دولت هند وراه اندازی ارز مجازی ملی

 

دولت هند در حال بررسی لایحه‌ای برای ممنوعیت ارزهای مجازی خصوصی مثل بیت کوین و راه‌اندازی یک ارز مجازی ملی است. حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی، نخست وزیر هند،  از این لایحه حمایت کرده و احتمال بالایی برای تصویب آن می‌دهد.این لایحه با عنوان «ارز مجازی و قانون ارز دیجیتال رسمی» زیرساخت‌های ایجاد یک ارز دیجیتال رسمی را توسط بانک رزرو هند ایجاد می‌کند.

این اولین بار نیست که قانونگذاران هند چنین موضع قدرتمندی در برابر ارزهای مجازی گرفته‌اند. یک هیئت دولتی در 2018 پیشنهاد ممنوعیت تمام ارزهای مجازی خصوصی و جریمه 10 سال زندان برای متخلفان را داده بود.
 وزیر دارایی هند در آن زمان اعلام کرد دولت هند ارزهای مجازی را به رسمیت نمی‌شناسد و اقدامات لازم برای ممنوعیت استفاده از سرمایه‌های مجازی در فعالیت های اقتصادی غیرقانونی را در پیش می‌گیرد. نقل و انتقال ارزهای مجازی در آن سال ممنوع شد ولی این ممنوعیت در مارس 2020 توسط دادگاه عالی هند لغو شد.
 تفاوت‌های قابل توجهی بین ارزهای دیجیتال ملی و ارزهای مجازی خصوصی مثل بیت کوین وجود دارد. ارزهای مجازی مثل بیت کوین مرکزیت ندارند در حالی که ارزهای دیجیتال ملی متمرکز هستند.
 طبق گزارش بانک جهانی، هند با تولید ناخالص داخلی حدود 2.9 تریلیون دلار، پنجمین اقتصاد بزرگ دنیاست و جلوتر از انگلیس، فرانسه و ایتالیا قرار دارد.
 در حالی که سرمایه گذاری خارجی در 2020 کاهش یافته، هند یکی از معدود اقتصادهای بزرگی بود که توانست سرمایه‌گذاری خارجی خود را افزایش دهد. کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل تخمین می‌زند سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در هند 13 درصد در 2020 نسبت به 2019 افزایش داشته باشد.

منبع:ایتنا به نقل از تسنیم

  نظرات

  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  خلاقیت
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  داوطلبان باید دارای ایده‌ای خلاقانه بوده و به فناوری‌های تأثیرگذار در رابطه با حل چالش‌های افراد مسن و ایجاد تأثیرات مثبت اجتماعی و اقتصادی برای جوامع، علاقه‌مند باشند.
    2021-02-25 06:42:00
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  تازه های فناوری
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  گزارشات نشان می دهد، این سیستم‌ها توانسته‌اند تا وظایفی که پیش از این در طول بازه زمانی چند هفته‌ای انجام می‌دادند ، در بازه زمانی کوتاه چند ساعته به پایان ببرند.
    2021-02-23 10:18:00
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  فناوریهای برتر
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  ام‌ای تی شمار زیادی از کاربری‌های این سیستم را برشمرده است که می‌توان از میان آنها به توانایی ساخت سریع پهپاد‌های بیشتر برای عملیات جستجو و نجات یا تحویل کالا اشاره کرد.
    2021-02-16 10:00:02
  هدیه‌ای به جهانیان
  گوناگون
  هدیه‌ای به جهانیان
  دیدن زمین از فضا تجربه‌ای فوق‌العاده‌ است. تجربه‌ای به نام "اثر نگاه اجمالی"(overview effect) وجود دارد که به معنای واقعی کلمه می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند و بیشتر کسانی که به مدار زمین می‌روند آن را تجربه می‌کنند. من هم آن را تجربه کردم.
    2021-02-14 10:48:08
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  فناوریهای برتر
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  یافته‌های شرکت تِرا کوانتوم تصوری که از غیرقابل شکسته شدن رمزنگاری وجود دارد را بهم می‌ریزد و می تواند پیامدهای بزرگی برای شرکت‌های فناوری مطرح دنیا نظیر گوگل، مایکروسافت و آی.بی.ام داشته باشد.
    2021-02-11 09:32:35
  ارزآوری با ضایعات میوه
  تجربه های موفق
  ارزآوری با ضایعات میوه
  یک گروه از متخصصان جوان و باانگیزه در این مجموعه جمع شده‌اند و مواد دورریز و کم اهمیت مانند ضایعات و هسته میوه را به محصولات ارزشمند صادراتی تبدیل می‌کنند.
    2021-02-10 11:07:43