانشمند، این تبخیر ممکن است بیشتر از عصر کنونی هستی طول کشیده باشد.
پنروز بر این باور است که ما می‌توانیم آنچه وی سیاهچاله‌های مرده باقیمانده از جهان‌های هستی قبلی می‌نامد را مشاهده کنیم. اگر دیدگاه وی درست باشد می‌تواند تاییدی بر برخی از نظریه‌های هاوکینگ تلقی شود.
این نظریه بحث‌برانگیز است، و مانند بسیاری از نظریه‌های دیگر، نمی‌تواند درست یا نادرست بودن آن اثبات شود. اگر حدس وی درست باشد، دنیایی که ما می‌شناسیم روزی منفجر خواهد شد و جهان جدیدی پا به عرصه وجود خواهد گذاشت.

منبع:ایتنابه نقل از سایت اسلش‌گیر

  نظرات

  بهره وری درمزرعه هوشمند
  نوآوری
  بهره وری درمزرعه هوشمند
  این تیم اکنون در حال بررسی روش‌های مقیاس‌پذیری این فناوری برای کاربردهای بزرگ است که به طور بالقوه می‌تواند شامل استقرار روی پشت بام‌های شهری باشد.
    2021-04-20 12:33:00
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  نوآوری
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  در حال حاضر آنچه در بازار داخلی با کاربرد عایق حرارتی موجود است محصولات سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و فوم‌ها هستند که پایه ترکیبی کاملاً متفاوتی دارند و محصولی مشابه و منطبق با محصول این شرکت در بازار داخلی موجود نیست.
    2021-04-19 11:57:00
  امپراطوری مایکروسافت
  شرکت ها و برندها
  امپراطوری مایکروسافت
  لایحه جدیدجاش هاولی،تمامی ادغامها و خریدهای هر شرکتی که ارزش بازار بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را دارد، ممنوع می کند. پیشنهاد این سناتور هر گونه قرارداد خرید را برای شرکتهای اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیس بوک ممنوع خواهد کرد.
    2021-04-18 09:43:00
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  نوآوری
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  محققان با استخراج پروتئین و فیبر موجود در این دانه‌های باقی مانده می‌توانند انواع جدیدی از منابع پروتئینی، سوخت‌های زیستی و غیره تولید کنند.
    2021-04-15 09:44:00
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  فناوریهای برتر
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  "کریسپر آف" سرانجام همانطور که در داستان‌های علمی-تخیلی پیش‌بینی شده است، عمل می‌کند. دیدن اینکه این روش در عمل به خوبی کار می‌کند، هیجان انگیز است.
    2021-04-14 10:12:00
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  شخصیت ها
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  همه ما به سمت یک انقلاب صنعتی جدید در حرکتیم، برای کسانی که امیدوارند به یک مدیر موفق در فناوری تبدیل شوند،میانبری بهتر از آشنایی با دیدگاه مدیران موفق در این عرصه نیست.
    2021-03-27 21:22:08