چگونه روی نقاط ضعف خود سرمایه‌گذاری کنیم؟

سوجان پاتل، کارآفرین، بازاریاب و هم بینانگذار شرکت Web Profits است. او در سن 14 سالگی به عنوان یک کارآفرین و بازاریاب توانست به صدها شرکت کمک کند تا ترافیک و فروش آنلاین خود را افزایش دهند و شهرت و اعتباری را در نام تجاری خود کسب نمایند. سوجان به شما می‌گوید که چگونه روی نقاط ضعف خود سرمایه‌گذاری کنید.

وسواس ما برای رفع سریع مشکلات، فرهنگی را ایجاد کرده که به نظر می‌رسد هر نقطه ضعفی نیاز به یک راه حل فوری دارد. غرق در بدهکاری هستید؟ مشکل خواب دارید؟ تلاش می‌کنید تا هدف زندگی خود را پیدا کنید؟علاه بر دوره‌ها و خدمات، محصولاتی هم وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید ضعف‌های خود را برطرف کنید و اما فروشندگان ماهری هم هستند که محصولات خود را در بوق و کرنا می‌کنند تا عملاً به شما بگویند که اگر می‌خواهید موفق باشید باید بلافاصله اقدام کنید.

تعجبی هم ندارد که تقریباً 48 درصد جوانان آمریکایی‌ می‌گویند استرس، تاثیر منفی روی زندگی شخصی و حرفه‌ای آنان دارد. ما در فرهنگ کاری خود خیلی راحت می‌توانیم در این دام بیافتیم که ضعف ما یک چالش است و باید برآن غلبه کنیم ( حتی اگر رفع آن به عینه امکان‌پذیر نباشد).به گفته روانشناس الکس لینلی " نتیجه تحقیقاتی که روی هزاران نفر صورت گرفته نشان می‌دهد که تبدیل نقطه ضعف به نقطه‌ی قوت واقعی، کار غیرمعمولی است." اما مشکل این نیست که اکثر نقاط ضعف‌‌ ما قابل حل یا تبدیل شدن به نقاط قوت نیستند. بلکه مشکل اینجاست که نباید روی هر ضعفی که داریم سرمایه‌ گذاری کنیم. ما نمی‌توانیم در تمام حوزه‌ها قوی باشیم؛ پس چرا باید زمان و انرژی خود را صرف رفع تمام مشکلات و ضعف‌های خود کنیم؟

کدام یک از این‌ها ارزش توجه کردن دارند؟ قبل از آن که تصمیم بگیرید برای رفع مشکلی سرمایه‌گذاری کنید، این سه سوال را از خودتان بپرسید.

1- هزینه تبدیل نقطه ضعف به نقطه قوت چقدر خواهد بود؟

اولین موردی که باید در سرمایه‌گذاری روی نقاط ضعف در نظر بگیرید، منابع است. در اینجا به 4 عامل زمان، پول، دامنه انرژی و هزینه از دست دادن فرصت‌‌ها اشاره می‌کنیم.

زمان و پول

 موضوع پول و زمان که مشخص است.اگر قرار باشد رفع نقطه ضعف و تبدیل آن به نقطه قوت سال‌ها طول بکشد و میلیون‌ها تومان هزینه داشته باشد، از خودتان بپرسید که آیا این سرمایه‌گذاری ارزشمند است؟ البته نقطه ضعفی که ظرف چند هفته برطرف شود و هزینه اندکی هم داشته باشد، داستان متفاوتی دارد.   

دامنه انرژی و فعالیت

دامنه انرژی به معنای سرمایه‌گذاری در زمان و پول برای انجام کاری است که در سایه فعالیت‌های دیگر زندگی  صورت می‌گیرد. حتی اگر مایل به انجام یک پروژه بلند مدت باشید و سرمایه این کار را هم در اختیار داشته باشید،  چگونه این تعهد می‌تواند در کنار کارهای دیگری که انجام می‌دهید، عملی شود؟ کدام یک از کارهای فعلی شما در رفع نقطه ضعف شما موثرند؟

هزینه فرصت‌های از دست رفته

شما نمی‌توانید همه کارها را به یکباره انجام دهید. تمرکز روی یک ضعف به مفهوم کنار گذاشتن فرصت‌های دیگر( یا کاهش سرمایه در پروژه‌های دیگر در مقیاس وسیع‌تر) است. سرمایه‌گذاری برای رفع یک نقطه ضعف، باید ارزش از دست رفتن فرصت‌های دیگر را داشته باشد.   

 وقتی اولین بار دفتر نمایندگی خود را راه‌اندازی کردم، آنقدر غرق در کار شدم که سلامتی خود را به کلی فراموش کردم و چند کیلو اضافه وزن پیدا کردم. آن موقع بود که این چهار عامل را در ذهن خود مرور کردم. گرچه من زمان و انرژی خود را صرف انجام تعهداتم به کار می‌کردم، اما هزینه از دست دادن سلامتی بسیار بیشتر از آن بود. پس تصمیم گرفتم تغییری در رویه زندگی خود ایجاد کنم، رژیم غذایی خود را تغییر دادم، فرصتی را به ورزش کردن، پیاده‌روی و دوچرخه سواری اختصاص دادم و بالاخره ظرف 6 ماه توانستم وزن خودم را به وزن ایده‌آل برسانم.

2- چقدر برای شما مهم است که نقطه ضعف خود را به نقطه قوت تبدیل کنید؟

من آشپز ماهری نیستم. می‌توانم غذاهای ابتدایی را درست کنم، اما از پس غذاهای پیچیده برنمی‌آیم. اما این مشگل من نیست. دور و بر من پر است از رستوران، حتی وقتی که سفر می‌کنم. عدم توانایی من در آشپزی، کیفیت زندگی من را چندان تغییر نمی‌دهد. اما یک نقطه ضعف بزرگ دارم و آن هم صحبت کردن در میان جمع است. وقتی به این موضوع فکر می‌کردم، می‌دانستم که برای آن که برند خود و شرکت‌های خودم را بسازم، باید در کنفرانس‌ها شرکت کنم. همیشه علاقمند بودم دانش و اطلاعاتی را که آموخته‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم. اما به دلیل ضعفی که داشتم، علاقه‌ای به ارائه مطالب در مقابل جمعیت نداشتم.

سرمایه‌گذاری بر روی ضعفی که در آشپزی داشتم، کار معقولی نبود. من نمی‌توانستم آشپز ماهری شوم، و البته نیازی هم  به این کار نداشتم. از سوی دیگر رفع نقطه ضعفم در سخنرانی مقابل جمع برای ارتقاء توانایی‌ و رشد و توسعه شرکتم بسیار مهمتر بود. پس ارزش تمام فرصت‌هایی که از دست می‌دادم و تمام رنج‌ها و سختی‌هایی را که برای قویتر کردن خودم در این زمینه کشیدم را داشت.

3- آیا نقطه ضعف من فرصتی برای دیگران ایجاد خواهد کرد؟

البته منظور این نیست که نگرانی برای دیگران همیشه باید اولین الویت شما باشد. اما مواردی هم وجود دارند که پیشرفت و درخشش دیگران از قویتر کردن خودتان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. همکاری داشتم که جزو بهترین فروشندگان بود. من معمولاً سبک فروشم را با او مقایسه می‌کردم و همیشه به این نتیجه می‌رسیدم که سبک فروش من نسبت به همکارم ضعیفتر است. اما در نهایت متوجه شدم که سبک متفاوت من در فروش برایم خوب است، و اگر بخواهم خودم را شبیه به همکارم کنم، ممکن است به او آسیب بزنم. اگر بگذارم که او درفروش یکه تاز باشد، در واقع اجازه می‌دهم نقاط قوت او نقاط ضعف من را برطرف کند.

 سرمایه‌گذاری بر روی خودتان را الویت بندی کنید

معمولاً برطرف کردن نقطه ضعف، یک کار اورژانسی واضطراری نیست. با وجود نیروهای خارجی که به آن‌‌ها باور دارید، مجبور نیستید تمام اشتباهاتی را که در خودتان می‌بینید، رفع کنید. در عوض، می‌توانید سرمایه‌گذاری روی خودتان را الویت بندی کنید. منابع موجود را در نظر بگیرید، تاثیر برطرف کردن یک نقطه ضعف را با نقطه ضعف‌های دیگر مقایسه کنید و گستردگی تاثیر هر یک را بررسی نمایید. آن موقع است که مشخص می‌شود چه زمانی روی نقاط ضعف خود سرمایه‌گذاری و چه زمانی در پول و وقت خود صرفه‌جویی کنید.

منبع:شبکه

  نظرات

  چین در پی ایجاد شبکه اینترنتی جدیداست
  اینترنت
  چین در پی ایجاد شبکه اینترنتی جدیداست
  به گفته مقام‌های آمریکایی ،چین با اقتدار فراوانی که در زمینه فناوری به دست آورده است به حدی رسیده است که می تواندبا اشاعه فناوری خود در دنیا به کنترل اینترنت بپردازد.
    2020-08-03 14:26:00
  سرمایه گذاری پسا کرونایی سامسونگ
  کسب و کار
  سرمایه گذاری پسا کرونایی سامسونگ
  با بازگشت اوضاع به شرایط عادی سامسونگی ها،در زندگی روزمره خود می‌توانند به بهترین شکل ممکن از این دستگاه‌ها (در دستان، درون گوش یا روی مچ دست خود) استفاده کنند.”
    2020-07-22 14:07:11
  نسل ششم در ایستگاه اول
  فناوریهای برتر
  نسل ششم در ایستگاه اول
  نسل ششم بایستی از نرخ تبادل داده با حداکثر سرعت 1000 گیگابیت برثانیه (50 برابر سریع‌تر از شبکه 5G) و وقفه هوایی کمتر از 100 میکروثانیه (یک‌دهم وقفه مجاز در شبکه 5G) پشتیبانی نماید.
    2020-07-16 08:24:00
  نسل پنجم در ایستگاه آخر
  فناوریهای برتر
  نسل پنجم در ایستگاه آخر
  با راه‌اندازی بستر توسعه و آزمون نسل پنجم شبکه ارتباطی، امکان مشارکت و حمایت از استارت‌آپ‌ها، دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و سایر بخش‌های خصوصی برای بهره‌برداری از خدمات آن در لایه‌های مختلف توسعه شبکه، فراهم خواهد شد.
    2020-07-15 16:26:28
  سلماس،میزبان ایستگاه چهارم
  فناوریهای برتر
  سلماس،میزبان ایستگاه چهارم
  این ایستگاه مکانی برای انعقاد قراردادهای پژوهشی فضایی در زمینه‌های مختلف از جمله کاربردی، توسعه‌ای، فناوری علوم فضایی، کشاورزی، مطالعه طراحی و ساخت ماهواره سنجشی و آزمایشگاهی خواهد بود.
    2020-07-15 05:34:00
  آزمون خلاقیت در بیش از 170 کشور جهان
  خلاقیت
  آزمون خلاقیت در بیش از 170 کشور جهان
  امکان ثبت نام دراین مسابقه از ۱۰ تیرماه تا ۹ شهریور ۱۳۹۹ برای توسعه‌دهندگان نرم افزاردر آسیا-اقیانوسیه، خاورمیانه و آفریقا، آمریکای لاتین و چین فراهم می باشد.
    2020-07-10 12:09:17
  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  گوناگون
  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  شرکت‌های بسیاری در طی سال‌های اخیر روی توسعه و تست سیستم‌های تحویل مبتنی بر پهپاد کار کرده‌اند. با این حال هنوز یک مساله بزرگ در رابطه با این وسائل نقلیه وجود دارد.
    2020-07-05 13:28:00
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  فناوریهای برتر
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  ارائه خدماتی نظیر جراحی از راه دور، شکل‌گیری شهر هوشمند با استفاده از قابلیت‌های توأم این فناوری و همزیستی با فناوری اینترنت اشیا، دسترسی کاربران به سرویس پخش محتوای باکیفیت بالا از طریق تلویزیون‌های تعاملی از جمله دستاوردهای این اقدام است.
    2020-07-03 07:06:00
  عطش توسعه در آمازون
  شرکت ها و برندها
  عطش توسعه در آمازون
  اخبار منتشر شده توسط فایننشیال تایمز خبر از این دارند که هزینه این گام برای آمازون برابر با یک میلیارد و دویست میلیون دلار بوده است.
    2020-07-02 06:00:00